ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη
    GALOIS
    01.07.2009, 12:11

    Πολλοί  θεωρούν ως την πρώτη πανκ-ποκ μπάντα τους Ramones.

    Όμως άλλοι λένε πως τώρα οι καλύτερη πανκ μπάντα είναι οι Green Day

    Όπως άκουσα επίσης ότι σύμφωνα με το MTV οι Green Day είναι τώρα

    οι άρχοντες του σύγχρονου πανκ.Τελικά ποιοί είναι καλύτεροι??


    kwstasagas
    01.07.2009, 13:12

    "Πολλοί  θεωρούν ως την πρώτη πανκ-ποκ μπάντα τους Ramones"

    Όσοι θεωρούν κάτι τέτοιο .... δεν αποκλείεται να σφάλλουν. Αν θέλουν να αναζητήσουν τις βαθύτερες ρίζες της πανκ μουσικής, θα τούς πρότεινα να ψάξουν κάμποσα χρονάκια πριν τους Ramones, στα μέσα των 60ς και, συγκεκριμένα, σε συγκροτήματα όπως οι STANDELLS και οι SEEDS (των οποίων ο κιθαρίστας και περφόρμερ πέθανε πολύ πρόσφατα, όπως μάς πληροφορεί ο συμφορουμίτης djmetronomos σε τόπικ - μικρής επισκεψιμότητας - που άνοιξε). Για να μην αναφέρω τους STOOGES, το συγκρότημα του IGGY POP. Σίγουρα, στα 60ς υπάρχουν κι άλλα συγκροτήματα - προπομποί της πανκ μουσικής, αλλά δεν μού έρχονται στο μυαλό (άλλωστε τα πιο πολλά από αυτά είναι άγνωστα, με ισχνή δισκογραφική παρουσία).

    "Τελικά ποιοί είναι καλύτεροι??"

    Ας μην συγκρίνουμε ΑΝΟΜΟΙΑ πράγματα !!! Κάτω από τελείως διαφορετικές συνθήκες δημιουργήθηκαν και δημιούργησαν οι Ramones, κάτω από τελείως διαφορετικές συνθήκες δημιουργήθηκαν και διμιούργησαν οι Green Day. Άλλες εποχές, άλλα βιώματα, άλλες αντιλήψεις, άλλα οράματα κλπ στις αρχές και μισά των 70ς, οπότε και φτιάχτηκαν οι Ramones, άλλες εποχές, άλλα βιώματα κλπ στα 90ς, οπότε και  δημιουργήθηκαν οι Green Day. Η κάθε μια μπάντα εξέφρασε την "πανκ ροκ άποψη" με βάση την εποχή της. Αν, όμως, πρέπει να διαλέξω .... Μα ... τι άλλο .... Ramones δαγκωτό !!! Επειδή εκείνη την εποχή υπήρχε ακόμη αγνότητα και αθωότητα, κάτι το οποίο ήταν εμφανέστατο στις ηχογραφήσεις τους από τα 70ς. Ενώ την εποχή που φτιάχτηκαν οι Green Day υπήρχε και ... ο πειρασμός του MTV. Ακόμη κι αν οι προθέσεις τους ήταν αγνές, από τη στιγμή που με ένα τραγούδι σου στο MTV μπορούσες να οδηγηθείς στις "τρελές πωλήσεις" ... τότε, μοιραία, τα οράματα αλλάζουν και αλλοιώνοται .... 

    Γι' αυτό ... Ramones και πάλι Ramones .... επειδή μέχρι να γίνουν γνωστοί τράβηξαν "πολύ κουπί" στα υπόγεια / αντεργκράουντ κλαμπάκια της Αμερικής .... Επειδή παρέμειναν "αληταριό" και αντεργκράουντ ακόμη κι όταν έγιναν γνωστοί, ακόμη και μέχρι το τέλος τους [το οποίο, δυστυχώς, ήρθε σύντομα γι' αυτούς {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}] .......

      


    freakhood
    01.07.2009, 14:23

    Τελείως άτοπο το θέμα του topic. Θα συμφωνήσω.


    djmetronomos
    01.07.2009, 18:10

    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι "Green Day vs Ramones"? Γιατί όχι, ας πούμε, "Green Day vs Sex Pistols"? Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στον ήχο ή στην εμφάνιση των Green Day που να παραπέμεπει στους Ramones? Δε νομίζω... Μπορώ βέβαια να καταλάβω μια σύγκριση του στυλ των Green Day με τον αντίστοιχο ήχο των 70's... Και πάλι βέβαια, απλά "ξύνουμε την επιφάνεια", δύσκολο να βγουν ασφαλή συμπεράσματα που να έχουν νόημα... Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα, ώστε να το περιορίσουμε σε δύο συγκροτήματα.

    Για να κατανοήσει κάποιος τι σημαίνει Punk στην Αμερική, καλό θα ήταν - εφόσον βέβαια τον βοηθούν τα αγγλικά του - να διαβάσει το βιβλίο "From The Velvets To The Voidoids - The Birth of American Punk Rock" του Clinton Heylin (εξαίρετος συγγραφέας, έχει γράψει βιβλία για τους Van Morrison, Orson Welles, Bob Dylan, κ.α.). Μας δίνει τη χρονολογική και στυλιστική εξέλιξη του αμερικάνικου Punk, συγκρίνοντας παράλληλα και τις μουσικές εξελίξεις στη Βρετανία. Οπισθοδρομεί στα 60's κι εξετάζει τις περιπτώσεις των Seeds, Velvet Underground, MC5, Stooges, ενώ από Βρετανία αναφέρει τις πρώτες ηχογραφήσεις των Who, Small Faces, Rolling Stones, Yardbirds... Η συσχέτιση δεν γίνεται άμεσα αντιληπτή, εύκολα μας ξεφεύγει με πρώτη ματιά, όλα αυτά τα γκρουπ όμως είχαν το κατάλληλο "attitude", ήταν Punk στο πνεύμα... Ύστερα ήρθαν οι New York Dolls, με τρίλεπτα θυμωμένα τραγούδια και προκλητική εμφάνιση, φτιάχτηκαν το 1971, σε μια εποχή που όλοι φορούσαν τζιν και σόλαραν ακατάπαυστα επί σκηνής. Εξετάστε το παρακάτω στοιχείο και βγάλτε συμπεράσματα: Μάνατζερ του γκρουπ ήταν ένας κύριος ονόματι Malcolm McLaren. Ο οποίος, με το που διαλύθηκαν οι New York Dolls, επέστρεψε στην Αγγλία και έβαλε μπρος τους Sex Pistols...

    Οι Ramones ήταν μέρος μιας σκηνής που άνθισε στη Νέα Υόρκη, με κύρια έδρα το κλαμπ CBGB'S. Εκεί έκαναν τα πρώτα τους βήματα και απόκτησαν το κοινό τους, συγκροτήματα όπως οι Talking Heads, Television, Blondie, Heartbreakers (όχι αυτοί του Tom Petty), Dictators, Patti Smith Group, Suicide... Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι οι Ramones αποτελούσαν ένα κομμάτι αυτού του παζλ με ονομασία Punk rock/new wave, που γεννήθηκε και πέθανε στο downtown Manhattan της Νέας Υόρκης στη δεκαετία του '70... Μιλάμε για ένα μουσικό ρεύμα που αφού πέρασε το τεστ της Νέας Υόρκης (το πιο δύσκολο και απαιτητικό κοινό) ξαπλώθηκε κι ακούστηκε σ' όλον τον πλανήτη.

    Οι Green Day μου αρέσουν γι αυτό που είναι. Όχι σε όλα τους, αλλά μου αρέσει ο ήχος τους και τα τραγούδια τους. Είναι όμως ένα γκρουπ που ξεφύτρωσε από το πουθενά και σε καμία περίπτωση δεν ανήκει σε κάποιο μουσικό ρεύμα όπως ήταν αυτό του new wave/Punk μιας άλλης εποχής. Δεν ξέρω αν οι ίδιοι αυτοαποκαλούνται Punk, ή αν εκεί τους έχουν κατατάξει κάποιοι δημοσιογράφοι του μουσικού τύπου επειδή έχουν περίεργα κουρέματα και θυμωμένα τραγούδια... Ramones πάντως δεν μου θυμίζουν.


    SouLRocK
    01.07.2009, 21:56


    -----------------
    "Before you slip into unconsciousness Id like to have another kiss Another flashing chance at bliss Another kiss, another kiss..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 01-07-2009 21:59 ]


    SouLRocK
    01.07.2009, 21:56

    r.a.m.o.n.e.s!   Συμφωνώ με τον Kwstasagas{#emotions_dlg.biggrin}


    GALOIS
    02.07.2009, 10:55

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 01-07-2009 στις 21:56 έγραψε...


    -----------------
    "Before you slip into unconsciousness Id like to have another kiss Another flashing chance at bliss Another kiss, another kiss..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 01-07-2009 21:59 ]



    Και εμένα έτσι μου φαίνεται αλλά πολλοί λένε για τους Green Day.Πάντως ωραία είκόνα{#emotions_dlg.thumbup}


    sea_like_eyes
    02.07.2009, 16:06

    Ramones . . . για εκεινες τις μερες που στρωμα μου υπηρξε η ζεστη απο τον ηλιο ασφαλτος και σεντονι ο ουρανος!θα ξαναρθουν . . . γιατι το εκανα μια φορα . . .

    Υ.Γ marky . . . keep Punking us you ungly mathafacka . . .


    sitzoune81
    02.07.2009, 23:24

    κανείς απ' τους δύο...

    ...μόνο οι P.J. να διασκευάζουν Ramones και τι στον κόσμο!!!!


    peacemaker79
    03.07.2009, 01:33

    Gabba Gabba Hey!!!

    Μια μπάντα για την οποία οι Motφrhead γράψανε κομμάτι.

     

     

    Με ποιους είπαμε θες να τους συγκρίνεις???

     


    kasel
    03.07.2009, 21:12

    Όντως δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση.Καταρχήν είναι διαφορετικές γενιές και λογικά οι πιο παλιοί θα λένε Ramones και οι πιο νέοι,όπως η ξαδερφούλα μου που είναι 16 θα λένε GREENDAY.Εγώ ως 32 θα πώ Ramones γιατί είχα και τηνν τύχη να τους δω ζωντανά στο ΡΟΔΟΝ και κατάλαβα από πρώτο χέρι τί γίνεται.Και στο κάτω κάτω κανείς τους δε μπορεί να θαεωρηθέι πανκ.Ναι στα live τους γινόταν χαμός αλλά μουσικά όχι δεν ήταν πανκ.


    nowaveband
    05.07.2009, 14:10

    Με κουράζει λίγο η μουσική και των δύο..Οι Ramones όμως ήταν πιό αυθεντικοί.


    marching-girl
    06.07.2009, 13:23

    άλλο ύφος...άλλος ήχος...γενικά δεν μπορείς να τους συγκρίνεις...

    οι Ramones είναι απλά ένα θαύμα

    και ναι 8εωρώ τους Green Day σύγχρονο πανκ γκρουπ! {#emotions_dlg.walkman}


    freakhood
    07.07.2009, 19:56

    Πάντως ο τίτλος του topic παραμένει άκυρος.

    Κι επειδή έτυχε να δω τους Green Day στο Λονδίνο πριν καμιά δεκαριά χρονάκια και βάλε, και τους Ramones στην Αθήνα πολύ πιο πριν, τυγχάνει να συμφωνώ με το ότι είναι μακριά αυτά τα δυο. Πολύ μακριά...

    Ίσως το κοινό των συναυλιών θα μπορούσε να μας πει κάτι. Στους Green Day ήταν από δεκαπεντάχρονα μέχρι εικοσάχρονα.

    Στους Ramones ήταν μέχρι και εξηντάρηδες. όπως και στο πρόσφατο Live των "γενιά του χάους". Αυτό λέει πολλά από μόνο του αλλά συνεχίζω να επιμένω πως η σύγκριση παραμένει άκυρη.


    OzzYRhoad
    10.08.2009, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος GALOIS στις 01-07-2009 στις 12:11 έγραψε...

    Πολλοί  θεωρούν ως την πρώτη πανκ-ποκ μπάντα τους Ramones.

    Όμως άλλοι λένε πως τώρα οι καλύτερη πανκ μπάντα είναι οι Green Day

    Όπως άκουσα επίσης ότι σύμφωνα με το MTV οι Green Day είναι τώρα

    οι άρχοντες του σύγχρονου πανκ.Τελικά ποιοί είναι καλύτεροι??

    ti pioi einai kalitaroi plaka kaneis monos sou to eipes MTV ama itan afentikoi Punk tha evgenan sto MTV 


    OzzYRhoad
    10.08.2009, 15:28

    Παράθεση:

    Το μέλος kasel στις 03-07-2009 στις 21:12 έγραψε...

    Όντως δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση.Καταρχήν είναι διαφορετικές γενιές και λογικά οι πιο παλιοί θα λένε Ramones και οι πιο νέοι,όπως η ξαδερφούλα μου που είναι 16 θα λένε GREENDAY.Εγώ ως 32 θα πώ Ramones γιατί είχα και τηνν τύχη να τους δω ζωντανά στο ΡΟΔΟΝ και κατάλαβα από πρώτο χέρι τί γίνεται.Και στο κάτω κάτω κανείς τους δε μπορεί να θαεωρηθέι πανκ.Ναι στα live τους γινόταν χαμός αλλά μουσικά όχι δεν ήταν πανκ.



    ama to pas etsi kai egw eimai 11 xronwn kai lew me xilia Ramones Ramones kai pali Ramones .Den mporw na katalavw oi Green Day den exoun kamia sxesh me Punk exoun malia emo exoun balades oi stixoi tous den einai Punk kai panw apo ola gia na eisai Punk den 8a vgeneis sta mtv kai malakies !


    montechristos-ole
    10.08.2009, 17:56

    Εγω θα συμφωνησω πως η συγκριση ειναι ακυρη,αλλα αν επρεπε να απαντησω θα επελεγα Ramones.Ετσι απλα...Σαφως και δεν ηταν το πρωτο πανκ συγκροτημα,αλλα αυτο δεν λεει κατι.Ειχαν κατι να πουν!Ακομη ξεσηκωνουν.Ειναι δυσκολο να περιγραψει κανεις το τι εκαναν συγκροτηματα σαν τους Ramones μεσα σε λιγες μονο σειρες...Οι κυριοι Green Day ειναι ενα γκρουπ με καποιες επιτυχιες...Προσωπικα δεν μπορω να τους ακουσω πανω απο 2 λεπτα...Καινουργιος ηχος,ελαχιστο εως ανυπαρκτο νοημα στους στιχους,κιθαρες της πλακας,και,και,και...Α!Και κατι τελευταιο.Σταματηστε να κανετε συγκρισεις συγκροτηματων...Δεν εχει νοημα...Αν σας αρεσουν ακουστε τα.Αλλιως μη δινετε δεκαρα...Καθε συγκροτημα συγκινει διαφορετικες ομαδες ατομων και το τι πετυχαν θα φανει σε βαθος χρονου...


    OzzYRhoad
    11.08.2009, 14:22

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 10-08-2009 στις 17:56 έγραψε...

    Εγω θα συμφωνησω πως η συγκριση ειναι ακυρη,αλλα αν επρεπε να απαντησω θα επελεγα Ramones.Ετσι απλα...Σαφως και δεν ηταν το πρωτο πανκ συγκροτημα,αλλα αυτο δεν λεει κατι.Ειχαν κατι να πουν!Ακομη ξεσηκωνουν.Ειναι δυσκολο να περιγραψει κανεις το τι εκαναν συγκροτηματα σαν τους Ramones μεσα σε λιγες μονο σειρες...Οι κυριοι Green Day ειναι ενα γκρουπ με καποιες επιτυχιες...Προσωπικα δεν μπορω να τους ακουσω πανω απο 2 λεπτα...Καινουργιος ηχος,ελαχιστο εως ανυπαρκτο νοημα στους στιχους,κιθαρες της πλακας,και,και,και...Α!Και κατι τελευταιο.Σταματηστε να κανετε συγκρισεις συγκροτηματων...Δεν εχει νοημα...Αν σας αρεσουν ακουστε τα.Αλλιως μη δινετε δεκαρα...Καθε συγκροτημα συγκινει διαφορετικες ομαδες ατομων και το τι πετυχαν θα φανει σε βαθος χρονου...



    simfwnw apolitws me ton montechristos sto thema otiden prepei na kanoume sigriseis sigrotimatwn auto pistew alla tha mou peite <>.EM vlepw kai egw sigriseis RAMANESvs greenday??? ti na kanwww>?

     


    marching-girl
    11.08.2009, 22:56

    Παράθεση:

    Το μέλος OzzYRhoad στις 10-08-2009 στις 15:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kasel στις 03-07-2009 στις 21:12 έγραψε...

    Όντως δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση.Καταρχήν είναι διαφορετικές γενιές και λογικά οι πιο παλιοί θα λένε Ramones και οι πιο νέοι,όπως η ξαδερφούλα μου που είναι 16 θα λένε GREENDAY.Εγώ ως 32 θα πώ Ramones γιατί είχα και τηνν τύχη να τους δω ζωντανά στο ΡΟΔΟΝ και κατάλαβα από πρώτο χέρι τί γίνεται.Και στο κάτω κάτω κανείς τους δε μπορεί να θαεωρηθέι πανκ.Ναι στα live τους γινόταν χαμός αλλά μουσικά όχι δεν ήταν πανκ.



    ama to pas etsi kai egw eimai 11 xronwn kai lew me xilia Ramones Ramones kai pali Ramones .Den mporw na katalavw oi Green Day den exoun kamia sxesh me Punk exoun malia emo exoun balades oi stixoi tous den einai Punk kai panw apo ola gia na eisai Punk den 8a vgeneis sta mtv kai malakies !



     

    φίλος...οι στίχοι των Green Day είναι πανκ..Smile (από drugs, sex και rock n roll, μέχρι revolutionnn)

    εκτός βέβαια αν τους έχεις δει και έκρινες οτι δεν ειναι τρου πανκ...ξέρω εγω; :P

     


    OzzYRhoad
    12.08.2009, 00:07

    Δε με καταλαβες εννοω οτι ετσι οπως ειναι δεν ειναι για να τραγουδανε  τετοιους στιχους :P