ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    απλοποίηση..... (ενορχηστρωσης!!)

    marilloumajore
    02.07.2009, 08:33

    Το θέμα που ανοίγω είναι λίγο περίεργο, το αναγνωρίζω, αλλά χρειάζομαι ιδέες.

    Η πτυχιΑκή μου στη σχολή αφορά τη σκηνογραφική προσέγγιση της όπερας "Ορφεας και Ευριδίκη" του Gluck. Η μια εκδοχή μου μελετάω είναι η κλασσική παράσταση σε λυρικό θέατρο με όλα τα κομφορ, και η αλλη είναι αρκετά εναλλακτικη. Πρόκειται για δρώμενο το οποίο θα γίνει σε κάποιο μέρος της πόλης (θεωρητικα παντα), πιθανώς στο ιστορικο κέντρο καπου, και ο κόσμος θα μπλέκεται με τους μουσικούς και με τα σκηνικά σε ένα βιωματικό παιχνίδι.

    Η ερώτηση μου λοιπόν για τους γνωστες ενορχήστρωσης είναι: Τι όργανα θα προτείνατε (2-3) τα οποία να μπορούν να αναλάβουν το ρόλο της ορχήστρας συνοδεύοντας τους τραγουδιστες? (σαν να παίζουν spartito περιπου αλλα για 2-3 οργανα, που να μπορεί να τα μεταφέρει κάποιος στη διάρκεια της παράστασης) Προφανώς το μουσικό αποτέλεσμα δε θα είναι το βέλτιστο αλλά δεν ειναι και αυτός ο σκοπός της μελέτης.

     

    Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας


    inkve
    02.07.2009, 13:03

    εγω θα το επιχειρουσα μονο με ενα πιανο!!

    φυσικα ο πιανιστας θα πρεπει να ειναι καλος ωστε να αναδειξει και την μουσικη αλλα να ειναι και διακριτικος γιατι δεν ειναι η μουσικη το κυριο θεμα σου....

     

    απο την στιγμη ομως που υσχιει το παραπανω η παρουσια μονο ενος πιανου μπορει να ειναι η καλυτερη λυση για τον εξης λογο..

     

    με τρια οργανα θα προσπαθησεις να ακολουθησεις το εργο...με αποτελεσμα(δικη μου αποψη)να χασεις στο τελικο αποτελεσμα και να ακουγεται <αδειο>

    ενα και μοναδικο πιανο ομως θα εχει πιο πολυ ελευθερια δεδομενου οτι ο πιανιστας θα αυτοσχεδιασει ωστε να μπορεσει να κανει πιο ολοκληρωμενο το ακουσμα και ετσι μπορει να δωσει αλλο αερα στην ολη προσεγγιση...

     

    απο την στιγμη δηλαδη που η πιστη εκτελεση του εργου δεν ειναι καν ο σκοπος σου ασε ενα πιανο να συνοδευει....και οπως ειπες θα υπαρχουν τραγουδιστες...δηλαδη παραπανω απο ενας...οποτε ηδη με ενα πιανο εχεις ετοιμη την <<εναλλακτικη σου ορχηστρα>>...

     

    με τις δεδομενες δυνατοτητες ενος πιανου....με εναν καλο πιανιστα,,,και τις φωνες των τραγουδιστων πιστευω οτι ο θεατης-ακροατης θα εστιασει περισσοτερο εκει που εσυ θες παρα στην μουσικη που ειναι δευτερευων προταιρεοτητα στην προκειμενη περιπτωσηWink


    marilloumajore
    02.07.2009, 13:26

    Αυτή ειναι μεν η πιο απλή και σίγουρη λύση. Απο την άλλη δε μπορεί ο πιανίστας να παίρνει το όργανο του και να αλλάζει χώρο ανάλογα με τη σκηνη.... Γι αυτο ψάχνω κατι εναλλακτικο.

    ΕΚτος και αν έχω αλλο πιάνο και αλλο πιανίστα σε καθε σκηνή...


    -----------------
    Η τέχνη είναι μεγάλη. αλλά η ζωή μικρή /Goethe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 02-07-2009 13:26 ]


    fibonazzi
    03.07.2009, 15:16

    Εκτός από το πρακτικό του θέματος *(μεταφορά), το πιάνο δεν το βρίσκω καλή περίπτωση διότι δεν έχει καμία σχέση με το context της εποχής του συνθέτη, δεν παραπέμπει δηλαδή με κανέναν τρόπο ούτε στην αισθητική ούτε στην ενορχήστρωση του έργου, αντίθετα, παραπέμπει σε άλλες εποχές και άλλα ύφη μουσικής.

     

    Μια ιδέα θα ήταν με ένα consort πνευστών:

    1, χάλκινα, ίσως το καλύτερο αλλά θα χρειαστείς πολύ καλούς παίκτες για να παίζουν τα γρήγορα πασάζ των εγχόρδων.

    2, σύνολο ξύλινων πνευστών

    3. συνδυασμό των 2 πιο πάνω

     

    Νομίζω με 5 μουσικούς είσαι καλυμένη. Το ιδανικό θα ήταν να είχες και ένα positif οργανάκι ή σπινέττο αλλά αυτά είναι δύσκολα (παρόλαυτα αν το αποφασίσεις μπορώ να σου βρω κάποια άκρη).

     

    Νομίζω επίσης πως επειδή θα είναι δρώμενο με συμμετοχή κοινού κτλ, τα πνευστά θα δώσουν και μια χιουμοριστική νότα όπου χρειάζεται. Μην ξεχνάς πως πάντοτε, τα πνευστά ήταν ο αντικαταστάτης της ορχήστρας σε 'street" καταστάσεις! Από την ιταλική αναγέννηση (εποχή του κορνέττο-ensemble).

    Μια άλλη λύση είναι το κουαρτέτο εγχόρδων με συνοδεία τσέμπαλου ή όργανου αλλά θα είναι πιο ξενέρωτο και σίγουρα λιγότερο πρωτότυπο από τα πνευστά.

    Αν έχεις "άκρες" με κάποια μπάντα ή αν μπορέσεις να πείσεις κάποια μπάντα (κάποιου δήμου?) να συμμετάσχει στο, ούτως ή άλλως, πολύ ενδιαφέρον project σου, θα μπορέσεις να έχεις και πολύ πλήρη, ορχηστρική συνοδεία!

    Αυτά, ελπίζω να σου έδωσα κάποιες ιδέες! Το πιο εφικτό για μένα είναι το 1.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fibonazzi στις 03-07-2009 15:20 ]


    marilloumajore
    03.07.2009, 17:02

    Ευχαριστω πολυ για την ιδέα των χάλκινων. Μου λύνει άλλωστε τα χέρια σε πολλά θέματα. Προφανώς αυτό θα χρησιμοποιήσω.

    Αλλα μάλλον δε ξεκαθαρισα ότι το project απλα σχεδιάζεται, δεν υλοποιειται.... (που τετοια τύχη). Οπότε μουσικούς κανονικούς δε θα χρειαστω, απλα θα τους σκιτσάρω Η πρόταση όμως για το πόσοι και το που θα είναι ανα πάσα στιγμη ειναι απαραίτητη, οπότε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

     


    giorgosziotas
    03.07.2009, 17:20

    Κλασσική κιθάρα & φλογέρα (Quenna αν είναι δυνατόν)