ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.830 μέλη
    kostakis95
    03.07.2009, 19:15

    Γειά σας αγαπητά μέλη! Θέλω να αρχίσω το "υποχρεωτικό πιάνο" καθώς θα αρχίσω το πτυχίο της αρμονίας. Θελω να μάθω τι από τα δυο να διαλέξω. Ηλεκτρικο πιάνο ή pro keyboards οπως λέγονται. Μια ακόμα ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν τα pro keyboards είναι τα αρμόνια. Επίσης θέλω να μου πείτε γιατι είναι καλυτερο το ένα απο το άλλο και να μου προτείνετε ένα γύρω στα 1200 ευρω φουλ. Ευχαριστώ πολύ!


    luisarmstrong
    04.07.2009, 13:34

    Eγω σου προτεινω digital piano ανεπυφηλακτα!!!βεβαια το κλασσικο πιανο ειναι χιλιες φορες καλυτερο απο το καλητερο ηλεκτρικο,αλλα αυτο δεν σε ενδιαφερει απ'οτι καταλαβα....

    λοιπον.....οι λογοι που σου προτεινω ηλ πιανο ειναι οτι εχει βαρυκεντρισμενα πληκτρα,δηλαδη σαν του κλασσικου πιανου....επιπλεον με την εξελιξη της τεχνολογιας τα ηλ πιανα εχουν αρκετα καλο ηχο που αφωμειονει  πολυ καλα τον ηχο του κλασσικου πιανου...μην  ξεχνας οτι μοιζει και αρκετα με το κανονικο πιανο απο θεμα εμφανισης....(αυτο βεβαια ειναι θεμα ψυχολογικο μια και σε φερνει πιο κοντα με το οργανο)

    Τωρα παμε στο θεμα αγορας.....αν θες ενα οργανο που αν μη  τι αλλο να αξιζει τα λεφτα του παρε το yamaha arius ydp-140...μαζι με το σκαμπο φτανουν στο χρηματικο οριο που εχεις θεσει...

    ελπιζω να σε βοηθησα......


    kostakis95
    04.07.2009, 14:06

    Και οσο για αυτο που λές οχι δεν θέλω επαγγελματικό. Ήδη ξέρω να παιζω πολυ καλα μπουζουκι σαξόφωνο και τώρα εχω μάθει και πράγματα στην κιθάρα. Εγώ έχω ακούσει οτι τα Kyrzweil είναι τα καλύτερα και είχα δει το  MarkPro TWOi δηλαδη το http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6239?osCsid=a44aa7b. Πιο πιστεύεις οτι είναι καλύτερο απο τα δυο? Εγώ που πηγα και στο σιτε της yamaha και της kyrzweil ειδα οτι το πιανο της kyrzweil  ειναι πολύ καλύτερο σε χαρακτηριστικά απο το yamaha και εχουν και την ίδια τιμή.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostakis95 στις 04-07-2009 14:50 ]


    luisarmstrong
    18.07.2009, 14:10

    Kai ta κurtzweil  ειναι πολυ καλα............απλα μετα απο καποιο καιρο χανουν το touche τους στα πληκτρα...............οστοσο υπαρχουν και αλλα αξιολογα oργανα οπως το rolland rp 101erw.............KATAPLHKTIKOS ηχος και καλα βαρυκεντρισμενο κλαβιε.......αλλλα πιστεψε με το ydp-140 to exw στο σπιτι μου(βασικα εχω και κανονικο πιανο  απλα στο ydp-140 διαβαζω το μεσημερι λογο της εντασης) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!!!αυτα απο μενα!!!!!

     

     

     

     

    Υ.Γ.(συγνωμη που αργισα  να απαντησω αλλα εχω πολυ καιρο να κατσω στο pc)


    -----------------
    solist

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 18-07-2009 14:12 ]