ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.851 μέλη

    Γνώμες: Μητροπάνος & Πέγκυ Ζήνα στην Ιερά Οδό

    karelia
    10.07.2009, 00:37

    Σύμφωνα με έντονη φημολογία,

    το χειμώνα στην Ιερά Οδό θα συμπράξουν ο Δημήτρης Μητροπάνος με τη Πέγκυ Ζήνα.

    Ακόμη δεν έχει επιβεβαιωθεί τίποτε επίσημα,

    αν και όταν ερωτήθη η Πέγκυ Ζήνα,αποκάλυψε ότι όντως της έχει γίνει η συγκεκριμένη πρόταση από τον επιχειρηματία.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-11-2009 00:17 ]


    anastantas
    10.07.2009, 10:43

    kai mazi triimitonio kai Giorgos Sampanis...


    logan
    14.07.2009, 18:16

    Φιλτατε karelia δεν με ενδιαφερει καθολου η Πεγγυ Ζηνα αλλα αν ακουσεισ κατι στανταρ για Μητροπανο κανε ενα κοπο και γραψτο στο τοπικ!!


    glykerios81
    15.07.2009, 00:27

    Θα προτιμούσα τη Γλυκερία μαζί με τον Μητροπάνο και όχι τη Ζήνα. Μάλιστα κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι που, πως ο ιδιοκτήτης της Ιεράς Οδού ήθελε τη Νατάσα Θεοδωρίδου στο πλάι του σπουδαίου Μητροπάνου, μα εκείνος ήθελε τη Γλυκερία.


    logan
    16.07.2009, 01:44

    Εγω παλι θα ειμαι ειρωνικος η ονειροπολος αν πω οτι θελω Τερζη - Καρρα - Μητροπανο στο ιδιο κεντρο?? Και ασ εχει οσο να ναι το μπουκαλι!!!!!


    jorge
    07.10.2009, 00:15

    Δυστυχώς επιβεβαιώθηκε με Δελτίο Τύπου, οτι η σκυλου πολυτελείας θα κάνει παρέα στον Μητροπάνο.

    Κατάντια για τον Μητροπάνο.

    Την επιμέλεια της παράστασης έχει η ...Μαργαρίτα Μυτιληναίου, στην εκπομπή της οποίας θα περιμένω να ακούσω Πέγκυ.

     

     

     

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ- ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ
    ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ


    ΕΝΑΡΞΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ



    Ο Δημήτρης Μητροπάνος,  ο τραγουδιστής- εκφραστής του διαχρονικού λαϊκού αισθήματος, συναντάει για πρώτη φορά επί σκηνής την Πέγκυ Ζήνα, τη γνήσια λαϊκή φωνή του σήμερα, στο χειμερινό πρόγραμμα της Ιεράς Οδού.

    Με κοινό σημείο την αγάπη τους για το λαϊκό τραγούδι και κοινό στόχο να μετατρέψουν την Ιερά Οδό σε μια μεγάλη παρέα που θα συμμετέχει και θα διασκεδάζει κάνουν την έκπληξη της χρονιάς ακλουθώντας το πιο απλό δρόμο: καλά τραγούδια, καλές φωνές, καθαρό ήχο. Όπως άλλωστε φάνηκε στις μεγάλες λαϊκές συναυλίες το καλοκαίρι ,το κοινό δίνει δυναμικά το παρόν και τη ψήφο του στο αυθεντικό λαϊκό τραγούδι που εξέφραζε και εκφράζει την καθημερινότητα και την αλήθεια του.


    Από τα τέλη του Οκτώβρη  έρχεται το πιο δυνατό λαϊκό πρόγραμμα του χειμώνα σε επιμέλεια Μαργαρίτας Μυτιληναίου, και ενορχήστρωση των Γιάννη Παπαζαχαριάκη και Βασίλη Γκίνου. Θέλοντας να γνωρίσουν και να μας συστήσουν και καινούργιες λαϊκές φωνές ,οι δύο καλλιτέχνες έκαναν μεγάλη audition και επέλεξαν τον Κώστα Τριανταφυλλίδη ,την Ευδοκία Καδή τον Γιάννη Κασέρη και τη Βάλια Σομαράκη που με παλιότερους συνέργατες τους την Ασπασία Θεοφίλου το Τριημιτόνιο και τον Μιχάλη Μόσχου θα τους πλαισιώσουν το φετινό χειμώνα.


    Ο Δημήτρης Μητροπάνος συνεπής σε μια διαδρομή σαράντα χρόνων με ήθος και ανάλογες καλλιτεχνικές επιλογές, μας δίνει το χειμερινό ραντεβού στα τέλη του Οκτώβρη στην Ιερά Οδό μετά από μία συγκινητικής αποδοχής καλοκαιρινή περιοδεία, με αποκορύφωμα την sold out συναυλία στο Ηρώδειο και μάλιστα υπό βροχήν. Έχοντας στις αποσκευές του τα μεγάλα τραγούδια των δημιουργών, αλλά και διατηρώντας επί δεκαετίες ψηλά τον πύχη, αποτελεί έναν από τους λαοφιλέστερους λαϊκούς ερμηνευτές.
    Η Πέγκυ Ζήνα κτίζοντας χρόνο με το χρόνο, τραγούδι με το τραγούδι τη σχέση της με το ευρύ κοινό, κατάφερε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να αναδειχθεί σε μια εξαιρετική λαϊκή τραγουδίστρια και να αποτελεί ένα από τα σημεία αναφοράς της νυχτερινής ζωής. Με μεγάλο αριθμό επιτυχιών έχει καταφέρει να είναι ένα από τα πιο αγαπημένα και δημοφιλή πρόσωπα του ελληνικού τραγουδιού.
    Δύο γνήσιες λαϊκές φωνές λοιπόν, η καθεμία με τη δική της ιστορία, ενώνουν την αγάπη τους, το πάθος τους, την ευαισθησία τους και τη γνώση τους για το λαϊκό τραγούδι του χθες, του σήμερα και του πάντα και προσκαλούν στα τέλη του Οκτώβρη στη σκηνή της Ιεράς Οδού.
    Ελάτε να τους ακούσετε και να τραγουδήσετε μαζί τους...


    Γιατί το λαϊκό τραγούδι έχει και ιστορία και φωνή και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι ψυχής αυτού του τόπου


    Ιερά Οδός
    Ιερά Οδός 18-20
    Τηλ για κρατήσεις: 2103428272-5


    -----------------
    (Παρακαλώ πολύ μη μου στέλνετε ΠΜ για θέματα που έχουν σχέση με το site. Για αυτά υπάρχει το Forum και η κατηγορία Περί MusicHeaven)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-10-2009 00:17 ]


    karelia
    07.10.2009, 00:41

    Ήμουν βέβαιος ότι επικοινωνιακά θα έπαιζαν με μία συγκεκριμένη λέξη,

    αλλά δεν περίμενα ότι θα την διαβάσω...12 φορές στο δελτίο τύπου.


    antreas_dr
    07.10.2009, 19:00

    12 φορές... είναι αλήθεια... τις μετρησα και εγώ...


    VasilisSaltagiannis
    07.10.2009, 22:11

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 07-10-2009 στις 00:15 έγραψε...

    Δυστυχώς επιβεβαιώθηκε με Δελτίο Τύπου, οτι η σκυλου πολυτελείας θα κάνει παρέα στον Μητροπάνο.

    Κατάντια για τον Μητροπάνο.

    Την επιμέλεια της παράστασης έχει η ...Μαργαρίτα Μυτιληναίου, στην εκπομπή της οποίας θα περιμένω να ακούσω Πέγκυ.

     

     

     

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ- ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ
    ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ


    ΕΝΑΡΞΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ



    Ο Δημήτρης Μητροπάνος,  ο τραγουδιστής- εκφραστής του διαχρονικού λαϊκού αισθήματος, συναντάει για πρώτη φορά επί σκηνής την Πέγκυ Ζήνα, τη γνήσια λαϊκή φωνή του σήμερα, στο χειμερινό πρόγραμμα της Ιεράς Οδού.

    Με κοινό σημείο την αγάπη τους για το λαϊκό τραγούδι και κοινό στόχο να μετατρέψουν την Ιερά Οδό σε μια μεγάλη παρέα που θα συμμετέχει και θα διασκεδάζει κάνουν την έκπληξη της χρονιάς ακλουθώντας το πιο απλό δρόμο: καλά τραγούδια, καλές φωνές, καθαρό ήχο. Όπως άλλωστε φάνηκε στις μεγάλες λαϊκές συναυλίες το καλοκαίρι ,το κοινό δίνει δυναμικά το παρόν και τη ψήφο του στο αυθεντικό λαϊκό τραγούδι που εξέφραζε και εκφράζει την καθημερινότητα και την αλήθεια του.


    Από τα τέλη του Οκτώβρη  έρχεται το πιο δυνατό λαϊκό πρόγραμμα του χειμώνα σε επιμέλεια Μαργαρίτας Μυτιληναίου, και ενορχήστρωση των Γιάννη Παπαζαχαριάκη και Βασίλη Γκίνου. Θέλοντας να γνωρίσουν και να μας συστήσουν και καινούργιες λαϊκές φωνές ,οι δύο καλλιτέχνες έκαναν μεγάλη audition και επέλεξαν τον Κώστα Τριανταφυλλίδη ,την Ευδοκία Καδή τον Γιάννη Κασέρη και τη Βάλια Σομαράκη που με παλιότερους συνέργατες τους την Ασπασία Θεοφίλου το Τριημιτόνιο και τον Μιχάλη Μόσχου θα τους πλαισιώσουν το φετινό χειμώνα.


    Ο Δημήτρης Μητροπάνος συνεπής σε μια διαδρομή σαράντα χρόνων με ήθος και ανάλογες καλλιτεχνικές επιλογές, μας δίνει το χειμερινό ραντεβού στα τέλη του Οκτώβρη στην Ιερά Οδό μετά από μία συγκινητικής αποδοχής καλοκαιρινή περιοδεία, με αποκορύφωμα την sold out συναυλία στο Ηρώδειο και μάλιστα υπό βροχήν. Έχοντας στις αποσκευές του τα μεγάλα τραγούδια των δημιουργών, αλλά και διατηρώντας επί δεκαετίες ψηλά τον πύχη, αποτελεί έναν από τους λαοφιλέστερους λαϊκούς ερμηνευτές.
    Η Πέγκυ Ζήνα κτίζοντας χρόνο με το χρόνο, τραγούδι με το τραγούδι τη σχέση της με το ευρύ κοινό, κατάφερε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να αναδειχθεί σε μια εξαιρετική λαϊκή τραγουδίστρια και να αποτελεί ένα από τα σημεία αναφοράς της νυχτερινής ζωής. Με μεγάλο αριθμό επιτυχιών έχει καταφέρει να είναι ένα από τα πιο αγαπημένα και δημοφιλή πρόσωπα του ελληνικού τραγουδιού.
    Δύο γνήσιες λαϊκές φωνές λοιπόν, η καθεμία με τη δική της ιστορία, ενώνουν την αγάπη τους, το πάθος τους, την ευαισθησία τους και τη γνώση τους για το λαϊκό τραγούδι του χθες, του σήμερα και του πάντα και προσκαλούν στα τέλη του Οκτώβρη στη σκηνή της Ιεράς Οδού.
    Ελάτε να τους ακούσετε και να τραγουδήσετε μαζί τους...


    Γιατί το λαϊκό τραγούδι έχει και ιστορία και φωνή και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι ψυχής αυτού του τόπου


    Ιερά Οδός
    Ιερά Οδός 18-20
    Τηλ για κρατήσεις: 2103428272-5


    -----------------
    (Παρακαλώ πολύ μη μου στέλνετε ΠΜ για θέματα που έχουν σχέση με το site. Για αυτά υπάρχει το Forum και η κατηγορία Περί MusicHeaven)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-10-2009 00:17 ]



    Είναι μεγάλη ευκαιρία για το Δημήτρη να δείξει και αυτός την αξία του μπροστά στην... χχχχχ φωνή του σήμερα!

    Αυτά είναι...

    {#emotions_dlg.whistling}


    kwstasagas
    07.10.2009, 23:41

    Η Βίσση με τη Μαριώ, ο Μητροπάνος με την Πέγκυ Ζήνα .... τελικά στο χώρο της μουσικής "όλοι δικοί μας είμαστε", όπως λέει ο στίχος του Ρασούλη ....  


    heartbreak-kid
    08.10.2009, 00:18

    για δες ρε παιδί μου. ο μητροπάνος διαφωνεί με όλο το music heaven


    rouli726
    08.10.2009, 01:54

    Σκυλού πολυτελείας..????
    Κατάντια..????

    Ειλικρινά έχω μείνει άφωνη!
    Αυτός ο χώρος είναι ο τελευταίος που περίμενα να διαβάσω τέτοια σχόλια,ακόμη και για τη Μπεζαντάκου,και σίγουρα εσύ jorge είσαι ο τελευταίος από τον οποίο θα πίστευα ότι θα διαβάσω τέτοιους χαρακτηρισμούς....

    Προσωπικά,χαίρομαι που δυο από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες θα είναι μαζί.Ο Μητροπάνος είναι ένα τεράστιο κομμάτι της ιστορίας του ελληνικού λαικού τραγουδιού και νομίζω θα ταιριάξουν πολύ καλά με την Πέγκυ,η οποία διαθέτει μια εξαιρετική λαική φωνή.

    Καλή τους επιτυχία!


    karelia
    19.10.2009, 00:54

    Απο το εθνος

     

    «Ηταν δική μου ιδέα», λέει ο Δημήτρης Μητροπάνος για τη συνεργασία του με την Πέγκυ Ζήνα στην «Ιερά Οδό». Μιλούν για τα κριτήρια της καλλιτεχνικής τους συνάντησης, την οικονομική κρίση και τις «δύο όχθες» του τραγουδιού





    Πρώτα απ’ όλα είμαι πολύ περίεργη να μάθω ποιος είχε την ιδέα γι’ αυτήν τη συνεργασία;

    Δημήτρης Μητροπάνος: Ηταν δική μου η ιδέα. Δεν είχε καμία σχέση με τον επιχειρηματία του χώρου. Δεν υπήρχε περίπτωση να μου επιβάλει κάποιος άλλος τι να κάνω. Ηταν καθαρά δική μου επιλογή. Εγώ το ήθελα κι αυτό έγινε.

    Πέγκυ Ζήνα: Για μένα αυτή η συνεργασία ήταν ένα πολύ μεγάλο όνειρο που είχα. Από αυτά τα δώρα που περιμένεις να στα χαρίσει κάποια στιγμή ο χρόνος, δικαιώνοντας τη δουλειά σου και τις προσπάθειές σου. Και το μόνο που είχα να κάνω ήταν αρχικά να νιώσω πολύ μεγάλη τιμή κι έπειτα να δεχτώ με μεγάλη χαρά.

    Κάποιοι αναρωτιούνται τι κοινό μπορεί να έχει ο Δημήτρης Μητροπάνος με την Πέγκυ Ζήνα;

    Δ.Μ.: Οι συνεργασίες δεν έχουν να κάνουν με τα κοινά στοιχεία. Δηλαδή ποιον να πάρω, κάποιον που να μοιάζει σε μένα και να προσπαθεί να κάνει εμένα; Αυτό δεν έχει κανένα ενδιαφέρον. Το βασικό είναι ότι για μένα η Πέγκυ είναι μια λαϊκή τραγουδίστρια. Και μέσα από τη μικρή επαφή που είχαμε μέχρι τώρα, στις πρόβες μας, πιστεύω ότι έχω δικαιωθεί. Αυτό ήθελα, μια καλή λαϊκή τραγουδίστρια. Από κει και πέρα πιστεύω πως η Πέγκυ έχει δυνατότητες να πει πολλά πράγματα. Το βασικό είναι πως της αρέσει αυτό που κάνει, που για μένα είναι το πιο σημαντικό. Υπάρχει διάθεση, υπάρχει κέφι και κάτι επίσης πολύ βασικό: δεν προτάσσει το «εγώ». Δείχνει πως είναι εδώ για να δουλέψει και ότι κάθε μέρα μαθαίνει. Αυτό είναι μεγαλείο και ή το ‘χεις ή δεν το ‘χεις.

    Π.Ζ.: Εγώ το πρώτο που αισθάνθηκα όταν μου έγινε η πρόταση, ήταν πολύ μεγάλη χαρά. Μου δημιουργήθηκε, όμως, και ένα μικρό άγχος γιατί δεν είχα γνωρίσει προσωπικά τον Δημήτρη. Και κάπου υπάρχει ο φόβος αν θα τα καταφέρεις να δουλέψεις με έναν μεγάλο δάσκαλο, αν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις. Πάντα όταν δουλεύεις με έναν πολύ μεγάλο καλλιτέχνη, νιώθεις σαν να ξεκινάς από την αρχή. Αυτό, όμως, είναι ένα άγχος που μου αρέσει γιατί είναι δημιουργικό άγχος, παίζεις σε ένα γήπεδο που δεν έχεις ξαναπαίξει και πρέπει να αποδείξεις αν επί της ουσίας είσαι καλός.

    Τι απαντά ο Δημήτρης Μητροπάνος σε εκείνους που θεωρούν ότι αυτή η συνεργασία, καλλιτεχνικά, δεν αποτελεί για εκείνον ένα βήμα μπροστά, το αντίθετο μάλιστα;

    Δ.Μ.: Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Το τι λένε ή θα πούνε, δεν με νοιάζει. Ας έρθουν να δουν το αποτέλεσμα και να κρίνουν αν με πάει ένα βήμα παραπάνω, παρακάτω ή πιο πλάι... Αυτήν τη στιγμή εγώ δεν έχω να πω τίποτα πάνω σε αυτό. Το αποτέλεσμα θα τα πει όλα.

    Εδώ και πολλά χρόνια πάντως οι επιλογές σας, όσον αφορά τις συνεργασίες σας, κινούνταν σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο. Γιατί επιλέξατε τώρα να κάνετε αυτήν την υπέρβαση;

    Δ.Μ.: Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που συνέβη αυτό τη δεδομένη στιγμή. Πάντα έχω κάποιες σκέψεις στο μυαλό μου και κάποια στιγμή καταλήγω στο τι θέλω να κάνω. Κατ’ αρχάς είχα να δουλέψω με γυναίκα τόσα χρόνια. Σε λίγο θα έλεγαν πως είμαι και μισογύνης (γέλια)... Πέρα από τα αστεία τώρα υπάρχουν κάποια πράγματα που σου μένουν. Εμένα η φωνή της Πέγκυς πάντα μού έκανε κάτι. Μια φορά θυμάμαι, πριν τέσσερα - πέντε χρόνια, έγραφε η Πέγκυ στο στούντιο λίγο πριν από μένα. Εγώ καθόμουν στο σαλόνι και άκουσα μια τραγουδίστρια να λέει ένα πολύ ωραίο κομμάτι. Αναρωτήθηκα αν τραγουδάει η Πέγκυ, γιατί το τραγούδι ήταν τελείως εκτός του ρεπερτορίου της. Από τότε και μετά κάτι άρχισε να με τρώει. Σκέφτηκα πως εδώ κάτι γίνεται. Κάποια άλλη στιγμή συζητούσαμε με τον Πασχάλη Τερζή και μου λέει: «Η Πέγκυ είναι πολύ μεγάλη τραγουδίστρια». Και αυτή η άποψη μέτρησε πολύ για μένα.


    Ποια είναι τα καλλιτεχνικά κριτήρια που υπάρχουν πίσω απ’ αυτήν τη συνεργασία και πόσο βαραίνει η εμπορική της πλευρά;

    Δ.Μ.: Ολοι θέλουν να έχουν κόσμο, όλοι θέλουν να έχουν επιτυχία, αλλά ο καθένας βάζει τα όριά του, μέχρι πού μπορεί να φτάσει δηλαδή για να τα πετύχει αυτά. Δεν θεωρώ ότι στήνοντας το πρόγραμμα, με τη βοήθεια της Μαργαρίτας Μυτηλιναίου, ο σκοπός μας ήταν να φέρουμε πολύ κόσμο. Ο στόχος μας είναι με αυτό το πρόγραμμα να περάσουν καλά αυτοί που θα έρθουν. Σε κάποιους θα αρέσει, σε κάποιους δεν θα αρέσει, τι να κάνουμε... Εμείς αγαπάμε κάτι, πιστεύουμε σε κάτι και αυτό θα κάνουμε, χωρίς εκπτώσεις. Αλλη η δουλειά η δική μας και άλλη του επιχειρηματία.

    Τα τελευταία χρόνια δίνετε την εντύπωση πως προσπαθείτε σκληρά να γίνεται αποδεκτή από το «έντεχνο» μουσικό περιβάλλον. Αλήθεια είναι τόσο σημαντικό αυτό για σας;

    Π.Ζ.: Η ανάγκη μου είναι να καταφέρω να γίνω διαχρονική. Και αυτό γίνεται με καλά τραγούδια και καλές συνεργασίες, που το ένα φέρνει το άλλο. Θα ήθελα ύστερα από πολλά χρόνια να ανήκω στους τραγουδιστές που δεν ήταν διάττοντες αστέρες, που ήρθαν, έγιναν μόδα και έφυγαν.

    Παρ’ όλα αυτά έχει δημιουργηθεί στο παρελθόν μια ένταση ανάμεσα σε εσάς και εκπροσώπους του έντεχνου με αρνητικά σχόλια και από τις δύο πλευρές. Εχετε μετανιώσει για κάποια πράγματα που έχετε πει;

    Π.Ζ.: Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, όταν εκνευρίζεσαι ή νιώθεις αδικημένος, με τον τρόπο που αντιδράς μπορεί να χάσεις το δίκιο σου. Δεν θεωρώ ότι δεν είχα δίκιο, ίσως όμως, κάποια στιγμή, να βγήκε έτσι προς τα έξω που να το έχασα. Δεν ήταν δηλαδή ο τρόπος σωστός. Αυτό είναι κάτι επικίνδυνο που μπορεί να σου συμβεί όταν εκτίθεσαι στα ΜΜΕ. Και κάτι που ζηλεύω σε αυτόν τον χώρο, τον πιο ποιοτικό, είναι το ότι δεν εκτίθενται πολύ. Και θα προσπαθήσω να το κάνω κι εγώ, με καμία διάθεση έπαρσης φυσικά, αλλά γιατί πάρα πολλές φορές μέσα από τα ΜΜΕ μπορείς να εκτεθείς και να μην εκφράσεις σωστά ακόμα και το παράπονό σου, ακόμα και το δίκιο σου.

    Πόσο σας έχει επηρεάσει η οικονομική κρίση; Υπάρχουν μειώσεις στα νυχτοκάματα;

    Δ.Μ.: Φυσικά και μας επηρεάζει. Εμείς δεν ζούμε σε αυτόν τον τόπο; Ολοι είμαστε υποχρεωμένοι να προσαρμοστούμε.

    Π.Ζ.: Στον δικό μας τον χώρο η κρίση έχει περισσότερο φανεί από το γεγονός ότι δουλεύουμε πια τρεις ημέρες, κάποιοι και διήμερα.


    Να συμπεράνω πως και οι δύο δεν συμφωνείτε με τον διαχωρισμό του τραγουδιού σε δύο όχθες;

    Δ.Μ.: Φυσικά και δεν συμφωνώ. Δηλαδή δεν κατάλαβα οι μισοί είναι έντεχνοι και οι άλλοι είναι άτεχνοι; Με αυτήν τη λογική ο Τσιτσάνης και ο Ζαμπέτας ήταν άτεχνοι. Ελεος. Οτι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν σπουδάσει μουσική και αυτοδίδακτοι, αυτό ναι, να το δεχτώ. Ούτε τίθεται θέμα ποιοτικού τραγουδιστή. Υπάρχουν τραγουδιστές με καταπληκτική φωνή που έκαναν λάθος επιλογές. Το βασικότερο, όμως, είναι ότι περνάμε μια βαθιά κρίση σε ό,τι αφορά τους δημιουργούς. Εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα. Οι τραγουδιστές χωρίς τους δημιουργούς δεν μπορούν να πάρουν το τραγούδι στα χέρια τους.

    Π.Ζ.: Εγώ δεν αποδέχομαι τον όρο έντεχνο. Το καλό για μένα ταυτίζεται με το διαχρονικό. Αυτό, όμως, που με στενοχωρεί πάρα πολύ είναι το ότι υπάρχουν πολλά καλά τραγούδια που δεν παίζονται στα ραδιόφωνα. Ο προσεγμένος στίχος σήμερα κρίνεται από κάποιους βαρετός.

    ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

    Εσείς κ. Ζήνα είχατε δηλώσει πριν από το καλοκαίρι ότι φέτος δεν θα δουλέψετε για προσωπικούς λόγους. Η πρόταση του Δημήτρη Μητροπάνου σάς έκανε να αλλάξετε γνώμη. Αυτό σημαίνει ότι για σας η καριέρα προηγείται;

    Π.Ζ.: Δεν μπορώ να πω ότι προηγείται η καριέρα. Προτεραιότητες βάζω ως άνθρωπος, απλώς όταν έγινε η πρόταση μου ήρθε στο μυαλό αυτό που λένε πως όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει. Γιατί όταν σου έρχεται μια τέτοια πρόταση και αγαπάς αυτό που κάνεις, δεν μπορείς να πεις όχι. Επειτα σκέφτηκα πως δεν μου υπέγραψε κανείς συμβόλαιο πως αν κάτσω να ξεκουραστώ μια σεζόν θα ολοκληρώσω την οικογένειά μου με τον ερχομό ενός παιδιού. Ενα παιδάκι είναι ούτως ή άλλως στα πλάνα μου γιατί νιώθω ότι είμαι στη φάση να το κάνω, είμαι στην ηλικία να το κάνω, το θέλω. Οταν θα έρθει, λοιπόν, αυτό το παιδάκι, φυσικά και δεν θα δουλέψω. Αυτήν την καλλιτεχνική ευκαιρία, όμως, δεν θα την έχανα με τίποτα. Αγαπάω πάρα πολύ το λαϊκό τραγούδι και ο Δημήτρης Μητροπάνος είναι ένας άνθρωπος που το έχει υπηρετήσει τόσα χρόνια, είναι ένας από τους δασκάλους μου από τη στιγμή που αποφάσισα ότι θέλω να γίνω τραγουδίστρια. Και είναι πάρα πολύ σημαντικό για μας τούς νεότερους να μας προτείνουν τόσο σπουδαίοι καλλιτέχνες. Αυτό σε πάει δέκα βήματα μπροστά.


    DIMI25-
    19.10.2009, 03:12

    τι δουλεια εχει ο αγιος φεβρουαριος ρε παιδια με το ειμαι καλα περναω μια χαρα?παρακμη κυριε μητροπανο... 


    rouli726
    20.10.2009, 12:30

    θα συμφωνήσω με το "μοτο" του προηγούμενου..."στο βάθος το ζηλεύουμε αυτό που ρεζιλεύουμε"!

    δηλαδή τρελάθηκε ξαφνικά ο Μητροπάνος ή τον ανάγκασαν κάποιοι γιατί δεν έχει καριέρα ή λεφτά ώστε να κάνει ότι γουστάρει ή δε ξέρω κι εγώ!!ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟ ΜΙΛΑΜΕ!!!

    τέλος πάντων δε μπορώ εγώ να πω σε κάποιον να μάθει να σέβεται κάτι που δεν είναι του γούστου του...

    με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να τους ακούσω γιατί όπως είπε και η Πέγκυ "τέτοια ευκαιρία δε θα την έχανα με τίποτα"!!!!!

    ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!{#emotions_dlg.clap}


    -----------------
    H μετριοτητα ειναι για τους μετριους..!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 20-10-2009 12:31 ]


    Giorgos_arazei
    20.10.2009, 14:59

    Τον Μητροπανο τον αγαπαω πολυ σαν τραγουδιστη, ειναι φορες που πραγματικα τον εχω αναγκη. Με αυτη την κινηση συνεργασιας ομως, επεσε στο κενο. Οχι απο θεμα εγωισμου, αλλα απο θεμα αποπροσανατολισμου. Δεν μπορεις εσυ που σε τραγουδα ολη η Ελλαδα, να συνεργαζεσαι με σκυλουδες (τολμουν να λεγονται και λαικες φωνες!) που εχουν φερει το ελληνικο τραγουδι σ αυτη την καταντια κ. Μητροπανο... Για αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι στα λεφτα, δεν μετρα ουτε το ηθος ουτε η αξιοπρεπεια στις μερες μας. Σκληρο σας φαινεται? Η αληθεια ειναι.

    Κριμα. γιατι στον νεο του δισκο τραγουδα "Τα εργοστασια μεγαλα, τα μεροκαματα μικρα..." Ποιον κοροιδευουμε? Μαλλον τον ανοητο τον ακροατη. Λυπαμαι, ειλικρινα.


    -----------------
    Giorgos_arazei-----> Σταματήστε να καταστρέφετε το μοναδικό πλανήτη που έχει σοκολάτα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 20-10-2009 15:00 ]


    DIMI25-
    21.10.2009, 01:33

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 20-10-2009 στις 12:30 έγραψε...

    θα συμφωνήσω με το "μοτο" του προηγούμενου..."στο βάθος το ζηλεύουμε αυτό που ρεζιλεύουμε"!

    δηλαδή τρελάθηκε ξαφνικά ο Μητροπάνος ή τον ανάγκασαν κάποιοι γιατί δεν έχει καριέρα ή λεφτά ώστε να κάνει ότι γουστάρει ή δε ξέρω κι εγώ!!ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟ ΜΙΛΑΜΕ!!!

    τέλος πάντων δε μπορώ εγώ να πω σε κάποιον να μάθει να σέβεται κάτι που δεν είναι του γούστου του...

    με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να τους ακούσω γιατί όπως είπε και η Πέγκυ "τέτοια ευκαιρία δε θα την έχανα με τίποτα"!!!!!

    ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!{#emotions_dlg.clap}


    -----------------
    H μετριοτητα ειναι για τους μετριους..!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 20-10-2009 12:31 ]

    του γουστου μου ειναι ο αγιος φεβρουαριος οχι το αν πας με αλλη θα σου σπασω το κεφαλι.καλα να περασεις και πετα και κανα πανερι απο μενα...


    jorge
    29.10.2009, 21:19

    ΕΝΑΡΞΗ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

     

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ- ΠΕΓΚΥ ΖΗΝΑ
    ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ




    Ο Δημήτρης Μητροπάνος,  ο τραγουδιστής- εκφραστής του διαχρονικού λαϊκού αισθήματος, συναντάει για πρώτη φορά επί σκηνής την Πέγκυ Ζήνα, τη γνήσια λαϊκή φωνή του σήμερα, στο χειμερινό πρόγραμμα της Ιεράς Οδού.

    Με κοινό σημείο την αγάπη τους για το λαϊκό τραγούδι και κοινό στόχο να μετατρέψουν την Ιερά Οδό σε μια μεγάλη παρέα που θα συμμετέχει και θα διασκεδάζει κάνουν την έκπληξη της χρονιάς ακλουθώντας το πιο απλό δρόμο: καλά τραγούδια, καλές φωνές, καθαρό ήχο. Όπως άλλωστε φάνηκε στις μεγάλες λαϊκές συναυλίες το καλοκαίρι ,το κοινό δίνει δυναμικά το παρόν και τη ψήφο του στο αυθεντικό λαϊκό τραγούδι που εξέφραζε και εκφράζει την καθημερινότητα και την αλήθεια του.


    Από τα τέλη του Οκτώβρη  έρχεται το πιο δυνατό λαϊκό πρόγραμμα του χειμώνα σε επιμέλεια Μαργαρίτας Μυτιληναίου, και ενορχήστρωση των Γιάννη Παπαζαχαριάκη και Βασίλη Γκίνου. Θέλοντας να γνωρίσουν και να μας συστήσουν και καινούργιες λαϊκές φωνές ,οι δύο καλλιτέχνες έκαναν μεγάλη audition και επέλεξαν τον Κώστα Τριανταφυλλίδη ,την Ευδοκία Καδή τον Γιάννη Κασέρη και τη Βάλια Σομαράκη που με παλιότερους συνέργατες τους την Ασπασία Θεοφίλου το Τριημιτόνιο και τον Μιχάλη Μόσχου θα τους πλαισιώσουν το φετινό χειμώνα.


    Ο Δημήτρης Μητροπάνος συνεπής σε μια διαδρομή σαράντα χρόνων με ήθος και ανάλογες καλλιτεχνικές επιλογές, μας δίνει το χειμερινό ραντεβού στα τέλη του Οκτώβρη στην Ιερά Οδό μετά από μία συγκινητικής αποδοχής καλοκαιρινή περιοδεία, με αποκορύφωμα την sold out συναυλία στο Ηρώδειο και μάλιστα υπό βροχήν. Έχοντας στις αποσκευές του τα μεγάλα τραγούδια των δημιουργών, αλλά και διατηρώντας επί δεκαετίες ψηλά τον πύχη, αποτελεί έναν από τους λαοφιλέστερους λαϊκούς ερμηνευτές.
    Η Πέγκυ Ζήνα κτίζοντας χρόνο με το χρόνο, τραγούδι με το τραγούδι τη σχέση της με το ευρύ κοινό, κατάφερε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να αναδειχθεί σε μια εξαιρετική λαϊκή τραγουδίστρια και να αποτελεί ένα από τα σημεία αναφοράς της νυχτερινής ζωής. Με μεγάλο αριθμό επιτυχιών έχει καταφέρει να είναι ένα από τα πιο αγαπημένα και δημοφιλή πρόσωπα του ελληνικού τραγουδιού.


    Δύο γνήσιες λαϊκές φωνές λοιπόν, η καθεμία με τη δική της ιστορία, ενώνουν την αγάπη τους, το πάθος τους, την ευαισθησία τους και τη γνώση τους για το λαϊκό τραγούδι του χθες, του σήμερα και του πάντα και προσκαλούν στα τέλη του Οκτώβρη στη σκηνή της Ιεράς Οδού.
    Ελάτε να τους ακούσετε και να τραγουδήσετε μαζί τους...  
    Γιατί το λαϊκό τραγούδι έχει και ιστορία και φωνή και αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι ψυχής αυτού του τόπου


    Ιερά Οδός
    Ιερά Οδός 18-20
    Τηλ για κρατήσεις: 2103428272-5








    επισυναπτόμενα: DSC_0102.jpg DSC_0253.jpg 
    NikosRoman
    29.10.2009, 23:43

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 07-10-2009 στις 23:41 έγραψε...

    Η Βίσση με τη Μαριώ, ο Μητροπάνος με την Πέγκυ Ζήνα .... τελικά στο χώρο της μουσικής "όλοι δικοί μας είμαστε", όπως λέει ο στίχος του Ρασούλη ....



    σωωωωωωπα ρε Κωστα.Εγω θυμαμαι να με βριζουν ολοι εδω οταν εγραφα οτι ολα ειναι λεφτα.


    Enas_alla_lewn
    11.11.2009, 19:06
    Εντάξει, δικαίωμα του είναι να επιλέξει με ποια θα συνεργαστεί. Άμα θαυμάζει την Πέγκυ Ζήνα καλά κάνει και τραγουδάει μαζί της, ασχέτως αν εμάς δεν μας αρέσει. Το θέμα όμως είναι πως τέτοιοι καλλιτέχνες έχουν και ευθύνη απέναντι στο Ελληνικό τραγούδι, οφείλουν να αναδεικνύουν ότι αξίζει και να αφήνουν στην άκρη τη φτήνια που έχει γίνει κανόνας στις μέρες μας.