ελληνική μουσική
    644 online   ·  210.833 μέλη

    Bοήθεια στην επεξεργασία πολυκάναλης ηχογράφισης στο adobe audition 3

    kostasgt
    11.07.2009, 18:56

    Καλησπέρα σε όλους!Επεξεργάζομαι στο au3 μια ηχογράφιση που έχω κανεί σε αυτό.Θα ήθελα να μου πείτε αν στην οριζόντια στήλη κάτω όπου δείχνει την αυξομείωση της έντασης στα δεξιά αν είναι φυσιολογικό να κοκκινίζει ή πρέπει να ρυθμίσω έτσι τις εντάσεις των καναλιών ώστε να μην κοκκινίζει καθόλου κατά την αναπαραγωγή.Επίσης οποιαδήποτε άλλη συμβούλου για τη βελτίωση του αποτελέσματος φυσικά και είναι δεκτή.Ευχαριστώ για το χρόνο σας!


    giorth
    12.07.2009, 02:53

    Χμ, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στην ηχοληψία και στο Audition πιστεύω πως δεν πρέπει να κοκκινίζει.
    Αν θέλεις να δυναμώσεις την ένταση κάποιου συγκεκριμένου καναλιού πρόσθεσε το εφέ Amplify σ'αυτό. Αλλά μην το παρακάνεις! :)

    Άλλη συμβουλή;

    Ένα ωραίο και διακριτικό reverb στην φωνή και γιατί όχι ένα sweeping phaser στα όργανα!

    Αλλά όλα αυτά είναι καθαρά θέμα επιλογής σου!

    Καλό αποτέλεσμα όπως και να΄χει.


    mariam
    12.07.2009, 11:57

    Καλησπερα,

                  Το γεγονος του οτι κοκκινιζει η στηλη αυτη της εντασης, δεν ειναι καλο..καθως αυτο το κοκκινισμα σημαινει πως "πικαρει" δηλαδη ξεπερνα η ενταση του τα 0dB που σημαινει πως το σημα σου παραμορφωνεται με αποτελεσμα να ακουγεται ενα γρεζι (grain) στα σημεια αυτα οπου ξεπερνα το σημειο αυτο των 0dB. Οποτε ή θα πας στον μεικτη (νομιζω πατας F1 ή F2 δεν θυμαμαι καλα τωρα), και θα δεις ποιο απο τα καναλια πικαρει δλδ κοκκινιζει και θα μειωσεις την ενταση σου ή θα κανεις ολικη μειωση δλδ ολων των καναλιων επισης απο τον γενικο δεικτη του μεικτη. Προτιμοτερο θα ηταν να μειωσεις την ενταση του καναλιου που πικαρει και οχι να κανεις ολικη μειωση ολων.

     Επισης, οσον αφορα την βελτιωση της ηχογραφησης σου (αν και δεν ξερω τι ειδους ηχογραφηση ειναι και τι οργανα εχουν χρησιμοποιηθει) θα μπορουσες να βαλεις τα δυο πιο σημαντικα πραγματα που θεωρουνται απαραιτητα για την επεξεργασια του ηχου πριν τα εφε. Το πρωτο ειναι ο συμπιεστης (Compressor) και το δευτερο ο ρυθμιστης φασματος (Equalizer). Ετσι, θα ελεγξεις τις αποτομες αυξομοιωσεις της εντασης και με το δευτερο θα επεμβεις στο φασμα, ειτε μειωνοντας ή αυξανοντας καποια περιοχη φασματικη ειτε των χαμηλων συχνοτητων, ειτε των μεσαιων, ειτε των υψηλων και μετα θα προχωρησεις στην επεξεργασια αυτων με εφε ή φιλτρα.

    Ελπιζω να βοηθησα

    μαριαμ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariam στις 12-07-2009 12:00 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariam στις 12-07-2009 13:45 ]


    kostasgt
    12.07.2009, 14:13

    Ευχαριστώ και τους δυό σας για τη βοήθειά σας.Giorth reverb έχω ήδη βάλει, τώρα θα ξεκινίσω για amplify.Έκανα αυτό που είπες μαριάμ(να δω ποιο καναλί κοκκινίζει) και ενώ παίζουν για ένα χρονικό διάστημα 3 κανάλια μαζί κάποια στιγμή το master κοκκινίζει xωρίς να έχει κοκκινίσει ούτε καν στιγμιαία 1 από τα 3!Για να σας κατατοπίσω από εξοπλίσμο έχω :echo audiofire 4,tascam VL-A5 monitors,tube pre προενισχυτή μικροφώνου και μικρόφωνο το πυκνωτικό Β-1 της behringer.Η ηχογράφηση έχει περιπου 20 κανάλια .Έχω ηχογραφήσει κλασσική ,ακουστική,ηλεκτρική κιθάρα και φωνή τα οποία παίζουν παράλληλα με ένα audio track με real drums και μπάσο απ΄το fl studio 8.


    -----------------
    alone in space

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostasgt στις 12-07-2009 14:23 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostasgt στις 12-07-2009 14:24 ]


    mariam
    12.07.2009, 16:20

    Εαν κοκκινιζει για μια στιμγη τοτε θα πρεπει να επεμβεις με το μολυβι στο φασμα μεσα στην κυματομορφη ανοιγοντας κατω απο το καναλι καποια πραγματα που εχει και με το μολυβι που ειναι μια επιλογη απο πανω, μειωνεις την ενταση σε σημεια πια της κυματομορφης και οχι ολικα.


    kostasgt
    12.07.2009, 16:38

    Έκανα ισοστάθμιση των εντάσεων ώστε να μην κοκκινίζεί καθολου(οριακά βεβαια) αλλά τι θα γίνει σε μερικά σημεία που θέλω να ακουγεται ποιο δυνατά κάποιο όργανο.Πώς θα το κάνω?


    mariam
    12.07.2009, 18:20

    Ή θα κανεις το ιδιο δλδ στο σημειο που θες να προβαλλεις καποιο συγκεκριμενο οργανο μειωνεις την γενικη σταθμη των υπολοιπων με το μολυβι (αυτο λεγεται automation) ή απλα θα αυξησεις την ενταση αυτου του οργανου επεμβαινοντας οπως σου ειπα με το μολυβι αυτο.

    μαριαμ 


    kostasgt
    15.07.2009, 21:00

    οκ τα κατάφερα.Κάτι άλλο τώρα1) ξέρεις πως να μετακινώ ένα audio track παράλληλα στα υπόλοιπα και να το πηγαίνω όπου θέλω έγω...γιατί το προγραμμα το αφήνει μόνο σε συγκεκριμένα σημεία π.χ. εκεί που τελειώνει ένα άλλο audio track...2)αν γίνεται να μην σταματάει να παίζει το au όταν ανοίγω ένα άλλο παράθυρο...


    mariam
    16.07.2009, 12:53

    Γεια σου,

              Λοιπον αν θες να συρεις ενα τρακ ξεχωριστα, πατας κατω απο τη λεξη window (πανω -πανω) απο κατω απο αυτη τη λεξη υπαρχει ενα βελακι με ενα μικρο κολλητο του σαν σταυρο, με αυτο μετακινεις ξεχωριστα οποιο τρακ θες.

    Οσον αφορα το δευτερο που λες, εννοεις εαν ανοιξεις ενα αλλο παραθυρο του audition ή ενα οπιοδηποτε παραθυρο ασχετο με αυτο? Γενικα να ξερεις εαν ανοιγεις ενα παραθυρο sequenser μετα ανοιξεις παραλληλα ενα αλλο ιδιο νομιζω πως δεν λειτουργει η καρτα ηχου, δεν υποστηριζει ο υπολογιστης δυο προγραμματα μαζι και ετσι σταματα να ακουγεται ηχος.

    μαριαμ


    kostasgt
    16.07.2009, 13:17

    Βασικά με αυτό το βελάκι (με το σταυρό) μετακινώ το audio track αλλά πηγαίνει μόνο σε καθορισμένα σημεία..και όχι εκεί που το αφήνω εγώ.. 2) επειδή μπορώ την ένταση του ήχου  μόνο από το software της κάρτας , όταν ακουώ ας πούμε την ηχογράφηση στο au και θέλω να δυνάμώσω πρέπει να σταματάω να δυναμώνω και μέτα να ξανα παίζει το au ,ή όταν του κάνω ελαχιστοποίηση πάλι σταματάει .Κοίτα αν ανοίξω άλλο πρόγραμμα λογκό είναι να σταματάει αλλά τουλάχιστον με το software της κάρτας περίμενα να συγχρονίζεται.


    mariam
    16.07.2009, 13:40

    Λοιπον,

           Για το πρωτο προβλημα της μετακινησης, θα πας κατω απο τα τρακς εκει που εχει τον χρονο και θα πατησεις δεξι κλικ, display time format και μετα θα επιλεξεις SMPTE 30fps. Ετσι δεν θα εχεις προβλημα νομιζω. Επισης θα πας στο ιδιο δεξι κλικ εκει πανω και θα πας στο snapping και θα επιλεξεις τα εξης..snap to markers, snap to rulers,snap to clips, snap to loop endpoints. Ελπιζω με αυτα να ειναι οκ!

    Οσον αφορα το δευτερο προβλημα σου, δεν ειμαι σιγουρη αν καταλαβαινω τι θες να πεις...δλδ γιατι να ακους απο την καρτα σου το κομματι και οχι απο το προγραμμα au κατευθειαν που το επεξεργαζεται? αν θες γινε λιγο πιο σαφης ωστε εαν μπορω να βοηθησω .

    μαριαμ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariam στις 16-07-2009 13:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariam στις 16-07-2009 13:47 ]


    kostasgt
    16.07.2009, 19:29

    κοίτα,βασικά θέλω να αυξομοιώνω την ένταση του ήχου του υπολογιστή την ώρα που το au παίζει χωρίς ν α σταματάει.....(τώρα όταν πάω να ανεβάσω την ένταση το  au σταματάει να παίζει).....


    mariam
    17.07.2009, 11:14

    Γεια και παλι,

                    Βασικα, δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο..λογικα δεν θα επρεπε να συνεβαινε, ισως καποια ρυθμιση σου φταιει, καθως δεν νομιζω πως θα επρεπε να επηρεαζεται το ενα απο το αλλο ωστε να σταματα να ακουγεται ο ηχος...

    μαριαμ


    kostasgt
    17.07.2009, 12:36

    Γειά και σε σένα ,θα το ψάξω να δω τι φτέει,πάντως σε ευχαριστώ πολύ μαριαμ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου .Με βοήθησες αρκετά μπορώ να πω.Μέχρι τώρα δεν έχω άλλο πρόβλημα αλλά επειδή κάτι θα προκύψει...να ρίχνεις μια ματία στο forum...bb..


    mariam
    17.07.2009, 12:54

    Ναι πολλες φορες, πολλες οι αιτιες που συμβαλλουν ωστε να μην λειτουργει κατι σε αυτου του ειδους τα πραγματα! Το au ειναι ενα πολυ καλο προγραμμα επεξεργασιας ηχου και πολυ επαγγελματικο, διαθετει πολλα εργαλεια και ειναι ενα απο τα καλυτερα θεωρω. Το θεμα ειναι να το εξερευνησεις και να βρεις τα χουγια του, τις δυνατοτητες αυτες και να το χρησιμοποιεις οσο πιο ευχρηστα για εσενα γινεται.

    Χαιρομαι που βοηθησα, η αληθεια ειναι πως δεν μπαινω συχνα στο forum, αλλα οταν μπαινω και βλεπω καποιο θεμα που γνωριζω την λυση του (οσο μπορω δλδ) το κανω και απανταω σε μερικα απο αυτα.

    τα ξαναλεμε,

                    μαριαμ


    endreri
    24.07.2009, 12:24

     

    Κατα την εξεργασία έχε τις εντάσεις μακριά απο τα κόκκινα ώστε να έχεις περιθώριο .

    Για το τελικό Mix υπάρχουν οι εντολές

    Normalize και

    Hard limit

    που θα κάνουν το κομμάτι να ακούγετε δυνατά !!

    Εννοείτε πως ψάχνοντας θα βρεις και άλλες λύσεις


    djomorfia
    22.10.2013, 01:00
    καλησπερα θα ηθελα και εγω μια βοηθεια...εχω κατεβασει το adobe audition αλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω...βασικα θελω να φτιαξω σποτακια..δλδ..θελω να βαλω 2 με 3 τραγουδια μαζι κομενα και επανω σε αυτα να ακουγοντε διαφορες φωνες που τις εχω ηχογραφημενες αλλα δεν μπορω να βρω πως πρεπει να το κανω..αν μπορειτε και θελετε δωστε μου οδηγιες ειτε εδω ειτε σε μηνυμα..σας ευχαριστω για τον χρονο σας που χαλασατε να με διβασετε...
    GiannisPaok4
    23.10.2013, 21:03

    Καλησπέρα και από εμένα!

    Λοιπόν εγώ για να μην κοκκινήζουν τα σήματα, όταν μιξάρω η ένταση του κάθε καναλιού κοιτάω να είναι στα -16 db (όχι το fader!!!). Μετά θα μπούνε κομπρέσορες και η στάθμη του σήματος θα ανέβει. 

    Το κομπρεσάρισμα θέλει πολύ προσοχή ειδικά στα τύμπανα και ακόμα πιο ειδικά αν είναι ηλεκτρονικά (που ίσος να μην χριαστούν και κομπρεσάρισμα!)

    Πάντα να χωρίζεις τα κανάλια σου σε groups πχ τα τύμπανα μαζί οι ρυθμικές μαζί κτλ...

    Δεν ξέρουμε τι είδος μουσικής είναι... Θα μπορούσες να κάνεις 2 κανάλια μπάσου το ένα να το αφήσεις όπως είναι και να βάλεις μόνο τα βασικά (compressors eq) και στο άλλο να βάλεις ενυσχιτή κιθάρας για να το κάνει πιο βρόμικο-μην το παρακάνεις μονάχα- και μετά να τα μιξάρεις ματαξύ τους έτσι ώσε το μπάσο να δέσει πιό ωραία με τις ηλ. κιθάρες!!!

    endreri καλό είναι να μην χρησιμοποιείται hard limiting στα κανάλια αλλά ούτε και στο master ιδικά αν δεν χρειάζεται γιατί χάνονται οι δυναμικές μέσα στο κομμάτι... 

    και το normalize εγώ το χρησιμοποιώ όταν πάρω ένα σήμα το ποίο είναι σε στάθμη πολύ χαμηλότερο απ'όσο θα έπρεπε, έτσι ώστε να το κάνω να φτάσει στα επίπεδα των υπολύπων.

    djomorfia το βασικό είναι να κάνεις import τα κομάτια και μετά είναι απλά τα πράγμματα! αν θές μπορείς να δείς και κάποιον οδηγό στο ίντερνετ κυκλοφορούνε πάρα πολλοί!!!