ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Ομορφότερη και ασχημότερη πόλη της Ελλάδος

    telikos
    04.07.2012, 13:45
    ξεχασα να αναφερω και το Ναυπλιο στις ομορφες πολεις μονο που δεν θα μπορουσα να μεινω μονιμα ισως μετα τα 40 τωρα στα 17 οχι
    harp1
    29.10.2012, 11:01

    Η Θεσσαλονίκη η φτωχομάνα


    alpatman
    29.10.2012, 12:27

    ωραιοτερη πολη της Ελλαδας και με διαφορα θεωρω την Αθηνα , η οποια και δεχεται συχνα πυκνα τα βελη απο διαφορους .Να σημειωσω κατι που ειναι γνωστο , η Αθηνα εχει παρα πολλες περιοχες και τεραστια ποικιλια στα τοπια της (και κατεπεκταση ολοκληρη η Αττικη ) . Φυσικο ειναι μια πολη με σχεδον 4 εκατ , συγκεντρωνει καποια αρνητικα λογω αυτου και μονο του γεγονοτος . 

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alpatman στις 29-10-2012 12:30 ]


    aviectus
    29.10.2012, 12:40

    ο τοπικισμος καλα κρατεί και ( ΚΑΛΑ κανει ).

    οποτε Aθήνα Uber Alles.


    freak
    29.10.2012, 13:17

    Η Αθηνα με διαφορά ειναι η ομορφοτερη πολη και δεν εχει να κανει με τοπικισμο ουτε επειδη ειναι πρωτευουσα.

    Παρολη την ομορφια της ομως, παραμενει ζουγκλα και οφειλουμε να το τονιζουμε αυτο.

    Οταν λεμε Χαος εννοουμε Χαος. Δεν πα να'χεις ζησει μια ζωη εκει. Και παλι χανεσαι...

    Άλλες ομορφες πολεις ειναι η Ροδος, η Θεσ/νικη, το Ρεθυμνο, η Ερμουπολη, ο Αγ.Νικολαος, τα Χανια, η Κερκυρα,  μα και αλλες που δεν αναφερω.

    Ασχημοτερες πολεις:

    Πατρα, Θηβα, Αγρινιο, Αργος, Λαρισα, Κοζανη, Κιλκις, Πτολεμαιδα, Τριπολη, Λειβαδια, Ελευσινα και μπολικες αλλες...


    byss
    16.11.2012, 09:47

    Καθαρά υποκειμενικά θα απαντήσω μόνο για ομορφότερη πόλη και αυτή είναι ο Πειραιάς


    sillia
    16.11.2012, 20:16

    Την ομορφότερη δεν την γνώρισα ακόμα την πιο άσχημη ναι!!! Η  Αθήνα ...και  το ότι είναι πρωτεύουσα την κάνει ακόμα πιο άσχημη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Cool


    freak
    16.11.2012, 21:51

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις _LOCALDATETIME έγραψε...

    Την ομορφότερη δεν την γνώρισα ακόμα την πιο άσχημη ναι!!! Η  Αθήνα ...και  το ότι είναι πρωτεύουσα την κάνει ακόμα πιο άσχημη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Cool


    byss. οταν λεω πως η πιο ομορφη πολη ειναι η Αθηνα δεν εννοω μόνο το κεντρο που λιγο πολλοι το γνωριζουν ολοι (ακομα και αυτοι που δεν κατοικουν στην Αθηνα). Μιλαω για οτην την περιφερεια. Απο Παρνηθα μεχρι Λαγονησι και απο Αγιο Στεφανο μεχρι Περαμα, συμπεριλαμβανομενου και του Πειραια που ειναι το επινειο. ΣΤον Πειραια εζησα τα παιδικα μου χρονια εξαλλου!

    Sillia αν εχεις φαει φαει την Αθηνα στην μαπα και ακομα πιστευεις πως ειναι ασχημη, παω πασο. Εγω οπως γραφω, τόσα χρονια την γυρναω (ουτε να ταξιτζης να ημουν, πιστεψε με) και ακομα υπαρχουν μερη που δεν γνωριζω επαρκως διοτι ειναι χαωδης. Ωστοσο εχω σχηματισει μια αποψη οπως και για αλλες περιοχες της Ελλαδας αν διαβασες προσεχτικα αυτα που εγραψα. Και ναι η Αθηνα ειναι ασχημη ιδιαιτερα σε καποιες περιοχες του κεντρου.


    Anelaki
    16.11.2012, 23:03
    πιο όμορφη : Νάυπλιο (για ρομαντζάδα) πιο άσχημη: Πάτρα (λίγο καταχνιά)
    SLVnoir
    17.11.2012, 00:10

    ομορφοτερες: Θεσσαλονικη, βολος, γιαννενα

    ασχημοτερες: λαρισα, καρδιτσα, αθηνα


    xristina2
    07.04.2015, 11:02

    ομορφότερες:Ναύπλιο,Γιάννενα

    ασχημότερες:Κοζάνη,Άργος,Αθήνα(εκτός από το βράχο της ακροπόλεως),Αγρίνιο


    optiras
    11.04.2015, 08:49

    Είναι όντως εντυπωσιακό ότι μια απαίσια πόλη όπως η Αθήνα για μερικούς είναι όμορφη.... Κάθε πόλη, ακόμα και η πιο άσχημη (π.χ. Κομοτηνή, Άργος, Μεσολόγγι ) έχουν τις ωραίες γωνιές τους... αυτό δεν τις κάνει λιγότερο άσχημες... ακόμα και εκεί θα βρει κάποιος μέρη για φωτογράφηση-για παράδειγμα... Ακόμα, είναι λογικό και φυσιολογικό να αγαπάμε την πόλη στην οποία γεννηθήκαμε και είδαμε το φως... Από αυτό το σημείο μέχρι να την ανακηρύσσουμε την πιο όμορφη υπάρχει τεράστια απόσταση.... Και γεννιέται μια απορία: τι είναι αυτό: οπαδιλίκι; Γιατί δεν μπορούμε να παραδεχτούμε την πραγματικότητα; Γιατί και τοπικισμός να είναι, είναι άρρωστος...

    Είναι έλλειψη κριτιρίων; Έλλειμμα κριτκής προσέγγισης; Γιατί το ψάρι μπορείς να το πεις κρέας ή ακόμα και λαχανικό... Αυτό όμως δεν αλλάζει την πραγματικότητα...

    Όσον αφορά την Αθήνα, νομίζω ότι είναι καλύτερο να περιοριζόμαστε στο πολεοδομικό συγκρότημα

    Ακόμα, θα προτιμούσα να διαβάζω το γιατί, τα κριτίρια με τα οποία επιλέγουμε την ομορφότερη και την ασχημότερη πόλη... 


    freak
    11.04.2015, 09:21

    Εχεις γυρισει ολη την Αθηνα? Ειναι αδυνατον ακομα και για μενα που εχω μετακομισει 13 φορες στα 4 σημεια του οριζοντα μεσα στην αχανη αυτη πολη.

    Εχεις βρεθει στην Πεντελη? Βαρκιζα? Η στην Καστελλα? Θρακομακεδονες μηπως?

    5 μυρια ζουνε στην Αθηνα.

    Ειναι λογικο λοιπον μια τετοια τεραστια εκταση να εχει φοβερες ομορφιες περα απο φοβερες ασχημιες.

    Ολες τις αλλες πολεις, μπορεις να τις περπατησεις. Την Αθηνα οχι εκτος αν εισαι ο Σουπερμαν.

    Υπαρχουν ενα εκατομυριο πραγματα να δεις εκει. κυριολεκτικα. Ειναι η πολη των αντιθεσεων.

    Θες να πουμε πως ειναι η πιο ομορφη και ταυτοχρονα η πιο ασχημη? Να το δεχτω.

    Αποψεις ειναι αυτες εξαλλου.


    optiras
    11.04.2015, 13:01

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 11.04.2015, 09:21 έγραψε...
    Εχεις γυρισει ολη την Αθηνα? Ειναι αδυνατον ακομα και για μενα που εχω μετακομισει 13 φορες στα 4 σημεια του οριζοντα μεσα στην αχανη αυτη πολη.

    Εχεις βρεθει στην Πεντελη? Βαρκιζα? Η στην Καστελλα? Θρακομακεδονες μηπως?

    5 μυρια ζουνε στην Αθηνα.

    Ειναι λογικο λοιπον μια τετοια τεραστια εκταση να εχει φοβερες ομορφιες περα απο φοβερες ασχημιες.

    Ολες τις αλλες πολεις, μπορεις να τις περπατησεις. Την Αθηνα οχι εκτος αν εισαι ο Σουπερμαν.

    Υπαρχουν ενα εκατομυριο πραγματα να δεις εκει. κυριολεκτικα. Ειναι η πολη των αντιθεσεων.

    Θες να πουμε πως ειναι η πιο ομορφη και ταυτοχρονα η πιο ασχημη? Να το δεχτω.

    Αποψεις ειναι αυτες εξαλλου.

    Πιο πάνω διευκρίνησα ότι για την Αθήνα,καλό είναι να περιοριζόμαστε κυρίως στο πολεοδεομικό συγκρότημα και λόγω της έκτασης... Σαφώς και δεν έχω γυρίσει όλο το λεκανοπέδιο, ούτε όλο τον νομό Αττικής... Ούτε καν την Θεσσαλονίκη, την πόλη μου....

    Δεν χρειάζεται αυτό για να καταλάβω αν μια πόλυ είναι ωραία... Ή άθλια...

    Έχω γυρίσει μεγάλο μέρος του κέντρου της Αθήνας-και με τα πόδια, μεγάλο μέρος του Δήμου αλλά και πολλών από τους δήμους που απαρτίζουν το πολεοδομικό συγκρότημα, τόσο τους ωραίους, αλλά-σκόπιμα- και αυτούς που χαρακτηρίζονταν άαχημοι, τόσο τυχαία, όσο και οργανωμένα...

    Αυτό δεν μου άλλαξε την γνώμη....

    Όταν χαρακτηρίζουμε ωραία-πολύ ωραία- την Βενετία, δεν το κάνουμε επειδή είδαμε το Βενέτσια Μέστρε.... Ή ακόμα και όταν το δούμε, δεν θα πούμε ότι η Βενετία είναι άσχημη επειδή υπάρχει και εκείνο... 

    Δεν χρειάζεται να γυρίσεις όλη την Βενετία, για να καταλάβεις την μαγεία της... Στην εκπέμπει από την πρώτη στιγμή... Ε αυτό λείπει από την Αθήνα-και από την Θεσσαλονίκη... Οι πόλεις μας εκπέμπουν μια αθλιότητα, για να τι να το κρύψομεν άλλωστε... Τις αγαπάμε, άλλο αυτό, γιατί είναι οι δικές μας πόλεις.....


    freak
    11.04.2015, 16:24

    Την Αθηνα τυχαινει να την γνωριζω τοσο καλα που θα μπορουσα να ειμαι ταξιτζης. Αν με ρωτησεις σε ποια αλλη πολη θα ηθελα να ζησω απο αυτες που ηδη εχω δει, θα σου πω Θεσσαλονικη γιατι εχω ζησει εκει. Ισως και Χανια μα και Ροδο. Βεβαια ισχυει αυτο που λες, οχι σε απολυτο βαθμο για μενα διοτι η πολη που παντα με τραβουσε, ονομαζεται Νεα Υορκη μα ας περιοριστουμε στα δεδομενα του αρθρου.


    essendream
    12.04.2015, 15:15
    Όμορφες πόλεις: Ναύπλιο, Σπέτσες, Χανιά Άσχημες ως....κακάσχημες: Πάτρα, Ηγουμενίτσα,Λάρισα

    [ τροποποιήθηκε από τον/την essendream, 13-04-2015 00:59 ]


    essendream
    12.04.2015, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος EVAGGELIASAKELLARIOU στις 03.04.2012, 15:02 έγραψε...

    Αγαπητή Κατερίνα, σου εύχομαι να πας στα μέρη που θέλεις να ταξιδέψεις. Άκου τώρα μερικές συμβουλές για τα μέρη αυτά. Στη Σαντορίνη να δοκιμάσεις τους ντοματοκεφτέδες, στη Νάξο να δοκιμάσεις το ξυνοτύρι στη Ικαρία να επισκεθφθείς τον Αρμενιστή και την παραλία του Ρο, στην Ιθάκη να κολυμπήσεις στην παραλία που είναι πίσω από το λιμάνι και έχει μαύρη (σκούρο καφέ) άμμο. Στην Ζάκυνθο κάνε τάμα στον Άγιο Διονύση (μπορεί και να πιάσει{#emotions_dlg.tt2} ). Στη Λευκάδα να επισκεφθείς το άγριο Πόρτο Κατσίκι, ενώ στη Κέρκυρα μην αφήσεις τους Κερκυραίους να σου πάρουν τον αέρα με τη γνωστή τρέλλα τους. Έχε υπόψη σου ότι στη κοσμοπολίτισα Κέρκυρα ότι ο γάϊδαρος πετάει και έχει και φτερά. Καλά ταξίδια. Ε.Σ.



    Χαχαχαχαχαχαχαχααχχ θείκό ποστ!! έγραψεεεεε!!!! Στην Κερκυρα καλύτερα να έχεις ήδη πειστεί οτι ο γαϊδαρος πετάει γιατί αν δεν έχεις πειστεί.....δεν την γλυτώνεις!! Θα σε πείσουν οι Κερκυραίοι!!!


    Vagelis14
    13.04.2016, 20:01
    Eίναι απόλυτα αληθές ότι οι ελληνικές πόλεις, με λίγες εξαιρέσεις, δεν είναι όμορφες και μια βόλτα στο εξωτερικό θα πείσει και τον πιο δύσπιστο. Ποιές είναι όμως αυτές οι εξαιρέσεις? Καταρχήν, και για να διευκολύνουμε τους εαυτούς μας, ας ξεκαθαρίσουμε ότι όταν αναφερόμαστε σε πόλεις, μιλάμε για οικισμούς άνω των 10.000 κατοίκων. Πρώτες και καλύτερες θα έβαζα δυο νησιωτικές πόλεις, τη Κέρκυρα και τη Ρόδο, που ξεφεύγουν πολύ από τα ελληνικά δεδομένα, με τα ιστορικά κέντρα τους να συναγωνίζονται χαλαρά, πολυδιαφημισμένα μέρη του εξωτερικού. Ωραίες πόλεις για τα ελληνικά δεδομένα, είναι και τα Γιάννενα, τα Χανιά, η Καστοριά, το Ναύπλιο, το Ρέθυμνο και η Καβάλα. Υπάρχουν και κάποιες άλλες συμπαθητικές πόλεις που δε θα αναφέρω, δυστυχώς όμως οι περισσότερες χαρακτηρίζονται από εντελώς αδιάφορες εως κακάσχημες. Δε χρειάζεται να μπω στο κόπο να τις αναφέρω, θα αναρωτηθώ μονάχα το εξείς: πώς είναι δυνατόν, πόλεις σαν την Αθήνα, τη θεσσαλονίκη, τη Πάτρα και το Ηράκλειο, που τυγχάνει να είναι και οι μεγαλύτερες της πατρίδας μας, παρά τα όποια ωραία σημεία τους, να έχουν αφεθεί σε τέτοιο κακό χάλι? Πόλεις με πολλά γεωγραφικά, πολιτισμικά και ιστορικά προτερήματα, που θα μπορούσαν να αποτελούν πόλο έλξη ς χιλιάδων επιπλέον επισκεπτών, και να αναβαθμίζουν την καθημερινή ζωή των κατοίκων τους. Όπως και να 'χει είμαστε άξιοι της μοίρας μας, να δούμε πώς θα τα μπαλώσουμε από δω και πέρα..
    freak
    15.05.2016, 19:13

    ΚΟΥΦΑΘΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ?


    Pontiki222
    05.12.2017, 18:24

    Εγώ νομίζω είναι η Θεσσαλονίκη η ομορφότερη κι η ποιό άσχημη είναι τα ψαρά.

    Με αγάπη 

    ποντικι222