ελληνική μουσική
    542 online   ·  210.844 μέλη

    Σκέψεις με θέμα: Φωνή!

    musicobsession
    14.07.2009, 05:19

    Γεια σας παιδια. Ειναι 5 το πρωι και καθομαι και συγκρινω τις ηχογραφησεις μου οταν πρωτοξεκινησα ωδειο και και αυτες που εγιναν στο τελος του δευτερου μου χρονου.Απιστευτη διαφορα!Δεν θα μπορουσα να μην μοιραστω τισ σκεψεις μου μαζι σας για το πιο δυσκολο και δωρο Θεου οργανο την φωνη μας. Σκεφτομαι λοιπον πως μετα απο 2 χρονια ωδειου η φωνη μου εχει κανει τεραστια αλλαγη.Για αυτο να μην υποτιμουμε την πολυτιμη βοηθεια των ειδικων voice coachers και να καταλαβουμε επιτελους πως ειναι ο διαδρομος στην εξελιξη μας φωνητικα. Δεν λεω πως δεν το ξερουμε ηδη απλα μολις τωρα το εχω συνειδητοποιησει εντελως ποσο καλο μου εκανε η δασκαλα μου μεσα απο την συγκριση του πριν και του μετα. Ηθελα να το αναφερω σαν μια υπενθυμιση του ποσο απαραιτητο μασ ειναι το μαθημα φωνητικης.

    Στο προηγουμενο μου ποστ ημουν σε μια φαση που ετρεμα να πω πως εχω καλη φωνη (μηπως και δεν εχω και με περασουν για ψωνιο) αλλα τωρα καταλαβα πως ολες αυτες οι αμφιβολιες και η ανασφαλεια μου εκαναν κακο στην εκφραση και στην εκταση της φωνης. Παιδια το αγχος οντως σε αφηνει αφωνο.Απο το αγχος να ακουστω καλα δεν μπορουσα να αρθρωσω νοτα, ξεφευγα τονικα, ημουν αλλου ντα αλλου και εκλεινε ο λαιμος μου. Μια μερα πηγα στο ωδειο χαλαρη και ειχα να βγαλω ενα κλασσικο κομματι και το πετυχα! Γιατι? Δεν ειχα αγχος!

    Επισης ειδα πολλες αποριες τυπου κλασσικο η συγχρονο? Παιδια εγω φετοσ καταφερα και τα δυο χωρισ προβλημα.Περσι που ημουν πιο απειρη ολα τα κομματια τα ελεγα "οπερε" γιατι εκανα κλασσικο και δεν μπορουσα να κατεβω.Οταν τραγουδουσα ενα κομματι ασυναισθητα το ελεγα σε τονους οπερας και ελεγα φταιει η πολλη τριβη με το κλασσικο. Ομωσ με το χρονο μπορω να τραγουδω και κλασσικο και συχρονο και μαλιστα παρατηρησα πως το κλασσικο σε βοηθα να αναπτυξεισ την τεχνικη σου!

    Τελος θα ηθελα να σας ομολογησω πως τελευταιως αρχισα να πιστευω πως εχω τελικα πολυ καλη φωνη!!! Και αυτο το αναφερω για να μαθουμε επιτελουσ να εχουμε αυτοπεποιθηση και να ειμαστε αντικειμενικοι με τον εαυτο μας. Δεν ξερω αν ο τιτλος του ποστ ειναι καταλληλος αλλα ξερω πως ισως να σας αρεσει που μοιραζομαι τισ σκεψεις και τις εμπειριες μου μαζι σας και να βγαλετε τα συμπερασματα σας...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 26-07-2009 16:59 ]


    gkou
    14.07.2009, 08:22

    Αγαπητή φίλη, χαίρομαι πάρα πολύ να διαβάζω τέτοια κείμενα, που να αναφέρονται σε αισθητές βελτιώσεις οι οποίες προκύπτουν από εξάσκηση και επιμονή σε αυτό που αγαπάμε!!!Να είσαι καλά, και να συνεχίζεις να ανεβαίνεις όλο και πιο ψηλά στο στόχο σου!


    VOICETEACHER
    14.07.2009, 12:06

    Εννοειται οτι τα μαθηματα φωνητικηs κανουν θαυματα...και στο εξωτερικο,βημα δεν κανουν ολοι οι τραγουδιστεs,xωριs τον -την Voice coach,τουs.{#emotions_dlg.rockon}


    musicobsession
    14.07.2009, 12:49

    Ευχαριστω πολυ να σαι καλα! {#emotions_dlg.biggrin}


    BAGRATION
    26.07.2009, 16:18

    Για το αν και το πόσο οι Voice coach βοηθάνε. Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ ρευστά και σχετικά με το είδος που ασχολείται κάποιος-α. Πάντως όποιος-α  τραγουδάει μέταλ, μπλούζ η ροκ δεν νομίζω να του φανούν ιδιαίτερα χρήσιμοι, εκτός και αν οι ίδιοι ασχολουνται πραγματικά με τα είδη αυτά πράγμα που είναι μάλλον σπάνιο. Συνήθως η το κλάσσικο κατέχουν η το έντεχνο, το μιούζικαλ, το ποπ και το πολύ πολύ το "ροκ" (δηλαδή πάλι το πόπ).

    Για το άγχος...... Βασικά οι Voice coach είναι αυτοί που με αγχώνουν.{#emotions_dlg.happycrazy}

    Σου διημιουργούν ένα κάρο ανασφάλειες: Το διάφραγμα....η αναπνοη...ο σφιχτός λαιμός...τα μήλα....η μύτη... ο φάρυγγας.....το στομαχι...το συκώτι....το παγκρεας..... το σπληνάντερο......Ωχ.....αγχώθηκα πάλι.....

    {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.wacko}{#emotions_dlg.sad}


    VOICETEACHER
    28.07.2009, 15:57

    Φιλε εισαι κατα των δασκαλων φωνητικηs και φαινεται.Δεν μπορειs ομωs να επηρεαζηs ,μικρουs φιλουs ,εδω μεσα που δεν ξερουν που πανε τα 4...και να μην ασχολουνται με μαθηματα και να εχουμε  μετα,ιστοριεs με εχγειρεισειs,και κατεστραμμενεs φωνεs..κρατα την γνωμη σου για σενα.{#emotions_dlg.rockon}


    BAGRATION
    29.07.2009, 13:44

    Κατεστραμμένες φωνές, εγχειρήσεις, μικρά παιδιά στον λάθος δρόμο....

    Καταστροφή σκέτη....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-07-2009 13:48 ]


    VOICETEACHER
    29.07.2009, 15:16

    Εισαι 27 απο οτι βλεπω,κι ειμαι 55,κι εχω δει πιο πολλα απο σενα ,νασαι σιγουροs γιαυτο..{#emotions_dlg.rockon}


    BAGRATION
    29.07.2009, 19:02

    Σύμφωνοι. Εχω την αίσθηση όμως ότι τα περιστατικά αυτά οφείλονται στην κατάχρηση της φωνής (από άγνοια κ.α. ακόμη κι από κακό δάσκαλο) παρά στην έλλειψη τεχνικής η στο ότι "δεν τραγουδάνε σωστά".

    Επίσης, δεν είμαι κατά των δασκάλων φωνητικής. Απλά δεν συμφωνώ ότι ένας δάσκαλος είναι "πασπαρτού" για οτιδήποτε θέλησει να τραγουδήσει ο τραγουδιστής -μαθητής. . Είναι αδύνατον να κατέχουν όλα τα είδη μουσικής. Ουτε καν σαν ακροατές. Στην κλασική ροκ και στο μέταλ π.χ.από τεχνικής αποψεως τραγουδάνε "λάθος". (και φυσικά δεν εννοώ ούτε τους Nightwish ούτε τους evanessence). Το ίδιο θα μπορούσε να πεί κάποιος και για αλλα είδη όπως ρεμπέτικα κ.α. Πως γίνεται λοιπον ενας voice coach να σου μαθει τέτοια πράγματα οταν έχει διαφορετική φιλοσοφία? Εκτός βεβαια κι αν κατέχει πραγματικά αυτα τα είδη, και όχι παραμύθια του στύλ "μαθε πρωτα αυτη την τεχνική που σου λέω και μετα θα μπορείς να τραγουδήσεις τα πάντα με τη φωνή σου". Από την άλλη βέβαια το να μην κάνει ποτέ του μαθήματα κάποιος-α δεν είναι και ότι καλύτερο.

    Διαφωνώ και με την  νοοτροπία του να ξεκινάει για παράδειγμα καποιος-α από μαθήματα κλασικού για να καλλιεργήσει την φωνή του/της προκειμένου σε 2,3 ή 4  χρόνια να τραγουδήσει κάποιο άλλο άσχετο είδος. Το μόνο που πιστεύω ότι είναι εγγυημένο σε αυτή την περίπτωση είναι τα πλούσια ωδεία και οι δάσκαλοι.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-07-2009 20:38 ]


    VOICETEACHER
    29.07.2009, 20:38

    Μαρεσε το πλουσιοι δασκαλοι,σε μενα δεν ισχυει αυτο,γιατι η τιμη μου ειναι χαμηλη σε σχεση με αλλουs...oσο για τα αλλα,δεν διδασκω κλασσικο,αλλα συγχρονο,ροκ,ποπ,μπλουζ κλπ.αλλα σε γενικεs γραμμεs,αν δεν τοχει ο μαθητηs,καθολου,ο δασκαλοs δεν μπορει να γινει μαγοs.....{#emotions_dlg.rockon}


    JohnnyBJ
    30.07.2009, 00:52

    Συμφωνω απολυτα....!!!Αμα δν το χεις αστο απλα δν εισαι γεννημενος γι αυτο αλλα κ παλι κατι θα μαθεις...!Στην ροκ πολυ εχουν εχουν voice coach ακομα κ οι μεγαλυτεροι Ροκσατρς ειμαι σιγουρος γι αυτο...Τωρα καπου μπερδευτηκα δηλαδη εγω που ψαχνω για δασκαλο φωνητικης κ ενδιαφερομαι για ροκ ρεπερτοριο αν δν τ κατεχει ο δασκαλος τ ειδος δμ θα μπορεσω ν τραγουδησω τ ειδος που με ενδιαφερει?


    BAGRATION
    30.07.2009, 12:28

    Αμα βρείς κάποιον/α που να έχει ασχοληθεί η να έχει την πείρα με ροκ φωνές (δηλαδή να ξέρει τα διάφορα ιδεαίτερα γνωρισματα του είδους οπως ψηλές νοτες, γρέζι και αλλά). Σιγουρα θα παρεις την βοηθεια που θες.

    Αμα μπλέξεις όμως με κλασσικουρες η τίποτε αλλα ακαδημαικά τοτε χλωμό το κόβω. Εκτός κι αν θες να κάνεις μονο τίποτα ασκήσεις για να διατηρείται η φωνή σε καλή φόρμα.


    JohnnyBJ
    30.07.2009, 14:19

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 30-07-2009 στις 12:28 έγραψε...

    Αμα βρείς κάποιον/α που να έχει ασχοληθεί η να έχει την πείρα με ροκ φωνές (δηλαδή να ξέρει τα διάφορα ιδεαίτερα γνωρισματα του είδους οπως ψηλές νοτες, γρέζι και αλλά). Σιγουρα θα παρεις την βοηθεια που θες.

    Αμα μπλέξεις όμως με κλασσικουρες η τίποτε αλλα ακαδημαικά τοτε χλωμό το κόβω. Εκτός κι αν θες να κάνεις μονο τίποτα ασκήσεις για να διατηρείται η φωνή σε καλή φόρμα.



    Φιλε ψαχνω σαν τρελος να βρω καποιον δν ξερω εδω στην Αθηνα πρεπει να ναι ελαχιστοι ή ειναι κρυμμενοι....


    freddieKrueger
    03.08.2009, 08:54

    Παράθεση:

    Το μέλος musicobsession στις 14-07-2009 στις 05:19 έγραψε...

    Γεια σας παιδια. Ειναι 5 το πρωι και καθομαι και συγκρινω τις ηχογραφησεις μου οταν πρωτοξεκινησα ωδειο και και αυτες που εγιναν στο τελος του δευτερου μου χρονου.Απιστευτη διαφορα!Δεν θα μπορουσα να μην μοιραστω τισ σκεψεις μου μαζι σας για το πιο δυσκολο και δωρο Θεου οργανο την φωνη μας. Σκεφτομαι λοιπον πως μετα απο 2 χρονια ωδειου η φωνη μου εχει κανει τεραστια αλλαγη.Για αυτο να μην υποτιμουμε την πολυτιμη βοηθεια των ειδικων voice coachers και να καταλαβουμε επιτελους πως ειναι ο διαδρομος στην εξελιξη μας φωνητικα. Δεν λεω πως δεν το ξερουμε ηδη απλα μολις τωρα το εχω συνειδητοποιησει εντελως ποσο καλο μου εκανε η δασκαλα μου μεσα απο την συγκριση του πριν και του μετα. Ηθελα να το αναφερω σαν μια υπενθυμιση του ποσο απαραιτητο μασ ειναι το μαθημα φωνητικης.

    Στο προηγουμενο μου ποστ ημουν σε μια φαση που ετρεμα να πω πως εχω καλη φωνη (μηπως και δεν εχω και με περασουν για ψωνιο) αλλα τωρα καταλαβα πως ολες αυτες οι αμφιβολιες και η ανασφαλεια μου εκαναν κακο στην εκφραση και στην εκταση της φωνης. Παιδια το αγχος οντως σε αφηνει αφωνο.Απο το αγχος να ακουστω καλα δεν μπορουσα να αρθρωσω νοτα, ξεφευγα τονικα, ημουν αλλου ντα αλλου και εκλεινε ο λαιμος μου. Μια μερα πηγα στο ωδειο χαλαρη και ειχα να βγαλω ενα κλασσικο κομματι και το πετυχα! Γιατι? Δεν ειχα αγχος!

    Επισης ειδα πολλες αποριες τυπου κλασσικο η συγχρονο? Παιδια εγω φετοσ καταφερα και τα δυο χωρισ προβλημα.Περσι που ημουν πιο απειρη ολα τα κομματια τα ελεγα "οπερε" γιατι εκανα κλασσικο και δεν μπορουσα να κατεβω.Οταν τραγουδουσα ενα κομματι ασυναισθητα το ελεγα σε τονους οπερας και ελεγα φταιει η πολλη τριβη με το κλασσικο. Ομωσ με το χρονο μπορω να τραγουδω και κλασσικο και συχρονο και μαλιστα παρατηρησα πως το κλασσικο σε βοηθα να αναπτυξεισ την τεχνικη σου!

    Τελος θα ηθελα να σας ομολογησω πως τελευταιως αρχισα να πιστευω πως εχω τελικα πολυ καλη φωνη!!! Και αυτο το αναφερω για να μαθουμε επιτελουσ να εχουμε αυτοπεποιθηση και να ειμαστε αντικειμενικοι με τον εαυτο μας. Δεν ξερω αν ο τιτλος του ποστ ειναι καταλληλος αλλα ξερω πως ισως να σας αρεσει που μοιραζομαι τισ σκεψεις και τις εμπειριες μου μαζι σας και να βγαλετε τα συμπερασματα σας...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 26-07-2009 16:59 ]



    Αγαπητη μου φιλη,

    καταρχην συγχαρητηρια για την προοδο σου!Θαυμαζω τον ενθουσιασμο σου και την αγαπη σου για το θαυμα που λεγεται τραγουδι...ανεξαρτητως ειδους!

    Δεν μπορω να τοποθετηθω με βεβαιοτητα στο αν το κλασσικο βοηθαει την εξελιξη της φωνης για το μοντερνο...εχω ακουσει πολλες και αντικορουμενες αποψεις πανω στο θεμα...Φυσικα εξαρταται παντα απο τον καθηγητη φωνητικης σου και στο κατα ποσο αυτος-αυτη ειναι ανοικτομυαλος ωστε μεσα ναπο ενα ειδος τραγουδιου να σε βοηθησει να εμβαθυνεις περισσοτερο και σε αλλα...

    Μιλωντας για το κλασσικο τραγουδι απο αισθητικης αποψεως πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο σε καποιον να αναδειξει τον ΕΑΥΤΟ του και την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ του...τα παραπανω στοιχεια ισοπεδωνονται απο το κλασσικο ηχοχρωμα...Αν ακουσεις καποιες σοπρανο να τραγουδουν θα αντιληφθεις τη διαφορα ηχοχρωματος τους ΜΟΝΟ στις χαμηλες τονικα περιοχες...στις 'ψηλες' ειναι ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟ τ χρωμα της φωνης σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ σοπρανο!

    Ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ εως ΑΔΥΝΑΤΟ να κανει καποιος καριερα στο κλασσικο τραγουδι...

    Κλεινωντας να κανω και μια τελευταια υποσηνειωση:Το αγχος ΔΕΝ ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΕΤΑΙ...δεν μπορεις απλα να πεις στον εαυτο σου η στους αλλους να μην αγχωνονται...γιατι απλα αν καποιος εκτος απο το αγχος του να τραγουδησει σωστα εχει και το ΑΓΧΟΣ αν κοντρολαρει το αγχος του...τοτε...

    Τελος να πω πως η φωνη επηρρεαζεται ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΑ απο το αγχος,αλλα στον πραγματικα καλο τραγοδιστη δεν υπαρχουν τεραστιες αποκλισεις...του στυλ με αγχος ειμαι θεοφαλτσος,με εντελως ασταθη φωνη ενω αν δεν εχω ειμαι αηδονι,τελειος ερμηνευτης,κτλ...

     


    BAGRATION
    14.08.2009, 10:45

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnnyBJ στις 30-07-2009 στις 14:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 30-07-2009 στις 12:28 έγραψε...

    Αμα βρείς κάποιον/α που να έχει ασχοληθεί η να έχει την πείρα με ροκ φωνές (δηλαδή να ξέρει τα διάφορα ιδεαίτερα γνωρισματα του είδους οπως ψηλές νοτες, γρέζι και αλλά). Σιγουρα θα παρεις την βοηθεια που θες.

    Αμα μπλέξεις όμως με κλασσικουρες η τίποτε αλλα ακαδημαικά τοτε χλωμό το κόβω. Εκτός κι αν θες να κάνεις μονο τίποτα ασκήσεις για να διατηρείται η φωνή σε καλή φόρμα.



    Φιλε ψαχνω σαν τρελος να βρω καποιον δν ξερω εδω στην Αθηνα πρεπει να ναι ελαχιστοι ή ειναι κρυμμενοι....



    Κάτι έχω υπόψιν για Αθήνα που ίσως να σου κάνει. Ισως να σε βολέψουν και τίποτα μέθοδοι όπως το "complete vocal technique". Στείλε μου ΠΜ να σου πώ