ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη

    Θέλω τη γνώμη σας για το πρώτο ηχογραφημένο τραγούδι μου..!!

    ORFEASMIRSINIS
    15.02.2010, 09:00

    Ωραίο και <<δεμένο>> τραγούδι! Με συνάφεια ύφους,ήχου και νοήματος!Αν έψαχνα κάτι αρνητικό θα ήτανε ο στίχος αν και τα νοήματα είναι καθαρά και σαφή.Μου άρεσε δε οτι έχεις δύο νοηματικές ενότητες που δημιουργούν την κινηματογραφική αίσθηση ενός love story. Πρόσεχε πολύ το στίχο να είναι πάντα λιτός,μεστός νοημάτων και εύηχος στο μέτρο του, να έχει ρυθμό(δεν έχει σημασία που τον έγραψες στα 16σου, τα λόγια μένουν για πάντα).

    Keep going!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    linkin-fan
    28.02.2010, 20:14
    Είσαι μια χαρά αλλά δούλεψε λίγο το χαλί σου και την ένταση των κρουστών. Δεν ακούγεται καθόλου ερασιτεχνικό, το αντίθετο μάλλον. Φαίνεται να έχεις δουλέψει τη φωνή σου για 19 χρονών και αυτό μην το αλλάξεις. Άλλαξε λίγο μόνο την ενορχήστρωση.
    Aleksis1990
    19.03.2010, 16:38

    Να στε καλα παιδιά! Τα σκεφτομαι ολα αυτα που μου γραφετε...

    Τα οποια και με βοηθουν για τη συνεχεια!!


    SakisKouroupos
    14.04.2010, 21:36

    Αλέξη γειά σου και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ .. Το να εμφανίζεται κάποιος με το επάγγελμα Μουσικοσυνθέτης ή Ενορχηστρωτής αργότερα, είναι μεγάλη λέξη πολύ περισσότερο όταν είναι μόλις 19 ετών και δεν ξέρω σε ποιό σημείο μπορεί να είναι οι σπουδές σου αυτό που πιθανολογώ είναι ότι παίζεις απλώς κιθάρα και ότι βγαίνει από μέσα ΄΄από την ψυχή σου ΄΄ απ ότι καταλαβαίνω ή ίσως κάποια λίγα βοιώματά σου μια μελωδία και κάποιος στίχος. Βέβαια εδώ είναι Ελλάδα και ότι δηλώσεις είσαι !!!! Ολα επιτρέπονται ..... Θα μου πείς ίσως ότι χρησιμοποιώ σκληρή γλώσσα ..... Δεν μου αρέσει να χαιδεύω τα αυτιά αλλά μου αρέσει να λέω τα πράγματα όπως είναι για να μην βρεθείς εξ απροόπτου με την σκληρή αλήθεια της ζωής και τότε θα είναι χειρότερα για σένα .... Αυτά δεν στα λέω για να σου ΄΄ κόψω ΄΄ τα φτερά όπως ίσως να κατάλαβες εσύ ή κάποιοι που θα τα διαβάσουν το αντίθετο μάλιστα... Εχω βοηθήσει πολλά νέα άτομα της ηλικίας σου με τις γνώσεις και την εμπειρία μου, τουλάχιστον όσους με άκουσαν και δεν καβάλησαν το καλάμι πράγμα που είναι πολύ εύκολο στο επάγγελμά μας .... Καιπολλά άτομα από το Μ.Η. που ζήτησαν επίσης την γνώμη μου. Επειδή όμως το έβγαλες το τραγούδι σου δημόσια στο Μ.Η. πές μου αν θέλεις ...να συνεχίσω ... για να σου πω την γνώμη μου.... Θέλω να ξέρεις επειδή το άκουσα ότι δεν θα στο ΄΄ κριτικάρω ΄΄ μόνο επειδή το άκουσα αλλά για να σου επισημάνω κάποια σημεία, ... Αν πραγματικά σκέφτεσαι να συνεχίσεις το επάγγελμά σου με σοβαρότητα και με σωστές βάσεις.!....Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο και απλά έγραψες ένα τραγούδι τότε δεν χρειάζεται να πουμε κάτι περισσότερο !!!!!  Ευχαριστώ .


    -----------------
    SAKS

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 15-04-2010 18:18 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 15-04-2010 18:26 ]


    Aleksis1990
    16.04.2010, 18:04

    Γειά σου Σάκη και χρόνια πολλά!!Προφανώς δεν θέλω κάποιος να μου χαιδεύει τα αυτιά,αφου με κάτι τέτοιο μου δινει μια στγμιαία χαρά που μετα από λίγο περνάει...και με το χρόνο φαίνεται η πραγματικότητα...ο χρόνος ειναι το παν...Βεβαίως και Θέλω να συνεχίσεις και να μου πεις τη γνώμη σου...δεν χρειαζόταν να με ρωτήσεις για να το κάνεις...


    SakisKouroupos
    20.04.2010, 19:53

    Γειά σου Αλέξη, 1.ΘΕΜΑ - ΣΤΙΧΟΣ :Το θέμα σου μπορεί να είναι πραγματικό γεγονός το πιο πιθανό, αλλά και μια σκέψη σου την οποία θέλεις να της δώσεις ζωή ....κάνοντας το τραγούδι ! Δεν είναι κάτι το πρωτότυπο !!! αλλά όσο και να είναι συνηθισμένο δεν παύει παρά να αγγίζει τον ευαίσθητο ακροατή .... Ο στίχος με απλές λέξεις και με ομοιοκαταληξία αποτυπώνει πλήρως το θέμα σου. Σιγά σιγά θα χρησιμοποιείς και άλλες λέξεις χωρίς να αλλάζεις το νόημα ,η Ελληνική γλώσσα έχει πολλές λέξεις που μπορείς να χρησιμοποιήσεις δίνοντας πιό έμφαση σ αυτό που αισθάνεσαι ....αλλά πρόσεχε μήπως η ερμηνεία των λέξεων αλλοιώσει το θέμα σου !!!!!! 2.Η ΦΩΝΗ : Εχεις μια ευαίσθητη και αισθησιακή φωνή με καλή χροιά αλλά ..... θέλει πολύ δουλειά. Δεν μιλάω μόνο γειά ορθοφωνία,σταθερότητα και τελικές. Μπορείς όμως να κάνεις κάτι και μόνος σου όπως . Οταν τραγουδάς τουλάχιστον τώρα στην αρχή, δεν θα κάθεσαι γιατί καθιστός δεν βγαίνει όπως πρέπει η φωνή σου,ούτε θα παίζεις κιθάρα και θα τραγουδάς ( καθιστός ).Απλώς θα το ψυθιρίζεις τόσο όσο να μην ακούγεται. Μετά σε άλλο κανάλι θα τραγουδάς όρθιος στο μικρόφωνο ακούγοντας την μουσική σε πλαίει -μπάκ, για να μπορείς να την ρυθμίσεις η να το ξαναγράψεις. Θα το παίζεις πολλές φορές και θα κρατάς το καλύτερο. Θα τραγουδάς για σένα ζώντας το θέμα που γράφεις, και όχι ότι το τραγούδι θα διαγωνιστεί ή για να το ακούσουν κάποιοι άλλοι! Μόνο έτσι θα σου φύγει το τρακ και θα σταθεροποιηθεί η φωνή σου! Θα ακούς την φωνήσου!!!! Και όταν το τραγουδάς και μετά σαν ακροατής. 3.ΗΧΟΛΗΨΙΑ - ΤΥΜΠΑΝΑ : Η ηχοληψία δεν είναι καλή παρ ότι είναι λίγα τα όργανα. Δεν ξεκινάς ποτέ με κάτι δυνατό- ξαφνικό, ναί μεν προσπαθείς να εντυπωσιάσεις με την ντραμς αλλά λίγο πιό σιγά θα είχε καλύτερα αποτελέσματα ... Η φωνή λίγο πιό μακριά από το μικρόφωνο. 4.ΜΟΥΣΙΚΗ: Είναι μια μελωδία απλή τελείως σε σημείο να γίνεται μονότονη και ανιαρή. Πως μπορε'ι να φτιαχτεί:Ο ένας λόγος που φαίνεται μονότονο είναι η ντραμς που παίζει συνέχεια το ίδιο.Αλλαξε την τελείως βάλε κάποιο τέμπο πιο ζωντανό και με περισσότερα γυρίσματα κατά την διάρκεια του τραγουδιού και ειδικά στο ρεφραίν. Αλλαξε το ρεφραίν και δώστου ένα τέμπο διαφορετικό. 5 ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ δεν υπάρχει. Ενα τραγούδι για να μηνείναι μονότονο ή έχει διαφορετιό ρεφραίν ή το ζωντανεύει η ενορχήστρωσή του. Εδώ δεν υπάρχει τίποτα από τα δύο. Θα μπορούσε επίσης σε κάποιο σημείο μετά το ρεφραίν να μπεί ένα σόλο όργανο και μετά το δεύτερο κουπλέ. Θα μπορούσες να το πλαισιώσεις και με κάποιο άλλο όργανο για να δώσεις έμφαση και χρώμα γιατί τώρα ακούγεται φλατ. Η να αλλάξεις το τέμπο στην κιθάρα στο ρεφραίν .Πρόσεχε τα τελειώματά σου να είναι ζωντανά ,σταθερά και να κρατούνται μέχρι το τέλος όχι .... άντε να τελειώνουμε ή ευτυχώς τέλειωσε.....ξεψυχισμένα !!!! Τέλος θα ήθελα να δούλευες με αυτά που σου είπα περισσότερο αυτό το τραγούδι, και να το ξανάκουγα παρά να φτιάξεις κάτι άλλο στο οποίο να γίνουν οι ίδιες παραλήψεις ή να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα , και να το ακούσω !!!! Ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά που σου είπα!!!Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 20-04-2010 19:56 ]


    FinalDream
    13.08.2010, 09:39

    Φίλε Αλέξη, δεν ξέρω αν είναι αργά αλλά θα ήθελα να σου πω την άποψη μου για το τραγούδι σου "Γύρνα πίσω".

    1ον: Έχεις ωραία φωνή που ταιριάζει γενικά με τη μουσική και τους στίχους. Δεν ακούγεται κάτι άσχετο.       Δένουν αρμονικά μεταξύ τους. Μπορώ να πω επίσης ότι ένιωθες αυτό που τραγουδούσες.

    2ον: Τα drums δεν μου πολύ άρεσαν. Όχι από άποψης ρυθμού αλλά ηχοληψίας.

    3ον: Μπάσο δεν άκουσα να σου πω την αλήθεια. Αν έχεις όμως και έτυχε απλώς να μην το άκουσα, ψήλωσε   λίγο την ένταση του.

    Γενικά αρκετά ωραίο κομμάτι. Σίγουρα αν το είχα θα το άκουγα. Μπράβο σου! Σου εύχομαι καλή συνέχεια γεμάτη δημιουργίες και επιτυχίες. Μπράβο σου και πάλι.


    giotapiano
    19.04.2011, 20:30
    Καλό κομματάκι!Πιστεύω πως θα του ταίριαζε φοβερα ένα βιολί
    entexnorokas
    19.04.2011, 21:51
    Πολύ καλή απόπειρα!!!Πολύ αισθαντική η φωνή σου.Πολλά συγχαρητήρια,που είχες το θάρρος να το αναρτήσεις!Δε θα προβώ σε κριτική,μια ταπεινή συμβουλή όμως:Για να βελτιωθείς ακόμα περισσότερο στο γράψιμο,διάβασε πολύ ποίηση-μελέτησε το μουσικό έργο διάφορων τραγουδοποιών,που προσέφεραν τα μέγιστα στη μουσική και θα με θυμιθείς!Έχεις ταλέντο,απλά καλλιεργησέ το!καλή τύχη!
    delta66
    25.04.2011, 16:52

    Παράθεση:

    Το μέλος SakisKouroupos στις 14-04-2010 στις 21:36 έγραψε...

    Αλέξη γειά σου και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ .. Το να εμφανίζεται κάποιος με το επάγγελμα Μουσικοσυνθέτης ή Ενορχηστρωτής αργότερα, είναι μεγάλη λέξη ...

    Οντως, μεγαλη λεξη για ολους.

     

    ΥΓ αυτες ειναι δικες σας συνθεσεις και ενορχηστρωσεις?

    https://www.youtube.com/user/SakisKouroupos#p/a/u/0/zt9mhm4Suj8


    TheMusicLover
    27.02.2012, 10:34

    ομορφο!:)


    laikos123
    26.05.2012, 10:37
    poli kalo! bravo :) apo periergia mporeis na mou peis ti sustimata hxografishs xrisimopoieis?h piothta tou hxou einai arketa kali kai epidi 8elw siga siga kai egw na mpw sto kefaleo ths hxografishs 8a me voithouse na iksera ti mhxanimata na xrisimopoihsw
    LucasdeGrecia
    09.01.2013, 03:03
    Πολύ όμορφο !
    blogarismenos-enge-falos
    09.01.2013, 10:54

    Για πρώτο είναι πολύ καλό!!!
    ***
    Η φωνή είναι πάρα πολύ καλή αλλα πρέπει να προσέξεις όπως προείπαν και άλλοι την ηχητική χροιά σου, να την δουλέψεις - σμιλέψεις όσο γίνεται να μην μοιάζει με ήδη υπάρχοντες στην μουσική βιομηχανία. Για την ηλικία σου όντως πολύ καλή φωνή που μπορεί να εξελιχθεί σε υπέροχη
    ***
    Τα drums όπως πάλι άλλοι προείπαν ακούγονται μεν καθαρά αλλα ηχοληπτικά έχουν ένα απαλό reverb το οποίο δεν κολάει με την κιθάρα που έχει σχεδόν 0 ή καθόλου, και οι στάθμες έντασης είναι γενικά ελαφρώς πιο δυνατά.
    ***
    Η κιθάρα δεν είχε κάτι ιδιαίτερο αρνητικό ή θετικό παρα μόνο οτι ήταν συχνά επαναλαμβανόμενη σε λούπα πράγμα που δίνει στο κομμάτι μία φτωχή αίσθηση
    ***
    Μπάσο : ήθελε - ήθελε

    Συνέχισε!!!


    alpatman
    09.01.2013, 14:59

     ειμαι της αποψης οτι ενα καλο κομματι ειναι πραγματικα καλο οταν 'στεκεται' ακομα και με μια απλη κιθαρα και μια φωνη . Το δικο σου κομματι ειναι σχετικα 'λιτο' ενορχηστρωτικα και μου φαινεται αρκετα καλο αρα  με λιγες προσθηκες οπως μπασο , πληκτρα , εφε πιστευω θα ανεβαινε αρκετα .  

    επισης φαινεται για το ειδος που θελεις να τραγουδησεις , η φωνη σου εχει την καταλληλη χροια και ειναι συμπαθης απο την πρωτη στιγμη .