ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη
    Whitecloud
    23.07.2009, 16:30

    Καλήσπερα σε όλους.

    Αγόρασα σήμερα μια εξ. κάρτα για το laptop ... Behringer UCA202. Ηταν φτηνή και είπα να την δοκιμάσω μπας και κάνω την δουλεία μου. (Θέλω να κάνω σχετικά αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις ινδιάνικής φλογέρας). Μαζί πήρα και ένα μικρόφώνο δυναμικο με μπαταρια (electret condenser mic). Τα συνδέω λοιπόν αλλά το σήμα είναι τόσο χαμηλό και όταν το δυναμώνω μετά έχει πάρα πολύ θόρυβο. Όταν βάζω το μικ. κατευτείαν στο mic in του laptop δεν έχει θόρυβο. (αλλά έχει latency)

    Αν πάρω μια μικρή κονσόλα θα υπάρχει βελτίωση στον ήχο και στον θόρυβό; Ξέρει κανένας καλός άνθρωπος τι πρέπει να κάνω;  (να σκάσω λεφτά να πάρω κάτι της προκοπής!!)


    pa___
    28.07.2009, 12:36

    Ο θόρυβος εμφανίζεται όταν συνδέεις το μικρόφωνο στην behringer και το latensy όταν το συνδέεις στο laptop?  Τι badget έχουμε περίπου;;


    Whitecloud
    28.07.2009, 17:40

    Μέχρι 200€ θα τα διαθέσω.. και παραπάνω αν είναι να κάνω την δουλειά μου.  Λέω να πάρω μία μικρή κονσόλα και άμα και πάλι έχω πολύ χαμήλο σήμα να αλλάξω την κάρτα σε μία καλύτερη. Απλά από εκεί που πήρα την κάρτα ήχου οι επόμενες σε τιμή κάρτες ήχου  ήταν στα 200+.

    και ναι, όταν συνδέω στο Laptop έχω latency και όταν συνδέω με την κάρτα έχω ελεινά χαμηλό σήμα.

    Μαλιστα για να αυξήσω την ισχυ σύνδεσα το μικροφωνο με ένα roland micro cube που έχω και από εκεί στην κάρτα ήχου. ...Κάτι έγινε έτσι αλλά δεν είναι λύση τώρα αυτό.

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου Παναγιώτη.


    ByDemonsBeDriven
    29.07.2009, 08:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Whitecloud στις 23-07-2009 στις 16:30 έγραψε...

    Καλήσπερα σε όλους.

    Αγόρασα σήμερα μια εξ. κάρτα για το laptop ... Behringer UCA202. Ηταν φτηνή και είπα να την δοκιμάσω μπας και κάνω την δουλεία μου. (Θέλω να κάνω σχετικά αξιοπρεπείς ηχογραφήσεις ινδιάνικής φλογέρας). Μαζί πήρα και ένα μικρόφώνο δυναμικο με μπαταρια (electret condenser mic). Τα συνδέω λοιπόν αλλά το σήμα είναι τόσο χαμηλό και όταν το δυναμώνω μετά έχει πάρα πολύ θόρυβο. Όταν βάζω το μικ. κατευτείαν στο mic in του laptop δεν έχει θόρυβο. (αλλά έχει latency)

    Αν πάρω μια μικρή κονσόλα θα υπάρχει βελτίωση στον ήχο και στον θόρυβό; Ξέρει κανένας καλός άνθρωπος τι πρέπει να κάνω;  (να σκάσω λεφτά να πάρω κάτι της προκοπής!!)



    και τα λεφτά να μην έλεγες φίλος μόνο που είπες Behringer μας σκότωσες....όσο και για το mic.....χμμμ....ξέρω θα μου πεις "τι με λες ρε φιλαράκι εγώ θέλω απλά πράγματα..."αλλά και πάλι...αυτά τα απλά κοστίζουν για να είναι και καλά....Πρώτα από όλα...μέγα λάθος που πήγες και αγόρασες πράγματα έτσι....δηλαδή.....με 150 ευρώ μπορούσες να πάρεις την Yamaha Audiogramm 6 που είναι μια πολύ καλή κάρτα για τους αρχάριους...είναι σαν μια μικροκονσολίτσα και μπορείς να ηχογραφήσεις 2-3 πράγματα παραπάνω.....μικρό latency έχει για τα λεφτά της και με τις σωστές ρυθμίσεις...."πετάει"...τώρα φέγουμε από την κάρτα σε πάω στο mic.....dude.....τα δυνάμικά δεν δέχονται μπαταρία.....και μόνο από το τίτλο πρέπει να το πήρες πολύ "άρπα κόλλα".....το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις είναι να τα αφήσεις και τα δύο στην άκρη (πες ότι ήταν μια πολύ κακή αγορά...) και πάρε κανένα περιοδικό ρώτα πιο σχετικά άτομα περι ηχοληψίας και δίαλεξε προσεκτικά τι θα αγοράσεις.....μπορείς και με ένα Shure να κάνεις μια αξιοπρεπείς home studio ηχογράφηση για τα λεφτά του....μπορείς να κοιτάξεις και άλλες εταιρίες αλλά ξεφεύγουν....(AKG ας πούμε...)τέλος + με τα παραπάνω....οι ρυ8μίσεις στο sequenser σου μπορεί να συμβάλουν στο κακό....ΑΡΑ εν κατακλείδι......έκανες μια πολύ κακή αγορά και πήγανε τσάμπα τα λεφτά σου...(συγνώμη κιόλας)...θα μπορούσες με λίγο παραπάνω κόστος να αγόραζες πράγματα που θα σε ικανοποιούσαν τελείως και να μην είχες κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις....τέλος αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με το θέμα home Studio ηχογράφηση....διάβασε κάποιο βιβλίο και κάποιο περιοδικό....το Soundmaker π.χ. είνα ένα αξιοπρεπές ελληνικό περιοδικό για ηχοληψία και διάφορες "μικροσυμβουλές" και κάποιες καλές αγορές με μικρό κόστος....ελπίζω να σε κάλυψα και να μην σου έκανα και τα νεύρα ζαρτιέρες για το θέμα που είπα για την κακή αγορά....


    Whitecloud
    03.08.2009, 17:08

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

    Πήρα μία M-audio MobilePre και κάνω την δουλειά μου μια χαρά. Άλλαξα και την behringer κάρτα ηχου με ένα σετ πυκνωτικών Behringer(ξανά!, τι να κάνω;)

    Το θέμα behringer ειναι ... θέμα. Πάω στο μαγάζι με μουσικά όργανα και εξοπλισμό και ζητάω κάρτα ήχου... Όταν σου λένε η μία έχει 30 και η αμέσως μετά ειναι στα 220+!!! τι κάνεις;... (πας αλλού προφανώς)

    Και με τα μικρόφωνα το ίδιο... Τις λέω θέλω πυκνωτικό μικρόφωνο γύρω στα 80-100 ευρώ αλλά Οχι Behringer... μου λέει ότι το τα 'άλλα' είναι στα 500+ευρω... !!!

    thanx again dude!

     


    pa___
    04.08.2009, 03:56

    Latency έχεις γιατί η κάρτα του laptop είναι τελείως πατάτα και χαμηλό σήμα έχεις γιατί αυτό που πήρες για κάρτα προσωπικά αμφιβάλω αν μπορούμε να το πούμε κάρτα.. Συγκεκριμένα είναι μόνο convertor, δεν έχει προενύσχιση.  {#emotions_dlg.biggrin} Λογικά τώρα πρέπει να είναι καλύτερα τα πράγματα..


    -----------------
    Recordings!! Make your demo.. Contact: artacrobat1@yahoo.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pa___ στις 04-08-2009 03:57 ]