ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Ηχογράφηση κλασσικής κιθάρας.

    pap-x
    23.07.2009, 22:34

    Λοιπόν παιδιά θέλω να ηχογραφήσω μερικά κομμάτια με την κλασσική μου κιθάρα. Τι εξοπλισμό θα χρειαστώ? Μικρόφωνο-μανταλάκι ή το συνηθισμένο? Να πω επίσης ότι θέλω να τα περάσω και από ψηφιακή επεξεργασία οπότε η εγγραφή λογικά θα γίνει από τον υπολογιστή. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα πλήρες σετ ηχογράφησης (όχι επαγγελματικής, αλλά αξιοπρεπής) και πόσο περίπου θα μου βγεί μαζί με καλώδια, κάρτες ήχου κτλ?


    pa___
    28.07.2009, 12:55

    Θες μικρόφωνο, καλώδιο, κάρτα ήχου, καλώδιο και κάποιο software. Το πόσο θα πάει είναι καθαρά δικό σου θέμα. Πόσα διαθέτεις πες μας για να πέσουν προτάσεις.


    pap-x
    28.07.2009, 15:15

    Γύρω στα 300Ε μπορώ να διαθέσω, αλλά το Software μπορείς να το βγάλεις έξω από την τιμή..


    Tommymoto
    28.07.2009, 18:30

    δεν ξερω για τα αλλα παντως ριξε μια ματια για για το shure pg 81 μικροφωνο που ειναι μια σχετικα cheap λυση ~ 100 € και εμενα με εχει αφησει ευχαριστημενο. Α! και ενα καλωδιακι Klotz ~20€. Το καλο με το μφωνο ειναι οτι αναλογα την αποσταση και την θεση μπροστα στην κιθαρα ρυθμιζεις το πως θα ακουγιεται. αυτα!


    pap-x
    28.07.2009, 18:32

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα το κοιτάξω..Καμιά πρόταση για κάρτα ήχου??


    odis13
    28.07.2009, 21:11

    Aπο κάρτες ήχου υπαρχουν Lexicon Alpha, E-MU 0202 και ορισμενες αλλες στα περιπου 100 ευρω. Αν μπορεις να δωσεις και λιγα παραπανω μπορεις να κινηθεις και σε ενα σκαλι παραπανω (πχ E-MU 0404). Ολες αυτες οι καρτες ερχονται μαζι με ενα ματσο software οποτε καλυπτεσαι και σε αυτο το θεμα.

     

    Μετα θα χρειαστεις και καλωδια, δεν ειναι απαραιτητο να παρεις κατι τρομερο αλλα μη παρεις και κατι πολυ φτηνο που θα σου χαλασει αμεσως...τα klotz ειναι μια καλη λυση.

     

    Απο μικροφωνα χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα...πολλες λυσεις, ψαξε για info σχετικα με διαφορες πυκνωτικων/δυναμικων κλπ να εχεις μια ιδεα. Μια καλη λυση ειναι να πας σε ενα απο τα πολλα ιντερνετομαγαζα και να ψαξεις απο οσα μικροφωνα υπαρχουν στο budget σου ποια προτινονται για ακουστικα οργανα και ακομα καλυτερα κιθαρες.


    pap-x
    28.07.2009, 21:18

    Ευχαριστώ για την απάντηση..Σε μερικα έψαξα αλλά ο μόνος διαχωρισμός ήταν ότι μερικά ήταν ειδικά για φωνή..


    pap-x
    28.07.2009, 21:40

    Μετά από λίγο ψάξιμο για πυκνωτικά vs δυναμικά, μπερδεύτηκα περισσότερο..Είδα δυναμικά που ήταν για όργανα, αλλά και πυκνωτικά που ήταν για όργανα..Πυκνωτικά-ακριβά, ευπαθή, ποιοτικά,,Δυναμικα-φθηνά, αντοχής, μή ποιοτικά..Αλλά όπως κατάλαβα για την κιθάρα που είναι ακουστικό όργανο, πυκνωτικό εε??


    mariam
    28.07.2009, 23:20

    Γεια χαρα,

                Πιστευω πως ιδανικοτερο μικροφωνο ειναι το πυκνωτικο...γενικα εχει αλλη ποιοτητα ηχου πολυ πιο ανωτερη! Οπως ειπες κι εσυ για κιθαρα να επιλεξεις πυκνωτικο μικρ. για περισσοτερη λεπτομερεια ηχου και ειδικα εφοσον χρειαζομαστε να ακουστουν οι αρμονικες τοσο το καλυτερο το πυκνωτικο, λογω της ευαισθησιας του!

    Φυσικα σημαντικο ειναι το να επιλεξεις την καταλληλοτερη θεση που θα τοποθετησεις το μικροφωνο δλδ..,-->

    1.  Θα κανεις ενα sound check να δεις σε ποια γωνια θα παιξεις, σε ποια γωνια θα βαλεις το μικροφωνο, ωστε να μην εχει proximity effect, να εχι καθαρο και λεπτομερη ηχο, διαυγη κτλ

    2. Αυτο θα το επιτυχεις παιζοντας την πιο χαμηλη σεου νοτα σε ενταση που θα παιξεις στο κομματι και την πιο δυνατη σου, ωστε να δεις το ευρος δυναμικης περιοχης, ωστε να μην σου παραμορφωθει ο ηχος υπερβαινοντας τα 0dB.

    3. Οσον αφορα την θεση που θα τοποθετησεις το μικροφωνο, αυτο ειτε θα τοποθετηθει στο ηχειο μπροστα, ειτε στη ταστιερα, θα σου προτεινα να το τοποθετουσες οχι on-axis αλλα out of axis ωστε να αποφυγεις το φαινομενο της εγγυτητας, που θα σου προσθεσει μια θολουρα και αυξησει των χαμηλων συχνοτητων κατι που θελεις να αποφυγεις φυσικα, οποτε εκτος αξονα το μικροφωνο καλυτερα.

    αυτα! καλη δουλεια σου ευχομαι,

     μαριαμ

     


    pap-x
    29.07.2009, 12:11

    Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά εκτός άξονα εννοείς να μην κατευθύνεται προς την κιθάρα?


    mariam
    29.07.2009, 13:58

    Γεια χαρα,

                Εκτος αξονα εννοω να μην βρισκεται το μικροφωνο απεναντι απο την κιθαρα ευθεια μπρος δλδ στις 0 μοιρες αλλα πλαγια, ετσι πετυχαινεις εναν πιο γλυκο ηχο και φυσικα χωρις proximity. Δλδ μπορεις για πχ να τοποθετησεις το μικροφωνο στα δεξια της κιθαρας, λιγο πιο δεξια απο το ηχειο της ωστε να μην ηγαινει κατευθειαν ο ηχος direct στην καψα του μικροφωνου.

    μαριαμ


    odis13
    29.07.2009, 21:15

    Σωστα τα λεει η mariam, επισης ενα καλο σημειο να τοποθετησεις το μικροφωνο ειναι εκει που ενωνεται το μανικι με το σωμα της κιθαρας. Παιξε με την αποσταση ωσπου να σε ευχαριστει το ηχητικο αποτελεσμα, νομιζω μια αποσταση +-30cm (αναλογα βεβαια και με το ειδος του μικροφωνου) θα κανει δουλεια.


    noizreduction
    31.07.2009, 20:40

    Κι ενα αρθρο που ειχα γραψει καποτε για την ηχογραφηση ακουστικης κιθαρας. Η τοποθετηση των μικροφωνων ειναι ιδια με της κλασσικης κιθαρας


    pa___
    04.08.2009, 04:09

    Το proximity προκαλείται στα στενά πολικά διαγράμματα όχι στα πυκνωτικά μικρόφωνα.


    axilleas23
    04.08.2009, 19:32

    Αν θελεις να σου εξιγησω: στηλε μου το e-mail σου στο προφιλ μου και θα σου εξιγησω αναλυτικοτερα!!!