ελληνική μουσική
    648 online   ·  210.830 μέλη

    Oι ηρωες του Ελληνικου Punk

    sea_like_eyes
    29.07.2009, 11:50

    . . . Και λεω ελληνικο πανκ γιατι οντως,ο τροπος που οι ελληνικες μπαντες εξεφραζαν αυτου του ειδους την μουσικη επανασταση ηταν . . . μοναδικος . . . σιγουρα επηρεασμενoi απο την παγκοσμια σκηνη , μα . . . μα τοσο ιδιαιτεροι . . . Stress , Panx romana , Chaos generation(Γενια του χαους) , Ex-humans etc . . . Μπαντες που αν ξεκινουσαν σε χωρες οπως . . . Αγγλια,Ιρλανδια,Αμερικη . . . τωρα θα ηταν θρυλοι!!!(δεν υπερβαλλω)!

    Θελω βασικα να ζησω εκεινες τις εποχες μεσα απο εμπειριες σας . . . ναι . . . εσας τους παλιοτερους ρωταω . . . μελη του site τα οποια ξερουν κατι παραπανω!Ισως μια ακομα μουσικη προταση . . . ενα underground Live . . . γνωμες και κουτσομπολια . . . για ενα ειδος μουσικης που πραγματικα λατρευω . . .

     

    Υ.Γ προτασεις ακομα και για καινουργιες μπαντες . . . συναυλιες , φεστιβαλ και . . . και οτι εχει να κανει το ελληνικο (κι οχι ελληνοφωνο) Πανκ!

    Υ.Γ ξεκιναω με ενα Video . . .

     

     

     


    -----------------
    ‘’. . . Komm Und Traum Mitmirden Mitternacht Straum . . . ‘’

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 29-07-2009 11:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-07-2009 14:15 ]


    sea_like_eyes
    30.07.2009, 00:54

    επανασταση . . . στιχοι μιας γενιας που προσπαθησε να περασει . . . εναν καλυτερο και ποιο δικαιο κοσμο . . . ισως η βια να ειναι . . . απο τα ''ευκολα'' νοηματα-συμπερασματα , μα . . . δες . . . εσυ . . . ναι εσυ . . . κοιταξε πισω απο το δαχτυλο σου . . . η σαπιλα κι αν κρυφτει . . . βρωμαει γαμω τις μπασοχορδες μου γαμω . . . τελος!απο μουσικης πλευρας εχουμε να κανουμε με τρομερους παιχτες . . . απο στιχουργικης παλι . . . αληθινη ποιηση . . . βρωμικη ποιηση . . . χαχαχα . . . Καληνυχτα προς το παρον . . . κοιμαμαι . . . αν και δεν βολευομαι(χμμμμμ)!!!!


    logan
    04.08.2009, 15:05

    μην ξεχναμε και χασμα...!


    sea_like_eyes
    07.08.2009, 19:43

    Παράθεση:

    Το μέλος logan στις 04-08-2009 στις 15:05 έγραψε...

    μην ξεχναμε και χασμα...!



    νεα γενια του Punk . . .αναγνωρισμενο αρκετα group!!!Επιρροες απο Offspring πολλες!!!Χαρουμενο up tempo Punk . . .

    Υ.Γ ειμαι της παλιας σχολης . . . sorry!


    logan
    08.08.2009, 03:53

    να φανταστω ουτε βανδαλουπ ε??


    angel-0f-darkness
    08.08.2009, 17:17

    Ολεθριο ρηγμα, Στιγμα 90, Χασμα[ισως το αγαπημενο μου συγκροτημα], Γ.ΤΣΙΓΚΟΣ & ΜΑΥΡΟΙ ΚΥΚΛΟΙ, deus ex machina, the parkinsons, Anti...

    -Γενια του Χαους: το συγκροτημα-οροσημο της ελληνοφωνης πανκ σκηνης!

    -Kill the cat: εξισου αγαπημενο συγκροτημα. Παιζουν ska-Punk. {#emotions_dlg.thumbup}

     

    υ.γ. ενα επισης γνωστο συγκροτημα ειναι οι ΟΜΙΧΛΗ αλλα τους συχαινομαι .... {#emotions_dlg.tt2}


    sea_like_eyes
    08.08.2009, 23:09

    απο Vandaloup θεωρω το ''καταναλωστε'' ΔΥΝΑΤΟ κομματι . . . επισης το ''φυλακη με χαρα'' απο τους χασμα . . .

    απλα οπως ειπα . . . ειμαι της παλιας σχολης . . . οριστε μερικα ''δικα'' μου favorites . . .

     

    Y.Γ περιμενω videos παιδια . . . ελατε . . . δωστε στο post την δυναμικη που . . . του πρεπει!!!


    sea_like_eyes
    09.08.2009, 01:24

    ''-Γενια του Χαους: το συγκροτημα-οροσημο της ελληνοφωνης πανκ σκηνης!''

    ξερεις πολλες μπαντες . . . ανα τον κοσμο . . . που να εχουν παιξει σαν τους Chaos Generation ? ? ?

     

    Υ.Γ ειχαν επιρροες . . . αυτο ειναι σιγουρο . . . μα το πανκ . . . ναι . . . ειναι μουσικη ψυχης , βιωματων κι οχι μονο . . . και . . . και τα βιωματα που ειχαν τα παιδια (τοτε) . . . τοτε που ξεκινουσαν την ''αΝτικουλτουρα'' ηταν πρωτογνωρα . . . εκαναν κατι μοναδικο!!!

    Υ.Γ ειναι γνωστοι σε ολοκληρο τον κοσμο σαν chaos generation  . . . αναγνωριση που πραγματικα τους αξιζει . . .

    Υ.Γ διαχρονικοι . . . ??? αχααχχαχαχαχα . . . Κι οχι μονο!!!Στιχοι σαν του Ηλιακοπουλου δεν ξαναγραφονται παιδια . . . και οσο καιρο ασχολουμαι με το Post αλλα και το καθαρο Punk . . . τετοια δυναμικη δεν εχω συναντησει . . . νοηματα που πραγματικα σε καθηλωνουν!!!!

     


    sea_like_eyes
    12.08.2009, 14:22
    PARKINSONS . . . μελωδιες που (για οσα τραγουδια ακουσα)σου μενουν στο μυαλο . . . στιχοι δυνατοι . . . αλλα . . . τα vox ειναι . . . χμμμ . . . ηλιθια αναρχα!χα!

    Tραγουδι των ''αδιεξοδο'' . . . ΑΥΤΟ ειναι το Punk . . .