ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Συμφωνείτε ή διαφωνείτε μαζί μου;

    notina
    31.07.2009, 14:12

    Θα ήθελα να μοιραστώ αυτή τη σκέψη μου μαζί σας...!Ο περισσότερος κοσμος μένει

    στάσιμος στους γνωστούς απ' τον τύπο καλλιτέχνες (πχ.ρέμος,βανδή κλπ.)και δεν

    μπαίνει στον κόπο να αναζητησει ,να ακούσει και να στηρίξει νέους ανερχόμενους

    καλλιτέχνες και όχι μόνο ,οι οποίοι είναι ταλέντα και αξίζουν...!Κατά τη γνώμη μου αυτό

    είναι πολύ άδικο και κρίμα διότι ο περισσότερος κόσμος αντί να αναζητάει την ποιότητα

    κολλάει μόνο στα τραγούδια και τους καλλιτέχνες ''της στιγμής''!!!(Βέβαια υπάρχουν και

    οι στιγμές που ''χρειάζεται'' και το μη ποιοτικό,στο κέφι.)Τί πιστέυετε εσείς,ποιά είναι η γνώμη σας σχετικά με το θέμα;{#emotions_dlg.rolleyes}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 31-07-2009 14:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 31-07-2009 14:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 02-08-2009 15:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 02-08-2009 15:49 ]


    marilou07
    31.07.2009, 16:08

    εγώ συμφωνώ με αυτή την άποψη..

    ο κόσμος ακούει ότι να ναι..λίγοι είναι αυτοί που ψάχνουν κ ακούνε ποιοτικά τραγούδια..

     

     


    8e8e8
    31.07.2009, 16:37

    και εγω συμφωνώ ειναι αδικο να

    υπάρχουν πολυ ενδιφέροντες καλλιτέχνες που ομως δεν προβάλλονται στα ΜΜΕ

    και ετσι δεν τους ακουει ο κοσμος


    StavmanR
    31.07.2009, 17:38

    Παράθεση:

    Το μέλος notina στις 31-07-2009 στις 14:12 έγραψε...

    Θα ήθελα να μοιραστώ αυτή τη σκέψη μου μαζί σας...!Ο περισσότερος κοσμος μένει

    στάσιμος στους γνωστούς απ' τον τύπο καλλιτέχνες (πχ.ρέμος,βανδή κλπ.)και δεν

    μπαίνει στον κόπο να αναζητησει ,να ακούσει και να στηρίξει νέους ανερχόμενους

    καλλιτέχνες και όχι μόνο ,οι οποίοι είναι ταλέντα και αξίζουν...!Κατά τη γνώμη μου αυτό

    είναι πολύ άδικο και κρίμα διότι ο περισσότερος κόσμος αντί να αναζητάει την ποιότητα

    κολλάει μόνο στα τραγούδια και τους καλλιτέχνες ''της στιγμής''!!!Τί πιστέυετε εσείς,ποιά είναι η γνώμη σας σχετικά με το θέμα;{#emotions_dlg.rolleyes}

     


     

    Συμφωνώ και διαφωνώ, αλλά και απλά αμφιταλαντεύομαι.

    Συμφωνώ ότι η κοινή γνώμη είναι χειραφετημένη στα πλαίσια του εμπορίου.

    Διαφωνώ ότι οι περισσότεροι δεν αναζητούν την ποιότητα. Απλά τα ποιοτικά κριτήρια διαφέρουν ανάλογα με την αντίληψη του καθενός.

    Αμφιταλαντεύομαι μεταξύ των θέσεων ότι δεν προβάλλονται ταλέντα και ότι προβάλλονται. Συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα. Το πρόβλημα βρίσκεται στις δηλωτικές λέξεις της πρότασης "προβάλλω" και "ταλέντο". Χάος στο παρασκήνιό τους.

     

    Η ποιότητα δεν περιγράφεται. Απλά παρατηρείται και κερδίζει αυθόρμητα το σεβασμό (κι όχι το θαυμασμό). Ειναι στάση ζωής κι όχι κάποιο τεχνικό της στοιχείο. Δεν σχετίζεται με μουσικές, λογοτεχνίες και επιστήμες. Εκείνα είναι απλοί τρόποι εκφράσης. Δεν πιστεύω στη μουσική του ανθρώπου, αλλά στον άνθρωπο της μουσικής, είτε είναι δημιουργός, είτε ακροατής.


    dafnoula
    31.07.2009, 19:01

    Συμφωνώ απόλυτα!

    Αλλά και στο χώρο τον ''ποιοτικό'' προβάλλονται συνήθως οι Δεινόσαυροι και τα ...δεινοσαυράκια τους!


    Epic
    31.07.2009, 21:59

    Δεν είναι μόνο ο κόσμος που δεν τους στηρίζει . Όλοι αυτοί που προβάλλονται τόσα χρόνια από τα media προφανώς τους στηρίζει και τους διαφημίζει το κύκλωμα. Αν το κύκλωμα λοιπόν αυτό σαμποτάρει τους νέους και ανερχόμενους καλλιτέχνες πως να προβληθούν και να τους μάθει ο κόσμος...Χωρίς διαφήμιση πολλά δεν μπορούν να γίνουν δυστυχώς...Συμφωνώ μαζί σου εν μέρει.


    marilou07
    01.08.2009, 00:52

    ..απλά οι περισσότεροι αρέσκοντε στα τραγούδια που τους προβάλουν..κ σ αυτά που έχουν γίνει της ''μόδας''

    και δεν ψάχνουν για κάτι ποιό ουσιώδες..


    220493
    01.08.2009, 16:05

    Η απάντηση είναι αρκετά δύσκολη λόγω των γεγονόντων που πραγματοποιούνται στη δισκογραφία και γενικότερα στη μουσική.

    Καταρχάς να συμφωνήσω μαζί σου, γιατί αυτό που διατυπώνεις είναι απολύτως σωστό.

    Ομως αυτοί που ασχολούνται με τη μουσική είτε γνωρίζουν είτε ακούνε είναι λίγοι στον ελληνικό χώρο..πόσοι;50,000;100,000;.......

    Αυτοί όμως που ακούνε για να διασκεδάσουν, να χαλαρώσουν είναι πάρα πολύ....3,000,000;5,000,000;......

    Αυτοί σχεδόν πάντα ακούνε οτι τους προσφέρουν με αποτέλεσμα να ακούνε αυτού του είδος μουσικής(εμπορικής).

    Οι μουσικοί όμως πολλές φορές αρέσκονται με το δικό τους μουσικό είδος.

    Καταλήγω πως ο αριθμός για να ακούσει τον "καθένα" μας νέο καλλιτέχνη-συνθέτη είναι ελάχιστος και γι'αυτό δύσκολα θα ανοίξει κάποιος δρόμος.....

    Το μόνο που πρέπει να κάνει ο κάθε καλλιτέχνης είναι να προσπαθεί διαρκώς και θα φθάσει η ώρα της αναγνώρισης.( πιθανόν και μέσω των media)

     


    caterina08
    01.08.2009, 19:39

    δυστυχως τα πραγματα ειναι χειροτερα απο ρεμο, βανδη και αλλους σεβαστους καλιτεχνες....

    αλλα υπαρχει μια λογικη για μενα εξηγηση: οι τηλεοπτικοι σταθμοι συνεργαζονται με δισκογραφικες ειτε ανηκουν και στον ιδιο ομιλο. ετσι προβαλουν το προιον που ικανοποιει τον αρχικο στοχο συνεργασιας με τις δισκογραφικες. 

    αποτελεσμα πρωτο: ακομα κι αν δε γινεται η προβολη με  καποιο κινητρο εχουμε πιξει απο ατομα που απο φωνη...κορμαρα.... γιατι???? θα εμφανισουν τυπους σαν τη φαραντουρη???? ειναι πολυ αντιτηλεοπτικη για τα γουστα τους. ετσι θα εμφανιζουν ημιθεους καλλωνους που με το που ακουσουμε την πρωτη νοτα αλλαζουμε καναλι

    αποτελεσμα δευτερο: με τη συνεχη προβολη αυτων των ατομων ως μεσα για τη διασκεδαση του κοινου πετυχαινουν την επιμορφωση του σ' αυτο το ειδος(συνηθως ελαφρολαικοσκυλαδικο -μια λεξη-). ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν τη δυνατοτητα να κρινουν ειτε του πορους να αναζητησουν το κατι διαφορετικο αφου το σχολειο των μιντια δεν τους το επετρεψε

    συμπερασμα: το να προβαλονται καλιτεχνες απο την τηλεοραση ειναι κατι που με αφηνει παγερα αδιαφορη αφου δεν υπαρχεο περιπτωση να ασχολιθω με ειδος μουσικης που αποτελει προιον ευρειας καταναλωσης.

    νεοι καλιτεχνες με προσοντα διακρινονται αν το ψαξουν. οι δισκογραφικες βεβαια ειναι καπως δυσκολο να βγαλουν στο εμποριο κατι το διαφορετικο με την ηχορηπανση που ακουει η μαζα αλλα παντα υπαρχει ελπιδα. παραδειγματα ιωαννιδης, αλεξιου....και τοσοι αλλοι που δε χρειαζονται την τηλεοραση για να δειξουν ποιοι ειναι. εξαιρεση απο ολο αυτο ειναι καποιοι ραδιοφωνικοι σταθμοι που προσπαθουν να απεχουν απο ολο αυτο το μπαχαλο

    τα παραπανω κολλανε σε οτι υποθηκε πριν. τωρα οσοι μπορουν να αναζητησουν κατι το καινουριο μπορουν αρκει να το θελουν, χωρις να εμπιστευονται τυφλα τα προιοντα που προβαλονται στις διαφημησεις.παντα εχοντας ανοιχτο μυαλο, λιγη κριση και αρκετο κουραγιο


    -----------------
    ΓΕΛΑ, ΓΕΛΑ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ ΓΕΛΑ ΕΙΝ' Η ΖΩΗ ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ (αφοι Κατσιμιχα)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 01-08-2009 19:41 ]


    MikeGnR
    01.08.2009, 23:56

    Παράθεση:

    Το μέλος notina στις 31-07-2009 στις 14:12 έγραψε...

    Θα ήθελα να μοιραστώ αυτή τη σκέψη μου μαζί σας...!Ο περισσότερος κοσμος μένει

    στάσιμος στους γνωστούς απ' τον τύπο καλλιτέχνες (πχ.ρέμος,βανδή κλπ.)και δεν

    μπαίνει στον κόπο να αναζητησει ,να ακούσει και να στηρίξει νέους ανερχόμενους

    καλλιτέχνες και όχι μόνο ,οι οποίοι είναι ταλέντα και αξίζουν...!Κατά τη γνώμη μου αυτό

    είναι πολύ άδικο και κρίμα διότι ο περισσότερος κόσμος αντί να αναζητάει την ποιότητα

    κολλάει μόνο στα τραγούδια και τους καλλιτέχνες ''της στιγμής''!!!Τί πιστέυετε εσείς,ποιά είναι η γνώμη σας σχετικά με το θέμα;{#emotions_dlg.rolleyes}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 31-07-2009 14:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 31-07-2009 14:15 ]



    Συμφωνώ και επ' αυξάνω... Βασικά η προώθηση και η διαφήμηση στην τηλεόραση ενός καλλιτέχνη είναι το παν στην μουσική βιομηχανία... Αν π.χ. η Δέσποινα Βανδή δεν είχε την φήμη που έχει τώρα και τύχαινε να την ακούσεις κάπου ενδεχομένως να έλεγες -"Που πας, κοπέλα μου, που θές να γίνεις και τραγουδίστρια!!!" Όποτε καταλαβαίνεις πως η τηλεόραση καθορίζει το ποιος αξίζει και ποιος όχι...


    djmetronomos
    02.08.2009, 07:42

    Άπό πότε η τηλεόραση αποτελεί σημείο αναφοράς για τα μουσικά μου γούστα και δεν το κατάλαβα? Κατ' αρχάς στις περισσότερες τηλεοράσεις ή μουσική ακούγεται χάλια. Επειδή η γειτόνισσα μου έχει ανοιχτή την TV όλη μέρα και ξέρει 5 τραγουδιστές που τους είδε εκεί και το Σάββατο θα παρακαλά τον άντρα της να την πάει να τους ακούσει στο 'μαγαζί', θα πρέπει εγώ να κάτσω να στεναχωρηθώ? Απεναντίας, είμαι πολύ ευχαριστημένος όπως το'χουν κάνει το πράγμα. Άμουσοι άνθρωποι παρακολουθούν στην TV να τιτιβίζουν κακόγουστες κατίνες που παρουσιάζουν βαρετούς ανθρώπους οι οποίοι έχουν την ψευδαίσθηση - επειδή είδαν τη μουτσούνα τους σε αφίσα 10x15 - ότι παράγουν σπουδαία τέχνη.

    Μπορείς να κατέβεις στην Ερμού και να ψωνίσεις όλες τις γνωστές φίρμες. Οι περισσότεροι αυτό κάνουν. Θέλουν οι άλλοι να βλέπουν ότι φοράνε φίρμες. Επειδή το υποτάσσει η μόδα. Επειδή κατά βάθος φοβούνται να κάνουν τους δικούς τους συνδυασμούς, και προτιμούν ν' ανήκουν στη μάζα. Με τα ίδια κριτήρια επιλέγουν - ή μάλλον, αφήνουν άλλους να επιλέξουν γι' αυτούς - τι θα ακούσουν. Ψωνίζουν φίρμες κι ακούνε ψωνισμένες φίρμες.

    Έχω φάει μα το κουτάλι τα δισκάδικα, πολύ πριν την ευκολία του Ίντερνετ. Σε όποια πόλη ταξίδευα η πρώτη μου σκέψη ήταν να μάθω πού είναι τα δισκάδικα. Δεν περηφανεύομαι για την ποσότητα αλλά για την ποιότητα της δισκοθήκης μου. Αν για τους διπλανούς μου η μουσική είναι κάτι που έρχεται μαζί με την εφημερίδα στο ψιλικατζίδικο, ή μαζί με τις μεσημβρινές κουτσομπόλες στην TV, πιστέψτε με: δεν μου καίγεται καρφί. Εξάλλου, έχει πιο πλάκα να εντοπίζεις ανθρώπους με καλό γούστο κι έπειτα να συζητάτε μέχρι να κλείσει το μπαρ για δίσκους και συναυλίες και μουσικές εμπειρίες. Είναι ωραίο χόμπι ο εκλεκτισμός. Γι' αυτό η TV ονομάζεται Μαζικό Μέσο Ενημέρωσης. Για τη μάζα φτιάχτηκε, τη μάζα ικανοποιεί.


    Orfeus
    02.08.2009, 19:52

    Έέέέέέέέέέέέτσι!!!

    {#emotions_dlg.beer}


    pavel
    03.08.2009, 01:31

    Έεεεεέετσιιιιιιιιι...{#emotions_dlg.beer}


    nightwisher
    03.08.2009, 09:40

    Stavman R & Djmetronomos, me kalipsate apolita ...

    Kalo kalokairi kai kales diakopes...

    (Girisa xthes Athina meta apo ena soukou se nisaki, kai me epiase psixoplakwma, parolo pou i poli oloena kai adeiazei...) - Lete na metakomisoume eparxia ? :P


    freakhood
    03.08.2009, 12:32

    Μην προσπαθείτε με αυτά τα μέσα να πιάσετε τα νοήματα. 

    Tην τηλεόραση που κομπάζει, τα σχιζοφρενή στελέχη επιχειρήσεων, τους σκελετωμένους δημοσιογράφους... Αυτά όλα λοιπόν γίνονται στην αίθουσα ενός θεάτρου και στην σκηνή εσείς  τους δίνετε λόγο ύπαρξης και ενέργεια και θα συνεχίσουν το έργο τους. Εμπρός λοιπόν. Παίξτε το τραγούδι τους. Ένα τραγούδι που τους δυναμώνει. Στο διάλειμμα της παράστασης αυτής, μια μικρή σκέψη να περάσει απο το μυαλό σας. Τι υπάρχει έξω απο αυτό το θέατρο; Αν το θέμα τελικά δεν σας απασχολεί, έχει καλώς. Αν νοιώσετε την ανάγκη να προβληματιστείτε για αυτό το θέμα, αλλά τώρα δεν προλαβαίνετε, γιατί έχετε άλλες δουλειές, τα λέμε αργότερα. Αν ξεκινήσετε αμέσως να βγείτε έξω για να δείτε θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η πόρτα ανοίγει και κλείνει ελάχιστες φορές μόνο. Είναι η συνείδηση.

     


    logan
    04.08.2009, 15:22

    Εγω να θεσω με τη σειρα μου καποια ερωτηματα?

     

    Αν ακουγαμε ολοι ποιοτικη μουσικη θα μας ενοιαζε μονο ο καφεσ το κλαμπ και η φιρμα παντελονι?

     

    Θας μας ενοιαζε πως θα παρουμε το ακριβο αμαξι για να το παιζουμε μουρη στις γκομενες και ας μην εχουμε φραγκο?

     

    Θα παιρναμε 800 ευρω το μηνα και θα γαλαγαμε 1000??

     

    Θα ειχαμε αυτα σε δευτερυων ρολο στη ζωη μας θα βλεπαμε και αλλα πραγματα που περναν απο μπροστα μας και τα αγνοουμε?

     

    Δεν θα ημασταν σπαταλοι και προβλεψιμοι, η μαλον καθοδηγουμενοι ετσι?

     

    Οχι.

     

    Η μουσικη ειναι ενα απο τα μεσα που χρησιμοποιει το συστημα για να μας ''ελεγχει'' να μας καθοδηγει και να μας κανει πιονια για νατο τρεφουμε και να το στηριζουμε..

    Ετσι οχι μονο μενει ζωντανο αλλα μεγαλωνει καθημερινα, και πλουτιζει εις βαρος μας...


    -----------------
    Το Rock 'N' Roll δεν πεθαινει ποτε, αλλαζει και αντεπιτιθεται...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : logan στις 04-08-2009 15:23 ]


    djmetronomos
    04.08.2009, 23:57

    Παράθεση:

    Το μέλος logan στις 04-08-2009 στις 15:22 έγραψε...
     

    Η μουσικη ειναι ενα απο τα μεσα που χρησιμοποιει το συστημα για να μας ''ελεγχει'' να μας καθοδηγει και να μας κανει πιονια για νατο τρεφουμε και να το στηριζουμε..

    Ετσι οχι μονο μενει ζωντανο αλλα μεγαλωνει καθημερινα, και πλουτιζει εις βαρος μας...



    Αρνούμαι να πιστέψω, όταν περνάω από την Χαριλάου Τρικούπη και βλέπω την κλούβα να περιμένει, ότι στο τιμόνι "κάθεται" ο Γιώργος Τσαλίκης... Αρνούμαι να πιστέψω ότι στο γραφείο της γραμματείας του Πρωθυπουργού της χώρας "στρογγυλοκάθεται" η Καλομοίρα, που μαζί με το κυβερνητικό επιτελείο κι ανώτερα στελέχη της δισκογραφίας σχεδιάζουν το επόμενο βήμα υποταγής και εξόντωσης των προοδευτικών μυαλών του τόπου. Αρνούμαι να πιστέψω ότι η Σάρα και η Μάρα της μεσημβρινής TV λειτουργούν βάσει ενός καλοστημένου, ύπουλου σχεδίου, που στηρίζεται στις αρχές του υπνωτισμού και της αυθυποβολής, και στόχο έχει την αποχαύνωση του κάθε ποιοτικού μουσικόφιλου. Μετατρέποντας τα μουσικόφιλα μυαλά σε ζελέ, επιτυγχάνεται ο πλήρης έλεγχός του πληθυσμού? Ως γνωστόν, όσοι ακούνε μουσική διαφορετική και ποιοτική, αρνούνται να πληρώσουν φόρους και πρόστιμα για παράνομη στάθμευση και κατά διαστήματα εκδηλώνουν τάσεις φιλοαναρχισμού!!!

    Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που να πιστεύουν ότι θα αλλάξει ριζικά η ποιότητα της ζωής μας, εαν αλλάξουν τα μουσικά γούστα της μάζας? Είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εντοπίσει μια καλοστημένη συνομωσία εις βάρος του εκλεκτικού ακροατηρίου? Εντάξει, τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Αυτιά έχουμε κι ακούμε. Διαθέτουμε επίσης και ελεύθερη βούληση. Δεν υπάρχει λόγος ν' ασχολούμαστε με τις μετριότητες. Να μας βλάψουν δεν μπορούν. Όσοι έχουν διαμορφώσει καλά αισθητικά κριτήρια δεν φοβούνται κανένα και τίποτα.


    logan
    05.08.2009, 00:34

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 04-08-2009 στις 23:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος logan στις 04-08-2009 στις 15:22 έγραψε...

    Η μουσικη ειναι ενα απο τα μεσα που χρησιμοποιει το συστημα για να μας ''ελεγχει'' να μας καθοδηγει και να μας κανει πιονια για νατο τρεφουμε και να το στηριζουμε..

    Ετσι οχι μονο μενει ζωντανο αλλα μεγαλωνει καθημερινα, και πλουτιζει εις βαρος μας...



    Αρνούμαι να πιστέψω, όταν περνάω από την Χαριλάου Τρικούπη και βλέπω την κλούβα να περιμένει, ότι στο τιμόνι "κάθεται" ο Γιώργος Τσαλίκης... Αρνούμαι να πιστέψω ότι στο γραφείο της γραμματείας του Πρωθυπουργού της χώρας "στρογγυλοκάθεται" η Καλομοίρα, που μαζί με το κυβερνητικό επιτελείο κι ανώτερα στελέχη της δισκογραφίας σχεδιάζουν το επόμενο βήμα υποταγής και εξόντωσης των προοδευτικών μυαλών του τόπου. Αρνούμαι να πιστέψω ότι η Σάρα και η Μάρα της μεσημβρινής TV λειτουργούν βάσει ενός καλοστημένου, ύπουλου σχεδίου, που στηρίζεται στις αρχές του υπνωτισμού και της αυθυποβολής, και στόχο έχει την αποχαύνωση του κάθε ποιοτικού μουσικόφιλου. Μετατρέποντας τα μουσικόφιλα μυαλά σε ζελέ, επιτυγχάνεται ο πλήρης έλεγχός του πληθυσμού? Ως γνωστόν, όσοι ακούνε μουσική διαφορετική και ποιοτική, αρνούνται να πληρώσουν φόρους και πρόστιμα για παράνομη στάθμευση και κατά διαστήματα εκδηλώνουν τάσεις φιλοαναρχισμού!!!

    Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που να πιστεύουν ότι θα αλλάξει ριζικά η ποιότητα της ζωής μας, εαν αλλάξουν τα μουσικά γούστα της μάζας? Είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εντοπίσει μια καλοστημένη συνομωσία εις βάρος του εκλεκτικού ακροατηρίου? Εντάξει, τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Αυτιά έχουμε κι ακούμε. Διαθέτουμε επίσης και ελεύθερη βούληση. Δεν υπάρχει λόγος ν' ασχολούμαστε με τις μετριότητες. Να μας βλάψουν δεν μπορούν. Όσοι έχουν διαμορφώσει καλά αισθητικά κριτήρια δεν φοβούνται κανένα και τίποτα.



     

    Για το 1ο σου σκελος δεν θα αναφερθω απλα διαφωνουμε. Στο 2ο ομως θα σταθω. Θεωρεις οτι αν ημασταν ολοι πανκηδες σε καθε σκανδαλο κ καθε μαλακια της καθε κυβερνησης δεν θα γινοτανε επεσοδια του δεκεμβρη??

    Η αν ακουγαμε ολοι ανταρτικα σε καθε νομοσχεδιο που θα πηγενε να περασει η καθε κυβερνησης δεν θα εκανε ολη η χωρα απεργια??

    Σιγουρα ο καθε ανθρωπος ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του, και το στηριζω αλλα μεσα σε μια κοινωνια επηρεαζεσαι καλως η κακως, και αν δεν εισαι δυνατος χαρακτηρας επηρεαζεσαι κατα πολυ. Κ βεβαια δεν το καταφερνει μονο με τη μουσικη εχει πολλους τροπους.

     

    Υ.Γ. Ελπιζω οταν λεω οτι ακουνε μια μουσικη να καταλαβαινετε πως το ενοω.


    djmetronomos
    05.08.2009, 01:15

    "...αν ήμασταν όλοι πάνκηδες" = σχήμα οξύμωρον. Η έννοια του 'όλοι' αυτοαναιρεί την έννοια του 'πανκ'. Διότι οι πάνκηδες θέλησαν να διαφοροποιηθούν από τη μάζα, στα μουσικά γούστα, στο ντύσιμο, και δυστυχώς... στα drugs. Ηρωίνη. Πολύ εγωιστικό ναρκωτικό. Γενικά, δεν μπορώ να συνδέσω το πανκ με κοινωνική αντίδραση. Δεν έζησα από κοντά το βρετανικό πανκ (που είναι και το αυθεντικό κίνημα), βίωσα όμως το αμερικανικό ζώντας στη Νέα Υόρκη τέλη 70's και πίστεψέ με, δεν υπήρχε τίποτα το ανατρεπτικό στις συναυλίες των Ramones. Πάμε παρακάτω...

    Δεν ξέρω τι θα έκανα αν άκουγα αντάρτικα. Είμαι ποντικός της πόλης και δεν έχω εμπειρία από βουνίσια μουσική. Όμως, γιατί εντέλει από την ποιότητα της μουσικής στραφήκαμε στις απεργίες και στην κοινωνική αντίδραση? Όταν ακούω αυτό που εγώ θεωρώ καλή μουσική, ας πούμε το "Hot Rats" του Frank Zappa, η πρώτη μου αντίδραση θα πρέπει να είναι να βγω στους δρόμους για να διαφωνώ με νομοσχέδια? Αποκλείεται το ενδεχόμενο να βιώσω μια εσωτερική επανάσταση? 


    freddieKrueger
    05.08.2009, 03:06

    Παράθεση:

    Το μέλος notina στις 31-07-2009 στις 14:12 έγραψε...

    Θα ήθελα να μοιραστώ αυτή τη σκέψη μου μαζί σας...!Ο περισσότερος κοσμος μένει

    στάσιμος στους γνωστούς απ' τον τύπο καλλιτέχνες (πχ.ρέμος,βανδή κλπ.)και δεν

    μπαίνει στον κόπο να αναζητησει ,να ακούσει και να στηρίξει νέους ανερχόμενους

    καλλιτέχνες και όχι μόνο ,οι οποίοι είναι ταλέντα και αξίζουν...!Κατά τη γνώμη μου αυτό

    είναι πολύ άδικο και κρίμα διότι ο περισσότερος κόσμος αντί να αναζητάει την ποιότητα

    κολλάει μόνο στα τραγούδια και τους καλλιτέχνες ''της στιγμής''!!!(Βέβαια υπάρχουν και

    οι στιγμές που ''χρειάζεται'' και το μη ποιοτικό,στο κέφι.)Τί πιστέυετε εσείς,ποιά είναι η γνώμη σας σχετικά με το θέμα;{#emotions_dlg.rolleyes}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 31-07-2009 14:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 31-07-2009 14:15 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 02-08-2009 15:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 02-08-2009 15:49 ]



    Η προσοχη του κοσμου δεν ειναι στραμμενη μονο προς το 'μη ποιοτικο' τραγουδι...αν και ο καθενας αντιλαμβανεται την ποιοτητα διαφορετικα...Συγκεκριμμενα μπορει ο Ρεμος η η Βανδη να μην  τραγουδουν στιχους με βαθυ νοημα,η η μελωδια των τρσγουδιων τους να ειναι εντελως απλοικη,αλλα δε νομιζω πως το ενδιαφερον της κοινης γνωμης ειναι στραμμενο μονο προς αυτη την κατευθυνση...

    Για τα 'νεα συγκροτηματα' που μου λες τωρα...δυστυχως ειμαι πολυ απογοητεμενος απο το επιπεδο των νεων παιδιων...οι πιο πολλοι απο αυτους ειναι 'μιμοι'οι αλλοι μισοι ειναι προσκολλημενοι σε στερεοτυπα,κτλ και κανενας τους δεν εχει τυχει να αγιιξει την καρδια μου ετσι οπως την αγγιξαν ιερα θηρια του τραγουδιου οπως ο Μητροπανος,ο Τερζης,ο Αγγελοπουλος,ο Καζαντζιδης κτλ...Κακα τα ψεμματα μεγαλοι καλλιτεχνες σαν κι αυτους ΔΕΝ ΕΧΩ ξαναακουσει...Και πιστεψε με φιλη μου, δεν θα ακουγα ποτε ενα νεο συγκροτημα ουτε θα το υποστηριζα αν δεν μο ιδρωνε τ αυτι...ποτε μου δεν θα ηθελα να ειμαι ΔΙΚΑΙΟΣ η ΣΩΣΤΟΣ απεναντι στα νεα παιδια...Ετσι ψυχρα το βλεπω..προσφορα και ζητηση...Γιατι να τα σκασω να ακουσω τη συναυλια σου φιλε αν δε με αγγιζεις???Γιατι να ρθω να σε ακουσω αν εισαι ξεπατικοτουρα των Κατσιμιχαιων ας πουμε και να μην παω να ακουσω τους ιδιους?

    Στο χωρο αυτο δεν υπαρχει δικαιοσυνη και ουτε πρεπει να υπαρχει...τι να τα κανω εγω τα χρονια σπουδων καποιου καλλιτεχνη,τα πτυχια αρμονιας πιανου και τραγουδιου αν δεν μπορει να αγγιξει την καρδια μου?