ελληνική μουσική
    459 online   ·  210.844 μέλη

    Ποια θεωρείτε ώς καλύτερη ροκ μπάντα για αυτή την δεκαετία? (00's)

    MikeGnR
    01.08.2009, 23:07

    Θέλω να ακούσω τις απόψεις σας για τα νέα συγκροτήματα που ξεκίνησαν από το 2000 (περίπου) και μετά... Μην δώσει κανείς απαντήσεις του τύπου: "όσο θα υπάρχουν οι Rolling Stones αυτοί θα είναι οι καλύτεροι"! κτλ

    Ανεξαρτήτου είδους της ροκ, μπορεί να είναι pop-rock μπορεί alternative, άλλα ας είναι rock...


    MikeGnR
    01.08.2009, 23:48

    No.5 "3 Doors Down" (πρώτο άλμπουμ:2000 τελευταίο άλμπουμ:2008)

    No.4 "Coldplay" (πρώτο άλμπουμ:2000 τελευταίο άλμπουμ:2008)

    No.3 "Franz Ferdinand" (πρώτο άλμπουμ:2004 τελευταίο άλμπουμ:2009)

    No.2 "Muse" (πρώτο άλμπουμ:1999 τελευταίο άλμπουμ:2009)

    No.1 "Linkin Park" (πρώτο άλμπουμ:2000 τελευταίο άλμπουμ:2007)

    Τα ταξινομώ αναλόγως την προσφορά τους στην μουσική βιομηχανία... Τώρα τα είδη τους δεν είναι και ίδια για να τα συγκρίνουμε...

     


    AR-ON
    02.08.2009, 22:45

    Αφού εξαιρείς φίλε Mike τις μπάντες που παρ' ότι φτιάχτηκαν παλαιότερα, συνέχισαν όμως τη δεκαετία 2000 (και συνεχίζουν), τότε από τους παραπάνω προσωπικά ψηφίζω Coldplay.

    Οι Linkin Park ως Καλιφορνέζοι έχουν πολύ-πολύ μεγαλύτερες πωλήσεις από τους Coldplay (στην Αμερική και κατά συνέπεια παγκοσμίως, όχι όμως στην Αγγλία), όμως αν το κριτήριο είναι τις επόμενες δεκαετίες ποιούς θα θυμόμαστε περισσότερο, κλίνω πολύ περισσότερο στην παρέα του Martin...

    Και ο λόγος δεν είναι μόνο ο ακτιβισμός τους, ή τα πολλά εκατομμύρια δολάρια που αρνήθηκαν σε Coca-Cola, Gatorade & Gap για να τους "πουλήσουν" τραγούδια, ή το 10% των εσόδων τους που πάει σε μη κυβερνητικά ιδρύματα, κ.ο.κ.. Είναι πάνω απ' όλα οι ίδιες οι μελωδίες τους. Που πατάνε σε θεμέλια θρύλων όπως π.χ. George Harisson και βάζουν μέσα όλο το χρώμα της νέας χιλιετίας... Και γι' αυτά που λέω, θα μου έφτανε απλά ένα "Yellow", αλλά είναι ποτέ δυνατόν να σταματήσω να λατρεύω το "Viva la Vida", όσα χρόνια κι αν περάσουν;

    Οι υπόλοιπες μπάντες που αναφέρεις; Σίγουρα ξεχωριστές, αλλά την ίδια στιγμή και μόνο η αναφορά τους, δείχνει την παρακμή της μουσικής βιομηχανίας σε σχέση με τις παλαιότερες δεκαετίες (Radiohead κλπ.), για να μην πάμε ακόμη πιο παλιά και μας πιάσει κατάθλιψη...

    Ευχή: να έχει ακόμη καλύτερη συνέχεια η δουλειά του Alex Turner είτε με τους Arctic Monkeys είτε με το project των Last Shadow Puppets, το οποίο είναι πολύ κοντά στα γούστα και την ιδιοσυγκρασία μου.

    Επιφύλαξη: γιατί οι Killers, που η μουσική βιομηχανία τόσο προωθεί, κάτι σαν τους νέους Linkin Park (από άποψη εμβέλειας ονόματος, όχι μουσικής ομοιότητας), δεν με έχουν επαρκώς πείσει;


    kwstasagas
    02.08.2009, 23:30

    Λοιπόν, από τα νέα συγκροτήματα που έχουν υποπέσει στην προσωπική μου αντίληψη θεωρώ πιο αξιόλογες περιπτώσεις τις εξής :

    - Cousteau [κατά την προσωπική / ταπεινή μου άποψη με διαφορά από τους υπόλοιπους]

    - Arcade Fire

    - Secret Machines

    [για τα προαναφερόμενα 3 συγκροτήματα έχω ανοίξει τόπικ, ένα για το καθένα. Όποιος επιθυμεί να διαβάσει τις απόψεις μου, καθώς και τις απόψεις των συμφορουμιτών που απάντησαν, τον παραπέμπω σε αυτά].

    - Raveonettes : Συγκρότημα που μάς έχρεται από την Κοπεγχάγη της Δανίας !!! Τα τραγούδια τους [γλυκόπιοτα, καλοβαλμένα και πολύ - πολύ χαριτωμένα] έχουν πολλές επιρροές από ποπ / ροκ / γκαράζ των 60ς και ενίοτε .... παραπέμπουν σε "πάρτι από τα παλιά", σαν κι αυτά που βλέπουμε στις παλιές ασπρόμαυρες ταινίες !!! Η δε ξανθιά κοπέλα - περφόρμερ της μπάντας, που παίζει και ηλεκτρική κιθάρα είναι .... από τα πλέον "αγαπησιάρικα" πλάσματα που έχω δει επί σκηνής {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

     

    ΠΡΟΣΟΧΗ : Η άποψή μου έχει διαμορφωθεί με τελείως υποκειμενικά κριτήρια και, κυρίως, με τη ματιά ενός ανθρώπου που έχει μεγαλώσει [και ... συνεχίζει να μεγαλώνει] ακούγοντας ροκ των δεκαετιών του '60 και του '70, το οποίο αποτελεί και τη μεγάλη του αγάπη [από την οποία .... μάλλον δεν θα ξεκολλήσει ποτέ {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.ban}]. Έτσι, για παράδειγμα, δεν μπόρεσε να με αφήσει ασυγκίνητο το γεγονός ότι οι Cousteau με παρέπεμψαν στον TOM WAITS .... Ή το γεγονός ότι οι ARCADE FIRE μού θύμισαν BOWIE στις καλύτερες στιγμές του .... ή το γεγονός ότι στους SECRET MACHINES ανακάλυψα "ψήγματα" από πρώιμους PINK FLOYD και από γερμανικό krautrock ...... Εννοείται, φυσικά, ότι οι μπάντες αυτές δεν αντιγράφουν, αλλά μάς προσφέρουν τις επιρροές τους με εντελώς φρέσκια, απολύτως σημερινή, ματιά, πλήρως εναρμονισμένη με τη δεκαετία που διανύουμε. Τούτο, δε, έχει ως αποτέλεσμα ότι αυτό που, τελικά, υπερισχύει είναι το ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥΣ ......

     

    [Αντιθέτως .... τις περιπτώσεις των FRANZ FERDINANT και των CAISER CHIEFS τις θεωρώ "υπερεκτιμημένες" ..... {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}]

     

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 02-08-2009 23:36 ]


    Orfeus
    03.08.2009, 08:52

    Coldplay + Ξερό Ψωμί!!!

    {#emotions_dlg.rockon}


    optimus222
    03.08.2009, 12:48

    Πολύ καλό ξεκίνημα έκαναν οι Cinder Road, που πραγματικά αναβίωσαν τα πρώτα βήματα του glam rock και έκαναν τα 00s να μοιάζουν με 70s αλλά δυστυχώς το τωρινό τους σχήμα φαίνεται κατώτερο από το αρχικό τους. Αυτό που θέλω να δω είναι τη πορεία θα κάνουν όσοι έφυγαν και όσοι έμειναν, μπορεί αντί για 1 να έχουμε 2 και 3 καλά συγκροτήματα στο μέλλον.

    Τέλεια indie μπάντα είναι οι Killola, που όμως παραμένουν indie. Ο ήχος τους όμως είναι πολύ καλός και κάποια στιγμή θα ξεπεταχτούν στη μουσική σκηνή. Θα μπορούσε κάποιος ακόμη και να τους συγκρίνει με τους Coldplay όχι στον ήχο, αλλά στο πως εκμεταλεύτηκαν το διαδίκτυο. Πιστεύω οι Killola θα αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση τις επόμενες δεκαετίες για τη δημιουργία ονόματος στο internet.

    Επίσης, αν και υπάρχουν από το 1992 σαν project στο μυαλό ενός Φινλανδού νεαρού, η δισκογραφία των Lordi ξεκινάει το 2002 και παρ'ότι το πρώτο album ήταν αδιάφορο και το τρίτο έμοιαζε να είναι ο ξεπεσμός της μπάντας (ναι, το τρίτο ήταν αυτό που περιείχε το κομμάτι-συμμετοχή στη Eurovision και κανένα άλλο αξιόλογο τραγούδι), το τέταρτο album που ήρθε πέρισυ είναι, μαζί με το δεύτερο, δύο πολύ καλά και ενδιαφέροντα CD. Ξεφεύγουν από το άγριο metal και επιστρέφουν στο show των ζωντανών εμφανίσεων με απλή βαριά ροκ μουσική.

    Από τα μεγάλα ονόματα θα έλεγα τους Hybrid Theory (και όχι τους Linkin Park) γιατί ο μοναδικός τους δίσκος ήταν εξαιρετικός, ενώ οι δίσκοι τους ως LP βασίζονται σε 2-3 κομμάτια ο καθένας.

    Μου είναι δύσκολο να συνηθίσω στην ιδέα πως τα 00s τέλειωσαν. Επίσης, καλώς σας βρήκα όλους, είναι το πρώτο μου post αν και παρακολουθώ το Newsletter πάνω από ένα χρόνο.


    MikeGnR
    03.08.2009, 22:49

    Παράθεση:

    - Raveonettes : Συγκρότημα που μάς έχρεται από την Κοπεγχάγη της Δανίας !!! Τα τραγούδια τους [γλυκόπιοτα, καλοβαλμένα και πολύ - πολύ χαριτωμένα] έχουν πολλές επιρροές από ποπ / ροκ / γκαράζ των 60ς και ενίοτε .... παραπέμπουν σε "πάρτι από τα παλιά", σαν κι αυτά που βλέπουμε στις παλιές ασπρόμαυρες ταινίες !!! Η δε ξανθιά κοπέλα - περφόρμερ της μπάντας, που παίζει και ηλεκτρική κιθάρα είναι .... από τα πλέον "αγαπησιάρικα" πλάσματα που έχω δει επί σκηνής {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

    Ναι, όντως... Το "love in a trash can" είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια, αλλά τα σάλια έχουν έρθει μέχρι εδώ!!!!!!!

    Παράθεση:

    [Αντιθέτως .... τις περιπτώσεις των FRANZ FERDINANT και των CAISER CHIEFS τις θεωρώ "υπερεκτιμημένες" ..... {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}]

    Και εδώ θα συμφωνήσω, με την εξής συμπληροματική παράθεση:

    Μπορεί οι Franz Ferdinand (αλλά και οι Caiser Chiefs) να είναι αυτοί που είναι αλλά δεν είναι ανάγκη όλα τα νέα συγκροτήματα να είναι σαν τους Pink Floyd ή άλλους κορυφαίους, χωρίς να υπονοώ πως εσυ είπες κάτι τετοιο... Το θέμα είναι πως αν δεν υπήρχαν αυτοί σημερα μπορει να είχαμε άλλους χειρότερους στην θέση τους. Τουλάχιστον αυτοί παλεύονται...


    MikeGnR
    03.08.2009, 22:57

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 02-08-2009 στις 22:45 έγραψε...

    Αφού εξαιρείς φίλε Mike τις μπάντες που παρ' ότι φτιάχτηκαν παλαιότερα, συνέχισαν όμως τη δεκαετία 2000 (και συνεχίζουν), τότε από τους παραπάνω προσωπικά ψηφίζω Coldplay.

     

    Μόνο ο χρόνος θα μας υποδείξει τα σημερινά άξια συγκροτήματα... Μετά από 20-30 χρόνια θα δούμε αν θα ακούσουμε ποτέ στο ράδιο ή σε εκπομπές το Viva la Vida ή όλα τα υπόλοιπα που ακούμε σήμερα...

    Εγώ το πιστεύω αυτό... Κυρίως για αυτό το τραγούδι....


    MikeGnR
    03.08.2009, 22:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 03-08-2009 στις 08:52 έγραψε...

    Coldplay + Ξερό Ψωμί!!!

    {#emotions_dlg.rockon}



    Έτσι!


    vicobubble
    04.08.2009, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 02-08-2009 στις 22:45 έγραψε...

    Επιφύλαξη: γιατί οι Killers, που η μουσική βιομηχανία τόσο προωθεί, κάτι σαν τους νέους Linkin Park (από άποψη εμβέλειας ονόματος, όχι μουσικής ομοιότητας), δεν με έχουν επαρκώς πείσει;



    Εμένα πάντως με έχουν πείσει ! Μου αρέσουν ιδιαιτερα πολύ και για μενα ειναι σίγουρα μια απο τις καλύτερες ροκ μπάντες αυτής της δεκαετίας.

    Δεν θα μπορούσα όμως να αποκλεισω και Muse ή Linkin park....Τους βρίσκω επίσης καταπληκτικούς, οπότε μαλλον κάτι αναμέσα σε αυτούς τους 3 για μενα.....

    Απο κει και πέρα , όσον αφορά τους Coldplay είναι σίγουρα ένα ωραίο συγκρότημα, και τραγούδια όπως το viva la vida φυσικά και είναι αγαπημένα, αλλα δεν 8α τους θεωρούσα ως καλύτερη ροκ μπάντα της εποχής μας .

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    MONSTER
    05.08.2009, 00:35

    Θεωρώ πως οι Coldplay μέσα σε αυτή την δεκαετία κυκλοφόρησαν πολύ καλούς δίσκους και γι αυτό τους ψηφίζω ως μια απο τις καλύτερες μπάντες, αν όχι η καλύτερη αυτής της δεκαετίας. Επίσης οι Muse με την σειρά τους έβγαλαν πολύ καλά άλμπουμ και αξίζουν και με το παραπάνω μια θέση ανάμεσα στις καλύτερες μπάντες της δεκαετίας.

     


    MONSTER
    05.08.2009, 00:35

    Θεωρώ πως οι Coldplay μέσα σε αυτή την δεκαετία κυκλοφόρησαν πολύ καλούς δίσκους και γι αυτό τους ψηφίζω ως μια απο τις καλύτερες μπάντες, αν όχι η καλύτερη αυτής της δεκαετίας. Επίσης οι Muse με την σειρά τους έβγαλαν πολύ καλά άλμπουμ και αξίζουν και με το παραπάνω μια θέση ανάμεσα στις καλύτερες μπάντες της δεκαετίας.



    john1987
    05.08.2009, 01:44

    Θα ψηφισω...U2!

     

    ps:Καλοι και οι Coldplay.


    MikeGnR
    05.08.2009, 22:17

    Παράθεση:

    Το μέλος john1987 στις 05-08-2009 στις 01:44 έγραψε...

    Θα ψηφισω...U2!

     

    ps:Καλοι και οι Coldplay.



     

    Οι U2 είναι διαχρονικοί!! Καμιά 30αριά χρόνια τραγουδουν και είναι κορυφαίοι αλλά δεν είναι μπάντα που γεννήθηκε αυτή την δεκαετία...


    sea_like_eyes
    06.08.2009, 20:03

    Οι White Stripes??? Εδωσαν ισως την ποιο . . . garage . . . ανασα στην rock παγκοσμια σκηνη!Minimal αισθητικη με ουσιαστικοτατα αποτελεσματα!!!Τρομερη μα και . . . δικαιολογημενη επιτυχια!


    MikeGnR
    06.08.2009, 21:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 06-08-2009 στις 20:03 έγραψε...

    Οι White Stripes??? Εδωσαν ισως την ποιο . . . garage . . . ανασα στην rock παγκοσμια σκηνη!Minimal αισθητικη με ουσιαστικοτατα αποτελεσματα!!!Τρομερη μα και . . . δικαιολογημενη επιτυχια!



     

    Ετσι! Ισχύουν, πιστεύω, αυτά που λές... Τους White Stripes θα τους έβαζα στην 6η θέση (ή στην 5η, υποβιβάζοντας τους Franz Ferdinand μια θέση)


    sea_like_eyes
    07.08.2009, 05:18

    ''Αgζtis Byrjun'' (Μία καλή αρχή) το 1999 . . . Sigur ros . . . το album που τους εδωσε τις χαμενες ευκαιριες που το ξεκινημα τους δεν καταφερε . . . ομορφη μπαντα . . . δεν μπορειτε να πειτε!!!

    ''Industrial Silence'' 1999 . . . απο τους μοναδικους Madrugada . . . δεν υπαρχουν λογια . . . το ντεπουτο τους μιλαει . . . και λεει πολλα!!!

    ''play'' , ''18'' ,''hotel''. . . και μια δεκαετια φωτια για τον θεο Moby . . . post_music!καποιες φορες ομως . . . χμμ . . .καποιες φορες ειπα???Λαθος . . . ΠΑΝΤΑ ροκ!!!

    ''i'm a bird now'' . . . Antony and the Johnsons!!!alternative!!!θεος καλλιτεχναρας . . . κερδισε και το Mercury award!!!λοιπον ???

    ''Clandestino'' (Virgin, 1998) . . . manu chao . . . ο ποιο latin ροκας που υπηρξε ποτε!!!!(και υπαρχει και τα σπαειιιιιιιι)

     

    Υ.Γ οι επιλογες μου ειναι λιγο...soft....μα....ειναι alternative και φλερταρουν με το ροκ

    ξεδιάντροπα!!!!


    -----------------
    ‘’. . . Komm Und Traum Mitmirden Mitternacht Straum . . . ‘’

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 07-08-2009 21:54 ]


    ixoupikou
    08.08.2009, 02:00

    Εγω παλι θα πω Breaking Benjamin Metal ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!


    MikeGnR
    09.08.2009, 13:27

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 07-08-2009 στις 05:18 έγραψε..

    ''play'' , ''18'' ,''hotel''. . . και μια δεκαετια φωτια για τον θεο Moby . . . post_music!καποιες φορες ομως . . . χμμ . . .καποιες φορες ειπα???Λαθος . . . ΠΑΝΤΑ ροκ!!!

     


     

    Δεν γνωρίζω αυτά τα συγκροτήματα που είπες αλλά σχετικά με τον καραφλόμαγκα, τον Moby... NAI!! Εννοείται πως θα συμφωνίσω! Αλλά όντως δεν είναι ροκ...


    kwstasagas
    09.08.2009, 14:04

    Πριν λίγα χρόνια είχα "πάθει μεγάλη πλάκα" με το τραγούδι SHOOT YOUR GUN που παιζόταν αρκετά συχνά από τον ROCK FM [πόσο, μάλλον, που σε αυτό το τραγούδι διέκρινα .... μακρινές συγγένειες με χαρντ ροκ ήχους από τα 70ς, οι οποίοι, όμως, προσφέρονταν με εντελώς φρέσκια ματιά] !!! Πήρα, λοιπόν, τηλέφωνο στο σταθμό και πληροφορήθηκα ότι το συγκρότημα που έγραψε αυτήν την τραγουδάρα λέγεται 22 - 20s !!! Έτσι, αγόρασα το ομώνυμο ντεμπούτο τους (όπου περιέχεται αυτό το τραγούδι), το οποίο .... το βρήκα πολύ - πολύ καλό !!! Τα περισσότερα τραγούδια σε αυτό το cd είναι όμορφα και ενδιαφέροντα !!!

    Όμως ... οι 22 - 20s δεν κράτησαν περισσότερο .... έχω την εντύπωση ότι, μετά από 3 περίπου χρόνια δράσης, έχουν, πλέον διαλυθεί .... Κατά την ταπεινή μου άποψη, όμως, το ντεμπούτο τους [νομίζω έτους 2004] είναι αρκετό για να θεωρηθούν ως ένα από τα πιο αξιόλογα συγκροτήματα της δεκαετίας που διανύουμε .....

    Επίσης ..... SUFJAN STEVENS !!! Παίρνει με τον καλύτερο τρόπο τη σκυτάλη από τους αμερικανούς τραγουδοποιούς των προηγούμενων δεκαετιών [Bob Dylan, Johny Cash κλπ]. Και γι' αυτόν, όμως, έχω ανοίξει ιδιαίτερο τόπικ, στο οποίο παραπέμπω όποιον θέλει να διαβάσει κάτι σχετικά με αυτόν .......

    Επίσης .... MARS VOLTA !!! πολύ αξιόλογη "προγκρέσσιβ ροκ" μπάντα ......

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon} 

    "Το "love in a trash can" είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια"

    Ω, καταπληκτικό τραγούδι, ιδίως στο σημείο όπου η κιθάρα παίζει κάτι σολάκια "α λα Kinks" !!!! Εμένα, όμως, μού αρέσει ακόμη περισσότερο το "amy walk with me". Έχω ακούσει κι άλλα τραγούδια τους που μού άρεσαν πολύ αλλά δεν θυμάμαι τίτλους .....


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 09-08-2009 14:12 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 09-08-2009 14:16 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 09-08-2009 14:23 ]