ελληνική μουσική
    396 online   ·  210.815 μέλη

    Βοήθεια στην επιλογή software για ολοκληρωμένη παραγωγή μουσικής

    kostasgt
    06.08.2009, 18:17

    Καλησπέρα σε όλους,ψάχνω ένα πρόγραμμα που να ηχογραφεί ,αλλά να δημιουργείς και μουσική μέσα σε αυτό και να είναι εύκολο στη χρήση.Δουλεύω 3 χρονια περίπου το fl studio και τώρα τελευταία το au3.Θέλω όμως κάτι που να έχει ποιο μεγάλη ποικιλία σε synths, σε strings, σε loops ,κλασσικό πιάνο,βιόλι,ντραμς κ.α.Έχω βέβαια υπόψη μου το cubase 5 αλλά όταν μπαίνω στο site της steinberg ζαλίζομαι....cubase 5,cubase 5 studio, cubase 5 edu,nuendo ,sequel.Κι αν καταλήξω στο cubase δεν ξέρω τι όργανα έχει μέσα και ποια πρέπει να πάρω ξεχωριστά...όποιος μπορεί να βοηθήσει....

    ευχαριστώ για το χρόνο σας


    Johny
    07.08.2009, 18:05

    Καλησπέρα.

     

    Εφόσον έχεις δουλέψει αρκετα χρόνια το FL δεν θα σου πρότεινα να ξοδέψεις άλλα τόσα για να μάθεις ένα άλλο πρόγραμμα καθώε το FL έχει πάρα πολλές δυνατότητες!!!

     

    Τώρα για να αποκτήσεις πιο ρεαλιστικούς ήχους οργάνων μπορείς να προσθέσεις κάπιοα vst οργάνων στο FL (κατα προτίμηση εμπορικά αν θες κορυφαία ποιότητα) τα οποία μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σου! Βέβαια υπάρχουν και αξιόλογα free vst αλλά να προτιμήσεις τα εμπορικά.

    Ως αναφορά τα drums τώρα αν θες διαφορετικά δείγματα από αυτά που έχει ενσωματωμένα το FL δεν έχεις παράνα κατεβάσεις κάποια drum kits από το internet και να τα κάνεις import μέσω του sampler!!

    Βέβαια υπάρχουν και drum machines σε μορφή vst αλλά ο παραπάνω τρόπος είναι πιο εύκολος!!

     

    Όσο για την ηχογράφηση μπορείς να δοκιμάσεις το cool record edit pro το οποίο είναι πολύ αξιόλογο πρόγραμμα ως αναφορά τον τομέα του και περιέχει πολλά φίλτρα και εφφέ που μπορείς να εφαρμόσεις στις ηχογραφήσεις σου!!!

     

    Ελπίζω να σε κάλυψα με αυτά το ολίγα!!! Αν θες κάτι παραπάνω μπορείς να μου στείλεις pm!!!!

     

    A και να μια ιστοσελίδα με ίσωςτα καλύτερα vsts!!!

    http://www.native-instruments.com/

     


    nicos00
    22.08.2009, 21:55

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:30 ]


    GALOIS
    23.08.2009, 13:02

    Παράθεση:

    Το μέλος nicos00 στις 22-08-2009 στις 21:55 έγραψε...

    Τρέχει όμως μόνο σε Mac.



    Άρα και σε pc με mac os x

    Ε???


    nicos00
    23.08.2009, 22:30

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:31 ]


    dimarasjim
    27.08.2009, 20:53

    Εγώ δεν έχω πολλές για το συγκεκριμένο θέμα γι' αυτό επιφυλακτικά σου προτείνω το sony acid pro. Κάνει ηχογράφηση και έχει μεγάλη ποικιλία οργάνων και ντράμς.  Αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να το βρείς εδώ


    spyropolis
    31.01.2010, 00:51

    Και το reason άμα το μάθεις μπορείς να κάνεις θαύματα!


    noizreduction
    31.01.2010, 01:53

    Θα κανω καποιες ερωτησεις που αφορουν το περιβαλλον που θα επιλεξεις τελικα να δουλεψεις:

     

    1) Τι ειδος μουσικης γραφεις;

    2) Περα απο τα τεχνητα οργανα τι προκειται να ηχογραφησεις ζωντανα; ( Φωνη, οργανο, κλπ )

    3) Δουλευεις με καποιο midi keyboard ή γενικα controller?

    4) Ποσα χρηματα διαθετεις!


    kostasgt
    12.02.2010, 15:56

    φίλε noizreduction

    1.Εγω γράφω κυριώς ροκ -ποπ ροκ,και ψηφιακη ομος μπορει να γραψω .Αναλογα με τη περισταση

    παντως χρειάζομαι τουλαχιστον ενα καλο βιολι και πιανο οπως και να χει

    2.Ζωντανα γραφω κιθαρα ακουστικη κλασσικη ηλεκρικη και φωνη φυσικα ,αν το fl ειχε πολυκαναλη ηχογραφιση για αυτα θα ηταν τρομερο

    3.Εχω ενα αρμονιο yamaha φθηνο χωρις καν ευαισθησια στα πληκτρα και με midi πει στην καρτα ηχου

    4.Μέχρι 400-500 .Ελεγα να παρω το cubase edu με 280 αλλα τώρα λεω να μαθω να δουλευω το fl ως rewire του au3 μιας και το ειπα αν ξέρει κανεις απο rewire δυο πραγματα ας μας βοηθησει..


    thaliey
    13.02.2010, 17:04
    μπορεις να χρησιμοποιησεις cubase 5 sonar 8 i nuendo 4 k protools το οποιο λειτουργει μονο σε mac! κατεασε τα βασικα κ στη σχολη ολα τα κατεβαζουμε κ κανουν μια χαρα τη δουλεια τους αν κ πραγματι σκαλωνουν λιγο αλλα οκ!!!! απο πιανο καλο ειναι το pianissimo βιολι το stradivarius! απο vsti αυτα το sonar απο πιανο δινει μονο του κ το true piano που ειναι αρκετα καλο αλλα οκ! αυτα!:)
    djrollback
    02.04.2010, 16:38
    Εγώ χρησιμοποιώ το Fl studio για να φτιάχνω μελωδίες, στην συνέχεια τις επεξεργάζομαι στο Magix Dance edition Music Maker 2.