ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη
    MONSTER
    08.08.2009, 17:37

    Πραγματικά ένα απο τα πιο γνωστά γκρούπ της δεκαετίας του 80' με πολλούς οπαδούς και στην Ελλάδα, οι Α-ha συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να ακούγονται τόσο απο αυτούς που τους αγάπησαν την δεκαετία όπου αναδειχτηκαν (στα 80's), όσο και απο ανθρώπους που τους έμαθαν αργότερα (όπως εμένα !!!).


    kwstasagas
    08.08.2009, 18:03

    Ω, μα φυσικά !!! Όταν ως έφηβος, στα μέσα των 80ς, τους πρωτοάκουσα [φυσικά από την εκπομπή ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ] μπορώ να πω ότι εντυπωσιάσθηκα !!! Γιά το είδος τους είναι ένα από τα κορυφαία συγκροτήματα, πολύ μελωδικοί και ευρηματικοί !!! Ακόμη και σήμερα τους παραδέχομαι και, προσωπικά, τους θεωρώ καλύτερους από τους Duran Duran .... Τα τραγούδια τους Touch me the shine always shines on tv και Huntin' High and Low πιστεύω ότι ... πολλοί τραγουδοποιοί τα έχουν ζηλέψει και θα ήθελαν να τα έχουν γράψει αυτοί ....

    Πριν λίγα χρόνια έδωσαν και μια πολύ ωραία συναυλία στο ΣΕΦ, όπου διαπιστώσαμε ότι ο τραγουδιστής τους έχει ακόμη πολύ ωραία φωνή [και, συν τοις άλλοις, είναι και πιο όμορφος από ό,τι ήταν στα 80ς !!!!] ....

    Και μιας κι έχεις ανοίξει τόπικ για βιντεοκλίπς από τα 80ς .... Μού άρεσε πολύ το βίντεο του Touch me the shine always shines on tv !!! Μάλιστα, έχω την εντύπωση ότι το ελληνικό βίντεο κλιπ που γυρίστηκε για το τραγούδι του ΔΗΜΟΥ ΜΟΥΤΣΗ "ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ" έχει επηρεασθεί αρκετά από το εν λόγω βιντεοκλίπ των A - ha [καθόσον εμφανίζονται και σε αυτό πλαστικές κούκλες] ....... 


    Moonchild92
    11.08.2009, 03:23

    Παρά την εμπορικότητά τους, πάντα δημιουργικοί με τον καλύτερο τρόπο(και με κάποιες από τις καλύτερες ποπ μελωδίες των 80's). Ακόμα θυμάμαι μια κασετούλα, από αυτές που είχε ο πατέρας μου τότε κι έγραφε τα τραγούδια που άκουγε στο ραδιόφωνο απευθείας σ' αυτές, και που εγώ φυσικά ξέθαψα{#emotions_dlg.biggrin}, με πρώτο κομμάτι της μίας πλευράς το The Sun Always Shines On TV. Rewind, rewind, rewind. Αλλά....


    Link

    " target="_blank">>

    Τίποτα άλλο.


    sea_like_eyes
    11.08.2009, 04:13

    χμμμ . . . περα απο τα καρακλασσικα Songs . . . Μιλαμε για το πλεον σκανδιναβικο ΓΝΩΣΤΟ group περα απο τους ABBA . . . τα παντα ολα!Φυσικα δεν ακουω . . . χαχα . . . αλλα σεβομαι την λαμπρη πορεια τους!!!