ελληνική μουσική
    540 online   ·  210.840 μέλη
    MariannaLappa
    10.08.2009, 11:14

    Πρόκειται να αγοράσω μία ψηφιακή φωτογραφική μηχανή, όμως δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάποια. Βασικά είμαι ανάμεσα σε τρεις.

    Παραθέτω παρακάτω τα links για την καθεμία. Όποιος ξέρει λίγο απ' αυτά ή όποιος θέλει να βοηθήσει, ας μου πει ποια θεωρεί ως την καλύτερη.

    PENTAX OPTIO P70 SILVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562276

    CANON IXUS 95 IS SILVER
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562987

    NIKON COOLPIX S225
    http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561779

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MariannaLappa στις 10-08-2009 11:15 ]


    kithara-woman
    10.08.2009, 21:26

    Επειδή ασχολούμαι με τη φωτογραφία(όχι επαγγελματικά),την αγαπώ πολύ και έχω κάνει και κάποια σεμινάρια,γενικά αυτά που μας έχουν πει σε αυτά,είναι:

    α.Είναι σίγουρα καλύτερο να προτιμάμε μια μηχανή από εταιρία που είναι αμιγώς φωτογραφική πχ Κodak,nikkon,olympus κλπ.Η sony,cannon, κλπ σαν εταιρίες βγάζουν κι άλλα μηχανήματα πχ εκτυπωτές,TV,Dvd-player κλπ.Όχι φυσικά ότι ένα τους φωτογραφικό προιον δεν θα ειναι καλό,αλλά κάθε εταιρία εξειδικεύεται συνήθως σε κάτι.

    β.Περισσότερα Mpixels δεν σημαίνει και καλύτερη φωτογραφία,μοιάζει συνήθως ψεύτικη,λόγω της μεγάλης ανάλυσης.Δηλαδή τα 12 Mpixels σε compact  μηχανές(όπως πχ ειναι αυτες) είναι λιγο υπερβολικό αλλά χωρίς να σημαίνει ότι ειναι και κακό.Στις DSLR που είναι επαγγελματικές και αλλάζουν συνήθως και οι φακοί,αλλάζουν τα δεδομένα,εκεί έχεις πιο υψηλες απαιτήσεις.

    γ.Καλύτερα η μηχανή να έχει εύκολο μενού και καλύτερα τα κουμπάκια της να είναι πάνω ώστε να μην καθυστερούμε να αλλάζουμε ρυθμίσεις,την ώρα που φωτογραφίζουμε,γιατί κάπως έτσι χάνουμε τη στιγμή...

     

    Από εκεί και πέρα ό,τι βολέυει κάποιον.Πολύ βασικό κι αυτό.Το μέγεθος και το βάρος μιας μηχανής,η τιμή και το προσωπικό γούστο.Να μπορείς να την κρατήσεις και να σε βολεύει,να μην σε ενοχλεί και να μην σε μπερδεύουν οι χιλιάδες λειτουργίες και τα κουμπάκια της,να έχει εύκολο μενού(και ελπίζω και στα Ελληνικά,γιατί συνήθως δεν βάζουν,κάτι το οπόιο με νευριάζει πολύ,σε όλα τα πρόιοντα να απουσιάζει η Ελληνική γλώσσα).

    Πιστεύω να μην σε μπέρδεψα.

    Τις συγκεκριμένες 3 δεν τις ξέρω καθόλου σαν μοντέλα αλλά  μάλλον την nikkon θα διάλεγα.Αν και έχω Kodak 7Mpixel,και με εχει βγάλει ασπροπροσωπη.


    MariannaLappa
    11.08.2009, 01:51

    Kithara-woman, καταλαβαίνω τα όσα λες και σε γενικές γραμμές μου φαίνονται σωστά.
    Η Nikon καλή μου φαίνεται κι εμένα (άλλωστε την έχω στα υπ' όψιν). Ωστόσο, και η Pentax καλή μηχανή νομίζω ότι είναι. Δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζομαι ή επηρεάζομαι τόσο από την περιγραφή που της έχουν κάνει, αλλά γενικά σα μοντέλο μου φαίνεται μια χαρά. Απ' τα χαρακτηριστικά που κοίταξα δηλαδή. Κι επίσης δε μου φαίνεται και πολύπλοκη στη χρήση της. Βέβαια αυτό για να το καταλάβεις καλύτερα πρέπει να το δεις από κοντά, αλλά σχετικά με κάτι άλλες που έχω δει μου φαίνεται καλή. Μιας και ασχολείσαι με τη φωτογραφία όπως είπες, ποια είναι η δικιά σου γνώμη για τη συγκεκριμένη μηχανή;

    Δεν ξέρω, αλλά γενικά μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να αποφασίσω. Γιατί όσο να 'ναι, μηχανή θα πάρω, όχι τίποτα άλλο ασήμαντο. Βέβαια εντάξει, δεν τη θέλω δα και για επαγγελματική χρήση! Απλά επειδή μου αρέσει κι εμένα η φωτογραφία πολύ, θέλω μια μηχανή που να έχει καλά και ικανοποιητικά αποτελέσματα.

    Τέλος πάντων... Ευχαριστώ για το χρόνο σου και περιμένω να μου απαντήσεις σ' αυτό που σε ρώτησα. Smile


    kithara-woman
    11.08.2009, 23:12

    Κοίταξα το μενού της που παραθέτεις και μου φαίνεται πολυ καλή!Δεν την ξέρω καθόλου...Αλλά οι λειτουργίες της πολυ καλές,και ζουμ εχει και επαναφορτιζόμενη μπαταρία,κι αυτό καλό.

    Νομίζω καλή επιλογή!{#emotions_dlg.thumbup}