ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Η ανάμνηση που αφήνει ένα τραγούδι

    Kerato
    09.04.2005, 16:24
    "Before you slip into unconsiousness
    I 'd like to have another kiss..."-Doors, μου θυμίζει πάντα μια φίλη

    "Prison song"-Graham Nash , εφηβεία στο ροκ μπαρ-στέκι (το μοναδικό της προκοπής στο μέρος που ζούσα τότε....χάλασε κι αυτό τώρα...) να μετράω τα μπουκάλια της κάβας, σε πλήρη σύγχιση για τη ζωή και το μέλλον και να δακρύζω...

    Πολλά- πολλά άλλα...Άπειρες αναμνήσεις...
    Πάμε μπροστά φτιάχνουμε νέες όσο το δυνατόν καλύτερες...


    GL
    09.04.2005, 17:16
    1997 σε ενα live καπου στο αιγαιο...παιζουμε το comfortably numb...ΞΕΧΑΣΤΗΚΑΜΕ να το τελειωσουμε...και το τραγουδι ειχε διαρκεια τελικα 28 λεπτα.....μεσα στο αγριο σκοταδι και το μελτεμι να βαραει αλυπητα....!!!
    αξεχαστη αναμνηση.....!!!

    Orfeus
    10.04.2005, 00:08
    "Child in Time" (Deep Purple): Ένα πάρτυ... μια γνωριμία...

    "Child of the Moon" (Rolling Stones): Ο πιο κοντινός μου φίλος που "έφυγε" ξαφνικά...

    "Feel" (Robbie Williams): Ανεπανάληπτα βράδια δίπλα στο κύμα...

    "Η Μπαλάντα της Τζεραλντίν" (Δικό μου): Ένα βράδυ σε ένα μπαράκι μου ζήτησαν να το πω .....6 φορές!!!

    Αυτά προς το παρόν...


    alicia0
    10.04.2005, 19:08
    Αντιο αγαπη διχασμενη ''πυξ-λαξ'': χωρισμος μακροχρονιας σχεσης
    Θυμησου με ''Πολυχρονιαδης'' : βραδια Κυριακης παρεα με φιλο εκφωνητη
    Trully madly deeply ''savage garden'' : ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!

    δεν μου ερχονται αλλα αυτη τη στιγμη..
    bardis
    19.04.2005, 13:25
    Pos mbori na ginete auto ? mipos mborei na mou to eksigisi kapios? Kathe tragoudi tou ANTONİ BARDİ einai mia anamnisi gia kathe stigmi sti zoi mou ... Alla pio polli to ETSİ KSAFNİKA ...
    MariannaP
    19.04.2005, 14:45
    Ξύπνησα μες τον ύπνο μου κι άκουσα δυό φωνές
    Η μια μου είπε ξέχνα την και πάψε πια να κλαις...
    Μα η άλλη ήταν η δική σου, μες απ' του ύπνου, του εφιάλτη τις γραμμές
    Μου 'λεγε αγάπη μου κοιμήσου... θα 'μαι κοντά σου όταν με θες!!!

    Μια συζήτηση 18 περίπου ωρών μπροστά σε ένα ενυδρείο με αγγελόψαρα, παρέα με μια κιθάρα που προσπαθούσε να βρει τη μελωδία αυτού του τραγουδιού και μια υπόσχεση... να πάρω πίσω τη σχεδία και να φτιάξω ένα καράβι αντάξιο του ωκεανού που έχεις να διασχίσεις!
    Ακουσες δυό φωνές... και οι δυό ήταν δικές μου!!!
    mag
    01.05.2005, 11:02
    Λοιπόν... 2 τραγούδια είναι αυτά που με 'σημάδεψαν'. Πρώτον ένα από Διάφανα Κρίνα 'Μπλε Χειμώνας'. Είχε ο αδερφός μου φτιάξει ένα group (3 μέλη) και το έπαιζαν. Δεν το είχα και το βρήκα σε ένα cd τυχαία πέρσι. Το ένα παιδί σκοτώθηκε πριν 2 χρόνια στην Πάτρα. Μου τον θυμίζει φοβερά. Δεύτερον το 'Φωτιά στο λιμάνι' από τα ΞύλιναΣπαθιά. Μόλις είχα πάει γυμνάσιο,δεν ήξερα κανέναν και ήμουν μόνη όλη την ώρα. Τραγουδούσα αυτό το κομμάτι και με πλησίασε μια κοπέλαΗ μόνη που το ήξερε. Ακόμη είμαστε κολλητές.
    doritsa78
    06.05.2005, 15:31
    Αναλογα το τραγουδι.Αλλοτε σου αφηνει πικρη αναμνηση και αλλη γλυκια.Ειναι και η διαθεση εκεινη τη στιγμη που ακους το κομματι.Θελεις να ερωτευτεις,να λυπηθεις,να ξεσηκωθεις η' να νιωσεις χαρα.Σε γεμιζει συναισθηματα διαφορα και αναμνησεις βεβαιως.Εμενα σαν αναμνηση μου εχει μεινει το My heart will go on-Τιτανικος.Σελιν Ντιον.
    Α και τα Φιλαρακι και Ολα σε θυμιζουν.
    Ania
    09.05.2005, 23:04
    polla tragoudia mou thimizoun diafora...
    sweet home alabama-ena gnwsto mou
    fragile dreams-mia synavlia
    afraid to shoot strangers,mia prova,dio filous,mia gamati fwnh k poli trela!!!
    Melinda
    09.05.2005, 23:18
    Πολλά τραγολυδια μου θυμίζουν πράγματα αλλά αυτό το τραγούδι που μου θυμίζει κάποιον "special" είναι το Heaven από τον Bryan Adams.. Ααααααααχ!!
    Jimy
    22.05.2005, 13:30
    κυρίως ένα τραγούδι είναι και ένας καθρέφτης κάποιας συγκεκριμένης δικής μας προσωπικής κατάστασης αλλά εκεί που δεν θα συμφωνήσω είναι οτι δεν δείχνει πάντα μια ερωτική ή και συναισθηματική πλευρά,πολλές φορές το τραγούδι είναι μέσο και για να εκφράσουμε άλλα πράγματα όπως λύπη απελπισία αναμονή προσμονή ή και δικαιώμα σε κάτι ακόμα οπότε θα ήταν μειωτικό για τον ίδιο τον ρόλο που παίζει το
    τραγούδι στην εποχή μας μια εποχή που δεν έχει ανάγκη απο έρωτα μόνο..


    Billy_Boy
    06.06.2005, 00:19
    To tragoudi einai zwi. Mou aresei na akouw me ta akoustika sta autia kai dinata tin mousiki, kai na fantazomai na perna oli mou i zwi me to tragoudi! Otan to kanw auto akouw PANTA to "Na m'agapas" tou Sidiropoulou.
    mitsena
    23.06.2005, 15:54
    ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΩ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΝΤΙΟ"......... ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΛΑ......... ΔΥΣΤΥΧΩΣ 1ον ΜΕΝΕΙ ΠΑΤΡΑ(ΕΓΩ ΑΓΡΙΝΙΟ)2ον ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ.....
    abyss
    23.06.2005, 20:13
    Quote:

    Το μέλος mag στις 01-05-2005 στις 11:02 έγραψε:

    Λοιπόν... 2 τραγούδια είναι αυτά που με 'σημάδεψαν'. Πρώτον ένα από Διάφανα Κρίνα 'Μπλε Χειμώνας'. Είχε ο αδερφός μου φτιάξει ένα group (3 μέλη) και το έπαιζαν. Δεν το είχα και το βρήκα σε ένα cd τυχαία πέρσι. Το ένα παιδί σκοτώθηκε πριν 2 χρόνια στην Πάτρα. Μου τον θυμίζει φοβερά. Δεύτερον το 'Φωτιά στο λιμάνι' από τα ΞύλιναΣπαθιά. Μόλις είχα πάει γυμνάσιο,δεν ήξερα κανέναν και ήμουν μόνη όλη την ώρα. Τραγουδούσα αυτό το κομμάτι και με πλησίασε μια κοπέλαΗ μόνη που το ήξερε. Ακόμη είμαστε κολλητές.








    Επειδή τώρα είσα αυτό το ost, σε ρωτάω έστω και καθυστερημένα...
    Μήπως το παιδί αυτό το έλεγαν Σπύρο?

    Ελπίδες που μες στην αβυσσο γεννουνε ηλιαχτίδες...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: abyss on 23-06-2005 20:15 ]
    mikri_patousa
    24.06.2005, 03:08
    όλα τα τραγούδια συνηθίζω να τα συνδέω με άτομα κ στιγμές..

    please come now i think i m falling, holding on to all i think is safe. it seems i found the road to nowhere and i m trying to escape. i yelled back when i heard thynder but i m down to one last breath...

    when you are with me i m free.. i m careless.. i believe.. above all the others we ll fly.. this bringw tears to my eyes.. my sacrifice..

    κ τα 2 είναι από Creed κ μου θυμίζουν τα.. τρελά καλοκαίρια στο νησί με τα παιδιά που ξέρω από τα παιδικά μου χρόνια, αν κ δυστυχώς μεγαλώνουμε σιγά-σιγά... ]

    many timew i ve been a traveller i looked for something new.. in days of old, when nights were cold, i wandered without you.. those days i thought my eyew have seen you standing near, thoygh blindness is confusing it shows that you re not here..

    νομίζω πως ακούω φωνές από τ αστέρια.. πέρασαν τόσα καλοκαίρια χωρίσ να καταλάβω πως ανατινάζεται το φως.. τις Κυριακές τα μεσημέρια μου λεγες πάρε με μαζί σου..

    κ τα 2 αυτά τραγούδια μου θυμίζουν ένα πρόσωπο αγαπημένο.. που δεν έχει ιδέα, γιατί είμαστε φίλοι..

    βγες στο μπαλκόνι να δεις το φεγγάρι που φέγγει την πόλη κ θυμήσου δικές μας στιγμές, δες στα μάτια μου μπογιές που χρωμματίζουν θάλασσες...

    αυτό θα μου θυμίζει πάντα μια φίλη που μάλλον έχει ξεχάσει τα παλιά αλλά δεν πειράζει..

    επειδή σήμερα έχω ακεφιές, είπα να μην γράψω τραγούδια που μου θυμίζουν κάτι ευχάριστο αλλά να θυμηθώ το παρελθόν κ να μελαγχολήσω με την ησηχία μου κ μια καλή δικιολογία!
    count
    24.06.2005, 08:17
    to tragoudi pou me kani ke provlamatizome para poli afton ton kero....ine to gamate giati hanomaste..toy panousi...me oles aftes tis prokliseis ton tourkon shetika me tis grizes zones ke tin ifalokripida .pragmatika anisihw ke egw mazi me ton kalitehni gia tin ipogenitikotita stin ellada.........poso mprosta evlepe o antropos otan to egrafe......
    stavroula7
    10.07.2005, 03:35
    εχετε δικιο πολλα τραγουδια μας θυμιζουν προσωπα κ καταστασεις που εχουμε ζησει...ειτε μας κανουν να αισθανομαστε πιο ζωντανοι η πιο χαλια!!!!!!! αυτο που με ξεσηκωνει ειναι το bitter sweet symphony.....
    eua
    10.07.2005, 13:11
    ΜΙΚΡΕΣ ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΕΙΣ

    Μικρές περιπλανήσεις μ’ εκείνους που δεν ήρθαν
    στις άδειες ώρες θ’ ακουμπήσεις θα χαθείς
    Ψεύτικα σα στολίδια τα λόγια σου λυγάνε
    πώς να σωθείς

    Της πρώτης μου αγάπης τις ωραίες τις στιγμές
    πού να τις βρω
    Κοντά μου πάντα θα’ ναι στο δρόμο στο λιμάνι στο σταθμό

    Στο παγωμένο χέρι στον αποχωρισμό
    Στα θλιμμένα τα βράδια στον καφέ τον πρωινό

    Φθαρμένες παραστάσεις ένας αγέρας λέει
    σχεδία η ζωή δε θα προφτάσεις αλλού να πας
    στο κρύο άδειοι δρόμοι η πόλη κρυφά γελάει
    να μ’ αγαπάς..

    Όσο οι άλλοι φεύγουν, αυτο μου κρατάει συντροφια από τότε μέχρι...πότε?



    xrisa
    10.07.2005, 19:11
    Αγαπημενο τραγουδι "ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ" (Καββαδιας) που οταν το ακουω δακρυζω γιατι ερχονται θυμισες απο ενα αγαπημενο προσωπο,που αποφασισε να φυγει τοσο νωρις απο τη ζωη..
    LithiHios
    11.07.2005, 06:47
    San skoiniko katestrameno oi stigmes mas thareis kai apitides synevike auto, s'ena paralogo paixnidi oi enoxes mas pagideumenes sths psyxhs ton paniko, ksemathe o enas mas ton allon n'agapaei k' h kathe skepsh mas einai mia maxairia, pou mas plhgwnei siopila kai mas ponaei vathua so sto sithos kateuthian sth kardia


    Les kai iksere thn istoria mas o Antwnhs

    T'astra koito kai skeutomai ax kai na pesei ena na kano euxi na min mporeis na zeis xoris emena


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: LithiHios on 11-07-2005 06:48 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: LithiHios on 11-07-2005 06:50 ]