ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Τι πρεπει να ξερω απο Θεωρεια για να jamma-ρω

    neog
    14.08.2009, 15:13

    Καλησπερα σε ολους,ασχολουμαι αρκετα χρονια με την κιθαρα(ακουστικη)πηγαινα σε ωδειο για 3 χρονια αλλα λογο χρονου εξετασεων κλπ επρεπε να σταματησω.Συνεχισα να ασχολουμαι μονος μου αλλα τωρα θελω να αρχησω ακομα ποιο σοβαρα.Να διαβασω μερικα θεωρητικα (τα βασικα με θεωρεια σολφεζ τα ξερω λογω ωδειου.)Θελω λοιπον να μου πειτε τι πρεπει να ξερω πανω στην κιθαρα και θεωρητικα ωστε να μπορεσω να προχωρησω παραπανω να τζαμαρω και γενικα να ανοιχτω περισσοτερο στο τομεα κιθαρα!


    inkve
    14.08.2009, 15:48

    για να τζαμαρεις δεν χρειαζεται θεωρια

     

    εννοειτε ομως οτι η οποια θεωρητικη γνωση εχεις θα σε βοηθησει και εκει..

     

    απο την στιγμη που παιζεις καποια χρονια και καποια βασικα θεωρητικα τα γνωριζεις η δικη μου γνωμη ειναι οτι αυτο που σου λειπει περισσοτερο ειναι να παιζεις με αλλους..

     

    οσο και να μελετησεις στο σπιτι σου  το τζαμαρισμα ειναι μια διαφορετικη υποθεση που χρειαζεται χρονο και εξοικειωσηWink

     

    μπες σε ενα συγκροτημα και σιγα σιγα θα ελευθερωθειςWink

     

    Υ.Γτην παραπανω συμβουλη στην μετεφερα αυτολεξή...οπως δηλαδη μου την ειπανε και εμενα πιο εμπειροι μουσικοι πριν χρονια....και ειχανε απολυτο δικιο!{#emotions_dlg.thumbup}

     


    neog
    14.08.2009, 15:56

    Ευχαριστω φιλε για τις σμβουλες ηδη τον τελευταιο χρονο παιζω με αλλα 2 παιδια που παιζουν κιθαρα αλλα τιποτα δικο μας,κομματια αλλων συγκροτηματων παιζουμε.


    pluton
    15.08.2009, 15:13

    Καλησπέρα φίλε μου. Από θεωρητικής πλευράς αυτό που θα χρειαστείς σίγουρα είναι να γνωρίζεις κλίμακες, όπου πάνω εκεί θα βασιστείς για να παίξεις.

    Κατά τα άλλα, να έχεις φαντασία, όρεξη, εξάσκηση και σιγά σιγά θα έρθει από μόνο του.


    nicos00
    16.08.2009, 18:33

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:32 ]


    caterina08
    17.08.2009, 17:10

    Κατα τη γνωμη μου σιγουρα χρειαζεται θεωρητικη γνωση για να ξερεις τι παιζεις. Οχι δηλαδη να παιζεις ο,τι σου ερχεται αγνοοντας το παιξημο των υπολοιπων. Πρεπει να ξερεις απο συγχορδιες τοσο να ξερεις να τις εντασεις μεσα στο κομματι που σου αναλογει για να τζαμαρεις, αλλα και να ξερεις να ακους κι αυτο που παιζεις (αν δεν εχεις το εμφυτο χαρισμα του "αυτιου" μη στενοχωριεσαι γιατι καλλιεργειται μεσα απο ασκησεις dictee). Ακομα οι θεωρητικες γνωσεις σε βοηθουν στο να προσαρμωσεις το τζαμαρησμα στο στυλ του γκρουπ. Αν ειστε ροκ δε μπορεις να ενταξεις για λιγο ενα σολο τζαζ. 


    neog
    18.08.2009, 01:05

    Ευχαριστω παιδες για τις συμβουλες σας.....η αληθεια ειναι οτι εχω τρελλη αγαπη για την κιθαρα και το λιωσιμο που εχω ριξει πνω στο οργανο δε περιγραφεται.Απο θεωρεια οπως σας ειπα ξερω τα βασικα οχι τιποτα προχωρημενες γνωσεις αρμονιες στιξη κλπ....αλλα απο οτι καταλαβα αρκουν.Να προσαρμωσω το παιξιμο πανω σε κλιμακες ωστε να παιζουμε 3 κιθαρες σωστα και αρμονικα αν εχω καταλαβει καλα.Και επισης το jammaρισμα ειναι θεμα μεγαλης εξασκησης.Σωστα?