ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.846 μέλη

    Μηχανισμός με μαγνήτες στο ηχείο

    pavlosgt
    21.12.2004, 00:03
    Ξέρει κανείς για το μηχανισμό που μπαίνει στο ηχείο της ακουστικής (και όχι μόνο υποθέτω) κιθάρας και συνδέεται με ενισχυτή μετά? Σκέφτομαι αύριο να αγοράσω ένα τέτοιο και να πάρω και έναν μικρό ενισχυτή για να το χρησιμοποιώ σε συγκεντρώσεις με φίλους....Τι ενισχυτή προτείνετε?


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: pavlosgt on 21-12-2004 00:04 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: pavlosgt on 21-12-2004 00:14 ]
    jorge
    21.12.2004, 00:27
    Από ενισχυτές θα σου έλεγα κάποιον 15W. Εγώ έχω έναν Crate από το 1991 (πέρασαν κιόλας 14 χρόνια;;) και είναι αστέρι.
    pavlosgt
    21.12.2004, 00:33
    ο ήχος που θα βγαίνει θα έχει καμία σχέση με ηλεκτρακουστική κιθάρα?

    vouliakis
    21.12.2004, 00:41
    Τι θάλεγες για ένα Fenderάκι?

    H λιανική του είναι 146 € (Στόλλας)
    vouliakis
    21.12.2004, 00:46
    Για αξιόπιστο ήχο "ακουστικής": Fender Acoustasonic... Είναι όμως λίγο ακριβοί (από 625€)


    pavlosgt
    21.12.2004, 00:50
    το φεντεράκι είναι 15w? Αυτή είναι η τιμή των 15άρηδων? Εγώ έχω μία ακουστική fender. Αν θέλω να το αγοράσω που μπορώ να το βρώ?(πολλές ερωτήσεις ε?)
    vouliakis
    21.12.2004, 00:53
    Υπάρχει και πιο φτηνό Fenderάκι, όμως δεν έχει reverb (εφφέ "βάθους").
    Μπες στη σελίδα www.stollas.com και βρες τον κοντινότερο σε σένα αντιπρόσωπο.

    jorge
    21.12.2004, 01:11
    Γιατί δεν πας στο Νάκα με την κιθάρα σου για μια δοκιμή ενισχυτών;

    Αυτό που θα βάλεις μέσα στην κιθάρα σου είναι προενισχυτής και παίρνει και μπαταρία. Συνήθως έχει και equalizer, ώστε να διαμορφώσεις τον ήχο σου πριν αυτός βγει στον ενισχυτή ή την κονσόλα.

    Είναι θέμα ποιότητας του προενισχυτή το πως θα ακούγεται. Πριν πάρεις οτιδήποτε δοκίμασέ το οκ;
    vouliakis
    21.12.2004, 01:24
    pavlosgt, σίγουρα, πριν αγοράσεις οτιδήποτε, καλό είναι να ακούσεις εσύ ο ίδιος και να κρίνεις. Τίποτα δεν είναι απόλυτο...εκτός από το δικό σου κριτήριο. Το δικό σου γούστο είναι που μετράει πάνω απ' όλα.
    Όμως και η ...πολυφωνία των προτάσεων εδώ στο MH σίγουρα θα σε βοηθήσει.


    pavlosgt
    22.12.2004, 18:30
    λοιπόν αγόρασα το μηχανισμό που μπαίνει στο ηχείο που έμαθα ότι λέγεται και pick up και πήρα και ενισχυτή το Fenderάκι 15R . Τα δοκίμασα πριν τα αγοράσω και τα πήρα από διαφορετικά μαγαζιά. Τον ενισχυτή τον πήρα 120 ευρώ και το pick up 14 ευρώ.Αγόρασα και μικροφωνάκι shure 25 ευρώ,(λέτε να την ψωνίσω?)Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας ....
    Dizzy
    15.04.2005, 14:35
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 21-12-2004 στις 01:11 έγραψε:
    Αυτό που θα βάλεις μέσα στην κιθάρα σου είναι προενισχυτής και παίρνει και μπαταρία. Συνήθως έχει και equalizer, ώστε να διαμορφώσεις τον ήχο σου πριν αυτός βγει στον ενισχυτή ή την κονσόλα.
    br>




    Ποενισχυτής...; Και με μπαταρία...; Να μην ξεχάσει να ζητήσει το παιδί και μπαταρίες δώρο...!!!!

    Δηλαδή οι κάψες και οι κρυστάλλοι, αλλά και οι μαγνήτες τι ρόλο βαράνε...;

    Ή μήπως όλες οι ακουστικές που έχουν και μαγνήτες δεν ε΄χουν τελικά μαγνήτες αλλά προενισχυτές...;

    Το λοιπόν επειδή η κιθάρα είναι καινούργια και μάλλον ο χρήστης που ενδιαφέρεται δεν έχει γνώσεις αλλά ούτε και περιβάλλον με γνώσεις γύρω από το θέμα θα ήταν καλό να μην κάνει τίποτα γύρω από αυτό το θέμα γιατί οι πιθάνοτητες να κάνει ζημιά αντί για καλό είναι πάρα πολλές.

    Ας αρχίσει να ασχολείται και σε κανά 2 χρονάκια που θα έχει σχηματίσει τις πρώτες απόψεις του το ξαναψάχνει το θέμα.
    jorge
    15.04.2005, 17:17
    Dizzy δεν διαβάζεις προσεκτικά. Ο φίλος μας την έκανε τη δουλειά του...

    Quote:

    Το μέλος pavlosgt στις 22-12-2004 στις 18:30 έγραψε:

    λοιπόν αγόρασα το μηχανισμό που μπαίνει στο ηχείο που έμαθα ότι λέγεται και pick up και πήρα και ενισχυτή το Fenderάκι 15R . Τα δοκίμασα πριν τα αγοράσω και τα πήρα από διαφορετικά μαγαζιά. Τον ενισχυτή τον πήρα 120 ευρώ και το pick up 14 ευρώ.Αγόρασα και μικροφωνάκι shure 25 ευρώ,(λέτε να την ψωνίσω?)Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας ....




    jorge
    15.04.2005, 17:35
    Quote:

    Το μέλος Dizzy στις 15-04-2005 στις 14:35 έγραψε:

    Ποενισχυτής...; Και με μπαταρία...; Να μην ξεχάσει να ζητήσει το παιδί και μπαταρίες δώρο...!!!!

    Δηλαδή οι κάψες και οι κρυστάλλοι, αλλά και οι μαγνήτες τι ρόλο βαράνε...;

    Ή μήπως όλες οι ακουστικές που έχουν και μαγνήτες δεν ε΄χουν τελικά μαγνήτες αλλά προενισχυτές...;




    Η δική μου κιθάρα έχει προενισχυτή, ενώ προσνισχυτή έβαλε πρόσφατα και ένας φίλος στη δική του. Σου παραθέτω τα features:
    [...]
    - Unique Design
    - Spruce Top
    - Nato Back and Sides
    - Nato Neck with Rosewood Fingerboard
    - System 46 Preamp with Piezo Pickup
    [...]

    Αυτό το Preamp σημαίνει Preamplifier = προενισχυτής...

    Βλέπω πως είσαι νέος στην παρέα μας, επομένως καλωσόρισες στο MusicHeaven.
    vouliakis
    15.04.2005, 17:42
    Quote:

    Το μέλος Dizzy στις 15-04-2005 στις 14:35 έγραψε:

    Ποενισχυτής...; Και με μπαταρία...; Να μην ξεχάσει να ζητήσει το παιδί και μπαταρίες δώρο...!!!!

    Δηλαδή οι κάψες και οι κρυστάλλοι, αλλά και οι μαγνήτες τι ρόλο βαράνε...;

    Ή μήπως όλες οι ακουστικές που έχουν και μαγνήτες δεν ε΄χουν τελικά μαγνήτες αλλά προενισχυτές...;

    [/I]



    Μπορείς να μας δώσεις εσύ, Dizzy, κάποιον καλύτερο ορισμό για τον όρο active pick up?
    (Ενεργός μαγνήτης = προενίσχυση του σήματος ή κάνω λάθος)
    Dizzy
    16.04.2005, 14:17
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 15-04-2005 στις 17:42 έγραψε:

    Μπορείς να μας δώσεις εσύ, Dizzy, κάποιον καλύτερο ορισμό για τον όρο active pick up?
    (Ενεργός μαγνήτης = προενίσχυση του σήματος ή κάνω λάθος)





    Κάνεις λάθος. Ενεργός μαγνήτης όχι προενίσχυση του σήματος.

    Επειδή δηλαδή με αctive πickup δίνεται η δυνατότητα και για ενός είδους ενέργεια που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν προενίσχυση σήματος δεν σημαίνει οτι ακτιβ πικαπ = προενισχυτής όσο και αν θέλουν κάποιοι.

    Προενίσχυτής είναι μια πολύ συγκεκριμένη συσκευή με πολύ συγκεκριμένο ρόλο και χαρακτηριστικά (βέβαια αυτά ποικίλουν λίγο ανάλογα την χρήση που προορίζεται).

    Η προενίσχυση του σήματος είναι επίσης μία πολύ συγκεκριμένη διαδικασία. Αν άκουσες από κάπου οτι ενεργός μαγνήτης = προενίσχυση σήματος φαντάζομαι οτι θα ήταν από κάποιο μαγαζί...!

    Όμως εδώ δεν θα σας πω για ηλεκτρικά στοιχεία ήχου. Μπορώ όμως να σας παροτρύνω να ψάξετε, να διαβάσετε και να λύσετε και καμία άσκηση (kirchoff και τα ρέστα) σε βιβλία ξενόγλωσσα που έχουν στις βιβλιογραφίες τους καθηγητές από ΑΕΙ - ΤΕΙ όπως ηλεκτρολόγων μηχανικών.

    Επίσης αν μπαίνει κάποιος προενισχυτής στην όλη διαδικασία για να μπορεί να "στέκει" το εκουαλάηζερ που βάζουν συνήθως μαζί δεν σημαίνει τίποτα άλλο εκτός από αυτό που είναι.
    vouliakis
    16.04.2005, 17:31
    Μάλλον εσύ, Dizzy παιδί μου, θάπρεπε να διαβάσεις κάποια βιβλία και νάχεις από κοντά κάποιον άνθρωπο καλοπροαίρετο που να σου τα εξηγεί.

    Ειδικά αυτό το "ενός είδους ενέργεια που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σαν προενίσχυση σήματος" έγραψε... Ενεργούνται και οι μαγνήτες?

    Πρόσεχε μόνο, μην πετάς πυροτεχνήματα, κοτσάνες και ειρωνείες, γιατί μας διαβάζουν και ηχολήπτες...
    Dizzy
    17.04.2005, 10:59
    Ναι όπως το εννόησες είναι καλό αστείο!!!!

    Όμως "τα όρια του λόγου μου......."

    Για αυτό θέλω να σε πληροφορήσω οτι και το να γράφεις στο πληλτρολόγιο είναι μια ενέργεια..... όπως και το να ανοίγεις το στερεοφωνικό και άλλα πολλά!

    Τώρα αν σου πουλάνε "ενεργούς μαγνήτες = προενίσχυση σήματος" και συ το αγοράζεις για αυτό τον λόγο και είσαι και ευχαριστιμένος και δεν θες να αλλάξει αυτό είναι μια άλη ιστορία!!!!

    Πήγαινε ρώτα κανένα ηχολήπτη να σου πει!!!!!

    Κάτσε δες πρώτα τι είναι ενεργός μαγνήτης από φυσικής απόψεως, δες όμως μόνος σου από βιβλία κια όχι από συζητήσεις μέσα σε μαγαζιά που πουλάνε τέτοιους, και μετά μπορείς αν θες να πάρεις μέρος και στην ανάσταση με τα βεγγαλικά σου!!!!

    Α!Φιλικά Πάντα!
    vouliakis
    17.04.2005, 11:38
    Ρε Dizzy παιδί μου (από τα γραφόμενά σου φαίνεται πως μάλλον είσαι παιδάκι), κάτσε και σύνταξε το λόγο σου και παράτα τις ειρωνείες και "τα-ξερω-όλα-κορόιδα".
    Το ζητούμενο στο forum είναι να απαντήσουμε ή να διαφωνήσουμε καλοπροαίρετα, με τη διάθεση δηλαδή να βοηθήσουμε και όχι να γίνουμε προσβλητικοί.
    Πίστεψέ με ξέρουμε πολύ καλά τι είναι μαγνήτης και τι προενισχυτής.



    Τώρα, προσωπικά και πάντα καλοπροαίρετα, ας τη σταματήσουμε εδώ τη συζήτηση. ¶λλωστε, o φίλος μας που άνοιξε το thread, την έκανε τη δουλειά του...






    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 17-04-2005 11:40 ]
    Dizzy
    17.04.2005, 12:07
    Τωωωωώρα μάλιστα! Ωραία φωτό!!!

    Λοιπόν πιστεύω οτι θα μπορείς να δείς, αν κοιτάξεις και καμία εικόνα που να συνοδεύει αυτή που ανέβασες και να δείχνει τα πράγματα από ΜΕΣΑ και όχι από ΕΞΩ, γιατί αν είναι να μιλήσουμε για "τεχνικά πράγματα" πρέπει να έχουμε "τεχνικά σχέδια", θα μπορέσεις, επαναλαμβάνω, να δείς οτι άλλο πράγμα ο μαγνήτης, παθητικός ή ενεργητικός, ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ο πρεονισχυτής και άλλο το εκουαλάηζερ. Το οτι τα βάλανε όλα μαζί πακέτο δεν σημαίνει οτι τα λέμε και όπως θέλουμε όλα!!!!

    Δηλαδή επειδή τιμόνι - κρεμαργιέρα - τροχοί είναι στην ίδια "ροη σήματος" θα λέμε το τιμόνι ρόδα;!!!

    Επίσης στην εικόνα που ανέβασες δεν νομίζω οτι φαίνεταιο πουθενά ούτε ένα καλωδιάκι.... περίεργο. Μόνο κάτι finger tips, battery, battery check indicator light και διάφορα άλλα που, αν δεν ήταν και τα από δίπλα στοιχεία της εικόνας, θα πίστευα οτι ήταν για κάποιο εκουαλάηζερ ποδιού... Αν θέλεις θα μπορούσες να ψάξεις να δείς σε τι χρειάζεται η μπαταρία, πράγμα που δεν γίνεται βέβαια από αυτή την εικόνα.

    Ακόμα θα ήθελα να πω οτι εκτιμώ το καλοπροαίρετα αλλά...

    Από την άλλη ΕΣΥ μίλησες πρώτος για "Βεγγαλικά", θίγωντας έτσι πρώτος την προσωπικότητά μου ενώ εγώ αναφερόμουνα μόνο στα επιχηρήματα και τις προτάσεις που γράφονταν εδώ. Θα ήταν καλό να σκεφτείς οτι το να μειώνεις την αξία του συνομιλητή σου για να υποσκάψεις την εγκυρότητα των επιχηρημάτων του ΧΩΡΙΣ να παρουσιάζεις καλά στηριγμένο αντίλογο ΕΠΙΧΗΡΗΜΑΤΩΝ δεν νομίζω οτι μπορεί να πείσει σκεπτόμενους ανθρώπους για, την ποσότητα και την ποιότητα αν θες, του δίκιου σου.
    Βέβαι αν επιχήρημα θεωρείται μια εικόνα που δεν λέει τίποτα να αρχίσουμε τότε όλοι να ανεβάζουμε φωτογραφίες σαν επιχηρήματα...

    Ακόμα δεν πιστεύω οτι μπορεί να μην πηγάζουν συζητήσεις και διαφωνίες από απορίες τρίτων, πόσο μάλιστα όταν ο αρχικός σκοπός, η εύρεση λύσης, έχει επιτευχθεί.

    Όσο για το "τα-ξερω-όλα-κορόιδα", αναφέρθηκα σε αυτό σε κάποιο άλλο θέμα και αν σε ενδιαφέρει ψάξε εκεί. Νομίζω είναι στο "πρόγραμμα ηχογραφήσεως από πισι" ή κάτι τέτοιο...

    Αυτά το λοιπόν!!!!
    vouliakis
    17.04.2005, 12:28