ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Θέλω να μάθω κλασική κιθαρα μα δεν μπορώ να αφήσω νυχια λογο του αθλητισμού

    playmorfeus
    25.08.2009, 13:01

    ρε παιδια ακουστε (μπορει να φανει αστειο)καιρο τωρα σκεφτομαι να μαθω κιθαρα μα κατι παιδια που ρωτησα μου ειπαν πωσ τα νυχια ειναι must......λοιπον εγω κανω handball και απαγορεβονται δια ροπαλου τα νυχια..... υπαρχουν λυσεις στο προβλημα μου?? εκτος απο το να σταματησω το HANDBALL.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ {#emotions_dlg.rockon}


    jojobas
    25.08.2009, 13:07

    ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΝΕΣ ΟΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΑΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ HANDBALL {#emotions_dlg.rockon}


    guitarteacher
    25.08.2009, 13:20

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε playmorfeus,

    Όντως, μια πολύ καλή λύση θα ήταν το πρόσθετο νύχι (πλαστικό).

    Φυσικά, για να ξεκινήσεις κλασική κιθάρα δεν χρειάζεται να έχεις μακρύ νύχι, αλλα απλός ίσα που να εξέχει από το δάχτυλο, ώστε να έχεις πρόσφυση με την χορδή...

    Έτσι και αλλιώς, ο βαθμός δυσκολίας (για αρκετό καιρό), είναι τέτοιος που σου επιτρέπει να μελετάς και χωρίς νύχια (Τεχνική Apoyanto).

    Άντε και καλό ξεκίνημα!!!

    Φιλικά,

     

     

     


    playmorfeus
    25.08.2009, 13:33

    Παράθεση:

    Το μέλος jojobas στις 25-08-2009 στις 13:07 έγραψε...

    ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΝΕΣ ΟΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΣΑΝ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ HANDBALL {#emotions_dlg.rockon}



    κσερεισ που μπορω να τις βρω ? και ευχαριστω για την τοσο γηγορη ανταποκριση!!!!!!! ΠΕΝΕΣ ΛΟΙΠΟΝ{#emotions_dlg.beer}


    jojobas
    25.08.2009, 16:10

    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΘ ΠΟΥΛΑΝ ΟΡΓΑΝΑ ΒΑΙΒΕΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΦΙΛΙΠΠΟ ΝΑΚΑ ΑΛΛΑ ΓΕΝΚΙΚΑ ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝ ΟΡΓΑΝΑ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΒΡΕΙΣ {#emotions_dlg.thumbup}


    stelios15
    25.08.2009, 23:41

    Πόσο κοστίζουν πάνω-κάτω ένα σέτ πλαστικών νυχιών;


    jojobas
    26.08.2009, 17:18

    Παράθεση:

    Το μέλος stelios15 στις 25-08-2009 στις 23:41 έγραψε...

    Πόσο κοστίζουν πάνω-κάτω ένα σέτ πλαστικών νυχιών;



    ΘΑ ΣΕ ΓΕΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 1,2 ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΣΕΤ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝ ΜΟΝΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ{#emotions_dlg.yes}


    Rackle
    06.09.2009, 14:02

    Βασικά δεν διευκρίνησες. Τί είδους κιθάρα θες να μάθεις; Τουλάχιστον πιστεύω να έχεις αποφασίσειSmile


    Rackle
    06.09.2009, 14:04

    SmileSmileSmile{#emotions_dlg.biggrin}. Απ'οτι είδα σε άλλο θέμα θέλεις να μάθεις ηλεκτρική. Σωστά;;; Η ηλεκτρική παίζεται καθαρά με πένα. Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις


    playmorfeus
    21.09.2009, 17:55

    asta rwtaga tote gt mou eixan pei oti dn ginotan an dn mathaina prwta klasikh katalabes??

     


    axilleas23
    25.09.2009, 01:35

    Δεν είναι απαραίτητο να αφήσεις νύχια.

    Θα πας από κατάστημα που πουλάνε Μουσικά όργανα και θα ζητήσεις <<Πένα>> για κιθάρα!

    {#emotions_dlg.thumbup}


    Crazy-Heart
    25.09.2009, 19:16

    Παράθεση:

    Το μέλος playmorfeus στις 21-09-2009 στις 17:55 έγραψε...

    asta rwtaga tote gt mou eixan pei oti dn ginotan an dn mathaina prwta klasikh katalabes??

    δεν ισχύει αυτό. Αν θες να μάθεις ηλεκτρική, κάνε μαθήματα για ηλεκτρική!


    LeGuitarist
    30.10.2013, 20:02

    Καλησπέρα παιδιά!

    Έχω και γώ το ίδιο πρόβλημα αλλα με το μπάσκετ.

    Είδα την λύση που δώσατε στο παιδί αλλα είναι σίγουρο οτι αυτα τα νύχια-πένες θα είναι τόσο αποδοτικά όσο και τα φυσικά νύχια;

    Μήπως ενοχλούν στο παίξιμο;

    Μήπως σπάνε,βγαίνουν?

    Δώστε μου μια απάντηση παρακαλώ γιατί έκανα εδώ και χρόνια μπάσκετ αλλα και μουσική και μέχρι στιγμής δεν είχα πρόβλημα γιατί ήμουν προκαταρκτικά και δεν χρειαζόμουν νύχια αλλα τώρα που είμαι εδώ και 2 χρόνια κατωτέρα έχω κόψει το μπάσκετ και στεναχωριέμαι πολύ!!!{#emotions_dlg.sad}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την LeGuitarist, 31-10-2013 00:02 ]


    JULIOS
    08.11.2013, 14:09

    Παράθεση:

    Το μέλος playmorfeus στις 25.08.2009, 13:01 έγραψε...

    ρε παιδια ακουστε (μπορει να φανει αστειο)καιρο τωρα σκεφτομαι να μαθω κιθαρα μα κατι παιδια που ρωτησα μου ειπαν πωσ τα νυχια ειναι must......λοιπον εγω κανω handball και απαγορεβονται δια ροπαλου τα νυχια..... υπαρχουν λυσεις στο προβλημα μου?? εκτος απο το να σταματησω το HANDBALL.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ {#emotions_dlg.rockon}



    Φιλε μου,απανταω στο θεμα λιγο αργα μιας κ τωρα το ειδα κ σχολιασα ηδη ενα αντιστοιχο θεμα.Αν θες να ξεκινησεις κλασσικη κιθαρα να το κανεις.Δεν χρειαζεσαι μακρυα νυχια για τα 2 πρωτα χρονια.(Φυσικα αν μελετησεις ηλεκτρικη δε χρειαζεσαι ουτε για τα επομενα 50 χρονια ;) )

    Οταν με το καλο προχωρισεις κ δεις οτι θες να μελετησεις σοβαρα (πχ να παρεις πτυχιο στο μελλον) τοτε πρεπει να το δεις διαφορετικα το θεμα.

    Προς το παρον ομως δεν ειναι Must οπως κακως σου ειπαν κατι παιδια.

    Γνωμη μου ειναι λοιπον να ξεκινησεις κ να μην σε απασχολει το θεμα.Αργοτερα κ αναλογα το πως θες να προχωρας παιρνεις τις αποφασεις σου.