ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.830 μέλη

    Τρελές αυξήσεις από τον ΟΣΕ

    StavmanR
    03.09.2009, 17:52

    Αλβέρτο, δεν συζητώ πολιτικά καθώς δεν έχει νόημα κάποια τέτοια συζήτηση. Πολιτικές συζητήσεις γίνονται στη βουλή από εκείνους που αποφασίζουν και διατάσσουν για εμάς χωρίς εμάς. Κατά τα άλλα μπορούμε κι εμείς να αναλωθούμε σε πολιτικοφιλολογίες, όπως οι παπούδες μας που μαζεύονταν κάθε παραμονή εκλογών στα καφενεία κι αντάλλασσαν βαριές κουβέντες και γροθιές, ενώ στην πραγματικότητα είχαν τις ίδιες ανάγκες. Εγώ πιστεύω στον άνθρωπο: τον στραβό, τον κουτσό, τον ανάποδο, τον αλήτη, τον κυριλέ, τον τρέντι και τον πανκ. Οι συζητήσεις και η επικοινωνία βοηθά να έρθουν κοντά ο τρέντι με τον πανκ, ο αλήτης με τον κυριλέ, ο στραβός με τον αετομάτη κι ο κουτσός με τον μαραθωνοδρόμο. Κι όταν έρθουν κοντά οι άνθρωποι, έρχεται κοντά και η πολιτική στους ανθρώπους, αφού εκείνη είναι δικό τους δημιούργημα.

     

    Ο λόγος για τον οποίο δεν επιμένω στα τεχνικά θέματα (οικονομοτεχνικά) του πολιτισμού μας είναι επειδή δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα στο να συζητώ για κανονισμούς που υποτίθεται ότι βοηθούν τον άνθρωπο, μα αφήνουν δισεκατομμύρια ανθρώπους να λιμοκτονούν. Είναι η αναίρεση εκ του αποτελέσματος που θα έπρεπε να μας προβληματίσει πριν αναπτύξουμε οποιαδήποτε θεωρία "εκ του ασφαλούς".

    *Το εκ του ασφαλούς είναι σε εισαγωγικά για δύο λόγους. 1ον για να φανεί η κλισέ έκφραση και 2ον γιατί πρόκειται για μεταφορική διάσταση και αφορά την "Καζαντζακική ανασφάλεια του Γορίλλα", όπως περιέγραψα δύο ποστ παραπάνω.

     

    **Εύχομαι καλή αρχή στα θεατρικά δρώμενα. Wink


    panosbousalis
    03.09.2009, 18:10

    Προφανώς όποιος ασπάζεται την ιδεολογία του καπιταλισμού και έχει την δυνατότητα να ταξιδέψει με το αεροπλανάκι του δεν πολυενδιαφέρεται για μια αύξηση 100% στα τρένα και τα 30 ευρώ του φαίνονται λογικά.  Το να γίνει από 15 ευρώ 20 θα το καταλάβαινα. Το να με κοροϊδεύουν λέγοντας μου πως η αύξηση είναι 33% και τελικά να είναι 100% (με αυτό το επιπλέον 8ευρο για τη θέση, λες και πριν ταξίδευες όρθιος ή στην οροφή του τρένου σαν τον Μαγκάϊβερ) είναι απαράδεκτο. Ευτυχώς υπάρχει κόσμος που καταλαβαίνει την ουσία της κοινωνικής αλληλεγγύης και έχει αίσθημα δικαίου. Με 20 ευρώ και σωστή διαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού μια χαρά λειτουργικός θα ήταν ο ΟΣΕ. Αλλά για μια ιδιωτική εταιρία (αφού τέτοια θα γίνει και ο ΟΣΕ όσο τα καταπίνουμε όλα αμάσητα) ζητούμενο είναι το υπερκέρδος. Δωρεάν Ομαδικές εκδρομές με τον ΟΣΕ παιδιά. Αυτή είναι η λύση{#emotions_dlg.clap}

    Σταύρο θέτεις πολύ ωραία τα ζήτημα. Συμφωνώ πως η προσέγγισή μας πρώτα από όλα πρέπει να είναι ανθρωποκεντρική.
    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου http://www.myspace.com/panagiotisbousalis

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 03-09-2009 18:14 ]


    Hastaroth
    04.09.2009, 08:08

    Πάνο,άν το εισιτήριο τού ΟΣΕ είχε 1 ευρώ,σού έλεγαν οτι θά γίνη 1,30 καί αντ'αυτού το έκαναν 2 ευρώ,πάλι 100% θά ήταν η αύξηση.

    Θά έλεγες τίποτα τότε;

    Η λύση δέν είναι "δωρεάν ομαδικές εκδρομές" μέ τόν ΟΣΕ.Γιά να κάνη μιά τέτοια εκδρομή ο ΟΣΕ,θά εργαστή το προσωπικό ενός τραίνου καί τών σταθμών από όπου θά περάση το τραίνο,θά καταναλωθούν κάποια καύσιμα.Πώς θά τά πληρώση ο ΟΣΕ όλα αυτά;

    Βλέπετε,τό κακό στην Ελλάδα είναι πως δέν ξέρουμε την έννοια τού value for money.Ξέρουμε μόνο τήν έννοια τού "φτηνού",μέ την οποία εννοούμε το τζάμπα.Νά μάς τά δίνουν όλα τζάμπα ή μέ εξευτελιστικό αντίτιμο,λιγώτερο από το κόστος αυτού που θά μάς δοθή.Καί την διαφορά,ποιός θά την καλύψη;

    Φυσικά καί ασπάζομαι την έννοια τού καπιταλισμού,ο οποίος όμως πρέπει να προβλέπη καί κοινωνικές ανάγκες.Δέν ασπάζομαι την έννοια τού στυγνού επιχειρηματία που θέλει να μειώση το κόστος του σέ βάρος τού βιοτικού επιπέδου τών εργαζομένων του,αλλά ασπάζομαι την έννοια τού επιχειρηματία που αμοίβει τους εργαζομένους του ανάλογα μέ την δουλειά που προσφέρουν και τούς δίνει και κίνητρα γιά να γίνουν πιό αποδοτικοί,ενώ προσπαθεί να μειώση το κόστος του μειώνοντας μή λειτουργικές δαπάνες καί κάνοντας ορθολογική διαχείριση τών εσόδων του.Κι'αυτη η προσέγγιση,ανθρωποκεντρική είναι.

    Οποιος δέν ασπάζεται την ιδεολογία τού καπιταλισμού,προφανώς ασπάζεται την ιδεολογία τού κομμουνισμού που θέλει το κράτος να έχη όλες τίς πλουτοπαραγωγικές πηγές καί τους πολίτες υπαλλήλους του.Κανείς δέν μπορεί νά προοδεύση σ'ένα τέτοιο κράτος γιατί το ίδιο το κράτος δέν μπορεί να τού δώση παραπάνω από όσα τό ίδιο έχει καθορίσει.

    Φυσικά καί πρέπει να πιστεύουμε στόν άνθρωπο.Ο άνθρωπος όμως πρέπει να φάη,νά ντυθή,νά κατοικήση κάπου,νά ψυχαγωγηθή κλπ κλπ.Καί σ'αυτό οι άνθρωποι δέν έχουν όλοι τά ίδια γούστα,τίς ίδιες προτιμήσεις,τίς ίδιες ανάγκες..... 

     


    Hastaroth
    04.09.2009, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 03-09-2009 στις 17:52 έγραψε...

    Αλβέρτο, δεν συζητώ πολιτικά καθώς δεν έχει νόημα κάποια τέτοια συζήτηση. Πολιτικές συζητήσεις γίνονται στη βουλή από εκείνους που αποφασίζουν και διατάσσουν για εμάς χωρίς εμάς. Κατά τα άλλα μπορούμε κι εμείς να αναλωθούμε σε πολιτικοφιλολογίες, όπως οι παπούδες μας που μαζεύονταν κάθε παραμονή εκλογών στα καφενεία κι αντάλλασσαν βαριές κουβέντες και γροθιές, ενώ στην πραγματικότητα είχαν τις ίδιες ανάγκες. Εγώ πιστεύω στον άνθρωπο: τον στραβό, τον κουτσό, τον ανάποδο, τον αλήτη, τον κυριλέ, τον τρέντι και τον πανκ. Οι συζητήσεις και η επικοινωνία βοηθά να έρθουν κοντά ο τρέντι με τον πανκ, ο αλήτης με τον κυριλέ, ο στραβός με τον αετομάτη κι ο κουτσός με τον μαραθωνοδρόμο. Κι όταν έρθουν κοντά οι άνθρωποι, έρχεται κοντά και η πολιτική στους ανθρώπους, αφού εκείνη είναι δικό τους δημιούργημα.

     

    Ο λόγος για τον οποίο δεν επιμένω στα τεχνικά θέματα (οικονομοτεχνικά) του πολιτισμού μας είναι επειδή δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα στο να συζητώ για κανονισμούς που υποτίθεται ότι βοηθούν τον άνθρωπο, μα αφήνουν δισεκατομμύρια ανθρώπους να λιμοκτονούν. Είναι η αναίρεση εκ του αποτελέσματος που θα έπρεπε να μας προβληματίσει πριν αναπτύξουμε οποιαδήποτε θεωρία "εκ του ασφαλούς".

    *Το εκ του ασφαλούς είναι σε εισαγωγικά για δύο λόγους. 1ον για να φανεί η κλισέ έκφραση και 2ον γιατί πρόκειται για μεταφορική διάσταση και αφορά την "Καζαντζακική ανασφάλεια του Γορίλλα", όπως περιέγραψα δύο ποστ παραπάνω.

     

    **Εύχομαι καλή αρχή στα θεατρικά δρώμενα. Wink



    Σταύρο,κι'εγώ πιστεύω στόν άνθρωπο.Ομως πιστεύω περισσότερο στόν γιατρό που ξενυχτά κάθε βράδυ στό νοσοκομείο γιά να σώση ανθρώπινες ζωές ή στόν μαγαζάτορα/βιοτέχνη/βιομήχανο που αγωνίζονται καθημερινά να διαχειριστούν σωστά τήν επιχείρησή τους και ταυτόχρονα δίνουν ευκαιρίες γιά δουλειά σέ άλλους ανθρώπους,παρά στόν αλήτη που μέ ακολούθησε μιά νύχτα μέχρι τό σπίτι μου,μού επιτέθηκε και μού άρπαξε αυτά που είχα δουλέψει επί μήνες γιά να αποχτήσω.

    Οι κανονισμοί φτιάχνονται από ανθρώπους γιά ανθρώπους.Σ'εμάς λοιπόν εναπόκειται κάθε φορά να βρίσκουμε τίς αναγκαίες ισορροπίες.Μήν ξεχνάς πως αυτοί οι κανονισμοί είναι που επέτρεψαν σέ ανθρώπους όπως ο Αβέρωφ,ο Ζάππας (ο Ευάγγελος,όχι ο Frank),ο Συγγρός καί τόσοι άλλοι να ξεκινήσουν από φτωχόπαιδα και να γίνουν μεγιστάνες τού πλούτου,γιά να μπορέσουν μετά να κάνουν τίς αγαθοεργίες που έκαναν...

    ΥΓ.Γιά τά θεατρικά δρώμενα,θά σέ ενημερώσω εγκαίρως ώστε τουλάχιστον αυτή τη φορά να έρθης στην παράσταση (αφού την προηγούμενη "σαιζόν" βάρεσες απουσίανSmile )

     

     


    sigur
    04.09.2009, 10:49

     κοίτα που φτάσαμε στην εποχή η έννοια καπιταλισμός να είναι συνώνυμη με αυτή της προόδου όχι μόνο της ατομικής αλλά και ενός κοινωνικού συνόλου. Επίσης μου κάνει μια εντύπωση που το συμπερασμα αυτό απορρέει από τα λεγόμενα ενός ανθρώπου της προηγούμενης γενιάς, υποτίθεται αυτής των ιδανικών, των αγώνων για ανθρώπινα δικαιώματα και για καθιέρωση των κοινωνικών αξιών ως βασική προτεραιότητα.

     Δεν αντιλέγω με το σκεπτικό που αναπτύσει ο Αλβέρτος, καλά τα λεεί και είναι και φαίνεται μορφωμένος άνθρωπος με χαρισματική ικανότητα στο λόγο ( όμως όπως είχαν πει και στον Βενιζέλο τον πρώην υπουργό ΠΑΣΟΚ,: Το οτι χρησιμοποιείτε άριστα την ελληνικήν δεν σημαίνει οτι έχετε και σε όλα δίκιο..."!!!). Βέβαια το σκεπτικό παραπέμπει σε άκρως Δυτικά μοντέλα καπιταλισμού, αλλά έχει και μια ελαφράν ουτοπική απόχρωση βέβαια, με την όποια η κρατική μηχανη θα είναι ικανή να  σπεύδει και να προφυλάσσει τον δύσμοιρο καταναλωτή-παραγωγό-προμηθευτή από τα κακώς κείμενα της ελεύθερης αγοράς με ότι αυτό συνεπάγεται. Συμπάθα με αλλά ούτε σε χολιγουντιανές παραγωγές δεν γίνονται τέτοια πράγματα, πόσο μάλλον στην διεφθαρμένη-από πράσινους και μπλέ σωτήρες- ελλάδα...

    Συγνώμη αλλά προσωπικά δεν βλέπω μόνο 2 χρώματα:άσπρο -μαύρο (που δεν είναι και χρώματα...), καπιταλισμός -κουμουνισμός με τον πρώτο να πετυχαίνει (??) και τον δεύτερο να αποτυγχάνει....

    Και εαν  αυτή είναι  η κληρονομιά που μας αφήνει η προηγούμενη γενιά, μετά από στερήσεις, θυσίες, και επαναστάσεις, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Θα προσπαθήσω να κρατήσω αποστάσεις και από τις 2, να θέσω τις δικές μου προτεραιότητες και να επηρρεάσω όσο μπορώ τους γύρω μου.

     Προσωπικά ε δεν θεωρώ και την ανάγκη της ατομικής προόδου (υπό την έννοια του πλουτισμού και την δόξας) ως προταρχικό δικαίωμα σε μια κοινωνία σε μορφή αξιώματος !!! Πρωταρχικό είναι να εξασφαλίσεις την καλή ζωή αυτών που δεν έχουν και χρειάζονται αυτά που εσύ σνομπάρεις λόγω πλεονάσματος. Όχι να αποκτήσεις και άλλα σε βάρος του άλλου Άσιάτη, Αφρικάνού και Αλβανού..Πολύ συχνά ξεχνάμε οτι τα χρήματα συχνά δεν έχουν μόνο πάνω τους τον ιδρώτα ανθρώπων αλλά και το αίμα τους.

     Να αφήσουν τα νέα παιδιά να ορίσουν τις νέες προτεραιότητες της κοινωνίας μας. Τα νέα παιδιά που δεν έχουν προλάβει να φθαρούν από τις τάχα μου "αξίες" που έχουν καθιερώσει οι σοφοί έχοντες του τόπου μας.

    Πάντως όντως οι αυξήσεις στα τρένα είναι απαράδεκτες, κάθε είδους αυξήσεις είναι απαράδεκτες εάν ο ενδιαφερόμενος καταναλωτής δυσκολεύεται κάθε χρόνο όλο και περισσότερο από την στιγμή που δεν βλέπει αυξήσεις στους μισθούς του, αντιθέτως συχνά αντιμετωπίζει και μειώσεις-απολύσεις κλπ. Η κρατική μηχανή που βρίσκεται στην επιβολές νέων φόρων και αυξήσεων;;;;Προφανώς κάνει την πάπια πάλι...


    sparticle
    05.09.2009, 04:06

    Λυπάμαι αλλά δεν διάβασα όλα τα παραπάνω, απλώς θέλω να καταθέσω τη δική μου άποψη.

    Διαβάζοντας λοιπόν για τις αυξήσεις των εισιτηρίων, θυμήθηκα πως όταν υπηρετούσα τη θητεία μου στο στρατό, και συγκεκριμένα στα τελειώματά της, έγινα ταχυδρόμος ΥΕΣΑ. Ή αλλιώς για τους δύο και κάτι μήνες που κράτησε αυτή η υπηρεσία πήρα ακριβώς 60 καρβουνιάρηδες για τη διαδρομή Αλεξανδρούπολη-Θεσσαλονίκη και τούμπαλιν. Καθημερινά 613 και 604 και τις Κυριακές έπαιρνα κάποιο IC. Αν τα προσθέσεις αυτά στα τρένα που έχω πάρει σε όλη μου τη ζωή, είναι ένα overdose.

    Έχω δει απίστευτα πράματα μέσα στα τρένα. Τρελοί και ανώμαλοι που την πέφτουν στον κόσμο και οι συνοδοί πουθενά, καυγάδες ομηρικοί με τρένα να σταματάνε και να έρχεται αστυνομία, ξύλο, ναρκωτικά (τύποι να βαράνε ενέσεις μες στον κόσμο και να λιποθυμούν στα καθίσματα μέσα σε εμετούς), κατσαρίδες φυσικά ΠΑΝΤΟΥ, εκτροχιασμοί της πλάκας, γραμμές που δήθεν φτιάχνονται εδώ και χρόνια, αμαξοστοιχίες να κολλάνε σε 30 πόντους χιόνι και να γελάνε μέχρι και οι συνοδοί και φυσικότατα ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ σε όόόόλα αυτά τα δρομολόγια δεν φτάσαμε ακριβώς στην ώρα μας. Το καλύτερο αποτέλεσμα που είχα ήταν 10 λεπτά καθυστέρηση. Το χειρότερο (και χωρίς κάποιο άλλο πρόβλημα μηχανικό ή γραμμών) ήταν 2,5 ώρες καθυστέρηση, μόνο και μόνο γιατί έκατσαν στραβά οι διασταυρώσεις... Από πρόβλημα στις γραμμές βέβαια, έχω φάει και 3,5 ώρες να περιμένω στο κρύο κάποιο λεωφορείο να μας μαζέψει.

    Είχα γνωρίσει όλους τους συνοδούς, πολλούς μηχανοδηγούς, ακόμα και τα παιδιά στα κυλικεία. Η κατάσταση είναι απελπιστική. Για όλα αυτά τα τρένα λοιπόν, που γνώριζες ανθρώπους συνέχεια (θαρρείς και ο ένας ήθελε την κουβέντα του άλλου, έτσι, για παρηγοριά στο..δύσκολο ταξίδι!) τώρα διαβάζω και ακούω για αυξήσεις και μάλιστα αρκετά σημαντικές. Τι να πω. Ίσως θέλουν να αναβαθμίσουν τον οργανισμό, αγοράζοντας πάλι σε...τιμές ευκαιρίας τίποτα βαγόνια από αμίαντο που δεν αγόρασε κανένας αντίστοιχος οργανισμός ξένων χωρών. Ή να κάνουν και πάλι περικοπές σε δρομολόγια, λέγοντας πως έχουν πρόβλημα οι γραμμές...

    Όταν το ταξίδι Αλεξανδρούπολη-Θεσσαλονίκη μέσω Εγνατίας γίνεται πια σε 2,5 ώρες με αυτοκίνητο (χωρίς υπερβολή), πώς θα τη δει την αύξηση κάποιος που βολεύεται, για τον οποιονδήποτε λόγο, με ένα δρομολόγιο καρβουνιάρη, που θα κάνει 6,5 και 7 ώρες; Και που στο ταξίδι θα πεινάσει και θα πάρει ένα σάντουιτς απ' το κυλικείο που κοστίζει άλλα 4 Ευρώ, και θα πιει και δυο μπουκαλάκια νερό, άλλο 1 Ευρώ, και αν είναι Καλοκαίρι θα παγώνει στην κυριολεξία με τον κλιματισμό στο τέρμα (χωρίς ζακέτα ΔΕΝ παλεύεται) ενώ αν είναι Χειμώνας δεν θα μπορεί να πάρει ανάσα απ' τη ζέστη.

    Νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ θα καταλαβαίναμε τις γενναίες αυξήσεις αν βλέπαμε μια αναβάθμιση, ή έστω ένα σχέδιο αναβάθμισης. Προς το παρόν σιχαίνομαι ακόμα και τα χερούλια να αγγίξω...


    panosbousalis
    05.09.2009, 06:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 04-09-2009 στις 08:08 έγραψε...

    Πάνο,άν το εισιτήριο τού ΟΣΕ είχε 1 ευρώ,σού έλεγαν οτι θά γίνη 1,30 καί αντ'αυτού το έκαναν 2 ευρώ,πάλι 100% θά ήταν η αύξηση.

    Θά έλεγες τίποτα τότε

     

    Βρε συ Αλβέρτο, αν ξεκινάς έτσι την επιχερηματολογία σου τι να πω? Το αν είχε η γιαγιά μου καρούλια μου θύμισες. Κρίνουμε τα πράγματα ως έχουν και όχι σε φανταστικές βάσεις. Να σου απαντήσω αφού ρωτάς πάντως. Αν αύριο μου πουν πως το εισητήριο του μετρο από 1 πάει 1,30 και αντ' αυτού πάει 2, ναι θα βγω από τα ρούχα μου.

    Και σε μια κοινωνία απολύσεων, παγώματος ή καλύτερα φαγώματος μισθών, ανεργίας, αυξούμενων ανισοτήτων και με το 30% (ίσως λέω λίγο) κάτω από το όριο της φτώχειας  μια αύξηση 100% είναι απαράδεκτη. Πόσω μάλλον όταν γίνεται τόσο κοροϊδευτικά. Σα να σου λένε, 'σε κοροϊδεύω, το ξέρω πως θα το καταλάβεις αλλά δε με απασχολεί. Γραμμένο σε έχω.' Αυξήσεις. Η ζωή τραβά την ανηφόρα. Τα εισοδήματα την κατηφόρα. Τις δωρεάν εκδρομούλες τις ανέφερα ως ένα πρωτότυπο μέσο διαμαρτυρίας. Το να τα καταπίνουμε όλα αμάσητα πέραν από βλακεία είναι και συνενοχή. Οι εργαζόμενοι του ΟΣΕ είναι και οι ίδιοι αντίθετοι σε όλα αυτά που συμβαίνουν.  Και το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας απέναντι σε κάτι τόσο εξόφθαλμα και πρωτοφανώς απαράδεκτο. Οι τράπεζες μαζέψαν όλο το χρήμα, τους δώσαμε και μπόνους αλλά οι κοινωνικές υπηρεσίες δεν μπορούν να ακολουθήσουν τις ανάγκες και το αγκωμαχητό τις κοινωνίας.  Τι να πω? Θλίβομαι και μόνο που πρέπει να εξηγώ τόσο κραυγαλαία πράγματα, τόσο αυτονόητα.

    Αλλά ίσως πάλι αύριο να πάρουμε όλοι αύξηση 30% στους μισθούς μας. Και να ανακαλύψουμε πως στην τράπεζα ΄μας έβαλαν τα διπλάσια λεφτά. 100% ΑΥΞΗΣΗ! Μας έκαναν έκπληξη! {#emotions_dlg.sleep1} Και μετά ξυπνήσαμε!