ελληνική μουσική
    415 online   ·  210.816 μέλη

    Κοιταχτε μια Ibanez!

    Kitharodos21
    01.09.2009, 09:29

     

    Εχω την παραπανω κιθαρα. Μου την εδωσε ο πατερας μου. Δεν γνωριζω ποσο παλια ειναι. Εψαξα στο site της ibanez και δν βρηκα κατι. Αν γνωριζετε τιποτα πειτε μου.

    Επισης θα ηθελα να την επισκευασω γιατι εχει σκευρωσει, να τις αλλαξω μαγνητες, κλειδια και ολο εκεινο το συστημα του τρεμολου. Θα ηθελα να μαθω αν καποιος τεχνικος ξερει την τιμη ολων των παραπανω για επισκευη και την γενικοτερη τιμης της κιθαρας αν την πουλουσα σημερα.

    Ευχαριστω..


    ntontoylini
    01.09.2009, 14:25

    δεν ξέρω να σου πω αλλά θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο ποστ και στο www.noiz.gr που σίγουρα κάποιος θα ξέρει να σου πει {#emotions_dlg.beer}


    PARATERISTAS
    01.09.2009, 16:55

    Ψαξε τον ΖΟΖΕΦ Aθηνα και Πειραιά...δεν ειμαι τεχνικός αλλα πιστευω αν διαθέσεις κοντα στα 200ευρω ειναι ποολυ πιθανό να καταφέρεις κατι πολυ καλό...αξίζει τον κοπο πιστευω να το προσπαθησεις


    JULIOS
    02.09.2009, 11:45

    όσα περισσότερα αλλάξεις πάνω της πόσο θα πέσει η τιμή.

    Στο λέω γιατί αυτό είναι δεδομένο για όλες τις 25+ χρόνια κιθάρες....

     

    Καμιά ποιο καθαρή photo μπορείς να βάλεις?

    Πολύ όμορφο όργανο...

     

    :)

     

     


    inkve
    02.09.2009, 14:13

    ενα σερβις σιγουρα θα το χρειαζεται...

     

    μην κανεις ομως καμια αλλαγη στο οργανο εαν δεν ειναι απαραιτητο....

    ΕΙΔΙΚΑ στο τρεμολο μην κανεις καμια αλλαγη...ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να εχει κατι....αν ειναι να θελει κατι αλλαγη αυτο μπορει να ειναι τα κλειδια αλλα και παλι μην εισαι σιγουρος...

     

    μην παραξενευεσαι με την κιθαρα σου...η ibanez στην δεκαετια του εβδομηντα εβγαζε(πολυ καλα) αντιγραφα γνωστων οργανων...θα συναντησεις κι αλλες τετοιες ibanez Wink...

    εμενα μου φαινεται σαν αντιγραφο της gibson335 αλλα σιγουρος δεν μπορω να ειμαι....βεβαια η ibanez εχει βγαλει και καποια signature μοντελα σε τζαζιστες με κιθαρες σκαφη σαν και αυτην....ποτε δεν ξερεις...

    φροντισε το οργανο σου και κανε αλλαγες μονο εκει που η επισκευη δεν μπορει να κανει τιποτα Wink

     

    η ομορφια τοσο παλιων οργανων ειναι ο ηχος τους αλλα και το ποσο αυθεντικα εχουν διατηρηθει στην εμφανιση και στο ποσο λιγες αλλαγες(μαγνητες,γεφυρες,κλειδια)εχουν κανει οι εκαστοτε ιδιοκτητες

     


    JULIOS
    02.09.2009, 14:31

    το έψαξα λίγο και βρήκα μια άκρη...

    κάνε ένα τσέκ εδώ :

     

    http://s93105080.onlinehome.us/Ibanez-Catalogs/catalog/1971/07.jpg

    και μια κουβέντα στο καλύτερο site για ibanez (που αφορά το μοντέλλο σου)

     

    http://www.ibanezcollectors.com/forum/50s-and-60s-world/can-you-identify-this-ibanez-hollow-body-guitar/

     

    άρα να υπολογίζεις σε αξία (μετά τις αναγκαίες επισκευές) κανα 400-500 ευρώ,εφόσον είναι όλα original πανω της.

     

     

    ( http://www.ibanezcollectors.com/forum/vintage-and-custom-electrics-and401970s-onlyand41/help-id-and-info/msg136801/#new>

    το post που ανέβασα στους ibanezαδες μπας και βρείς άκρη)

     

    Smile


    Kitharodos21
    04.09.2009, 11:57

    ευχαριστω για τις πληροφοριες