ελληνική μουσική
    742 online   ·  210.833 μέλη

    Η Αννα Βισση κανει μηνυση στον Χατζιδακι

    Marilena
    02.09.2009, 12:27

    "Εχθρούς το ξέρω ότι έχω. Εχθρούς της μουσικής μου, δεν το ήξερα. Μάλλον φαίνεται ότι έχει κάτι προσωπικό μαζί μου, η επίθεση ήταν προσωπική αλλά νομίζω του απάντησε και ο κόσμος, και οι ιθύνοντες οι οποίοι ήταν περήφανοι που ήμουν εκεί μαζί τους και κάναμε μια αξέχαστη συναυλία.

    Δυστυχώς...υπάρχει το φαινόμενο το να μη σέβεται ο ένας καλλιτέχνης τον άλλον, αν και δε νομίζω ότι είναι καλλιτέχνης ο κ. Χατζιδάκις οπότε γιατί να μιλάμε γι‘ αυτό; Πάντως, θα λάβω τα μέτρα μου και απ' ότι πιστεύω και δικαστικά. Έχω θέμα γιατί έχει στείλει μια επιστολή άκρως προσβλητική για μένα και δε θα το αφήσω να περάσει"

     

    Η αρχή για την κόντρα ανάμεσα στην Άννα Βίσση και τον Γιώργο Χατζιδάκη ξεκίνησε με αφορμή την επιστολή που έστειλε ο δεύτερος προς τους διοργανωτές των εκδηλώσεων της παλιάς πόλης της Ξάνθης, αφού ανακοίνωσε ότι ο Μάριος Φραγκούλης και το μουσικό σύνολο «Μάνος Χατζηδάκις» αποχωρούν από το Φεστιβάλ Ξάνθης, από τη στιγμή που συμμετέχει και η Αννα Βίσση.

    Ο γιος του Μάνου Χατζιδάκι, Γιώργος, στην επιστολή του αναφέρει τα εξής για την γνωστή τραγουδίστρια: «Η χαρά μου μετατράπηκε σε απογοήτευση και θλίψη, όταν είδα να συνδέεται η συναυλία μας και να παρουσιάζεται από κοινού με την συναυλία της Άννας Βίσση, που αν μη τι άλλο δείχνει άγνοια αλλά και έλλειψη ευαισθησίας σχετικά με το έργο του Μάνου Χατζιδάκι και την θέση του στον ελληνικό πολιτισμό».

     

     


    djmetronomos
    02.09.2009, 16:30

    Πάλι καλά... Για σκεφτείτε να ήταν και η Μόνικα... Θα είχε φρικάρει


    Aiolos_m
    04.09.2009, 16:53

    Ο Αντώνης Μποσκοΐτης γράφει στο μπλογκ του για το θέμα:

     

    http://bosko-hippydippy.blogspot.com/2009/08/blog-post_2371.html


    marylin
    04.09.2009, 17:30

    Nαι.... 


    Δυστυχώς...υπάρχει το φαινόμενο το να μη σέβεται ο ένας καλλιτέχνης τον άλλον, αν και δε νομίζω ότι είναι καλλιτέχνης ο κ. Χατζιδάκις οπότε γιατί να μιλάμε γι‘ αυτό; Πάντως, θα λάβω τα μέτρα μου και απ' ό,τι πιστεύω και δικαστικά. Έχω θέμα γιατί έχει στείλει μια επιστολή άκρως προσβλητική για μένα και δε θα το αφήσω να περάσει"

    Δικαιολογώ τη Βίσση γιατί δε μπορεί να καταπιεί αμάσητη την προσβολή και στην τελική της έκαναν τη συγκεκριμένη πρόταση ξέροντας οι διοργανωτές ότι τα έσοδα θα ήταν πολλά, δεν το επεδίωξε.... 

    Αισθάνεται προσβεβλημένη, οκ θα ήταν αταίριαστο βέβαια αλλά θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί με περισσότερο τακτ.

    Το θέμα βέβαια με το Χατζιδάκι είναι ότι απορρίπτει καταξιωμένους καλλιτέχνες που υπηρετούν άλλο είδος μουσικής, έντεχνο, ροκ, απαγορεύοντάς τους να διασκευάσουν κάποιες επιτυχίες του Μάνου χωρίς να ξέρει το σκεπτικό τους...
    Αυτό έχει προβληματίσει πολλούς.... {#emotions_dlg.confused1}

    Αν αντί της Βίσση ήταν άλλος καλλιτέχνης θα  αντιδρούσε έτσι και πάλι? Μάλλον ναι λένε κάποιοι...{#emotions_dlg.rolleyes}


    PHILIPPOSSM
    04.09.2009, 18:38

    Εντάξει ρε παιδιά για την Βίσση μιλάμε. ( Χέστηκε η  Φατμε στο Γενί Τζαμί)

    Έχει δώσει πάρα πολλές αφορμές για να μην την υπολογίζουν πια.

     

     

     

     


    Aiolos_m
    04.09.2009, 18:57

    Καλώς ή κακώς την υπολογίζουν, δεν έχει σημασία ποιοι είναι αυτοί, όμως σίγουρα η γνώμη της δεν περνά απαρατήρητη.


    hithtoly
    05.09.2009, 07:19

    Η Αννα Βισση έχει πει και Κουγιουμτζή και Θεωδοράκη και εκανε και όπερες! Έχει χαράξει μια λαμπρή πορεία στη ελληνική σκηνή. Ελπίζω να μην δωσει αξία στον Χατζιδάκη με μηνυσεις!!!!!


    catz
    05.09.2009, 11:02

    Καλλιτέχνες στα όρια καλλιτεχνικής κρίσης ! ! !  {#emotions_dlg.clap}

    Το καλύτερο είναι το διαφημιστικό banner κάτω απο το πρώτο post που λέει :

    ΦΥΛΕΤΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ - On Line Παιχνίδια Στρατηγικής !

     

    Νομίζω δεν χρειάζεται να προσθέσουμε τίποτα !

     

    You made my day , θένξ !!!


    movflower
    07.09.2009, 01:05

    Ένα γερό χαστούκι πάντως του αξίζει του Γιωργάκη.

    Όχι μόνο για χάρη της Αννούλας.

    Τώρα που το σκέφτομαι, κάντε τα δύο!


    polianna
    07.09.2009, 16:54

    Εντάξει, ρε παιδιά, δε θεωρώ ότι αυτό που συνέβη ήταν και τόσο τραγικό. Μου φαίνεται απόλυτα λογικό να μη συμμετέχει η Α. Βίσση σε μια τέτοιου είδους συναυλία. Εδώ μιλάμε για τέχνη και Χατζιδάκι και εσείς μου λέτε γιατί δεν ήταν και η Βίσση που τραγουδάει ΄Στη φωτιά με τις ξενέρωτες' ή ' Δεν έχω τάσεις αυτοκτονίας, αλλά θέλω να πεθάνω'.;;! Το πρόβλημα είναι ότι επειδή η Βίσση πουλάει όσο πουλάει την φωνάζουμε παντού, για να μαζέψουμε φράγκα. Είναι καθήκον μας να διαφυλάσσουμε την κληρονομιά μας από ανθρώπους επιπέδου Βίσση και να την προστατεύουμε με κάθε δυνατό τρόπο και με κάθε τίμημα!