ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.833 μέλη

    Το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού για γυναίκες!

    dreamer1
    02.09.2009, 15:48

    Γεια σε ολους!!! Ειμαι 3η λυκειου και οπως ειναι φυσικο με απασχολει το τι θα κανω με στη ζωη μου!!!Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν το επαγελμα του πολιτικου μηχανικου ειναι ευκολο για μια γυναικα? γιατι μου εχουν πει οτι ειναι κυριως ανδροκρατουμενο επαγγελμα...σαν γυναικα θα μπορεσω να βρω δουλεια???

    περιμενω τις συμβουλες σας!!!


    TheDarkSideOfTheMoon
    03.09.2009, 00:33

    Καιρός για να μπει και μια γυναίκα στο επάγγελμα αν όντως είναι ανδροκρατεία.Αν και δεν το νομίζω...Έχω πολλές γνωστές που ενδιαφέρονταν για την σχολή.Και στο κάτω κάτω πλέον δεν υπάρχουν προκαταλήψεις (ελπίζω τουλάχιστον) ως προς το φύλλο για να σου προσφέρουν κάποια θέση εργασίας.Αν γίνει κάτι τέτοιο κάνεις μια καταγγελία και λύθηκε το ζήτημα....


    punkster
    18.09.2009, 19:05

    Μην μπαινεις σε αυτο το τριπακι..... 
    Και προς θεου, μην αφησεις τετοιες αντιληψεις ή ιδεες να καθορισουν τις αποφασεις στη ζωη σου!

    Ακομα και τωρα που θεωρειται απο πολλους "ανδρικο" επαγγελμα υπαρχουν γυναικες που διεπρεπουν, και αυτη η αντιληψη οτι οι γυναικες δεν ειναι αρκετα επαρκεις για μια τετοια δουλεια πρεπει να αλλαξει, και μπορει να αλλαξει μονο με τον χρονο.

    Αν πραγματικα σε ενδιαφερει και εισαι επιμονο ατομο, κυνηγησε το, και να εισαι σιγουρη οτι θα βρεις τον δρομο σου.

    Οσο στενομυαλος και ειναι καποιος, ενα αξιολογο ατομο (στην περιπτωση αυτη, ενας αξιος επαγγελματιας) δεν μπορει ποτε να υποτιμηθει.


    -----------------
    Το μονο που χρειαζεσαι στην ζωη σου ειναι ενας σακος και γερα ποδια για να σε ταξιδευουν. Ο οριζοντας ανοιγεται μπροστα σου!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 18-09-2009 19:06 ]