ελληνική μουσική
    741 online   ·  210.849 μέλη

    Manowar - father (Cd Single)

    sea_like_eyes
    09.09.2009, 03:47

    Δεν είναι οι παπαροκαδες . . . δεν είναι μπάντα του παπα-Φευγα . . . δεν είναι η χορωδία καποιου δήμου στην ακρη του πουθενα . . .δεν είναι παιδικο τραύμα . . . εεε . . . συγγνώμη παιδικο παραμυθι . . . δεν ειναι η συλλογη ''Μια καλη πραξη-για μια σου Νοτα''. . . κυριες και κυριοι . . . wake up . . . ειναι οι ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΟΥ TRUE HEAVY METAL!!!!

    Φορέστε  μποξερακι Asterix . . . ελατε να πιούμε μπύρα-κέρατο και  παμε . . . παμε ολοι μαζι . . .

     

     

     

    ‘’Μικροου παιδί με πήρεζ απ' το χέρι
    Πατέρα να σου πω τώρα καταλαβαίνοουυυυυυ
    Είδα καλό απ'το κακό μου έμαθεζ να ζωου
    το πιο μεγκάλο δώρο που μπορούσα να δεχτωου
    Ποτέ δε με βλαψες με κανες δυνατοου
    οταν ειχα λάθος και δεν ημουν σωστος
    μέρες με γέλιο(γιογιο) και άλλες με καβγά(lady gaga)
    μα γνώριζες μια μέρα εχεις δικιο(uki-OooO) τελικα(βασιλικα)

    μαζι μου στην καθε λεξη μου τις κάθε ωρας
    καθε ημερας σ'ότι(soti volani) κανω ειμαι μερος σου(Μερουσού-η γνωστή κουτσομπολα-μαρή Μερουσού)

    η ζωη μας ζωη(αποστολια Ζώη) σου βάση σχεδίου
    και παντα προθυμα δουλεψες σκληρα
    χερια(κεριά) φιλόξενα μόνο παρεέχουν
    και για χάρη σου έμαθα να ζωου

    μαζί μου στην καθε λέξη μου τις κάθε ώρας
    καθε ημέρας σ'οτι (soti volani) κάνω απλά μέρος σου(Μερουσού-η γνωστή κουτσομπολα-μαρή Μερουσού)


    πατέρα μια στιγμή πάντοτε γνώριζες κάθε λέξη σου ηταν αληθινή’’

     

     

    Υ.Γ να γελάσω . . . να κλάψω . . . να πωρωθώ . . . να χλευάσω . . . να στεναχωρηθώ . . . ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ? ?

    Υ.Γ το song-single  λέγεται ‘’Father’’ και ηχογραφήθηκε σε 16 διαφορετικες γλώσσες . . . χιλια συγγνωμη μα . . . ψοφησα να γελαω νυχτιατικα . . . τοσο που σκεφτομαι στο γυμναστηριο στην ωρα που κανω power-bars αντι για ασκησεις κοιλιακων να βαζω απλα . . . το soundtrack αυτό . . . ΜΟΝΤΕΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ-ΕΣ!

     

     

    Υ. Γ τις γνωμες σας παρακαλω . . . παραπάνω αποτυπώνεται με λιγο καυστικό χιουμορακι η πρωτη μου εντύπωση !χμμμμμμ . . . ένα μεγαλο HAIL στον Eric Adams αλλα νταξ . . . ειπαμε την γιαγια να χεσει κι αυτή ξεκωλοθηκε . . . χμμμμμ(ξανα)


    -----------------
    ‘’. . . Komm Und Traum Mitmirden Mitternacht Straum . . . ‘’

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 09-09-2009 03:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 09-09-2009 03:53 ]


    sea_like_eyes
    09.09.2009, 03:59

    Πριν προλαβετε να με θαψετε ζωντανο θεωρω πως τουλαχιστον αυτοι ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ . . . αφηστε που εχουν ισως τους ποιο ΘΕΡΜΟΥΣ Metal-οπαδους παγκοσμίως . . . απλά τι να πω . . . το’χεσαν παλι ρε γαμωτο . . . ΓΡΑΦΙΚΟΙ οσο δεν παει!!!!


    rompa
    09.09.2009, 13:03

    Είχα που είχα κέφια ... εεε με αυτό έπεσα κάτω . Άρχισα να γελάω και περνούσε ο πατέρας μου ...το ακούει και λέει "Τι είναι αυτό???" . Μάλλον νόμιζε ότι άλλαξα μουσικές επιλογές και παρ' όλ' αυτά ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΕ!!! Νομίζω πως είναι μάλλον λάθος επιλογή του συγκροτήματος εκτός αν ανεβάζουν ΚΩΜΩΔΙΑ και δε μας ενημέρωσαν . Κρίμα που πέασε το καλοκαίρι γιατί θα έκανε θραύση στα beach party .. παρέα με τη φωτιά ...

    Μου αρέσει και η προσπάθεια του Sea να γράψει τα lyrics ...

    Ακόμα νομίζω ότι το είδα σε όνειρο ...

    Και ναι με την δεύτερη ακρόαση ...τα γέλια επανέρχονται !!

     


    Depoula
    09.09.2009, 15:48

    Πω πωωω.....ελεος! Το ειχα ακουσει πριν λιγο καιρο και ειχα ψοφησει στο γελιο! Εχουν ξεπερασει τα ορια της γραφικοτητας αυτοι οι ανθρωποι! Κριμα, γιατι εχουν και μια ιστορια και κατα καποιο τροπο προσπαθουνε να την εμπλουτισουνε με παιδικα τραγουδακια! Btw, τρομερη η αναγραφη των στιχων!


    sea_like_eyes
    09.09.2009, 16:02

    θα μπορουσαν καλλιστα να . . . επικοινωνησουν με εναν γνωστο metal vocalist απο καθε μια απο τις 16 χωρες . . . τουλαχιστον στο θεμα προφορας . . . να υπηρχε μια μεγαλυτερη προσοχη!!!Τωρα θα μου πειτε . . . με τετοιους στιχους ποιος θα δεχοταν ??????Anyway . . .

    Υ.Γ περιμενω προτασεις για ελληνα τραγουδιαρη . . . γελαμε που γελαμε . . . ας γελασουμε περισσοτερο!!!


    jorge
    09.09.2009, 16:41

    Χεχε, όλη η εταιρία διάβασε το post και λυθήκαμε στα γέλια :)

    Μήπως ...βγάζουν δίσκο με παιδικά τραγούδια;  {#emotions_dlg.tt2}


    BAGRATION
    11.09.2009, 15:20

    Εντάξει, εντάξει, γελάστε και κοροιδεψτε....

    Εσείς γελάτε τωρα αλλά αυτοί γελάνε (σχεδόν) κάθε φορά που ακούνε Ελληνα να τραγουδάει Αγγλικά....


    sea_like_eyes
    11.09.2009, 15:41

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 11-09-2009 στις 15:20 έγραψε...

    Εντάξει, εντάξει, γελάστε και κοροιδεψτε....

    Εσείς γελάτε τωρα αλλά αυτοί γελάνε (σχεδόν) κάθε φορά που ακούνε Ελληνα να τραγουδάει Αγγλικά....



    Τετοια σχολια περιμενα . . . η αληθεια ειναι ναι . . . πως τα περιμενα!Αντε και κανεις αλλος να πει '' οι Manowar ειναι . . . τους νοιαζει η γνωμη σας ????'' . . . ωραια . . .

    Υ.Γ τους rotting christ τους εχει κοροιδευψει κανεις ???? Τεσπα . . . αν γνωριζεις την ιστορια,τα albums,τα Lives και γενικοτερα το attitude που πλασαρουν οι κυριοι manOsomething . . . θα γελουσες . . . that's all . . .


    Disasterpiece
    11.09.2009, 16:27

    Φανταζομαι τον Joey αγκαλια με ενα αρχαιο πολεμικο αρκουδακι που κραταει τσεκουρι για το οποιο διαβασε σε καποια πολυ αρχαια πολεμικα ιερα κειμενα που του εδωσε ενα πιστος οπαδος των manowar(που μενει με τη μαμα του λογω οικονομικης κρισης,οχι για αλλο λογο)-το οποιο μαλιστα εχει παντα μαζι του ο Joey για να τον προστατευει απο τους false ones και τον eric adams καθως κατεβαζει την κρεατινη του-αφου πρωτα εχει σηκωσει τα βαρη του εννοειται-να δημιουργουν στο στουντιο ενω οι αλλοι 2 απλα παριστανται πινοντας μπυρα και βλεποντας Μπεν Χουρ.Το επομενο σταδιο ειναι να μελοποιησουν την τριλογια του Λιακοπουλου "Ζουν αναμεσα μας" !!!


    giorth
    14.09.2009, 15:32

    Απλά δεν γίνεται. Ανύπαρκτο. Παω να φορέσω το μποξεράκι Asterix. Τι; Δεν έχω;  Θα βρω!!!

    Άντε πες, τους καρφώθηκε η ιδέα να το ηχογραφήσουν. Μετά δεν το ακούσαν;

    "Κάθε λέξη σου ήτχαν αληθινή".

    "Πατχέρα"


    giagkost
    15.09.2009, 11:47

    Καλά, δεν είναι και κανά σοβαρό κομμάτι ΑΛΛΑ:

    Μου άρεσε που έστω και έτσι κάποιος επιτέλους ασχολήθηκε και με τα Ελληνικά. Βαρέθηκα τη μονοτονία να γράφονται τραγούδια διεθνώς μόνο σε 2-3 γλώσσες (99% Αγγλικά και το άλλο 1% στις υπόλοιπες). Αν συνεχίσουμε να μηδενίζουμε τα πάντα, την προσπάθειά τους (έστω και έτσι, είπαμε) να προσεγγίσουν το Ελληνικό κοινό, ποτέ κανείς δεν θα ξανασχοληθεί με εμάς (τους αχάριστους(?)). Κάποια περισσότερο δημιουργική προσέγγιση εκ μέρους μας μήπως θα ήταν προτιμότερη; Sorry αν χαλάω την πιάτσα, είπαμε, το κομμάτι είναι μέτριο έως χάλια αλλά ..... Κανένας άλλος δεν ασχολείται με εμάς, αυτοί το έκαναν. Στο χέρι μας είναι να κρατάμε από κάθε τι ότι καλύτερο έχει να μας προσφέρει (εδώ το οτι ασχολήθηκαν με εμάς -δεν μας έκαναν χάρη το καταλαβαίνω) και να προσπαθούμε να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα. Η γελοιοποίησή τους όμως είναι επωφελής;


    kwstasagas
    15.09.2009, 12:48

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}

    Καλά, μιλάμε για ..... άφθονο γέλιο !!!! Πρώτα με τη μετάφραση στα ελληνικά και μετά με την εκτέλεση του τραγουδιού ......

    {και ... να το διευκρινίσω : Τους MANOWAR τους ΣΕΒΟΜΑΙ : Πρόκειται για μία από τις μεγάλες μου εφηβικές αγάπες, όταν ήμουν 13 - 15 ετών άκουγα BATTLE HUMN, SIGN OF A HAMMER, ALL MAN PLAY ON TEN, THE BRIDGE OF DEATH, DEFENDER κλπ και ... με πιάνανε ανατριχίλες !!!! Από το FIGHTIN' THE WORLD και μετά, όμως, σταμάτησα να τους παρακολουθώ, εξακολουθώ, όμως, να τους θυμάμαι σαν κάτι "γλυκό" από την "χεβιμεταλλάδικη" εφηβεία μου. Ας μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι οι εφηβικές μας αγάπες είναι συνήθως οι πιο αγνές και ανιδιοτελείς. Όμως .... το συγκεκριμένο "εγχείρημά" τους είναι για πολύ - πολύ γέλιο ..... } ......

    giagkost έγραψε :

    "Κανένας άλλος δεν ασχολείται με εμάς, αυτοί το έκαναν"

    Σωστή η προσέγγισή σου !!! Κι αυτό, ίσως, συμβαίνει επειδή η συγκεκριμένη μπάντα χρωστάει πάρα πολλά στους Έλληνες !!! Την εποχή που δίναν συναυλίες στις ΗΠΑ και μάζευαν .... 20 με 40 άτομα {ναι, δεν κάνω πλάκα}, εδώ στην Ελλάδα οι δίσκοι τους γνώριζαν απίστευτες πωλήσεις και .... αμέτρητοι πιτσιρικάδες [μεταξύ των οποίων κι εγώ] "λιώναμε" μετά μανίας δίσκους και κασέτες με τραγούδια τους !!!! Η παρουσία τους στα 80ς είχε προκαλέσει εδώ στην Ελλάδα πολύ μεγάλο ενθουσιαμό [συνεπικουρούντος και του τότε ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟΥ περιοδικού ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ, το οποίο .... έγραφε διθυράμβους για πάρτη τους] ..........  

     


    sitzoune81
    15.09.2009, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 09-09-2009 στις 16:02 έγραψε...

    θα μπορουσαν καλλιστα να . . . επικοινωνησουν με εναν γνωστο metal vocalist απο καθε μια απο τις 16 χωρες . . . τουλαχιστον στο θεμα προφορας . . . να υπηρχε μια μεγαλυτερη προσοχη!!!Τωρα θα μου πειτε . . . με τετοιους στιχους ποιος θα δεχοταν ??????Anyway . . .

    Υ.Γ περιμενω προτασεις για ελληνα τραγουδιαρη . . . γελαμε που γελαμε . . . ας γελασουμε περισσοτερο!!!



    πανεύκολο man,

    ο τραγουδιστής των Εξόριστων

    "διεν έχου πατρίδιααααα, ούτε φίλιους ούτ αδέρφααααα...."

    δεν έχει ξαναυπάρξει άλλος Έλληνας τραγουδιστής που να αγκωμαχάει να ακουστούν τα ελληνικά ως αμερικανικά... τρελό γέλιο

    (το κομμάτι είναι θεικό, ούτε λόγος γι' αυτό, τέλος! αλλά οι στίχοι κι ο τραγουδιστήεεεες, άστο καλύτερα...)


    madprofessorus
    15.09.2009, 22:47

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 15-09-2009 στις 13:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 09-09-2009 στις 16:02 έγραψε...

    θα μπορουσαν καλλιστα να . . . επικοινωνησουν με εναν γνωστο metal vocalist απο καθε μια απο τις 16 χωρες . . . τουλαχιστον στο θεμα προφορας . . . να υπηρχε μια μεγαλυτερη προσοχη!!!Τωρα θα μου πειτε . . . με τετοιους στιχους ποιος θα δεχοταν ??????Anyway . . .

    Υ.Γ περιμενω προτασεις για ελληνα τραγουδιαρη . . . γελαμε που γελαμε . . . ας γελασουμε περισσοτερο!!!



    πανεύκολο man,

    ο τραγουδιστής των Εξόριστων

    "διεν έχου πατρίδιααααα, ούτε φίλιους ούτ αδέρφααααα...."

    δεν έχει ξαναυπάρξει άλλος Έλληνας τραγουδιστής που να αγκωμαχάει να ακουστούν τα ελληνικά ως αμερικανικά... τρελό γέλιο

    (το κομμάτι είναι θεικό, ούτε λόγος γι' αυτό, τέλος! αλλά οι στίχοι κι ο τραγουδιστήεεεες, άστο καλύτερα...)

     

     



    δυστυχώς το metal σε αυτό το στυλ που παίζαν οι Εξόριστοι δεν είναι κ ότι καλύτερο να το ακούς με ελληνικό στίχο,είναι πχ το ίδιο όταν ακούς το "mountains" απο socrates κ σου σηκώνεται κάγκελο η τρίχα;η γλώσσα μας δεν κάνει δυστυχώς γι αυτό το είδος μουσικής.

    Όσο για τους manowar,όταν ήταν "πεινασμένοι" ήταν κ πολεμιστές,τώρα που έχουν φάει για τα καλά...άστο καλύτερα.


    kwstasagas
    15.09.2009, 23:10

    "η γλώσσα μας δεν κάνει δυστυχώς γι αυτό το είδος μουσικής."

    Εγώ πιστεύω ότι η γλώσσα μας κάνει γι' αυτό το είδος μουσικής !!! Ο Σιδηρόπουλος, οι Τρύπες αλλά και άλλοι τα κατάφεραν μια χαρά σε αυτό : έκαναν ροκ στο οποίο η ελληνική γλώσσα "ενσωματώθηκε" με τον καλύτερο και πειστικότερο τρόπο. Έκαναν, δηλαδή, και ροκ και ελληνικό. Όμως .... για να πετύχει κάποιος καλλιτέχνης τον "συγκερασμό" ελληνικής γλώσσας και ροκ / χεβι μέταλ ιδιώματος χρειάζεται να είναι πολύ "μάστορας" ....

    [τεσπα, το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση και, φυσικά, όχι στο παρόν τόπικ .... ] .....

    [όσο για τον ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΤΤΗ .... προσωπικά τον παραδέχομαι !!! Εκεί στα 80ς είχε την ΤΟΛΜΗ να τραγουδήσει επικό χέβι μέταλ με ελληνικό στίχο, ασχέτως αν, τελικά, το αποτέλεσμα δεν του "έκατσε" !!!! Πάντως, το ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΥΧΗ είναι πολύ όμορφη Hard Rock μπαλάντα την οποία .... μάλλον πολλοί τραγουδοποιοί θα την έχουν ζηλέψει και θα ήθελαν να 'ναι δικό τους δημιούργημα .... τέλος offtopic .... ] ......    


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 15-09-2009 23:20 ]


    Peace18
    15.09.2009, 23:57

    Στα Ιαπωνικά είναι πιο γελίο!!!Innocent


    Depoula
    16.09.2009, 16:41

    Δεν ξέρω γιατί...αλλά από την πρώτη στιγμή που το άκουσα φανταστηκα τοοο.....Βοσκόπουλο να το ερμηνεύει! Ασχετος, το ξέρω...αλλά αυτός μου ηρθε!{#emotions_dlg.biggrin}


    Whitecloud
    16.09.2009, 18:07

    Τι να πω ρε παιδιά; Πιο παλιά τους λάτρευα. Αλλά όσο Απίστευτοι είναι σε κάποια κομμάτια τους(Defender, Mountains, Battle Hymns, Master of the Wind, κτλ) τόσο χαζοχαρούμενοι είναι σε κάποια άλλα. Η πολικότητα σε όλο της το μεγαλείο.

    Βλέπω έναν έφιππό άνδρα να ξεπροβάλει από την ομίχλη... Το σκηνικό 'επικό'... ψιλόβροχο, μόλις έχει χαράξει.. μουσική στο background... Και εκεί που προχωράει μέσα από την κοιλάδα των ψυχών! ... Χτυπάει το κινητό !! Ελα Πατέρα!! Θα αργήσω σήμερα, μην φάς όλο το παστίτσιο! ...

     


    RockFreaK2265
    21.09.2009, 20:21

    μαγκες, πανω σ'αυτα που ειπατε...

     

    1ον,

    για μενα, η ελληνικη γλωσσα ειναι η πιο καταλληλη για epic metal, γιατι αμα το σκεφτειτε, τις εποχες για τις οποιες μιλουν αυα τα τραγουδια μιλουσαν (αρκετοι) ελληνικα! επισησ, η ελληνικη γλωσσα ειναι τοσο ευρια που κανει. το θεμα ειναι πως ενα οποιοδηποτε τραγουδι γραμμενο στα ελληνικα, απευθηνετε μονο στην ελλαδα. στην ελλαδα δεν ειναι διαδεδομενο το metal οποτε αυτος ειναι ο λογος που δεν πετυχαινουν αυτα τα τραγουδια...

     

    2ον

    τωρα, πανω στοθς manowar...δεν ειμαι ο πιο φανατικος, αλλα εχω κανα δυο cd, και τους θεωρω πολυ καλο συγκροτημα...η ερωτηση ειναι...ΓΙΑΤΙ????γιατι οταν με την καταπληκτικη μουσικη που παιζουν, (μερικες φορες οπως εδω)κανουνε πολλες μαλακιες με αποτελεσμα να ειναι χανουν μια (ακομα)μεγαλ(υτερη)η καριερα...


    zavarakatranemia
    23.09.2009, 18:35

    Καλά ρε παιδιά τι νομίζετε ότι δηλαδή οτι τα αγγλόφωνα τραγούδια έχουν πιό άξιόλογους στίχους?

    Απλά είναι η συνήθεια που προκαλεί εξοικείωση.

    Όσο για την προφορά νομίζω ότι το λένε με κλάσεις ανώτερη προφορά απο την "ελληνόφωνη" Καλομοίρα.