ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Απορίες σχετικά με Cakewalk Sonar

    220493
    13.09.2009, 00:18

    Ανοιξα αυτό το θέμα γιατί δεν υπάρχει κάποιο σχετικά με το πολύ καλό πρόγραμμα το "Cakewalk Sonar".

    Η δική μου απορία είναι οτι έχω και την έκδοση "Cakewalk Instruments" που περιλαμβάνει σε μορφή VST μπάσσο,πιάνο,strings και τύμπανα.

    Πως μπορώ να ανοίξω τις εφαρμογές αυτές μέσω του Cakewalk sonar και να κάνω ηχογράφηση και.....??????

     

    Ευχαριστώ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 220493 στις 13-09-2009 00:21 ]


    Sharmman
    20.09.2009, 07:12

    Αφού εγκαταστήσεις τη σειρά "Cakewalk Instruments" ,Θα ανοίξεις το Sonar 7 θα πάς Tools/Cakewalk Plugin Manager ,Θα μελετήσεις το manual πως δουλεύει και θα ευθυγραμμίσεις πρώτο VST folder τον ,C:\program files\VstPlugins  και θα δεί και τα 4 όργανα που κατόπιν θα τα επιλέξεις από, insert\soft synths.

    Θέλουν διάβασμα τα manual σε τέτοιες εφαρμογές.


    220493
    20.09.2009, 13:47

     

     

    Ευχαριστώ....

     

    Το θέμα είναι πως τα 4 όργανα δεν μου τα βγάζει σε μορφή .dll όπως τα άλλα VSt αλλά σαν απλές εφαμρογές....και δεν μπορούν να περάσουν στο Sonar.


    Sharmman
    20.09.2009, 16:16

    Υποτίθεται πως πρώτα εγκαθιστάς το Sonar και μετά τα Ιnstruments.

    Αν το πρόγραμμα εγκατασταθεί σωστά τότε τα dll θα τα βρείς πχ C:\Program Files\Cakewalk\VstPlugins\Studio Instruments\SI-String Section.


    220493
    20.09.2009, 16:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Sharmman στις 20-09-2009 στις 16:16 έγραψε...

    Υποτίθεται πως πρώτα εγκαθιστάς το Sonar και μετά τα Ιnstruments.

    Αν το πρόγραμμα εγκατασταθεί σωστά τότε τα dll θα τα βρείς πχ C:\Program Files\Cakewalk\VstPlugins\Studio Instruments\SI-String Section.



    Σωστά, μόνο που τα 4 όργανα δεν είναι σε μορφή .dll είναι κλασικά σαν εφαρμογές(ανοίγουν και μόνα τους).Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να τα ανοίξω απο το sonar.
    Sharmman
    21.09.2009, 02:45

     

    Βεβαίως και είναι dll αγαπητέ μου φίλε σε κάθε SI όργανο δεν είναι για τα standalone ,(είναι τα εικονίδια exe), αλλά plugins για τα host προγραμματα όπως το Sonar.
    Tώρα επειδή εγώ ήδη τα δουλεύω και γνωρίζω ότι κάποιο λάθος κάνεις ,ακολούθησε τα παρακάτω ,για να μη διαιωνίζουμε το θέμα.

    Πάντα μιλάμε για εγκαταστάσεις από DVD & CD αυθεντικά της εταιρίας.

    1) Άνοιξε το Sonar και πήγαινε Options/Global/VstPlugins & add directory "C:\Program Files\Cakewalk\VstPlugins" άν δεν υπάρχει ήδη.
    2) Πήγαινε πιο κάτω στο ίδιο interface και κλίκαρε Scan Vst Plug-ins και στο τέλος της διαδικασίας ,άνοιξε Project και στα Insert\Soft synths θα δείς εκεί είναι τα 4 Όργανα που ζητάς.

    Τώρα τα κακά μαντάτα ...
    Εάν είναι αχνό το "Scan Vst Plug-ins" box και στα Tools/Plugin manager oι κατηγορίες
    VST Instruments & VST Audio Effect είναι άδειες ,όλη η Εγκατάσταση Sonar είναι λάθος...

    Απεγκατέστησέ το,καθάρισε το μητρώο και πάλι όλο από την αρχή μέχρι να δείς τις λειτουργίες που ανέφερα να δουλεύουν ,άν έγινε  έτσι, καλό κουράγιο...

    Koίτα και αυτό ΕΔΩ για του λόγου το αληθές

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 26-10-2009 00:05 ]


    220493
    21.09.2009, 23:23

     

    Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τον πολύτιμό σου χρόνο και τις άμεσες απαντήσεις-βοήθειες που μου προσφέρεις....

     

    Κατέβασε το λινκ το παρακάτω. Μια φωτογραφία είναι να δείς πως δεν μου τα βγάζει σε αρχεία .dll !!!

    http://rapidshare.com/files/283172584/___________________.bmp.html

    Υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο και αν ναι πως;;;

     

    Ευχαριστώ για άλλη μια φορά


    Sharmman
    22.09.2009, 05:30

     

    Αγαπητέ μου στο είχα διευκρινίσει ότι μιλάω για τα αυθεντικά προγράμματα από την εταιρία ,γιατί αυτός ο installer είναι λάθος .
    Μετά την εγκατάσταση τοποθετούνται δύο φάκελλοι "C:\Program Files\Cakewalk\Studio instruments" & "C:\Program Files\Cakewalk\VstPlugins\Studio Instruments" χωρίς "1.0" και περιέχει τα dlls.
    Kατέβασε άλλο αφού φαντάζομαι δεν έχεις το αγορασμένο, και άσε την εγκατάσταση όπως την ορίζει ο installer, καθώς διάβασε και σχόλια τών peers γιά την καλή λειτουργία του.