ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Βιβλία για διάβασμα

    bluewolf
    15.09.2009, 15:54

    Παιδιά χαιρετώ την παρέα!{#emotions_dlg.walkman} Ξέρετε κανένα καλό βιβλίο να διαβάσω γιατί έχω ξεμείνει??! Με ενδιαφέρουν κυρίως μυθιστορήματα, αστυνομικά, περιπέτειας/φαντασίας αλλά είμαι ανοιχτή σε εναλλακτικές προτάσεις. Τα ιστορικά ή βαριά επιστημονικά δεν προτιμούνται. Είμαι 14 στα 15 αλλά γενικώς δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω και βιβλά που απευθύνονται και σε μεγαλύτερς ηλικίες. Απλά να είναι κατάλληλα για ανηλίκους και να μπορώ να τα καταλάβω... Προτείνετε και κανένα στα Αγγλικά, είμαι επίπεδο Lower. Αν μπορείτε να μου λέτε τίτλο, συγγραφέα, εκδοτικό οίκο, την υπόθεση και κανένα σχόλιο εκ μέρους σας θα με βοηθήσετε πολύ!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων, bluewolf{#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    15.09.2009, 16:30

    Επιχείρηση ΚΙΟΤΟ. Εχει αυτά που θέλεις, συν οτι θα μάθεις πολλά για τους κινδύνους που απειλούν το περιβάλλον και αυτούς που κάνουν "κουμάντο"


    Spirous
    15.09.2009, 16:38

    Όλα από STEVEN KING.


    TheDarkSideOfTheMoon
    15.09.2009, 20:50

    Σίγουρα τον Αλχχημιστή από Πάολο Κοέλο (ήμουν σε χάλια φάση και πραγματικά με γέμισε με αυτοπεποίθηση!),Ανεμοδαρμένα ύψη της Έμιλυ Μπροντέ (αν ψάχνεις κάτι πιο ρομαντικό και συγκινητικό),οποιοδήποτε της Αγκάθα Κρίστι (είναι τα καλύτερα αστυνομικά μυθιστορήματα) και τέλος τα σπασμένα φτερά του Χαλίλ Γκιμπράλ (κι αυτό ιδιαίτερα συγκινητικό).Αυτά....{#emotions_dlg.smartass}


    giorth
    16.09.2009, 05:07

    Η τριλογία του κόσμου του Φίλιπ Πούλμαν. Το πρώτο επίπεδο ανάγνωσης είναι η πλοκή και η δράση που έχει.
    Σε ένα δεύτερο όμως επίπεδο θα δεις πως έχει βαθύτερα μηνύματα. Μηνύματα που αφορούν την παγκοσμιοποίηση, την ανθρώπινη ύπαρξη και την θρησκεία.

    Είναι τρια βιβλία:

    Το αστέρι του Βορρά

    Ο άρχοντας των δυο κόσμων και το

    Κεχριμπαρένιο τηλεσκόπιο

    Είμαι 100% σίγουρος πως θα σου αρέσουν. Εμένα με είχαν ενθουσιάσει.

    Καλή ανάγνωση μικρέ. Συγχατητήρια που διαβάζεις βιβλία. Σπανίζει στις μέρες μας θαρρώ.

    Όλη μου την αγάπη,

    Χρήστος


    blacksheep
    17.09.2009, 00:39

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 16-09-2009 στις 05:07 έγραψε...

    Η τριλογία του κόσμου του Φίλιπ Πούλμαν. Το πρώτο επίπεδο ανάγνωσης είναι η πλοκή και η δράση που έχει.
    Σε ένα δεύτερο όμως επίπεδο θα δεις πως έχει βαθύτερα μηνύματα. Μηνύματα που αφορούν την παγκοσμιοποίηση, την ανθρώπινη ύπαρξη και την θρησκεία.

    Είναι τρια βιβλία:

    Το αστέρι του Βορρά

    Ο άρχοντας των δυο κόσμων και το

    Κεχριμπαρένιο τηλεσκόπιο

    Είμαι 100% σίγουρος πως θα σου αρέσουν. Εμένα με είχαν ενθουσιάσει.

    Καλή ανάγνωση μικρέ. Συγχατητήρια που διαβάζεις βιβλία. Σπανίζει στις μέρες μας θαρρώ.

    Όλη μου την αγάπη,

    Χρήστος



    την ιδια τριλογια θα σου προτεινα και γω!ειναι φανταστικο το γραψιμο αυτου του συγγραφεα!

    νομιζω πως θα σ αρεσει.επισει κοιταξε και το 'οι γεφυρες του χρονου' εκδοσεις ψυχογιος.συγγρααφεα δε θυμαμε,παντως ειναι γυναικα.


    Peace18
    17.09.2009, 06:19

    Όντως η Τριλογία του Κόσμου "τα σπάει"!!!

    Εγώ θα σου έλεγα τον Μικρό Πρίγκιπα επίσης... All time classic! Και η Μόμο του Έντε!Innocent


    bluewolf
    17.09.2009, 23:03

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Θα δω με τι θα αρχίσω γιατί εδώ στην επαρχία τα μισά δεν τα έχει και πρέπει να τα παραγγείλεις και συχνά κάνουν 100 μέρες να έρθουν. Πάντως αν κάποιος έχει κι άλλες προτάσεις ας τις πει, είναι καλοδεχούμενες!{#emotions_dlg.biggrin}