ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    Ψάχνω να βρω παλιές μουσικές εκπομπές στην κρατική και ιδιωτική TV

    DL
    20.09.2009, 13:41

    Βοήθεια: Ψάχνω να βρω παλιές μουσικές εκπομπές στην κρατική και ιδιωτική tv

    Κάνω την διπλωματική μου πάνω σε θέμα σχετικά με την προβολή της μουσικής από την τηλέοραση και ψάχνω να βρω τί γινόταν και τι εκπέμπονταν από μουσικές εκπομπές στη δεκαετία 1990 κυρίως... Ξέρει κανείς πού μπορώ να δώ;

    Η όποιος θυμάται ας αναφέρει κάποιες ενδεικτικά....Είναι μικρό μέρος του θέματος, αλλά χρειάζομαι μία ενδεικτική καταγραφή..

    Ευχαριστώ πολύ!!!{#emotions_dlg.biggrin}

     


    -----------------
    DL...πάντα σκαλίζοντας τα μουσικά- μουσικολογικά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-09-2009 14:35 ]


    johnrgal
    20.09.2009, 13:58

    Μπορείς να μπεις στο www.greek-movies.com !!Θα βρεις πολύ πράμα


    alkyoni
    20.09.2009, 14:36

    Ριξε μια ματια και στο Οπτικοακουστικο Αρχειο της ΕΡΤ:
    http://62.103.160.123/wpasV2/public/c01-arch-index.aspx

    Σιγουρα θα βρεις πολλες ενδιαφερουσες πληροφοριες και εκπομπες απο τα παλια! Wink
    Καλη επιτυχια στην διπλωματικη σου!{#emotions_dlg.smartass}


    DL
    20.09.2009, 15:00

    Ευχαριστώ!

    Ναι το είδα λιγάκι το οπτικοακουστικό αρχείο, αλλά δεν βγάζει ημερομηνίες ή μάλλον χρονολογίες των εκπομπων..

    και αυτό με δυσκολεύει πολύ..{#emotions_dlg.blink} ..μήπως κάνω κάποιο λάθος;


    SouLRocK
    20.09.2009, 15:19

    Μια που θυμάμαι (αφου την εβλεπα) ήταν το jammin' στο ΕΤ-3 το 1998-99 νομίζω..


    https://www.youtube.com/watch?v=u5z37oYOaiILink

    >

    {#emotions_dlg.walkman}


    kwstasagas
    20.09.2009, 22:36

    Χμμμ .... ευκαιρία να φρεσκάρω λίγο τη μνήμη μου ......

    - ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ με τον Γκούτη

    - ΜΕΤΑΛΜΑΝΙΑ με τον Δημήτρη Κατή

    - ΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΕΙΟ με τον Στάθη Παναγιωτόπουλο στην ΕΡΤ3

    - ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΑΛΕΙΔΟΣΚΟΠΙΟ με τον Λευτέρη Κογκαλίδη ομοίως στην ΕΡΤ3

    - ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ με τον Διονύση Σαββόπουλο [θρυλική εκπομπή]

    - ΜΕGA STAR με τη Ναταλία Γερμανού στα πρώτα χρόνια της, μετά σταμάτησα να την παρακολουθώ κι έτσι δεν θυμάμαι τις επόμενες παρουσιάστριες της εν λόγω εκπομπής

    - ΧΑΡΙΝ ΕΥΦΩΝΙΑΣ με τον Παπαδόπουλο από "Τα παιδιά από την Πάτρα"

    - ΑΥΛΑΙΑ με τον Κύβελο [με έμφαση στους Έλληνες τραγουδοποιούς των 90ς]

    - Μια εκπομπή που δεν θυμάμαι το όνομά της, την οποία παρουσίαζε ο ΘΩΜΑΣ ΜΠΑΚΑΛΑΚΟΣ και παρουσίαζε Έλληνες στιχουργούς


    alkyoni
    21.09.2009, 02:44

    Παράθεση:

    Το μέλος DL στις 20-09-2009 στις 15:00 έγραψε...

    Ευχαριστώ!

    Ναι το είδα λιγάκι το οπτικοακουστικό αρχείο, αλλά δεν βγάζει ημερομηνίες ή μάλλον χρονολογίες των εκπομπων..

    και αυτό με δυσκολεύει πολύ..{#emotions_dlg.blink} ..μήπως κάνω κάποιο λάθος;


    Χμμ.... οντως εχεις δικιο Λινα! Δεν εχει ημερομηνιες/χρονολογιες...{#emotions_dlg.thumbdown} (τοτε τι σοϊ αρχειο ειναι!! θα μου πεις...){#emotions_dlg.confused1} .
    Ισως θα μπορουσαν να σε βοηθησουν αν τους εστελνες μια επιστολη σχετικα με τις πληροφοριες που ζητας για καποιες εκπομπες που εντοπισες στο αρχειο τους ...(λεω... μπας και απαντησουν...)


    Να προσθεσω επισης στην πολυ κατατοπιστικη καταγραφη του συνφορουμιτη kwstasagas, ακομα μια εκπομπη που προβαλοταν στην ΕΤ3 στα μεσα του '90 πρεπει να ηταν.
    Η εκπομπη "ΒΟΛΤΑ" με τον Γιαννη Τσολακιδη που παρουσιαζε τραγουδιστες-τραγουδοποιους-συνθετες κλπ απο την Βορεια Ελλαδα και οχι μονο! Η εκπομπη ηταν γυρισμενη σε χαρακτηριστικες γωνιες της Θεσσαλονικης οπου εκαναν την ΒΟΛΤΑ τους ο παρουσιαστης με τον εκαστοτε καλεσμενο και ακουγαμε λιγα αποσπασματα απο την δουλεια τους.

    Καθως επισης και το "Να η ευκαιρια!" απο το οποιο περασαν και γνωστοι, σημερα ,τραγουδιστες στα πρωτα τους βηματα, οπως ο Θεμης Αδαμαντιδης, η  Γλυκερια κ.α.
    Η εκπομπη προβαλλοταν στην δεκαετια του '80 σε 1η φαση στην ΕΡΤ νομιζω, αλλα την "επανεφεραν" ανανεωμενη  στο Mega Channel στις αρχες  της δεκαετιας του 2000 (αν θυμαμαι καλα...)

    Περισσοτερα για παλιες ψυχαγωγικες εκπομπες της tv , μπορεις να δεις και σ' αυτο το πολυ ενδιαφερον λινκ:http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?f=363

    Ααα... και μια μικρη διορθωση μιας και το θυμηθηκα ...
    Το "Μουσικο Καλειδοσκοπιο", το παρουσιαζε ο Κωστας Σγοντζος (που τον θυμηθηκα!!!!) στην ΕΡΤ2 τοτε... και παρουσιαζε νεες ποπ-ροκ επιτυχιες ελληνικες και ξενες ( δεκαετια '80s).
    Επισης ο Λευθερης Κογκαλιδης παρουσιαζε μεχρι προσφατα την εκπομπη "Χρυσες Μελωδιες" στην ΕΤ3 με soundtracks απο παλιες ταινιες και μιουζικαλ του αμερικανικου κινηματογραφου.

    Καλη συνεχεια!Wink

     


    dafnoula
    21.09.2009, 14:17
    DL
    21.09.2009, 17:38

    Σας ευχαριστώ όλους....{#emotions_dlg.biggrin}

    (Παρότι καιρό στο musicheaven, δεν έχω ξαναγράψει...κ έτσι δεν ήμουν σίγουρη για την ανταπόκριση...Αλλά...!! Με κατατοπίσατε πραγματικά{#emotions_dlg.thumbup}¨)

    Όσον αφορά το οπτικοακουστικό αρχείο, είναι εξοργιστικά μεγάλη παράλειψη να λείπουν οι χρονολογίες...διότι παύει να είναι αρχείο...αλλά ..δεν πειράζει..

    Έτσι κ αλλίως σκόπευα να κάνω μία επίσκεψη στην ΕΡΤ μπας κ βγάλω κάτι περισσότερο...

    (τώρα θα έχω και περισσότερα να ρωτήσω..)