ελληνική μουσική
    704 online   ·  210.848 μέλη
    sea_like_eyes
    22.09.2009, 06:12

    Πάντα υπό τους ήχους του λικνιζόταν οι ποιο καυτές υπάρξεις στα rock-Metal Clubs . . . δερμάτινα μαύρα κολάν . . . μπότες . . . μπούστο ad astra(spiritual beggars) και τα Metal-birds(ελευθερη μεταφραση) με την βοήθεια των στενών παντελονιών κι ενιοτε των καλτσών να μοιάζουν σαν αυτό του Pete North(μη μου πείτε πως δεν τον ξέρετε)!

    Sleaz’Hair’Heavy’Metal  λοιπον!Εχουμε και λεμε . . . δεκαετια του 80 . . . εκατομυρια χρηματων . . . τονοι από δοξα και προφηλακτικα(τα οποια ηταν περιττά-όπως τα λογια-) . . . μπυρα . . . κι άλλη μπυρα . . . Sex . . . κι άλλο Sex . . . ένα κραγιον . . . μια ‘’σκια’’ . . . μια ψευτικη κουκλα . . . μια αληθινη . . . δυο αληθινες . . . πολλες αληθινες κουκλαρες . . .ενα video clip . . . το mtv . . . dollars . . . $$$$ . . . TA ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!!!

     

    Υ.Γ αααααα ξεχασα ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!!!

    Υ.Γ ‘’Shout at the Devil’’ . . . ένα από τα ποιο ΤΡΟΜΕΡΑ(και ΒΡΩΜΕΡΑ)  albums των 80’s . . . κι όχι μονο αυτό . . . Motley crue,Bon Jovi,Guns n Roses,Ratt,Skid Row,Def Leppard(ναιιιιι) Twisted Sister,Europe, Quiet Riot, Poison . . . φτανει γιατι βαρεθηκα!!!

    Υ.Γ Περιμενω αποψεις . . . (εκτος από του Ninja Seatzoune-man-το κινητο τα εχει παιξει και ο SVEN VATH επαιξε δυστυχως παρασκευη- που θα θαψει το topic κανονικοτατα!!!!!!!!!)χαχαχα

     

     

     

     

    (τυπικο γαμω-τα-candels- hair-Metal των τοτε 80's στο γιου ες εη)

     

     

     


    -----------------
    ‘’. . . Komm Und Traum Mitmirden Mitternacht Straum . . . ‘’

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 22-09-2009 06:16 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 22-09-2009 06:57 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-09-2009 13:43 ]


    marching-girl
    22.09.2009, 12:52

     

     

    επίσης το καρακλασσικοτατο και πολυαγαπημένο..

     

     


    sea_like_eyes
    22.09.2009, 13:31

    δεν αντεχω τις μπαλαντες . . . καποτε τις αντεχα μα . . . τι περιμενεις απο καποιον που σμρ ξυπνησε με NecroNomiCon!

    Υ.Γ jenny Y. με πιανεις . . . τρομερα τα groups που ''ανεβασες'' . . . ευγε girl . . .

    Y.Γ δεν κανονιζουμε την συναντηση Παρασκευη να σκασουμε καπακι 8ball και απο dizzy πλευρα να τα σπασουμε . . . πες και τους erratic escape . . . γιατι εχω χασει επικοινωνια!!!


    marching-girl
    22.09.2009, 13:45

    ma george.. οι ερράτικ δεν είναι οι ερράτικ που ήξερες (μόνο ο chris έμεινε όλοι οι αλλοι είναι new ;) xaxa)...off topic{#emotions_dlg.beer}

     

    on..

     

     

     


    montechristos-ole
    22.09.2009, 14:22

    Γουστα οι ποζεριες....Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει...Στο ενα foroum κραζουν τους ποζεραδες και στο αλλο τους επαινουν...Οταν καταλαβαιτε ποια ακριβως ειναι η αποψη σας,αφηστε μας και μας να καταλαβουμε...Και δεν συμβαινει μονο με τις ποζεριες αυτο το βιολι...Τεσπα...Για το glam τωρα...Για μενα αποτελεσε την απαρχη της εκφρασης μιας ολοκληρης γενιας,που καλα κρατει μεχρι τις μερες μας...Ποιοτικες μουσικες,αξεπεραστο στυλ και πολυ κεφι για ξεφαντωμα...Ακομη και σημερα οταν ακους εκεινα τα κομματια σου φερνουν στο μυαλο εποχες, που ακομη και αν δεν τις εζησες, νιωθεις σαν να ξερεις καλα...Ποιος δεν θα ηθελε να καβαλησει τη μηχανη και να σερνονται γκομενες στα ποδια του,οπως σε εκεινα τα βιντεο κλιπ των motley crue?Ποιος δεν θα ηθελε να σπαει στην κυριολεξια ο,τι του τη δινει οπως στα βιντεο των skid row?Πιστευω πως αυτο το ειδος ειναι ενα διαμαντι της παγκοσμιας μουσικης και πρεπει να κανουμε ο,τι περναει απο το χερι μας για να μη χαθει αυτη η λαμψη!

    We are the youth gone wild....!!!!!!


    sitzoune81
    22.09.2009, 16:34

    Ανοίγω το 3ο Cd των Helstar, A Distant Thunder (1988),

    βγάζω το βιβλιαράκι, μέσα οι στίχοι και μια φώτο της μπάντας,

    το μάτι πηγαίνει στους στίχους του τελευταίου κομματιού, αλλά στίχοι δεν υπάρχουν, καθώς πρόκειται για speed/thrashy διασκευή,

    κάτω απ' τον τίτλο του κομματιού διαβάζω τα εξής:

    "Dedicated to bands who are all glam and no jam, all hair and no face, image and no substance"

    Το κομμάτι ονομάζεται He's A Woman, She's A Man και είναι των (τι τραγική ειρωνία! έτσι πως κατήντησαν κι αυτοί μετά το 1983...) Scorpions.

    Sea... με ξέρεις. Άνετα τραγουδάμε αγκαλιά παρέα με μπύρες σε τέτοια μαγαζιά τα κομμάτια τέτοιων hair συγκροτημάτων, φωνάζοντας, γουστάροντας και -στην τελική- περνώντας τέλεια!

    ...αλλά, δεν γίνεται να πάρω τέτοιες μπάντες στα σοβαρά... να αγοράσω π.χ. cd τους... να πάω σε live τους, να τους υπολογίζω εν τέλει... κλάην μάην φάην ον δε λάην...


    montechristos-ole
    22.09.2009, 22:55

    Ωραιες αποψεις!!!!Ριζοσπαστικες και πρωτοτυπες....


    marching-girl
    23.09.2009, 23:21

    Γαμάτα μεικαπ, φριζαρισμένες τρίχες και ροκ εν ρολ τσιρίδες...τρου πράματα, τι να λέμε τώρα;; {#emotions_dlg.beer}


    inkve
    25.09.2009, 15:55

    εγω παντως ταμπελες τυπου hair Metal,sleaze,pozer glam, τις βρισκω επιεικως γελοιες!!!

     

    σκεφτειτε το λιγακι....φιλε τι μουσικη ακους??hair Metal δικε μου...τα σπαει...μα ελεος!!

    μιλαμε για φοβερη κοτσανα....εγω δηλαδη που ακουω 80ies και το μαλλι μου ειναι μοικανα πως λεγομαι??pozer mohican hair Metal glam??τι λες ρε μεγαλε τωρα...εχει και κεντρικο κλειδωμα??

    τετοιοι <<τιτλοι>>θα επρεπε να σας  προσβαλουν!

    ροκ ειναι ρε παιδια...ωραιο,αυθορμητο,ζωντανο και φασαριοζικο...απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι βλακειες..

     

    ΥΓακομα πιο ασχημο ειναι οταν αναφερεστε στο 80ies ροκ μη ξεχνωντας τις γκομενες,τα φραγκα την δοξα το σεξ και τα ναρκωτικα...

    ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!

    you are on the highway to ΛΕ.ΠΑ...!!!!


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 25-09-2009 16:12 ]


    sea_like_eyes
    25.09.2009, 17:00

    inkve . . . σε λιγο θα πεις πως μας λυπασαι κιολας . . .

    Ναι . . . τοτε δεν υπηρχαν ταμπελες και τα ρεστα . . . επισης καποιοι δεν τις μπορουν ενω καποιοι αλλοι τις γουσταρουν . . . εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια!Μου αρεσει να παιζω με τις ταμπελες . . . συντροφια με φιλους,μπυρες κτλ . . . να ''μαλωνουμε'' για groups etc . . .

    Ναι ρε inkve . . . hair Metal . . . κι εδω στην θεσσαλονικη υπαρχουν ατομα 30+ ετων που το ΦΩΝΑΖΟΥΝ κι ολας . . . (μαγκια τους)

    ''...απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι βλακειες...''

    Λεω την αποψη μου . . . κι απο κει και περα να παμε να αγαπηθητε . . . ωραιος εισαι . . . !!!

    Οσο για το υ.γ σου . . . αν οντως τοτε στα 80's . . . ησουν μουσικα-οπαδικα κτλ στα πραγματα . . . σιγουρα θα καταλαβαινες πως υπερβαλλω . . . διοτη τοτε το Metal ηταν παρεξηγημενο ΟΟΟΟΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ!!!!Το image των groups . . . και ειδικα των Glam/sleaz/Hair/hand'n'Heavy/Dirty/Rock . . . κερδιζε τις εντυπωσεις . . . απο την ΜΟΥΣΙΚΗ!!!Ηταν η εποχη του IMAGE πιστευουν πολλοι . . . το οτι εβγαιναν ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ . . . αργησαν να το καταλαβουν . . . ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΠΑ . . .

    Υ.Γ αν εχεις οντως μαλλι μοικανα τοτε . . . you are on the highway to Ελλαδα εχεις Ταλεντο . . . (γιατι θελει ταλεντο man)

    Y.Γ no offence . . . {#emotions_dlg.beer}


    giorgosziotas
    26.09.2009, 05:04

    Η απέχθεια, ορισμένων της γενιάς εκείνης, προς τη Glam, γέννησε τη Thrash. Από αυτή τη σκοπιά και μόνο αν το κοιτάξω... είμαι ευτυχής.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : giorgosziotas στις 26-09-2009 05:06 ]


    inkve
    26.09.2009, 15:35

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 25-09-2009 στις 17:00 έγραψε...

    inkve . . . σε λιγο θα πεις πως μας λυπασαι κιολας . . .

    Ναι . . . τοτε δεν υπηρχαν ταμπελες και τα ρεστα . . . επισης καποιοι δεν τις μπορουν ενω καποιοι αλλοι τις γουσταρουν . . . εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια!Μου αρεσει να παιζω με τις ταμπελες . . . συντροφια με φιλους,μπυρες κτλ . . . να ''μαλωνουμε'' για groups etc . . .

    Ναι ρε inkve . . . hair Metal . . . κι εδω στην θεσσαλονικη υπαρχουν ατομα 30+ ετων που το ΦΩΝΑΖΟΥΝ κι ολας . . . (μαγκια τους)

    ''...απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι βλακειες...''

    Λεω την αποψη μου . . . κι απο κει και περα να παμε να αγαπηθητε . . . ωραιος εισαι . . . !!!

    Οσο για το υ.γ σου . . . αν οντως τοτε στα 80's . . . ησουν μουσικα-οπαδικα κτλ στα πραγματα . . . σιγουρα θα καταλαβαινες πως υπερβαλλω . . . διοτη τοτε το Metal ηταν παρεξηγημενο ΟΟΟΟΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ!!!!Το image των groups . . . και ειδικα των Glam/sleaz/Hair/hand'n'Heavy/Dirty/Rock . . . κερδιζε τις εντυπωσεις . . . απο την ΜΟΥΣΙΚΗ!!!Ηταν η εποχη του IMAGE πιστευουν πολλοι . . . το οτι εβγαιναν ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ . . . αργησαν να το καταλαβουν . . . ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΠΑ . . .

    Υ.Γ αν εχεις οντως μαλλι μοικανα τοτε . . . you are on the highway to Ελλαδα εχεις Ταλεντο . . . (γιατι θελει ταλεντο man)

    Y.Γ no offence . . . {#emotions_dlg.beer}



    ενταξει...εγω ταμπελες δεν γουσταρω...και με πειραξε επισης η αναφορα σε ολα,  η μουσικη ομως τελευταια..

     

    τετοιες ονομασιες με ενοχλουν ειδικα στα 80ies που οπως ειπες  εχουν βγει ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ και ΦΟΒΕΡΑ συγκροτηματα αλλα οι τοτε Metal-πατερες στο ellada κοιταζανε να βαζουν τον Bon Jovi και τον joey tempest στην λιστα με τις καλυτερες τραγουδιστριες!!!

    το παραπανω ειναι πραγματικοτητα...δεν θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις σε ποιο περιοδικο γραφοντουσαν..

    οποτε μην το χαρακτηριζεις Metal...

    το αστειο ξερεις ποιο ειναι??οτι αργοτερα οταν πηγαν στρατο αυτοι που τα γραφανε αλλαξανε γνωμη!!και φυσικα κανανε την κωλοτουμπα και σημειωνανε....<<τελικα δεν ειναι ασχημο να ακους το final countdown οταν εισαι στην σκοπια οταν τα σκυλαδικα σου εχουν κανει το κεφαλι καζανι....εαν προσεξετε τις κιθαρες θα καταλαβετε οτι το μονο που χρειαζεται ειναι απλα λιγη ενταση σε αυτες ωστε να γινει ενα πολυ ωραιο metal κομματι>>....μαλιστα....εκει δεν τους ενοχλουσε η <<τραγουδιστρια>>ο tempest...

    οχι...δεν ημουνα στα 80ies...δεν μπορουσα να ειμαι...στα 80ies υπηρξαν οι 40 και ανω...απλα εχω πολλες εικονες λογω γειτονιας και επειδη καμια φορα με παιρναν μαζι τους τα αδερφια μου!!!

    οποτε ας αφησουμε αλλους να μιλησουν για το τι επαιζε ακριβως....

     

    το υστερογραφο σου δεν θελω να το σχολιασω διοτι θα σε προσβαλλω(ελπιζω η ειλικρινεια να ειναι κατι το οποιο εκει στην θεσσαλονικη  οι hairMetallers το εκτιματε)

     

    ΥΓ...ΑΝ εχεις καταλαβει συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα τα οποια λες...

     


    sea_like_eyes
    26.09.2009, 17:06

    δεν ειμαι hairMetaller . . . δεν ειμαι ΚΑΝ Metaller . . . μουσικη ακουω απλα!Ετυχε τελευταια να κανω παρεα με ατομα της συγκεκριμενης φασης και . . . ειπα να ακουσω κατι παραπανω!Εχεις απολυτο δικιο για τους δηθεν οπως υπηρχε και το αλλο φαινομενο . . . απο europe και guns n roses(με δερματινο παντελονι και μαλλι παντοφλα) η αλλαγη σε σε πρωτο τραπεζι πεγκυ ζηνα(με γραβατια και τα ρεστα)!!!Για το υστερογραφο ζηταω Sorry . . . εκει πηγαινε και το no offence . . . δεν ειχα προθεση να προσβαλλω σε καμια περιπτωση . . .

    Υ.Γ καταλαβα ποιo magazine λες . . . αλλα ετσι παει . . . δυστυχως σκεφτομαστε αργγγγγγγαααααααα σε αυτη την χωρα . . . (κι ακουμε ποιο αργα)

    Υ.Γ {#emotions_dlg.beer} μαζι σου μαν . . .


    inkve
    26.09.2009, 20:14

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 26-09-2009 στις 17:06 έγραψε...

    (με δερματινο παντελονι και μαλλι παντοφλα)

     



    χαχαχαχα...μαλλι παντοφλα!!

    δεν μπορω να φανταστω την κομμωση αλλα μου φανηκε τρομερο!!lol...

     

    τα 80ies ηταν γενικα ανθηρη εποχη για ολα τα ειδη μουσικης....απο ροκ...ποπ...γκοθικ...ραπ...κτλ...κτλ..

     

    και για να μην ξεφυγει αλλου το θεμα ακολουθει βιντεακι απο lynch mob με τον παιχταρα george lynch!!