ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.849 μέλη

    Ρεπερτόριο μουσικής δωματίου

    melin
    23.09.2009, 01:47

    Kαλησπέρα σε όλους,

    ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πεί και αν υπάρχει βασικά, συκγκεριμένο ρεπερτόριο μουσικής δωματίου για βιολί - κιθάρα. Και γενικότερα τι θα μπορούσε να παίξει ενας τέτοιος συνδιασμός οργάνων???

     

    ΕυχαριστώCool


    yiannisyiannis
    23.09.2009, 09:28

    Ναι υπάρχει. Έχει γράψει καταπληκτικές σονάτες ο Παγκανίνι για βιολί και κιθάρα, ο οποίος εκτός από δεξιοτέχνης του βιολιού, ήταν και βιρτουόζος κιθαριστής. Προσωπικά έχω στη δισκοθήκη μου τρια CD με έργα του Παγκανίνι για βιολί και κιθάρα, φυσικά αν ψάξει κανείς μπορεί να βρει περισσότερες παραγωγές.


    GAGA
    23.09.2009, 10:36

    Είναι αρκετά συνυθησμένος ο συνδυασμός βιολί-κιθάρα στιςτάξεις της μουσικής δωματίου....

    Εκτός απο τις Centone di sonate του Paganini που είπε ο yannisyannis υπάρχουν πραγματικά πάρα πολλά έγα γραμμένα ή μεταγραμμένα για κιθάρα-βιολί.

    Θα σου πρότεινα την "Ιστορία του Τανγκό" του Α. Πιατσόλα ,έργο σταθμός που όλου αξίζει να το παίξουμε.

    Η Σούιτα αυτή είναι γραμμένη κανονικά για φλάουτο-κιθάρα αλλα το μέρος του φλάουτου παίζεται άνετα και απο το βιολί και συνηθίζεται εξίσου και αυτός ο συνδυασμός.

    Γενικά θα σου πρότεινα, να επιλέξεις έργα που έχουν "ζουμί" και τα δύο όργανα και η κιθάρα να μην περιορίζετε σε συνοδευτικό ρόλο (πχ όπως γίνετε πολλές φορές στα έργα του Paganini).

     

    Καλή συνέχεια!

     


    melin
    23.09.2009, 20:23

    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

    Να ρωτήσω, εννοείς το "historia del tango" του piazzola? Δηλαδή, αυτό?

    http://www.rapidshareindex.com/Astor-Piazzolla-Historia-del-Tango-Vol-2-1994_34947.html

    Αυτό ξέρω ότι είναι δίσκος με κομμάτια, υπάρχει και σουίτα με το ίδιο όνομα? Μπορείς να μου δώσεις link ή κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω για να το ψάξω? Να το ακούσω και αν μαρέσει να πάω να πάρω και την παρτιτούρα.

    Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    GAGA
    23.09.2009, 20:43

    Δικό μου λάθος που δεν το διευεκρίνισα.Οχι τον δίσκο του A. Piazzola αλλα την σουιτα...Είναι μια σουίτα σε τέσσερα μέρη original γραμμένη για φλάουτο και κιθάρα που συχνά παίζεται και απο βιολί-κιθάρα.

    Πχ αυτό είναι το 3ο μέρος

    >

     

    Στείλε μου το mail σου σε πμ


    melin
    24.09.2009, 13:57

    Ναι, το κατάλαβα μέσα απο το ψάξιμο που έκανα και εγώ χτθες στο youtube και είχα βρέι και γω αυτο:

    >

    Αυτό που έστειλες είναι το ίδιο μέρος, αλλά ακούγεται πολύ καλύτερα σαν ηχογράφηση. Οκ, σε ευχαριστώ πολύ!!!

     


    fibonazzi
    01.10.2009, 02:41

    Gulliani σονάτες.


    RockAlximistis
    01.01.2010, 13:44

    Επειδη παίζω και κιθάρα και βιολί,πρόσφατα στο ίντερνετ συναντησα κάποιες μεταγραφές από πασίγνωστα έργα του Μπαχ...Βέβαια επειδή μιλάμε για τον συγκεκριμένο συνθέτη,και τα δύο όργανα απαιτούν άρτια τεχνική και δεξιοτεχνία...


    GuitarJournal
    02.01.2010, 12:36

    καλημερα και καλη χρονιά. Να προσθέσω και εγώ κάποιες πληροφορίες στο θέμα αυτό. Εκτός από τα πολύ γνωστά και θαυμάσια έργα του Παγκανίνι, αλλά και των Piazzola κ Giuliani που ήδη αναφέρθηκαν υπάρχουν πραγματικά αριστουργήματα και άλλων συνθετών

    Ibert, Locatelli, Domeniconi, Hans Haug ... Rodrigo ........ και ο κατάλογος μεγαλώνει αφάνταστα

    Μια περιπλάνηση στους καταλόγους των εκδοτικών οίκων ψάχνοντας για κιθάρα και βιολί αρκεί να καταλάβει κανείς πόσο πολύ αγαπητός είναι αυτός ο συνδυασμός

    καλή επιτυχία


    toscana
    29.08.2011, 00:15
    για τραγουδι ξερει κανεις? (musica da camera)