ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.834 μέλη

    Πάνος Μουζουράκης & Μάρω Μαρκέλλου στο Οξυγόνο Live

    tranzistoraki
    23.09.2009, 06:46

    ΟΥΦ
    ΠΑΝΟΣ ΜΟΥΖΟΥΡΑΚΗΣ & ΜΑΡΩ ΜΑΡΚΕΛΛΟΥ

    από Παρασκευή 2 Οκτώβρη
    κάθε Παρασκευή & Σάββατο

    ΟΞΥΓΟΝΟ LIVE

    Η Μάρω Μαρκέλλου και ο Πάνος Μουζουράκης ενώνουν τις δυνάμεις τους προκαλώντας τον ενθουσιασμό και των δυο προαναφερθέντων τουλάχιστον και σας παρουσιάζουν το "ΟΥΦ", ένα live που θα εκπέμπει θετική ενεργεία, καλή μουσική και “γοητευτικές” επί σκηνής παρουσίες.

    Οι ίδιοι δηλώνουν ότι "θα καταπιάνεται και με σοβαρά θέματα, χωρίς όμως σε οποιοδήποτε σημείο να αναγκαστείτε να σκεφτείτε, προβληματιστείτε και ξεβολευτείτε, γιατί δεν θα τα/το σχολιάσουμε. Το "ΟΥΦ" είναι μια λέξη που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν έκφραση αισθήματος ανακούφισης αλλά και σαν εκδήλωση καταπίεσης.
    Και έτσι νιώθουμε εμείς ελεύθεροι καταπιεσμένοι!"

    Σχεδιασμός φωτισμών: Γιώργος Τέλλος

    Σκηνική επιμέλεια: Νίκος Κόνιαρης

    Ώρα εισόδου: 23:00   Είσοδος με ποτό: 15€

    www.oxygonolive.gr


    -----------------
    www.tranzistoraki.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 23-09-2009 06:48 ]


    jorge
    23.09.2009, 09:23

    χορηγός επικοινωνίας: MusicHeaven

    :)

     

    ΥΓ Σύντομα θα διαθέσουμε και προσκλήσεις


    jorge
    06.10.2009, 00:27

    Και η αφίσα :)





    επισυναπτόμενα: OUFpurpleSmall.jpg 
    jorge
    01.11.2009, 04:41

    Μόλις γυρίσαμε από Πάνο Μουζουράκη και Μάρω Μαρκέλλου. Πραγματικά πολύ ωραίο live, με ζωντάνια, καλό ήχο και ένα ρεπερτόριο κορυφαίο. Χρόνια είχα ν' ακούσω σε μαγαζί τόσο ωραία τραγούδια. Αυτό βέβαια οφείλεται και στις φωνητικές δυνατότητες του Μουζουράκη και της Μαρκέλλου που είναι πολύ μεγάλες.

    Όλοι αυτοί οι μεγάλοι συνθέτες του εντεχνοροκ, μήπως κάποια στιγμή πρέπει να γράψουν τραγούδια για τέτοιες εκπληκτικές φωνές, αντί να τα τραγουδούν οι ίδιοι με τις βαρετές και χωρίς δυνατότητες φωνές τους;


    kwstasagas
    01.11.2009, 11:42

    Τον κ. Μουζουράκη δεν τον έχω ακούσει να τραγουδάει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τις φωνητικές του ικανότητες ....

    Για την Μάρω Μαρκέλου όμως, jorge, που την έχω δει κάμποσες φορές λάιβ [άλλοτε στο πλάι του ΦΟΙΒΟΥ ΔΕΛΗΒΟΡΙΑ και άλλοτε μόνη της, στην παρουσίαση του cd της], ας μού επιτρέψεις να διαφωνήσω .... Το πολύ νέο αυτό κορίτσι έχει μια ιδιαίτερη ικανότητα να σκαρώνει ευρηματικά, "πιπεράτα" τραγουδάκια και, μάλιστα, κινούμενη σε ένα τελείως δικό της προσωπικό ύφος !!! Έχει, επίσης, την ικανότητα την ίδια στιγμή να είναι αφενός "παιχνιδιάρα", αφετέρου να σού μιλάει πολύ σοβαρά !!! Διακρίνω, επίσης, στους στίχους της έναν λόγο γεμάτο φρεσκάδα, ζωντάνια, με πολλές έκφράσεις που χρησιμοποιούν σήμερα οι 20ρηδες, πλην, όμως με νόημα και ουσία και, επιπλέον ... μπορεί άνετα να μιλήσει και σε μένα που κοντεύω να 40ρήσω ....

    Αλλά για τα φωνητικά προσόντα της .... δυστυχώς η φωνή της είναι αρκούντως άτεχνη και το κυριότερο : χωρίς καλή άρθρωση. Έτσι, όποτε την έχω ακούσει να τραγουδάει, πολλές λέξεις από τους στίχους της τις έχασα, δεν έφτασαν στα αυτιά μου. Φυσικά, μού αρέσει πολύ να την ακούω να τραγουδάει δικά της τραγούδια, με αυτή τη φωνή που διαθέτει [όπως, άλλωστε, μού αρέσει να ακούω τους τραγουδοποιούς να τραγουδούν δικά τους τραγούδια, όποια φωνή κι αν διαθέτουν : π.χ. τον "Πεχλιβάνη" δεν μπορώ να τον φαντασθώ με άλλη φωνή πλην του Θανάση Παπακωνσταντίνου]. Όμως .... όποτε η Μάρω Μαρκέλλου έχει επιχειρήσει να τραγουδήσει τραγούδια άλλων, το αποτέλεσμα μάλλον δεν ήταν το καλύτερο ....  


    jorge
    01.11.2009, 16:22

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 01-11-2009 στις 11:42 έγραψε...

    και το κυριότερο : χωρίς καλή άρθρωση. Έτσι, όποτε την έχω ακούσει να τραγουδάει, πολλές λέξεις από τους στίχους της τις έχασα, δεν έφτασαν στα αυτιά μου.

    Αυτό το παρατήρησα κι εγώ, όταν έπαιζε full-band. Κάποιους στίχους τους έχανα, αλλά λες, οκ, σε κλειστό μαγαζί είμαι, σχετικά μικρό, η μπάντα παίζει κοντά στα "κόκκινα", ε, έχω πιει και εγώ 2 ποτάκια, ίσως χάνω και κάτι...

    Όμως όταν βγήκε στο τέλος με την κιθάρα, μόνη της, αναθεώρησα. Εκεί δεν έχασα τίποτα.


    rompa
    08.11.2009, 18:33

    Πήγαμε χθες βράδυ. Ο Μουζουράκης - καλή φωνή ως και πολύ καλή μπορώ να πω ΑΛΛΑ .. θα πω ότι με κούρασε λίγο το χιούμορ του. Μπορεί να είναι άνετος στη σκηνή αλλά δεν βρήκα και ιδιαίτερα αστεία τα όσα έλεγε μετά από ένα σημείο . Μάλλον τελικά δεν είναι και τόσο ευφυής, όσο τον προβάλλουν. Η Μαρκέλλου, σου δίνει την εντύπωση ότι κινείται στη σκιά του, προσπαθώντας να πετάξει και αυτή τη δική της ατάκα. Ακούσαμε ωραία κομμάτια αν και νομίζω ότι στην αρχή δεν ήταν ανάγκη να λένε μαζεμένα όλα τα δικά τους . Χροιά Μουζουράκη στο "I put a spell on you " αξιοσημείωτη .. Καλύτερα να τραγουδάει περισσότερο γιατί ερμηνεύει με ένα δικό του τρόπο που κάποιες φορές μαγεύει ..

    Στα πολύ μείον του μαγαζιού - καθόλου εξαερισμός σε ένα χώρο όπου όλοι κάπνιζαν με αποτέλεσμα να είναι αποπνικτικά .

    Να ευχαριστήσω πολύ για τις προσκλήσεις !!!