ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη

    Προτάσεις για Vst Software Μπάσο!!!

    MusicMaker83
    23.09.2009, 23:57

    Ο τίτλος του θέματος τα λεέι όλα.. Το daw που χρησιμοποιώ είναι το Logic και θέλω ενα software που να δίνει τον πιο αληθοφανή ήχο ηλεκτρικού και ακουστικού μπάσου.

    Έχω στο νου μου τα εξής: Spectrasonics Trilogy Bass-Module και  Best Service Chris Hein Bass ,  ποιά είναι η γνώμη σας, τα έχει δουλέψει κανείς? Υπάρχει κάτι πολυ καλύτερο σε αυτα τα λεφτά?

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    Sharmman
    24.09.2009, 01:21

     

    Προανέφερες τα δύο καλύτερα ( Trilogy και Chris Hein Bass ) που δουλεύω και 'γώ για καθάρό μπάσσο ,(γιατί μετά πάμε αλλού όπως Omnisphere),
    και επιπρόσθετα θα αναφέρω και κάποια άλλα που χρησιμοποιώ :

    Bass collection of COLLOSUS
    Bass collection of NI Komlete 5
    Broomstick Bass
    Seinberg Virtual Bassist
    Cakewalk Bass Guitar απο τη σειρά Cakewalk Instrument 

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 26-10-2009 00:09 ]


    MusicMaker83
    24.09.2009, 08:28

    Τι εννοείς με το "καθαρό μπάσο'? Αληθοφανή?

    Σίγουρα δεν θέλω κάτι που να θυμήζει synth bass.

    Να πώ την αλήθεια παλιά είχα "δανεισμένο" το virtual bassist της steinberg αλλα  δεν το βρίσκω πουθενά για να το αγοράσω, κρίμα και έκανα καλή δουλειά με αυτό. Είχε ωραία presets για είδη μουσικής που δεν κατέχω, άσε που αν ήθελες έβαζες χέρι κιόλας..


    noizreduction
    24.09.2009, 12:07

    Αναμεσα στα 2 προϊοντα προτεινω ανεπιφυλακτα το Trilogy. Βασικη προϋποθεση ομως ειναι να γνωριζει ο κατοχος του πως να ενορχηστρωσει το μπασο σε καθε ειδος και τι διαδικασιες εφφε και ελεγχου δυναμικης να ακολουθησει στη διαρκεια της μιξης!


    MusicMaker83
    24.09.2009, 16:30

    Δεν είμαι αλαζόνας να πώ οτι είμαι guru του mixing αλλά έχω βελτιωθεί αρκετά όλα αυτα τα χρόνια

    Έχω δει σε αρκετά τόπικ και από ξένα forums να προτείνουν όλοι το Trilogy, ενω δεν μου γεμίζει το μάτι. Ισως επειδη δεν έχω βρεί αρκετές πληροφορίες, αναλύτικά γιαυτό...

    Αν το έχει δουλέψει κανείς και θέλει να μου πει κάποιες ποραπάνω πληροφορίες


    220493
    24.09.2009, 22:09

    Επίσης και το "Virtual Basist" όπου είναι αρκετά καλό και είναι προιον της Steinberg....


    noizreduction
    25.09.2009, 10:21

    To Virtual Basist ( οπως και η ολη η αντιστοιχη σειρα της Steinberg με το Groove Agent ) ανταποκρινεται περισσοτερο σε on the fly μιξεις και ενορχηστρωτες που δε θελουν να διαθεσουν χρονο στον προγραμματισμο, ενορχηστρωση και μιξη του μπασου. Εχει μια μετρια βιβλιοθηκη ηχων που εμπλουτιζεται σαν ποικιλια απο τα extra effects που προσφερει. Στηριζεται σε ετοιμα riffs που η πολυπλοκοτητα τους ελεγχεται μεσω midi. Τελος υποστηριζει αρκετα μοντερνα ειδη μουσικης. Ομως λογω των riffs ενας εμπειρος ενορχηστρωτης θα βρεθει με δεμενα τα χερια σε πολυπλοκα ρυθμικα σχηματα.

    Αντιθετως το Trilogy κατατατασεται περισσοτερο στα "do it yourself" VSTi. Παρεχει μια απο τις καλυτερες βιβλιοθηκες μπασου ( ηλεκτρικου, ακουστικου, ηλεκτρονικου/synth ) με αρκετα "κολπα" ( slides, upstrokes, mute notes, harmonics, κλπ ) που στα χερια ενος εμπειρου ενορχηστρωτη ειναι μικρα κερασακια! Ακολουθει τη λογικη του BFD ( γνωστου drum VSTi ) οπου ολα τα samples ειναι "γυμνα" απο effect ωστε ο τεχνικος ηχου/ενορχηστρωτης κατα τη διαρκεια της μιξης να μπορει να χειριστει το μπασο σαν πραγματικο οργανο και να του περασει τα αντιστοιχα effects.

    Τα τελευταια 4 χρονια χρησιμποιω το Trilogy και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος απο την ποιοτητα, την ελευθερια και την αυτοδυναμια που εχει σαν VSTi. Σιγουρα χρειαζομαι περισσοτερες ωρες για τον προγραμματισμο του μπασου σε midi based κομματια, ομως ακομα και με τη βοηθεια ενος μπασιστα και ενα καλο midi controller, μπορειτε να πετυχετε τρομερη αληθοφανεια στο μπασο. Ολα εξαρτωνται απο την παραγγελια και το φορτο εργασιας που εχει καποιος.


    MusicMaker83
    26.09.2009, 21:57

    εμπιστεύομαι πάντα τις συμβουλές του noizreduction γιαυτο αποφάσισα. η επένδυση θα γίνει στο trilogy και τα 200+ ευρωπουλά του


    Sokratis121974
    12.10.2009, 09:17

    Και εγω με την σειρα μου θα συμφωνησω απολυτα με την συμβουλη του  noizreduction

    Και εγω σαν χρηστης του εν λογω προγραμματος (ειναι το μονο που χρησιμοποιω για μπασο) εχω να πω τα καλυτερα.

    Τελος Οκτωμβριου κυκλοφορει και η καινουρια εκδοση το Trilian. http://www.spectrasonics.net/news/namm2009-trilian.php

    Eιναι η ολοκαινουρια εκδοση της εταιριας και συνεχιζει την STEAM Engine της Sectrasonics που εκανε το ντεπουτο της με το μεγιστο Omnisphere.

    Aναμενεται να ειναι το απολυτο VST μπασου......και οχι μονο.....

    Πλεον το πραγμα εχει παρει.......τεραστιες διαστασεις.......

     

     


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 15-10-2009 13:57 ]