ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη

    Να ψηφίσω ή να μην ψηφίσω;

    Paixnidiaris
    27.09.2009, 16:08

     

    Γνωρίζω ανθρώπους που δεν θέλουν να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα στις εκλογές που έρχονται.

    Άνθρωποι όλων των ηλικιών που αισθάνονται απογοητευμένοι από το πολιτικό σύστημα, το οποίο μοιάζει απρόθυμο να αντιμετωπίσει κοινωνικά προβλήματα όπως η ανεργία, η μετανάστευση, η διαφθορά, η κοινωνική ασφάλιση, η αναποτελεσματική δημόσια εκπαίδευση, η κακή δημόσια υγεία, η βάναυση εκμετάλλευση του περιβάλλοντος, η κοινωνική παθογένεια...

    ή που δεν θέλουν να ξαναπληγωθούν, νιώθωντας ότι τα κόμματα που στήριξαν κατά καιρούς πρόδωσαν τις ελπίδες τους για μια καλύτερη κοινωνία...

    ή που νιώθουν ότι η κοινωνία τους έχει απορρίψει/απομονώσει και δεν θα τους δώσει άλλες ευκαιρίες να ζήσουν καλά...

    ή που πιστεύουν ότι κανένα από τα τριάντα περίπου κόμματα που κατεβαίνουν στις εκλογές δεν εκφράζει την ιδεολογία τους...

    ή, τέλος, άνθρωποι που θεωρούν ότι η μη άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος είναι επαναστατική πράξη απέναντι στο σύστημα.

    Νομίζω πως όσο μεγάλη κι αν είναι η απογοήτευση, η προδοσία, η θλίψη, η μοναξιά ή η οργή που νιώθει ο καθένας μας σε σχέση με το πολιτικό μας σύστημα, αν παραιτηθούμε από το δικαιώμα του "εκλέγειν", από το δημοκρατικό μας δικαίωμα να εκλέγουμε με την ψήφο μας τους ανθρώπους που θα μας κυβερνήσουν, ουσιαστικά παραδίδουμε την χώρα στα συμφέροντα των λίγων και παραιτούμαστε από καθε ελπιδα για μια καλύτερη κοινωνία.

    Η δημοκρατία είναι συμμετοχική. Όποιος δεν συμμετέχει, ουσιαστικά ωθεί τα πράγματα στην ολιγαρχία και στην παγίωση της κοινωνικής αδικίας.

    Εμείς αποφασίζουμε!

     

    ΥΓ: Το πρόβλημα με την ευτυχία, λέει ο Αμάρτια Σεν, είναι ότι μπορεί να αισθάνεσαι ευτυχισμένος αλλά στην πραγματικότητα να μην είσαι ελεύθερος: «Μελέτησα για 15 χρόνια το πρόβλημα του υποσιτισμού στις αφρικανικές χώρες και διαπίστωσα με έκπληξη πόσο ευτυχή είναι τα θύματα της πείνας όταν τους προσφέρεται ένα πιάτο φαΐ… Είναι θλιβερό το πόσο εύκολα προσαρμόζονται οι άνθρωποι όταν είναι στερημένοι…».


    noizreduction
    27.09.2009, 16:52

    Απο την αλλην, επειδη εχουμε αντιπροσωπευτικη δημοκρατια, εμενα που δεν με εκπροσωπει κανενας υποψηφιος, τι πρεπει να κανω;

     

    Δηλαδη τι ειναι χειροτερο; Η λογικη του "απο το ολοτελα καλυτερα και η παναγιωταινα" ή "δεν με εκπροσωπει κανεις, αρα δε ψηφιζω κανεναν";

     

    Μεγαλο διλλημα, το οποιο για εμενα προσωπικα ειναι τελειωμενο. Συμμετεχω ενεργα στην πολιτεια εφοσον τηρω τους κανοντες και τους νομους του κρατους, ομως δε ψηφιζω κανεναν απο αυτους που δεν μπορουν να εκπροσωπησουν τα πιστευω και την ορεξη μου για μια καλυτερη Ελλαδα.

     

    Μη φοβαστε..και το Τιποτα ειναι μια επιλογη που μας δινει το δημοκρατικο δικαιωμα σε μια πολιτικη σκηνη απογοητευσεων και υποκριτικης.


    CROSS
    27.09.2009, 19:30

    Να μην ψησίσεις{#emotions_dlg.nono}

    Ποτέ δεν πρόκειται να κάνει κάτι για σένα κάποιος άλλος. Μόνο ο εαυτός σου μπορεί.''Αυτοί''που ψηφίζονται είναι όλοι απατεώνες.Γι'αυτό μην περιμένεις απο αυτούς.Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου{#emotions_dlg.biggrin} .

     


    StavmanR
    27.09.2009, 21:13

    Αν το ερώτημα είναι ειλικρινές και δεν γνωρίζεις την απάντηση σε εκείνο, τότε μάλλον δεν έχει καμία ουσιαστική σημασία είτε το κάνεις, είτε όχι.

    Πιο επικίνδυνος από εκείνον που ψηφίζει με όποιο ευτελές κριτήριο, είναι εκείνος που ψηφίζει χωρίς κανένα κριτήριο. Και πιο επικίνδυνος από εκείνον που απορρίπτει την εκλογική διαδικασία για οποιονδήποτε λόγο, είναι εκείνος που την απορρίπτει χωρίς λόγο.

     

    Ό,τι κι άν αποφασίσεις, κάντο ή μην το κάνεις  εξίσου συνειδητά, αναλαμβάνοντας πλήρως την ευθύνη της επιλογής σου (να το πράξεις ή μή). Μην ψάχνεις στα λόγια των υπολοίπων να διώξεις τις ενοχές για ό,τι πιθανότατα σκέφτεσαι.

     

    Αν πράξω ως άνθρωπος ανόητα, το γεγονός ότι οι υπολοιποι συμφωνούν μαζί μου δεν τους κάνει λιγότερο ανόητους. Ούτε και πιάνει πλέον η κατά κεφαλήν αναλογία της ανοησίας, όταν το έγκλημα το μοιράζαμε σε χίλιους ανθρώπους και μας αναλογούσε το 1/1000 του εγκλήματος, οπότε και το ανακυρήταμε "πταίσμα". Γεμάτη η ιστορία από "κατά κεφαλήν αναλογικά πταίσματα". Γεμάτη κι από νεκρούς και βασανισμένους...

     

    Για να δούμε, λοιπόν, αν ο άνθρωπος έχει φτάσει στο σημείο να αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη των λόγων του, χωρίς να ψάχνει ενόχους, συνενόχους και δικαιολογίες. Και ισχύει για όλους μας ανεξαιρέτως.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-09-2009 14:31 ]


    noizreduction
    28.09.2009, 10:57

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 27-09-2009 στις 19:18 έγραψε...

    Το τίποτα δεν καταγράφεται. Ψηφίστε ένα μικρό κόμμα για να καταγραφεί η ψήφος και να αφαιρεθεί από το ποσοστό των μεγάλων.



    Kαταγραφεται η αποχη και η αποχη ενοχλει αρκετα οταν πλησιαζει σε ποσοστα 30-40% ( να θυμισω στις ευρωεκλογες ποσο χαρακτηριστικη ηταν η αποχη; Και το γεγονος πως τωρα μας παρακαλανε να παμε να ψηφισουμε με αντιστοιχες διαφημισεις; )

     

    Η λογικη του να ψηφισω καποιον που δεν με εκπροσωπει ειναι πιο δημοκρατικη απο το να μην ψηφισω κανεναν, εφοσον κανεις δεν ταιριαζει με τα δικα μου πιστευω για τν ελληνικη κοινωνια;


    sigur
    28.09.2009, 14:24

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 27-09-2009 στις 19:18 έγραψε...

    Το τίποτα δεν καταγράφεται. Ψηφίστε ένα μικρό κόμμα για να καταγραφεί η ψήφος και να αφαιρεθεί από το ποσοστό των μεγάλων.



    να γιατί να ψηφίσεις ο/η φίλος harmonizer το είπε τέλεια και τόσο απλά.

    Ένα επιπρόσθετο κίνητρο να ψηφίσεις είναι αν θέλεις να ψηφίσεις ένα μικρό κόμμα που μπαίνει δεν μπαίνει στην βουλή, με σκοπό να το βάλεις στο κοινοβούλιο.

    Θεωρώ οτι είναι απαράδεκτο να μην ψηφίσει κάποιος, τι στο καλό οι εκλογές να γίνονται για το 20-30% του κόσμου; Τι στην ευχή στις Ηνωμένες Πολιτείες βρισκόμαστε; Και δεν είναι λόγος οτι σας έχουν απογοητεύσει οι πολιτικοί (ξέρετε δεν υπάρχει μόνο το κατεστημένο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ....).

    Και στην τελική κάποιος που δεν θα ψηφίσει, συγνώμη αλλά, δεν μπορεί να έχει κρίση και να παραπονιέται από την στιγμή που δεν έκανε τον κόπο να πάει στην κάλπη...!!!! (αυτός είναι ο σκοπός, να πάει ο κόσμος-η νεολαία κυρίως- στην κάλπη και ας τους μαυρίσει όλους !!!)


    noizreduction
    28.09.2009, 14:34

    Επαναλαμβανω την ερωτηση:

     

    Δημοκρατια ειναι να ψηφιζουμε οτιδηποτε δεν προκειται να βγει στη Βουλη και δεν μας εκπροσωπει, διοτι ετσι θα πληξουμε την ισχυ των μεγαλων κομματων;

     

    ...κοιτα να δεις που ειχα διαφορετικη εικονα για το τι ειναι δημοκρατια!

     

    Η αποχη και η απεχθεια απεναντι στην πολιτικη σκηνη της Ελλαδας ειναι δικαιωμα του πολιτη που τηρει και σεβεται τη πλειοψηφια αυτου του κρατους. Μπορει η πλειοψηφια να εκλεγει ατομα που να μην ειναι συμφωνα με την αντιληψη και τα πιστευω του απεχοντα, ομως απο τη στιγμη που σεβεται τη δημοκρατικοτητα των εκλογων και την αποφαση των πολλων, ειναι ενεργο και αξιο μελος της δημοκρατικης κοινωνιας!

     

    Οι εκλογες δεν ειναι υποχρεωση! Ειναι δικαιωμα! Και το να ψηφισω αυτον που εκπροσωπει την αποψη μου ειναι δικαιωμα μου! Αρα, δε προκειται να χασω αυτο το δικαιωμα υποχρεωμενος απο μια αντιληψη φοβου για τα μεγαλα κομματα! Εφοσον ο ελληνικος λαος δεν μαθαινει απο τα λαθη του και δε τους στελνει ολους σπιτι τους, δε βλεπω την αναγκη να ψηφισω κομματακια οπως το ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ, τους ΟΙΚ.Πρασινους, κλπ.


    StavmanR
    28.09.2009, 14:57

    Παράθεση:

    Και στην τελική κάποιος που δεν θα ψηφίσει, συγνώμη αλλά, δεν μπορεί να έχει κρίση και να παραπονιέται από την στιγμή που δεν έκανε τον κόπο να πάει στην κάλπη...!!!! (αυτός είναι ο σκοπός, να πάει ο κόσμος-η νεολαία κυρίως- στην κάλπη και ας τους μαυρίσει όλους !!!)



     

    Αν το αναγάγουμε σε λογική πρόταση, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι εκείνος που ψήφισε, και δη Ν.Δ. την προηγούμενη περίοδο ή Π.Α.ΣΟ.Κ. από την μεταπολίτευση κι έπειτα με μικροδιακοπές, πρέπει να πληρώσει και το κόστος της επιλογής του έναντι εκείνων που δεν ψηφίσαν γενικά ή και ειδικά τα κώματα αυτά; Δηλαδή, αν την προηγούμενη πενταετία το χρέος της Ελλάδας αυξήθηκε κατά 50% επί του ΑΕΠ, πρέπει να το χρεώσουμε κατά κεφαλήν σε εκείνους που ψήφισαν Ν.Δ.; Ή μήπως έχουμε την ευθύνη μόνο της "μή ψήφου" ως αντιδημοκρατική στάση; Η επιλογή της συμμετοχής δεν φέρει ευθύνη έναντι των συμπολιτών; Και τελικά μήπως η ευθύνη εμφανίζεται την Κυριακή στις 6 το πρωί και εξαφανίζεται στις 6 το βράδυ;

     

     

    Με τα παραπάνω ερωτήματα δεν έχω σκοπό να κατηγορήσω εμμέσως κάποιον, αλλά να δώσω το στίγμα των εκλογικευμένων επιχειρημάτων, που όμως δεν πείθουν τους νέους εδώ και χρόνια. Πιστεύω ότι έφτασε η στιγμή που πρέπει να πείσουμε τους νέους για ποιον λόγο πρέπει να ασκήσουν το παρόν πολιτικό τους δικαίωμα. Και η πειθώ περιλαμβάνει λόγους, μα κυρίως πράξεις. Κι αν από λόγια στην Ελλάδα γεννήθηκαν κι έζησαν οι δεινότεροι ρήτορες, από πράξεις είμαστε σχεδόν απόντες. Όταν αναλάβουμε το κόστος των επιλογών μας πλήρως ως πολίτες, τότε και τα παιδιά μας μπορούν να ελπίζουν σε καλύτερη πολιτική και πολιτεία. Ας μην κατηγορούμε εκείνους που δεν βρίσκουν λόγους να ψηφίσουν, επειδή εμείς που ψηφίζουμε θάψαμε και καταστρέψαμε τους λόγους αυτούς. Και η σπορά της σύνεσης  απαιτεί χρόνο, μέχρι να φτάσει να ευδοκιμήσει.

     

    Είχα γράψει και παλαιότερα ότι η άρνηση της ψήφου είναι μία "πολιτική ασθένεια" της εποχής. Μα αποτελεί με τη σειρά της μετάλλαξη της νόσου της άκριτης ή ιδιοτελούς ψήφου των προηγούμενων γενεών. Σιγά σιγά η κοινωνία θα αναπτύξει αντισώματα καί για τα δύο. Μέσα απο κοινωνικούς πυρετούς, οικονομικό βήχα και πολιτικό κρεβάτωμα, όπως συμβαίνει σε κάθε περίπτωση γρίπης.


    sigur
    28.09.2009, 15:02

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 28-09-2009 στις 14:34 έγραψε...

    Επαναλαμβανω την ερωτηση:

     

    Δημοκρατια ειναι να ψηφιζουμε οτιδηποτε δεν προκειται να βγει στη Βουλη και δεν μας εκπροσωπει, διοτι ετσι θα πληξουμε την ισχυ των μεγαλων κομματων;

     

    ...κοιτα να δεις που ειχα διαφορετικη εικονα για το τι ειναι δημοκρατια!

     

     Οι εκλογες δεν ειναι υποχρεωση! Ειναι δικαιωμα! Και το να ψηφισω αυτον που εκπροσωπει την αποψη μου ειναι δικαιωμα μου! Αρα, δε προκειται να χασω αυτο το δικαιωμα υποχρεωμενος απο μια αντιληψη φοβου για τα μεγαλα κομματα! Εφοσον ο ελληνικος λαος δεν μαθαινει απο τα λαθη του και δε τους στελνει ολους σπιτι τους, δε βλεπω την αναγκη να ψηφισω κομματακια οπως το ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ, τους ΟΙΚ.Πρασινους, κλπ.



    συγνώμη παρεξήγηση τουλάχιστον να ξεκαθαρίσω τη δική πλευρά:

    1) αδίκως επανέλαβες την ερώτηση, η απάντηση (τουλάχιστον η δική μου) δεν απευθυνόταν στην δική σου ερώτηση που για να είμαι ειλικρινής ούτε καν πρόσεξα.

    2) σχολιάζεις με χαλαρή διάθεση κάτι που δεν κατανόησες  μάλλον από τα λεγόμενα μου (που να ξέρω οτι θα έπρεπε να εξηγηθώ, απαντούσα στο σχόλιο του harmonizer...):

     προσωπικά στις δεκάδες φορές που έχω κληθεί να ψηφίσω δεν έχω ψηφίσει κανέναν από το δικομματισμό ποτε!  οτι ψηφίζω όλα αυτά τα χρόνια είναι συνειδητή επιλογή.δεν το κάνω για να μην πάρουν ψήφο ΝΔ -ΠΑΣΟΚ .Άλλωστε η εξουσία ποτέ δεν με κέντριζε (πόσο μάλλον η μάζα....) αλλά επιμένω αποτελεί προσωπική κρίση. Επομένως το σχόλιο που κάνεις περι δημοκρατίας είναι λανθασμένο.το ασχόλιο που κάνω είναι αυτοί που δεν θέλουν να πάνε να ψηφίσουν για χψ λόγους ( για τους στρατευμενους ούτε λόγος, θα πάνε πρωι πρωι στις κάλπες..) να πάνε για να στηρίξουν ενα μικρό κόμμα (αν πάντα δεν τους ικανοποιεί η πολιτική του γνωστού δικομματισμού), να το βάλουν στην βουλή για να υπάρχουν 6 και 7 κόμματα στη βουλή να μην περνάει η κυβερνών παράταξη ότι νομοσχέδιο γουστάρει με την πλειοψηφία που θα διαθέτει (το έχεις σκεφτεί αυτό;)

    3)ητην τελευταία πρόταση (όχι μόνο την τελευταία όλη την τελευταία σου παράγραφο δεν καταλαβαίνω) όσες φορές και να την διαβάσω δεν την καταλαβαίνω ,ίσως και εσύ:

    "Εφοσον ο ελληνικος λαος δεν μαθαινει απο τα λαθη του και δε τους στελνει ολους σπιτι τους, δε βλεπω την αναγκη να ψηφισω κομματακια οπως το ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ, το ΛΑΟΣ, τους ΟΙΚ.Πρασινους, κλπ."

    Δεν μου βγάζει νόημα, αν θες εξήγησε την. Επειδή σε πλήγωσαν και απογοήτευσαν (και εμένα μαζί) οι οικογένειες Πάπανδρέου-Καραμανλή-Μητσοτάκη-και όλοι οι γνωστοί δεινοσαυροι μετά την μεταπολίτευση , δεν θα ψηφίσεις τα κομματάκια (τι άσχημα που το είπες...);;;;; τα τόσα πολλα κομματα που κατεβαίνουν σαν εναλλακτικές προτάσεις;

    Πές απλά δεν γουστάρεις (αυτό είναι δικαιωμά σου, προσωπικά ολίγον ανεύθυνο αλλά τι να κάνουμε...) γενικότερα, η όλη αιτιολογία μου φαίνεται λίγο πρόχειρη...

     

    πάντα φιλικά


    axilleas23
    28.09.2009, 15:34

    Η Ψήφος είναι σημαντική.

    Καλύτερα πριν πάμε στο εκλογικό τμήμα που ανήκουμε να σκεφούμε τι θα ψηφίσουμε.

    Κάθε ψήφος είναι σημαντική η συνολική αποτελεσματική διαφορά των εκλογώ παρά τις προτάσεις και τα προγράμματα των κομμάτων που έχουν αναφέρει στον λαό: στον τύπο στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση, στις συνεντεύξεις κλπ.

    {#emotions_dlg.rockon}


    inkve
    28.09.2009, 18:00

    εχω ακριβως τις ιδιες αποψεις με του  noizreduction...

     

    η αποχη πλεον δεν ειναι απποριψη της διαδικασιας των εκλογων..

     

    ειναι η πιο βαρια και ουσιαστικη κρητικη...

     

    να ψηφισω ενα μικροτερο κομμα μονο και μονο σαν αντιδραση στα μεγαλα?

     

    δηλαδη ψηφιζω κατι που μου ειναι απλα αδιαφορο σαν αντιδραση σε αυτους που δεν γουσταρω καθολου??

     

    ειναι αυτη πολιτικη θεση και αποψη?

     

    να με συγχωρειτε αλλα η αποχη ειναι πολυ πιο συνειδητη,λογικη επιλογη αναμεσα στε αυτες που καλουμαστε να ψηφισουμε....

     

    ΥΓμα ειναι δυνατον να μας μιλανε για προστασια και σεβασμο του περιβαλοντος???

     

    να μιλανε για ανεργια??μα αυτοι την δημιουργησαν...

    μιλανε για παιδεια??μα ελεος....!!τα 27εκ.ευρω που δωσανε στις τραπεζες που τα βρηκαν αραγε?

    για συνταξεις και κοινωνικη ασφαλιση??με ταμεια που οι ιδιοι ληστεψανε??εκτος και αν μας πεισουν οτι τα βουτηξε ο παλαιοκωστας!!!

     


    blacksheep
    28.09.2009, 18:06

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 27-09-2009 στις 19:18 έγραψε...

    Το τίποτα δεν καταγράφεται. Ψηφίστε ένα μικρό κόμμα για να καταγραφεί η ψήφος και να αφαιρεθεί από το ποσοστό των μεγάλων.



    Δυστιχως στη χωρα οπου ζουμε με τον εκλογικο νομο που βρισκετε εν ενεργεια και μικρο κομμα να ψηφισεις αν δε βγαζει βουλευτει οι ψηφοι οι οποιοι 'περισευουν' πανε στο κομα με τα μεγαλυτερα ποσοστα.η αποχη μαλλον ειναι η καλυτερη διαμαρτυρια.και γω μαλλον αυτο το δρομα θα ακολουθησω,παροτι ειμαι μελος ενος μικρου κοματος...


    rompa
    28.09.2009, 18:31

    Αν υπάρχει κάτι που σε εκφράζει, μπορείς να ψηφίσεις. Αν όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει, διαφωνώ με το να ψηφίζεις "μικρά κόμματα" ή ό,τι να ναι . Πολύ πιο συνειδητή η επιλογή της ΑΠΟΧΗΣ . Αυτό φάνηκε και στις δημοτικές εκλογές που προηγήθηκαν . Σαπίλα υπάρχει παντού και πρέπει να γίνει κάτι . Δυστυχώς όμως, δεν το βλέπω να γίνεται. Δεν έχουμε τη "Δημοκρατία" που υπερηφανευόμαστε ότι θεσπίσαμε  και πρέπει να το καταλάβουμε .


    noizreduction
    29.09.2009, 01:01

    Sigur διακρινω με μεγαλη στενχωρια πως αν και 32 χρονων, δεν βιωσες αρκετα απο το εκλογικο συστημα της Ελλαδας και επιμενεις στη θεωρηση πως "δημοκρατια ειναι η ψηφος μας".

     

    Ε, λοιπον δεν ειναι χαλαρη αιτιολογια πως με το "ετσι θελω" δεν προκειται να παω να ψηφισω. Και ουτε ειναι χαλαρη αιτιολογια η απηυδησμενη και αηδιασμενη νεολαια απεναντι στη πολιτικη σαθροτητα του τοπου μας! Εαν θελεις να λεγεσαι δημοκρατης sigur πρεπει να σεβαστεις και το δικο μου δικαιωμα να απεχω! Δε θα βαλω κανενα ασχετο επιπλεον στη Βουλη. Αυτο το σκεφτηκες εσυ; Γιατι να βαλω δηλαδη τον πρωτο τυχοντα; Επειδη δε ξερω τις ιδεες του; Ε, τοτε να ψηφισω Βεργη που λεει πως ο γυμνισμος ειναι καλος! Τουλαχιστον θα εκπληρωσω το σεξουαλικο μερος του μυαλου μου!

     

    Αντι να βαζουμε παρωπιδες και να επιμενουμε χουντικα να ψηφισουν ολοι, να σκεφτουμε πως δημοκρατια δεν ειναι μονο η ψηφος αλλα και η συμμετοχη στην κοινωνια μας! Και ο λογος που τα μικρα κομματα ποτε δεν αναδειχτηκαν στην εξουσια ( ουτε αποκτησαν μεγαλο ποσοστο ) ειναι πως ποτε δεν ενδιαφερθηκαν ουσιαστικα για την εξουσια.

     

    ..πιστεψε με, ειναι πιο ασφαλη στα μικρα ποσοστα και στην ελαχιστη συμμετοχη στη Βουλη. Διοτι κανενα απο αυτα δεν εχει το δυναμισμο να εκπροσωπησει τη χωρα μας σε εσωτερικα και εξωτερικα θεματα!Και το ξερουν πολυ καλα και τα ιδια! Ασε που τα περισσοτερα εξυπηρετουν το σκοπο των μεγαλυτερων κομματων! Αποσυνθεση ακομα και σε αυτο το επιπεδο.

    Κι ολο αυτο το πανηγυρι "Πηγαινε στην καλπη εσυ, γιατι η καλπη δεν ερχεται σε σενα" μου θυμιζει πνιγμενο που δεν του εχουν πει ακομα πως πνιγηκε!Μονο και μονο οι διαφημισεις εκφραζουν αυτο που ειναι αληθεια! Το φοβο των υψηλων ποσοστων αποχης!

     

    Κανεις δε θα με υποχρεωσει να ψηφισω επειδη ετσι θεωρει πως θα σωθει η κοινωνια! Και ως πολιτης σε μια δημοκρατικη κοινωνια θα εξασκησω την αντιδραση μου μεσα απο τη δυναμη της αποχης! Κι ας μουρμουρανε οσοι θελουν να δουν τα δικα τους παιδια στην εξουσια!


    BAGRATION
    29.09.2009, 10:50

    Mια χαρά είναι να κυβερνάνε ΠΑΣΟΚ, ΝΔ μια ο ένας μια ο άλλος.

    Μη πω κι ένας φύλαρχος-αρχηγός είναι ακόμη καλύτερα.

    Αφού κατα βάθος η πλειοψηφία αυτό θέλει. Αφήστε τι λέει ο καθένας, για να πας από το  "λέω" στο "κάνω" πρέπει να περάσεις και την άβυσσο. Και το "κάνω" δεν είναι μόνο στη κάλπη φυσικά. Μπά άσε, δε βαριέσαι καλά είναι κι από τούτη τη μεριά.....

    Μεχρι να αρχίσουν να παίρνουν στα σοβαρά τους Ελληνες έχουμε καιρό...

    Θα μου πείτε άρχισα τους αφορισμούς, ε δεν είμαι και ο μοναδικός, το σπόρ είναι ευρύτατα διαδεδομένο (το "λέω" που λέγαμε πιο πάνω.....)  Wink

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-09-2009 10:58 ]


    sigur
    29.09.2009, 12:21

    noizreduction αμφιβάλεις για την δική μου εντριβή αναφορικά με τις εκλογικες διαδικασίες στη χώρα μας και αρνείσαι το οτι "δημοκρατια ειναι η ψηφος μας", υοθετώντας ως πολιτική άποψη οτι δεν σας γουστάρω, δεν θα ψηφίσω για τους δικούς σου σεβαστούς λόγους. Εντάξει, προσωπικά δεν έχω καμία σοβαρή ένσταση για να μην δέχτω το δικαίωμα σου να μην ασχολείσαι και να μην σε εκφράζει καμία παράταξη, που έχει εώς αποτέλεσμα  να μην φτάσεις μέχρι τις κάλπες. Ο καθένας με το σκεπτικό του, άλλωστε γιατί να έχω πρόβλημα με την κρίση σου, η αποχή σου δεν θα ανησυχήσει κανέναν εκλεγμένο...

     Ξέρεις, την απέχθεια και την αφερρεγυότητα που μας φιλοδωρίζουν οι εκάστοτε πολιτικοί την αοσθάνομαι και εγώ όπως η πλειοψηφία κυρίως της νεολαίας. Εσύ προτιμάς να πολεμήσεις και να συμμετέχεις στα της κοινωνίας όχι όμως μέσω της κάλπης αλλά μεσω του δρόμου. Και τα φέρνεις και σε αντιπαράθεση αυτά προτιμώντας το δεύτερο (λες και δεν μπορούν να συνδυαστούν αυτές οι διαφορετικές μορφές πολιτικής πάλης.... ) Ωραίο ακούγεται, προσωπικά δεν ξέρω πως μπορεί να συνδυαστεί συνειδητά αυτό χωρίς να μπλέξεις σε ακραία γρανάζια, τα λεγόμενα μη κυβερνητικά (από την άλλη μπλέξε αν σε ικανοποιούν αλλοίμονο, επειδή διαπίστωσα και μια υγειής απέχθεια προς απολυταρχία).

    Όμως διαφωνώ κάθετα με την τεκμηρίωση σου. Εγώ (ή ο καθένας συνειδητοποιημένος πολίτης που θέλει να έχει πολιτική άποψη ), που προσπάθω όσο το καταφέρνω πάντα, να μελετώ τις γραμμές των κομμάτων ,να διαβάζω τα προγράμματα τους, να παρακολουθώ τις νομοθεσίες που πρωωθούν ( ή επιθυμούν να προωθήσουν) καθώς και τα πλαίσια μου μας δίνουν οι πολιτικές της Ε.Ε.(δεν είναι δύσκολα αυτά να τα βρεις πίστεψέ με, δεν κάνω εγώ κάτι εξεζητημένο....) να δράσουμε ως χώρα, ε, -πως να το κάνουμε- εκτιμώ οτι είμαι περισσοτερο κοντά στο όρο πολίτης της δημοκρατίας (όπως περίπου αναφέρεις ) από ότι εσύ!!! Δηλαδή άσε να εκφράζουν την έννοια της δημοκρατίας αυτή που συμμετέχουν στις εκλογές και όχι εσύ που δεν τις γουστάρεις.Ακούγεται πιο δίκαιο άλλωστε.Δηλαδή , οκ φιλαράκο δεν γουστάρεις δεν ψηφίζεις μπλα μπλα μαγκια σου και δικαίωμα σου να μην συμμετέχεις στις εκλογές. Μην ξεγελιέσαι όμως : μηδενιστική είναι η τάση που επιλέγεις δεν χρειάζεται να την τεκμηριώσεις με το να αμφιβάλλεις με το τι έχει διδαχτεί ο καθένας απο το πολίτευμα που ζει, για να προβάλεις την άρνηση σου σε διαδικασίες του πολιτεύματος!! Στη τελικά εσύ τι διδάχτηκες από το πολίτευμα που ζεις; να μην ψηφίζεις? ε , δεν είναι και πολύ φιλοσοφημένο, σε χώρα που έχει διώξει τον  Βασιλιά ούτε μισό αιώνα και έχει Δημοκρατικό πολίτευμα τις τελευταίες δεκαετίες !!!!Μην χάουμε και τις λιγοστές τρίχες της κεφαλής μας....

    Και κάτι μάλλον που κατάλαβες (αφού δεν ασχολείσαι πραγματικά): έχει τρομερή διαφορα ένα κοινοβούλιο με το κυβερνών κόμμα να -σχεδόν- διακοσαρίζει τους βουλευτές του και από μια άλλη περίπτωση αυτό να έχει γύρω στους 150. Στους κανόνες που λειτουργεί το πολίτευμα που έχουμε, έχει τεράστια σημασία.Τεράστια, αλλά πρέπει να το μελετήσεις για να το διαπιστώσεις. Εσύ ρίχνεις μαυρο σε όλους, δεν γουστάρεις να συμμετέχεις ,σεβαστό αλλά λιγάκι αφελές (συμπάθα με για την έκφραση) αλλά απορώ δεν το έχεις αναλογιστεί ποτέ : Δεν δίνει κανείς σημασία στην αποχή και το 1% του πληθυσμού να ψηφίσει θα βγάλει πρωθυπουργό. Έτσι θα δείξεις την δυσαρέσκεια σου....;


    johnrgal
    29.09.2009, 14:50

    Όχι βέβαια....

    Τί να ψηφίσω....?Ποιόν θα μου τα τρώει?Και οι 300 για τον ίδιο λόγο είναι εκέι μέσα.......Χαραμοφάιδες


    BAGRATION
    29.09.2009, 17:17

    Και εσύ που τους ξέρεις, μέσα ήσουνα ή τους ήξερες κι από χθές;;


    KIT_KAT
    29.09.2009, 18:52

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 28-09-2009 στις 18:00 έγραψε...

    η αποχη πλεον δεν ειναι απποριψη της διαδικασιας των εκλογων..

     

    ειναι η πιο βαρια και ουσιαστικη κρητικη..




    Inkve (και noizreduction), βλέπετε να κόπτεται κανένας γι' αυτή την κριτική; Τα παρακάλια για την μη αποχή με την ελπίδα της default βαριεστημένης ψήφου (στο κόμμα της οικογενειακής παράδοσης) εξαφανίζονται μπροστά στην τελικά επικράτηση έστω και με ελάχιστο ποσοστό (ποσοστιαία επί του πληθυσμού, γιατί "εδρικά" είναι δυστυχώς τεράστιο).

    Γιατί να αφήσω την ψήφο του διπλανού που θα (ξαναματα)θέσει τις ελπίδες του και θα ενισχύσει τη δύναμη κάποιων αυθαιρετούντων, να μετρήσει διπλά πατώντας στη δική μου αποχή;;

    Ειλικρινά μιλώντας διάβασα αυτό το θέμα ανοιχτή στο να αλλάξω άποψη, αλλά δεν....

    Η μόνη σημασία της αποχής είναι αν την εκλάβουμε ως στατιστικό στοιχείο... Όπως λέει κι ο sigur "και το 1% του πληθυσμού να ψηφίσει θα βγάλει πρωθυπουργό" {#emotions_dlg.thumbdown}

     

     

     


    vasilisbSax
    29.09.2009, 20:07

    Επειδή από το Σύνταγμα το εκλέγειν και εκλέγεσθαι είναι δικαίωμα και όχι υποχρέωση, δεν νομίζω υπάρχει λόγος να συζητάμε αν ΠΡΕΠΕΙ να πάει κάποιος να ψηφίσει. Ο κάθε ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ πολίτης έχει ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κάνει ότι θέλει.

    Αν υποθέσουμε οτι εμένα μου αρέσουν κανα δυο τρεις αλλά από διαφορετικά "μαγαζιά", ο τρόπος διεξαγωγής των εκλογών, που έχει σκοπό να μετρήσει ο καθένας τα κουκιά του και όχι να βγουν οι ικανότεροι, δεν μου επιτρέπει να ψηφίσω.

    Τέλος γιατί να ψηφίσω κάποιον που δεν μου αρέσει για να μην βγει κάποιος άλλος που δεν μου αρέσει?

    Και να μην ξεχνάμε και το βασικό:

    ΑΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΚΥΡΙΧΘΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ!!!

    ΖΗΤΩ ΟΙ ΕΚΔΡΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ 4 ΟΚΤΩΒΡΗ 2009