ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    Να ψηφίσω ή να μην ψηφίσω;

    KIT_KAT
    29.09.2009, 20:13

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 29-09-2009 στις 20:07 έγραψε...

    δεν νομίζω υπάρχει λόγος να συζητάμε αν ΠΡΕΠΕΙ να πάει κάποιος να ψηφίσει



    Γιατί; Απόψεις ανταλλάζουμε.
    Το "πρέπει" δεν είναι χουντικό όπως ανέφερε ο noizred και δε σημαίνει πως αν κάποιος από εμάς είχε τη δικαιοδοσία θα έβαζε όλο τον κόσμο να ψηφίσει με το ζόρι...
    Γνώμες λέμε (μπορεί κάποιος να έχει σωστότερα τεκμηριωμένη και να πείσει, θεμελιώδης λόγος ύπαρξης της συζήτησης) Smile


    -----------------
    Έλα ασήμωσε και χόρεψε, ποιος χειμώνας σ'το απαγόρευσε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 29-09-2009 20:16 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 29-09-2009 20:16 ]


    vasilisbSax
    29.09.2009, 20:41

    Για να μην παρεξηγηθώ:

    Το ΠΡΕΠΕΙ δεν αναφέρεται στη συζήτησή μας, αλλά στις συζητήσεις δημοσιογράφων και πολιτικών που παίζουν το ίδιο βρώμικο παιχνίδι οι περισσότεροι, καο οπωσδήποτε δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Τη σκέψη μου απλά μοιράστηκα μαζί σας.


    Paixnidiaris
    30.09.2009, 01:03

    Έλεγα στην αρχική μου τοποθέτηση πως όσο μεγάλο και αν είναι το αίσθημα της απογοήτευσης, της οργής και της μοναξιάς (με την έννοια της μη έκφρασης των ιδεών μας) αναφορικά με το πολιτικό μας σύστημα, παραιτούμενοι από το δικαίωμα μας να εκλέγουμε με την ψήφο μας τους ανθρώπους που θα μας κυβερνήσουν, ουσιαστικά παραδίδουμε «και με την βούλα» την χώρα στα συμφέροντα των λίγων και ματαιώνουμε κάθε ελπίδα για μια καλύτερη και δικαιότερη κοινωνία. Έπαιρνα λοιπόν σαφή θέση υπέρ της συμμετοχής στην εκλογική διαδικασία και κατά της αποχής…

    Τώρα θα επιχειρήσω να κάνω μια σύνοψη της ενδιαφέρουσας συζήτησης που εξελίσσεται, και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν «αδικώ» ή «παρανοώ» τις απόψεις όσων συμμετέχουν στη συζήτηση. Σκοπός μου είναι να ανατροφοδοτηθεί η συζήτηση και, επιπλέον, να μπορούν να πιάσουν εύκολα το νήμα της και άλλοι συμφορουμίστες και να συμμετάσχουν και εκείνοι αν θέλουν.

    Οι noisereduction, inkve, blacksheep, rompa και VasilisbSax, υποστηρίζουν ότι η αποχή είναι δικαίωμα του πολίτη και ότι ο ουσιαστικός τρόπος αμφισβήτησης και άσκησης κριτικής σε ένα πολιτικό κατεστημένο που απογοητεύει, και επιπλέον δεν εκφράζει/αντιπροσωπεύει – ούτε και υπηρετεί – τους πολίτες, είναι η αποχή και όχι μια «αντιδραστική» ψήφος σε κάποιο μικρό κόμμα (VasilisbSax: «Γιατί να ψηφίσω κάποιον που δεν μου αρέσει για να μη βγει κάποιος που δεν μου αρέσει;»).

    Απ’ την άλλη, ο sigur υποστηρίζει ότι η αποχή δεν ανησυχεί στην πραγματικότητα το σύστημα, το οποίο αρκείται και σε πολύ χαμηλή συμμετοχή των πολιτών στην εκλογική διαδικασία για να συντηρηθεί και να αναπαραχθεί (βλ. περίπτωση ΗΠΑ). Μαζί του συμφωνούν – εκτός από εμένα – και οι harmonizer, axilleas23, καθώς και η KIT_KAT (η οποία διερωτάται «Γιατί να αφήνω την ψήφο του διπλανού, που θα (ξαναματα)θέσει τις ελπίδες του και θα ενισχύσει τη δύναμη κάποιων αυθαιρετούντων, να μετρήσει διπλά, πατώντας στη δική μου αποχή;»).

    Θα ήθελα να κλείσω την ανασκόπηση αυτή παραθέτοντας κάποιες από τις απόψεις του StavmanR, του οποίου η οπτική και σε αυτό το θέμα είναι ώριμη και χρήσιμη.

    «…Πιο επικίνδυνος από εκείνον που ψηφίζει με όποιο ευτελές κριτήριο, είναι εκείνος που ψηφίζει χωρίς κανένα κριτήριο. Και πιο επικίνδυνος από εκείνον που απορρίπτει την εκλογική διαδικασία για οποιονδήποτε λόγο, είναι εκείνος που την απορρίπτει χωρίς λόγο…»

    «… η άρνηση της ψήφου είναι μία "πολιτική ασθένεια" της εποχής. Μα αποτελεί με τη σειρά της μετάλλαξη της νόσου της άκριτης ή ιδιοτελούς ψήφου των προηγούμενων γενεών. Σιγά σιγά η κοινωνία θα αναπτύξει αντισώματα καί για τα δύο. Μέσα απο κοινωνικούς πυρετούς, οικονομικό βήχα και πολιτικό κρεβάτωμα, όπως συμβαίνει σε κάθε περίπτωση γρίπης.»


    synchronicity
    30.09.2009, 11:09

    Συμφωνώ απόλυτα με τον/την sigur και όλους εκείνους που εξέφρασαν μια παρόμοια άποψη.

     

    Εφόσον η αποχή δεν αντιπροσωπεύεται με κενές έδρες στη βουλή, μόνο ενισχύει το κατεστημένο.

    Ένα απλό παράδειγμα.

    Έστω ότι δικαίωμα του 'εκλέγειν' έχουν 100 άτομα και ότι το ποσοστό αποχής είναι 25%.

    Αυτό σημαίνει ότι θα πάνε να ψηφίζουν 75 άτομα.

    Έστω ότι από τους 75, οι 25 ψηφίζουν το κόμμα Χ, ενώ οι 25 που απέχουν δε θα το ψήφιζαν.

    Το αποτέλεσμα βγαίνει μόνο επί των εγκύρων ψήφων.

    Άρα―

    Αν ψήφιζαν και οι 100, το κόμμα θα είχε ποσοστό 25%

    Τώρα που ψήφισαν οι 75, το κόμμα έχει ποσοστό 33,33%

    Το πρώτο κόμμα μάλιστα ενισχύεται με έδρες λόγω του εκλογικού συστήματος που ισχύει.

     

    Οπότε, οποιος θέλει να απέχει... δικαίωμά του, εφόσον απέχει για συγκεκριμένους λόγους, όπως αυτους που εξέφρασαν κάποια μέλη. Αρκεί όμως να μην έχει αυταπάτες ότι θα θορυβήσει την εξουσία...

     

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 29-09-2009 στις 20:07 έγραψε...

    ΑΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΚΥΡΙΧΘΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ!!!

    Κι αν η αποχή μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση στην Ελλάδα, δε θα την επικροτούσε ο Λάκης...

    Υ.Γ. Επί τη ευκαιρία... η σελίδα είναι γεμάτη με αγγελίες βουλευτή της Β' Αθηνών.... @_@

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : synchronicity στις 30-09-2009 11:16 ]


    oscarpeterson
    30.09.2009, 12:31

    Καταρχάς, επειδή διάβασα παραπάνω διάφορες ανακρίβειες, η άσκηση του εκλογικού δικαιώματος στις βουλευτικές εκλογές της 4ης Οκτωβρίου 2009 είναι υποχρεωτική, σύμφωνα με την εκλογική νομοθεσία.  Από την παραπάνω υποχρέωση εξαιρούνται όσοι έχουν υπερβεί το 70στό έτος της ηλικίας τους, βρίσκονται κατά την ημέρα αυτή στο εξωτερικό ή για λόγους υγείας δε θα μπορούν να μεταβούν στο εκλογικό τους τμήμα.  Το γεγονός ότι δεν επιβάλλονται κυρώσεις σε αυτούς που παρανομούν οφείλεται στο ότι αυτοί που παρανομούν είναι πάρα πολλοί και δεν είναι δυνατόν να τους εντοπίσουν όλους και να τους επιβάλλουν τις κυρώσεις.

    Ο κάθε πολίτης μπορεί να βρει ένα κόμμα που να τον εκφράζει.  Αυτοί που ισχυρίζονται ότι δεν τους εκφράζει κανένα κόμμα, προφανώς αναφέρονται σε αυτά που μπαίνουν στη Βουλή.  Εκτός όμως από αυτά τα 5 κόμματα υπάρχουν και δεκάδες άλλα, μερικά εκ των οποίων κατεβαίνουν για πλάκα, αλλά όμως έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα και συγκεκριμένες θέσεις.

    Η γνώμη μου είναι να μελετήσετε τις εναλλακτικές που υπάρχουν εκτός των 5 κομμάτων της εξουσίας και να ψηφίσετε οπωσδήποτε την Κυριακή, όχι γιατί πρέπει να ψηφίσετε ένα μικρό κόμμα, αλλά γιατί πρέπει να ψηφίσετε αυτόν που σας εκφράζει.  Πάω στοίχημα ότι ούτε ένας από σας δεν γνωρίζει το σύνολο των κομμάτων που κατεβαίνουν στις εκλογές.  Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τί θα ψηφίσω αλλά θα κάνω αυτό που μόλις σας είπα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oscarpeterson στις 30-09-2009 12:41 ]


    noizreduction
    30.09.2009, 13:06

    ...δηλαδη oscarpeterson στις υπολοιπες 4 μερες...θα ψαξεις διεξοδικα τις πολιτικες θεσεις των υπολοιπων κομματων? Cool

     

    Οχι δηλαδη, αλλα ετσι συμβαινουν 2 πραγματα:

    α) Ή τα μικροτερα κομματα ειναι τελικα λιγοτερα απ'οσα λες ( δηλαδη δεκαδες )

    β) Ή δε ξερεις κι εσυ ποσα ειναι και εισαι εξισου αναποφασιστος για το εαν πρεπει να δωσεις καπου τη ψηφο σου ή οχι {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Οπως και να εχει, και η δωροδοκια ειναι συνταγματικα διωκουμενη, ομως οι μισες δημοσιες υπηρεσιες δωροδοκουνται..κι οχι μονο απο τους πολιτες {#emotions_dlg.whistling}


    StavmanR
    30.09.2009, 15:56

    Oscarpeterson,

    έχεις απόλυτο δίκιο στην τοποθέτησή σου, αν όμως προηγουμένως στηριχθούμε σε μία βασική συνθήκη:

    -ότι ο ψηφοφόρος ψηφίζει με βάση τα προγράμματα και εμπιστεύεται τον λόγο των πολιτικών.

     

    Επειδή όμως ζούμε στη χώρα που ανήγαγε τη ρητορία σε επιστήμη, κι από επιστήμη έπεσε στα χέρια των λαϊκών (λαού) και ξαναέγονε επιστήμη ως η παράδοση που διδάκσει την τέχνη της εξαπάτησης, καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα των υπολοίπων είναι ότι απλά δεν πιστεύουν κανέναν. Κι εδώ τίθεται το σημαντικό ερώτημα: αφού δεν πιστεύει κάποιος στα λόγια, είναι προτιμότερο να επιλέξει την καλύτερη ρητορία ή να αντιδράσει στο συνολικό πλαίσιο της ρητορίας;

     

    Εγώ πιστεύω ότι τα "απολίτικα όντα" είναι παράγωγα των "πολιτικών όντων" της εποχής. Το απολίτικο είναι χαρακτηριστικό όλων εμάς που αυτοδιαφημιζόμαστε 'πολιτικά όντα', επειδή ψηφίζουμε μία φορά στα τέσσερα χρόνια. Και μάλιστα από την έπαρσή μας ποζάρουμε ώς πρωθυπουργοί πάνω από την κάλπη. Και παραφιλολογούμε πάνω σε θέματα που ουδέποτε μας απασχόλησαν άμεσα.

     

    Όταν ξαναγίνουμε κοινωνικά όντα, επαναφέρουμε βασικές αξίες όπως της αυταξίας του ανθρώπου, της ισότητας, της κοινωνικής άμιλλας κλπ. τότε θα έχουν λόγο όσοι δεν ψηφίζουν να ψηφίσουν. Κι όσοι φηφίζουν θα βρουν ένα φάρο για να καταλάβουν τί στην πραγματικότητα ψηφίζουν και γιατί.

    -------------------------

    Noiz, δεν χρειάζεται να απολογηθείς ή να δικαιολογήσεις το γιατί δεν ψηφίζεις. Εκείνοι που ψηφίζουν κι εκείνοι που δεν ψηφίζουν το κάνουν από ανάγκη. Απλά αλλάζει η έκφραση της ανάγκης με βάση την ατομική συνείδηση.


    Disasterpiece
    02.10.2009, 03:34

    23 κομματα κατεβαινουν στις εκλογες,παντως εστω και για πλακα υπαρχουν επιλογες να ψηφισουμε:

    Τα κόμματα των οποίων η συμμετοχή κρίθηκε νόμιμη είναι τα εξής: Νέα Δημοκρατία (Κ. Καραμανλής)Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα -ΠΑΣΟΚ (Γ. Παπανδρέου) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Α. Παπαρήγα) Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς -ΣΥΡΙΖΑ (Α. Τσίπρας)Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός - ΛΑΟΣ (Γ. Καρατζαφέρης) Οικολόγοι Πράσινοι (εκτελεστική επιτροπή, Ε. Ζώτου, Α. Λεμπέση, Ν. Χρυσόγελος, Ιωάννα Κοντούλη, Ι. Παρασκευόπουλος, Μιχ. Πετράκος)Μαρξιστικό - Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Αν. Παπαδόπουλος, Π. Κουφοβασίλης).Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (μαρξιστικό-λενινιστικό) (Γ. Κωνσταντόπουλος, Σ. Αγκούτογλου, Β. Σαμαράς, Η. Καμαρέτσος) Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα - ΕΕΚ Τροτσκιστές (Σαμπετάι Μάτσας, Σάββας Μιχαήλ)Δημοκρατική Αναγέννηση (Σ. Παπαθεμελής)Ενωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης)Δημοσθένης Βεργής - Ελληνες Οικολόγοι (Δ. Βεργής)ΟΑΚΚΕ - Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (διοικούσα επιτροπή: Γ. Ζαφειρόπουλος, Δ. Γουρνάς)Κοινωνία (Εμμ. Βολουδάκης)Δημοκρατικοί (Μ. Μελετόπουλος)Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία (ΑΝΤΑΡΣΥΑ) διοικούσα επιτροπή 12 ατόμωνΦως - Αλήθεια - Δικαιοσύνη (Κ. Μελισσουργός)Φίλοι του Ανθρώπου (Κ. Σταμούλης)Περιφερειακή Αστική Ανάπτυξη - ΠΑΑ (Ν. Κολίτσης)Παλαιά Δημοκρατία (Α. Δασκαλόπουλος)Καπνιστικές Ομάδες για την Τέχνη και την Εικαστική Συγκρότηση - ΚΟΤΕΣ (Ν. Λούβρος)Χαρίζω Οικόπεδα, Χαρίζω Χρέη, Παναγροτικό Εργατικό Κίνημα Ελλάδος - ΠΑΕΚΕ (Μ. Τζαλαζίδης

    Προσωπικα ψηνομαι για "ΚΟΤΕΣ",το τσιγαρo δεν το κοβω με τιποτα και την ΤΕΧΝΗ την ποναω!Βρηκα την πολιτικη μου Ιθακη-LOL!!!{#emotions_dlg.tt2}


    -----------------
    "L'enfer,c'est les autres"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 02-10-2009 03:46 ]


    rkonstantinos
    02.10.2009, 12:05

    Να προσθέσω ακόμα και την παράταξη «Κοινωνία: Πολιτική παράταξη συνεχιστών του Καποδίστρια» που τους είδα πριν από λίγο έξω από την παλιά βουλή στην Σταδίου. Αυτοί μάχονται με το «σταυρό στο χέρι», είναι άνθρωποι της Εκκλησίας.

     

    Εγώ προσωπικά δεν πέφτω στην “παγίδα” “έλα μωρέ όλοι ίδιοι είναι, ποιόν να ψηφίσω; Δεν θα ψηφίσω κανένα”. Πρόκειται για μια τακτική που καλλιεργείται τα τελευταία χρόνια και σκοπό έχει να αποπολιτικοποιήσει τους πολίτες, τα μέλη της  κοινωνίας μας.

     

    Γιατί γίνεται; Γιατί ο πολίτης που δεν είναι “πολιτικοποιημένος” είναι ακίνδυνος. Για να μην παρεξηγηθώ με την η έννοια “πολιτικοποιημένος” δεν εννοώ το μέλος ή τον οπαδό (ή φίλο όπως τους αποκαλούν) μιας παράταξης, αλλά τον ενεργό πολίτη που προσπαθεί (όσο του το επιτρέπουν) να είναι ενημερωμένος για τα “κοινά”.

    Ο πολίτης που είναι καθημερινά “ενεργός” και δεν “ενεργοποιείται” μια φορά στα 4 χρόνια (αν και έτσι όπως παίζεται το παιχνίδι, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα είναι οι επόμενες εκλογές), είναι επικίνδυνος για τα κόμματα εξουσίας, γιατί ξέρει τι θα ψηφήσει στις εκλογές και για ποιόν λόγο θα το πράξει.

     

    Έχετε προσέξει πως “απενεργοποιούνται” οι πολίτες που προσπαθούν να “ενεργοποιηθούν”; Μετατρέπονται σε γκρινιάρηδες. Για παράδειγμα γίνεται το τάδε στραβό και δεν μπορεί να κουκουλωθεί. Το παίρνουν οι γκρινιάρηδες της τηλεόρασης και ενίοτε του ραδιοφώνου και το κάνουν καραμέλα. Ποιοι είναι αυτοί; Ελάτε τώρα, αφού τους ξέρετε καλύτερα από εμένα (μάλλον) που δεν βλέπω τηλεόραση. Τους ακούω όμως από τους γείτονες που τώρα που είναι καλός ο καιρός έχουν την τηλεόραση τέρμα και τα παράθυρα (όχι τα τηλεοπτικά) διάπλατα. Είναι αυτοί που ζουν στη “ζούγκλα” και βγάζουν (υποτίθεται) τα άπλυτα των δημοσίων προσώπων στη φόρα, ή κάποιοι άλλοι με “μεγάλα αυτιά” που μας “ενημερώνουν” για τα οικονομικά και όχι μόνο και με ξυπνάνε το πρωί γιατί η γειτόνισσα μου είναι γιαγιούλα και κουφή. Δεν είναι μόνο αυτοί βέβαια, υπάρχουν και πολλοί άλλοι. Αυτοί λοιπόν τι κάνουν; Γκρινιάζουν. Άλλοι με μια ηρεμία που θα την ζήλευε και καλόγερος και άλλοι με φωνές και “οργή”. Ο τάδε που έκανε το τάδε και δεν έγινε το τάδε και είναι απαράδεχτοι γιατί έπρεπε να γίνει το τάδε κλπ. Η γειτόνισσά μου μένει ευχαριστημένη γιατί αυτά ήθελε να πει και αυτή αλλά δεν είχε τον τρόπο. Και τώρα που μπήκε ο τρόπος μες στο σπίτι της (και στο δικό μας μέσω του παραθύρου της, εδώ που τα λέμε) και “τους τα ’πε”θα πάει ήσυχη να κοιμηθεί και θα ξυπνήσει μετά από περίπου 4 χρόνια για να τους ξαναψηφίσει. Και ξέρετε γιατί θα το κάνει; Για να τους επιβραβεύσει και να μπορεί βρε αδερφέ να συνεχίσει να τους βρίζει.

    Έτσι λοιπόν γινόμαστε γκρινιάρηδες, φωνάζουμε, βρίζουμε που δεν γίνεται τίποτα σε αυτόν τον τόπο και ...... Και αφού ξεσπάσουμε καλά καλά μπροστά στην τηλεόραση ή στους φίλους μας που μας “καταλαβαίνουν” γιατί και αυτοί τα ίδια περνούν, θα ηρεμήσουμε και θα κλειστούμε και πάλι στον μικρόκοσμό μας μέχρι το επόμενη φορά που θα νιώσουμε αυτό το πλάκωμα στο στήθος ή το άλλο το πως το λένε από πίσω μας;

     

    Μακρηγόρησα όμως και δεν ξέρω αν θα το διαβάσει και κανένας.

     

    Μπορεί να έχουν πλάκα αυτά που λέω αλλά δεν είναι καθόλου αστεία.

    ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ γιατί το οφείλω στους παππούδες μου που έχασαν την ζωή τους για μπορώ εγώ να κάνω το κοκόρι και γιατί δεν θέλω να χάσουν και τα παιδιά μου τη δική τους από τις μαλ...ες που έκανε ο πατέρας τους στο παρελθόν. Άλλωστε θέλω να πιστεύω ότι “ψηφίζω” καθημερινά με την στάση μου ως ενεργός πολίτης.

     

    ¨Όλο αυτό το περί ενεργών πολιτών μου θύμισε μια παλιά ιστορία με έναν  πολιτικό που ήθελε να πει “κάτι” αλλά δεν μπορούσε να μανατζάρει τα λόγια του.

    «.... μα για να γίνει αυτό που μας λέτε χρειάζεται να γίνουν ενέργειες.

    -Μα φυσικά, γι αυτό πρέπει να ενεργηθείτε εσείς να ενεργηθούμε και εμείς .....»

     

    Για να δούμε αν θα ενεργηθούμε όλοι μας.

     

    Χαρτάκι κανείς;

    Μωρομάντιλο;

     


    Hastaroth
    02.10.2009, 13:25

    Πόσοι όμως είναι αυτοί οι "καθημερινώς ενεργοί" πολίτες;Οχι πολλοί,πάντως.Οι περισσότεροι πολίτες ψηφίζουν βάσει τού θυμικού τους και όχι βάσει τής λογικής τους.Και αυτό αποδεικνύεται από τό γεγονός οτι προβλέπεται πως το νύν κυβερνών κόμμα θά χάση τίς εκλογές από το νύν αντιπολιτευόμενο κόμμα,το οποίο όμως κυβέρνησε την χώρα επί μία εικοσαετία σχεδόν και ευθύνεται σέ υπερθετικό βαθμό γιά την σημερινή κατάσταση.Λογικά,ένα τέτοιο κόμμα θά είχε καταποντιστεί στην τέταρτη θέση πίσω από "τής Βουλής τά έδρανα" (που λέγει και ο Τζιμάκος) ήδη από την πρώτη εκλογική αναμέτρηση μετά τό 2004.Ομως εξακολουθούσε να είναι "αξιωματική αντιπολίτευση" και ήδη προβλέπεται οτι καί πάλι θά τό ψηφίσουν όχι μόνο οι σταθεροί "πελάτες" του (διότι περί πελατών πρόκειται) οι οποίοι το ψηφίζουν παρ'όλο που ξέρουν οτι δέν πρόκειται να τηρήση αυτά που υπόσχεται -εκτός βέβαια από αυτούς που ξέρουν οτι την επόμενη μέρα τους περιμένει μιά δημόσια καρέκλα- αλλά καί κάποιοι που το καταψήφιζαν στίς προηγούμενες εκλογές (εξ ού καί θά λάβη περισσότερα "ψηφαλάκια" από τό άλλο,ώστε να ξαναγίνη κυβερνών κόμμα).Είναι αυτή συμπεριφορά "καθημερινώς ενεργού πολίτη" που ξέρει τί ψηφίζει και γιατί το ψηφίζει;

     


    rkonstantinos
    02.10.2009, 13:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-10-2009 στις 13:25 έγραψε...

    Πόσοι όμως είναι αυτοί οι "καθημερινώς ενεργοί" πολίτες;Οχι πολλοί,πάντως.Οι περισσότεροι πολίτες ψηφίζουν βάσει τού θυμικού τους και όχι βάσει τής λογικής τους.Και αυτό αποδεικνύεται από τό γεγονός οτι προβλέπεται πως το νύν κυβερνών κόμμα θά χάση τίς εκλογές από το νύν αντιπολιτευόμενο κόμμα,το οποίο όμως κυβέρνησε την χώρα επί μία εικοσαετία σχεδόν και ευθύνεται σέ υπερθετικό βαθμό γιά την σημερινή κατάσταση.Λογικά,ένα τέτοιο κόμμα θά είχε καταποντιστεί στην τέταρτη θέση πίσω από "τής Βουλής τά έδρανα" (που λέγει και ο Τζιμάκος) ήδη από την πρώτη εκλογική αναμέτρηση μετά τό 2004.Ομως εξακολουθούσε να είναι "αξιωματική αντιπολίτευση" και ήδη προβλέπεται οτι καί πάλι θά τό ψηφίσουν όχι μόνο οι σταθεροί "πελάτες" του (διότι περί πελατών πρόκειται) οι οποίοι το ψηφίζουν παρ'όλο που ξέρουν οτι δέν πρόκειται να τηρήση αυτά που υπόσχεται -εκτός βέβαια από αυτούς που ξέρουν οτι την επόμενη μέρα τους περιμένει μιά δημόσια καρέκλα- αλλά καί κάποιοι που το καταψήφιζαν στίς προηγούμενες εκλογές (εξ ού καί θά λάβη περισσότερα "ψηφαλάκια" από τό άλλο,ώστε να ξαναγίνη κυβερνών κόμμα).Είναι αυτή συμπεριφορά "καθημερινώς ενεργού πολίτη" που ξέρει τί ψηφίζει και γιατί το ψηφίζει;

     



    Το ξέρω ότι οι περισσότεροι είναι δυσκοίλιοι (δεν ενεργούνται), και αυτό που με θλίβει περισσότερο είναι ότι οι ίδιοι που έβγαλαν τότε τους “αξιωματικούς” και μασούλησαν καλά, έβγαλαν μετά τους άλλους να γευματίσουν και αυτοί και τώρα στρώνουν το τραπέζι για να σερβίρουν και πάλι τους “αξιωματικούς” που έχει αρχίσει η κοιλιά τους να γουργουρίζει, τόσα χρόνια νηστικοί.

     

    Λέτε γι αυτό να γίνονται πιο νωρίς οι εκλογές, επειδή πείνασαν οι συνδαιτυμόνες; Αλλά τι λέω δημοκρατία δεν έχουμε; Πρέπει να τρώνε όλοι.

     

    Στα σοβαρά, δεν είναι εκνευριστικό να σου λένε: έλα μωρέ όλοι τρώνε. Ναι, αλλά να τους επιβραβεύω και από πάνω;

     


    Hastaroth
    02.10.2009, 14:58

    Πρώτον,συζήτησις περί φαγητού στίς δυόμισι τό μεσημέρι κι’ενώ βρίσκομαι ακόμα στο γραφείο είναι μαρτύριο.Μού θυμίζει τά φοιτητικά μου χρόνια στό Πανεπιστήμιο,που τέτοια ώρα είχαμε μάθημα Χημεία Τροφίμων και ο καθηγητής μάς μίλαγε γιά «πεφρυγμένα γεώμηλα» (δηλαδή πατάτες τηγανητές» και γιά «τυρόν φέτα» τη στιγμή που το στομάχι μας γουργούριζε και η καντίνα ήταν τρείς ορόφους πιό κάτω...

     

    Δεύτερον,ιδανική λύση θά ήταν να μήν ψηφίζαμε κανένα από τά δύο μεγάλα κόμματα-αλλά να το έκαναν αυτό ΟΛΟΙ οι πολίτες,όχι μόνο μιά μικρή μερίδα από αυτούς.Κάτι τέτοιο όμως θά απαιτούσε δύο πράγματα:

    1.Νά είναι ΟΛΟΙ οι πολίτες διαρκώς ενεργοί και να επιδιώκουν νά πληροφορούνται καί να κρίνουν αντικειμενικά τούς πολιτικούς

    2.Νά είναι ΟΛΟΙ οι πολιτικοί ρεαλιστές (όχι real ληστές) καί να προτείνουν λύσεις που θά είναι εφαρμόσιμες έτσι ώστε να επιτυγχάνεται ταυτόχρονα η ατομική καί η συλλογική ευημερία τών πολιτών.

    Δυστυχώς τέτοια πράγματα δέν υφίστανται.Οπότε έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ αυτών που έχουμε και όχι αυτών που θά θέλαμε να έχουμε.

    Δέν αντιλέγω οτι και κάποιοι από τους νύν κυβερνώντες «έφαγαν» (καί κακώς το έπραξαν),όμως ήταν σαφώς λιγώτεροι από τούς νύν αντιπολιτευόμενους.Καί εν πάσει περιπτώσει, παρ’όλα τά –σοβαρά- λάθη τους,οι νύν κυβερνώντες έκαναν και έργο.Δυστυχώς,το έργο αυτό δέν προβλήθηκε όσο θά έπρεπε καί γι’αυτό φταίνε και οι ίδιοι που δέν ακολούθησαν σωστή επικοινωνιακή πολιτική,αλλά φυσικά και οι νύν αντιπολιτευόμενοι που τό αποσιώπησαν.

    Αρα η λύση δέν είναι να μήν ψηφίσουμε,επειδή «όλοι τρώνε» και «άν ψηφίσουμε τούς επιβραβεύουμε».

    Η λύση είναι να ψηφίσουμε αυτούς από τούς υπάρχοντες που εμείς κρίνουμε ότι μπορούν να κάνουν ΚΑΙ έργο (ώστε να φάνε μέν αυτοί,αφού ντέ και καλά θέλουν να φάνε,αλλά να ωφεληθούμε και εμείς-δέν λέω «να φάμε» διότι ωφέλεια δέν είναι μόνο το να φάμε από τά «έτοιμα» αλλά κυρίως τό νά βοηθηθούμε στό να παράγουμε περισσότερο πλούτο από όσο ξοδεύουμε).


    Conspiratus
    02.10.2009, 18:08

    Προσωπικα θα παω να ψηφισω, οχι επιδη καποια απο τα κομματα που υπαρχουν ως υποψηφια με εκφραζουν, αλλα για να μην αυξησω το ποσοστο των δυο μεγαλων(και των μικροτερων βεβαια) κομματων μεσα στην βουλη...

    Το να μην ψηφισω δεν μου λεει τιποτα... Για τον λογο οτι(μιας και ψηφιζω για πρωτη φορα σε βουλευτηκες εκλογες) και εγω πλεον ανηκω στην ιδια κοινωνια με ολους μας και μου δινετε πλεον το ΔΙΚΑΙΩΜΑ της ψηφου, το οποιο δεν θελω ουτε να σπαταλησω ουτε να αγνοησω!

    Θα προσπαθησω απλα να κανω οτι θεωρω πιο καλο για το συνολικο κ προσωπικο μου συμφερον!

     

     

    Παράθεση:

    Εφόσον η αποχή δεν αντιπροσωπεύεται με κενές έδρες στη βουλή, μόνο ενισχύει το κατεστημένο.

    Ένα απλό παράδειγμα.

    Έστω ότι δικαίωμα του 'εκλέγειν' έχουν 100 άτομα και ότι το ποσοστό αποχής είναι 25%.

    Αυτό σημαίνει ότι θα πάνε να ψηφίζουν 75 άτομα.

    Έστω ότι από τους 75, οι 25 ψηφίζουν το κόμμα Χ, ενώ οι 25 που απέχουν δε θα το ψήφιζαν.

    Το αποτέλεσμα βγαίνει μόνο επί των εγκύρων ψήφων.

    Άρα―

    Αν ψήφιζαν και οι 100, το κόμμα θα είχε ποσοστό 25%

    Τώρα που ψήφισαν οι 75, το κόμμα έχει ποσοστό 33,33%

    Το πρώτο κόμμα μάλιστα ενισχύεται με έδρες λόγω του εκλογικού συστήματος που ισχύει.

     

    Οπότε, οποιος θέλει να απέχει... δικαίωμά του, εφόσον απέχει για συγκεκριμένους λόγους, όπως αυτους που εξέφρασαν κάποια μέλη. Αρκεί όμως να μην έχει αυταπάτες ότι θα θορυβήσει την εξουσία...

     



     

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    Why are you wearing thet stupid man suit??? www.myspace.com/kosta_from_xamena_kormia www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Conspiratus στις 02-10-2009 18:09 ]


    punkster
    03.10.2009, 20:18

    Το ελεγα και το φωναζα απο οταν αρχισε να γινεται "μοδα" η αποχη: μην τους αφηνετε ελευθερους να αλωνιζουν!

    Η αποχη δεν δειχνει ενα απογοητευμενο λαο, αλλα εναν λαο που δεν ξερει τι θελει και (ακομα και να ηξερε) σιγουρα δεν ξερει πως να το αποκτησει.

    Ολοι παραπονιουνται οτι ειναι απογοητευμενοι απο το κρατος και οτι κανενα κομμα ή πολιτικος δεν τον αντιπροσωπευει. Ε, λοιπον, τι ειναι αυτο που ζητατε απο ενα κρατος; Τι απαιτησεις εχετε;; Δεν μπορω να ακουω συνεχεια παραπονα χωρις να προτεινονται λυσεις!

    "Δεν θελω κανεναν, ολοι ιδιοι ειναι...". Ε, πως ειναι αυτοι που θες;; Ειμαι σιγουρη οτι ελαχιστα ατομα απο αυτα που υποστηριζουν την αποχη θα μπορουσαν να απαντησουν ικανοποιητικα σε αυτη την ερωτηση, χωρις να χρησιμοποιησουν προτασεις-καραμελες για το πως ειναι ενα "σωστο" (και ουτοπικο) κρατος.

    Και για να γυρισω στο θεμα, γιατι ξεφυγα λιγακι, εκεινοι που εχουν συμφεροντα απο τα κομματα, παντα θα πανε να ψηφισουν, και παντα θα ψηφισουν το κομμα που τους παρεχει αυτα τα συμφεροντα. Με το να μην ψηφιζει ο λαος, ειναι σαν να αφηνει αυτα τα ατομα να σπερνουν ελευθερα σε ενα χωραφι που ειναι και δικο μας. Συν το οτι δινουν την ευκαιρια στους πολιτικους να λαικιζουν και να εκφραζουν την δηθεν ανησυχια τους για την "απογοητευση" του λαου.. Λες και ιδρωνει το αυτακι τους!

    Τοσα κομματα υπαρχουν! Σιγουρα υπαρχει καποιος εκει εξω που εστω και θεωρητικα πλησιαζει τα πολιτικα σας πιστευω!

     


    Disasterpiece
    04.10.2009, 03:20

    H ψηφος σου εχει βαρυτητα!!!!Τι αλλαζει απο Δευτερα:

    1.Πρωθυπουργος ο φαλακρας ο Μινεικο.Ο πρωτος πρωθυπουργος με νοητικη στερηση στην Ελλαδα.Οι δικαιωση των απανταχου καικαιδων και οσων δεν μπορουν να κανουν προσθεση χωρις κομπιουτερακι.

    2.Αντιπολιτευση ο μπουλης μεχρι νεωτερας.Αρχιζει η διαδοχολογια με τη κορη του Δρακουμελ να της τρεχουν τα σαλια.Ο Μητσοτακης απο το καστρο του στην Τρανσυλβανια γελαει δυνατα:"ΧΑ-ΧΑ-ΧΑΑΑΑ!"(καπως ετσι)

    3.Η Αλεκα ικανοποιημενη με το ποσοστακι της καλει τον κοσμο σε συσπειρωση και παλη κατα του καπιταλιστικου κτηνους.Η τακτικη του Ωριμου φρουτου:κααααποοοοτεεεε θα πεσει ο καπιταλισμος και το μουστακι του Σταλιν θα γινει παλι μοδα!Οι γνωστες παπαριες.

    4.Ο Καρατζαφερης παλι στη βουλη αγκαλια με τον Αδωνη και τους λοιπους γραφικους αρχαιολατρες χριστιανοπληκτους(αυτος ο συνδιασμος ειναι πιο surreal και απο ταινια του Lars Von Trier).

    5.Καταιδρωμενοι και με τα χιλια ζορια στη βουλη ο χαρωπος λεβεντολακαμας του Συριζα με τους φρουτολαγνους δασολατρες Οικολογους που μας μιλανε για πρασινη αναπτυξη,πρασινες νεες θεσεις -εργασιες,πρασινα κτιρια,πρασινη εξωτερικη πολιτικη.Γενικα εχουν μια εμμονη με το πρασινο,αυτο καταλαβα απο την πρασινη οικολογικη συνεντευξη τυπου τους που στανταρ εγινε με πρασινα οικολογικα μικροφωνα σε καποιο πρασινο οικολογικο χωρο-ομιτζι και 3 λολ!


    -----------------
    "L'enfer,c'est les autres"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 04-10-2009 03:24 ]


    StavmanR
    04.10.2009, 10:35

    Κωνσταντίνα, πιστεύω να έχεις ψηφίσει μέχρι τώρα (η πρώτη φορά παντα δημιουργεί αγωνία για την αίσθηση της συμμετοχής)... Smile

     

    Υπάρχουν διάφορες απόψεις σχετικά με το άν η ψήφος υποστήριξης κώματος είναι εξίσου σημαντική με τη ψήφο αντίδρασης προς άλλο κώμα (αυτό αφορά την πρώτη σου πρόταση). Και είναι σημαντικό να παραδεχθούμε ότι στη δεύτερη περίπτωση δεν ψηφίζουμε πρόγραμμα καθ'αυτό, αλλά αντιστεκόμαστε στο  πρόγραμμα άλλου κώματος. Δεν τίθεται επί της ουσίας θέμα παραγωγικής ψήφου, αλλά αντιδραστικής. Κι εδώ προσπαθώ να βρω τη διαφορά αυτής της επιλογής από την μή ψήφο. Είναι σημαντικό να αναφέρω ότι δεν αναφέρομαι γενικά στην ψήφο στα μικρά κώματα, αλλά την ψήφο στα μή μεγάλα (δηλαδή με βάση την αντίδραση κι όχι τη σύνθεση). Άλλο πράγμα να ψηφίζεις από συνείδηση πχ. Μ-Λ ΚΚΕ, κι άλλο πράγμα να παίζεις λόττο μεταξύ των ψηφοδελτίων που υπολείπονται αν αφαιρέσεις τα δύο πρώτα.

     

    Πάνω σε αυτό το θέμα θα χρησιμοποιήσω την φράση της Punksterίνας:

    "Η αποχη δεν δειχνει ενα απογοητευμενο λαο, αλλα εναν λαο που δεν ξερει τι θελει και (ακομα και να ηξερε) σιγουρα δεν ξερει πως να το αποκτησει."

     

    και θα την μετασχηματίσω σε:

    "Η μη συνειδητή ψήφος δεν δείχνει έναν δημιουργικό λαό, αλλά έναν λαό που ξέρει μόνο κάτι που σίγουρα δεν θέλει (χωρίς να σημαίνει ότι ξέρει πραγματικά τί θέλει και πώς να το αποκτήσει).

     

    Βέβαια, σε προσωπικό επίπεδο δεν μου αρέσει η έννοια "βούληση του λαού" και η μαζοποίηση-ισοπέδωση της ατομικής συνείδησης, αλλά την αποδέχομαι στα πλαίσια της πολιτικής συζήτησης.

     

    Καλό βόλι! το λοιπόν στους νεοφώτιστους Smile


    Conspiratus
    04.10.2009, 14:15

    Εεε...η αλη8εια ειναι οτι δεν εχω παει να ψηφισω ακομα...Innocent{#emotions_dlg.whistling}

    Αρχικα θελω να πιστευω οτι η ψηφος μου δν θα ειναι "μη συνειδητη"...ή οτι εχει εστω ενα "απαλο αγγιγμα" συνειδησης!{#emotions_dlg.tt2}

    Γιατι στο οτι δεν ξερω τι θελω ακομα και στο οτι ξερω τουλαχιστον τι ΔΕΝ θελω θα συμφωνισω...

    Εχω σκεφτει κατα καιρους τι "μπορει" να θελω και τι οχι αλλα δεν μπορω να παραμεινω σε μια σκεψη αν το μονο που εχω γνωρισει ειναι αυτο που ΔΕΝ θελω!!! {#emotions_dlg.blink}

    Ενα ειναι σιγουρο... αυτο που ειχα σκεφτει στην αρχη, το σχεδιο μου δηλαδη για τις εκλογες, διαληθηκε σαν πυργος απο τραπουλοχαρτα πριν καποιες ωρες!!! {#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.thumbdown}


    SouLRocK
    04.10.2009, 14:58

    Αντε ψήφισε να τελειώνουμε... αυριο πάλι μια ίδια Δευτέρα θα'ναι...


    Hastaroth
    05.10.2009, 08:56

    «Παραμυθιάζονται εύκολα οι νεοέλληνες....κι’αντί νά τούς δώσουν μιά να τους στείλουν σπίτια τους,τούς ξαναψηφίζουν».

     

    Ετσι λοιπόν,παραμυθιάστηκαν καί ξαναψήφισαν να έρθη στην κυβέρνηση ένα κόμμα που:

    Κυβέρνησε την χώρα επί είκοσι σχεδόν χρόνια και την έκανε μπάχαλο.

    Καθιέρωσε την διαφθορά ώς modus vivendi τής πολιτικής (θυμηθείτε τον Κοσκωτά που έφτιαχνε τούς νόμους γιά τόν Κουτσόγιωργα,τά «τούβλα» εκ πεντοχίλιαρων που κουβαλούσε ο (κουβα)Λούβαρης στον «μεγάαααλο» Αντρέα,τόν  υφυπουργό Αθανασόπουλο που βάφτιζε (ώς καλός νονός) το Γιουγκοσλαβικό καλαμπόκι ώς Ελληνικό,τόν Ανωμερίτη που ξέπλενε βρώμικο χρήμα μέσω τής Αγροτικής Τράπεζας τής οποίας προϊστατο (αυτόν τόν έκαναν και υπουργό ναυτιλίας μετά,διότι μέ τόσο ξέπλυμα,κάτι είχε μάθει από νερά...),την ρήση τού ίδιου τού «μεγάααλου» Αντρέα περί τού ύψους τού δωρακίου που δικαιούται νά κάνη στόν εαυτό του ένας διοικητής ΔΕΚΟ,κλπ κλπ.

    Ρεζίλεψε τήν χώρα διεθνώς μέ τά καμώματα τού αρχηγού του που χώρισε την νόμιμη σύζυγό του γιά να σπιτώση τήν (κατά πολύ νεώτερή του) γκόμενά του (καί αυτό απεκλήθη από τούς συνεργάτες του «λεβεντιά»).

    Ρεζίλεψε την χώρα διεθνώς,συντασσόμενο ώς κυβέρνηση μέ τους διάφορους ΑραφοΚαντάφηδες τρομοκράτες.

    Καθιέρωσε την κομματικοποίηση τής χώρας,μέ τους «πρασινοφρουρούς» καί τίς κλαδικές τους,που ώριζαν και καθώριζαν τά πάντα.

     

    Τού κόμματος δέ αυτού προϊσταται σήμερα ο υιός τού «μεγάααλου»,ο οποίος:

    Ως υπουργός παιδείας έκανε την παιδεία παιδική χαρά μέ τίς άστοχες «μεταρρυθμίσεις» του.

    Ως υπουργός εξωτερικών,απέδειξε μέν τό ταλέντο του εις τόν ζεϊμπέκικον χορόν,πλήν όμως δέν κατάφερε νά συγκινήση τούς Τούρκους πιλότους τόσο ώστε να μήν χορεύουν και αυτοί στόν Ελληνικό εναέριο χώρο.

    Οπως λέει πιό πάνω και ο disasterpiece (την διάβασες την πρώτη πρόταση που έγραψα,σύντροφε; χεχεχε),θά είναι ο πρώτος πρωθυπουργός μέ νοητική στέρηση,αφού αφ’ενός δέν γνωρίζει την διαφορά μεταξύ πηλίκου και πηλικίου και αφ’ετέρου προσπάθησε να ξεμπλέξη την αλυσίδα τού ποδηλάτου του ενώ ήταν πάνω σ’αυτό και κυλούσε (όταν ακόμα κι’ένα δεκάχρονο παιδάκι ξέρει οτι πρώτα πρέπει να σταματήση,νά κατέβη από το ποδήλατο και μετά νά ξεμπλέξη την αλυσίδα..).Επίσης είναι ο πρώτος Ελλην πρωθυπουργός που θά επιχειρήση να αναπτύξη την ανάπτυξη (οι προηγούμενοι την άφηναν υπανάπτυκτη...).

     

    Ερωτώ εγώ λοιπόν:

    Ποιός ΕΧΕΦΡΩΝ (δηλαδή λογικός) πολίτης τής χώρας θά ήταν δυνατόν να ψηφίση αυτό το κόμμα γιά κυβέρνηση και αυτόν τον άνθρωπο γιά πρωθυπουργό;


    giorgosziotas
    05.10.2009, 08:57

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται με μαθηματική ακρίβεια. Είναι πάντα κύκλος, άντε το πολύ έλλειψη. Δεν υπάρχουν πολλά πολιτεύματα. Είναι μόνο ένα και εναλλάσσεται ανάλογα με τις εποχές. Αν επιμένεις να τα χωρίσεις, δες τουλάχιστον ότι όλα έχουν τη θέση τους και λόγο ύπαρξης. Υπάρχει ισορροπία ακόμα κι αν δεν είναι εμφανής ή αν δε βολεύει ιδεολογίες και καταστάσεις. Οι περισσότεροι δικαιολογημένα δεν βλέπουν όλη την εικόνα, διότι η προαναφερθείσα περίοδος (κύκλος) συνήθως είναι πολλάκις μεγαλύτερη από το μέσο όρο ζωής του είδους μας και έχουμε την τάση να είμαστε κοντόφθαλμοι και εγωιστές (Προφανώς και δεν θεωρώ ότι είμαι. Πως να μπορούσα άλλωστε να συντάξω την προηγούμενη πρόταση, έχοντας αρνητική γνώμη προς τον ίδιο μου τον εαυτό;).

    Ως εκ τούτου.

    Παίζω το ρόλο μου ως κόκκος της ιστορίας, με όποιο τρόπο κρίνω αποτελεσματικότερο σε σχέση με το χρόνο που μου έχει χαριστεί. Αν αυτό λέγεται συμμετοχή σε ψηφοφορία ή (και) κάτι άλλο, διατηρώ το δικαίωμα να μην το μαρτυρήσω. Άλλωστε έχει περισσότερο νόημα να προσπαθήσει κανείς να μαντέψει. Ίσως διαβάζοντας τα παραπάνω, κάποιος βρει κάτι που δε βρήκα εγώ στον ίδιο μου το συλλογισμό.