ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.833 μέλη
    melin
    29.09.2009, 12:33

    Καλησπέρα σε όλους,

    μιας και βλέπω ειδική κατηγορία για τα εργασιακά των ωδείων, ανοίγω αυτό το topic για να παραθέσουμε όλοι τις εμπειρίες ή τα ερωτιματικά μας σχετικά με διορισμό σε ωδείο.

    Πρώτη ερώτηση: Στο υπουργείο γιατί είναι όλοι (ή οι περισσότεροι για να είμαι δίκαιη), από άχετοι έως εντελώς άσχετοι???????? Γιατί κάνεις μια ερώτηση και περιμένεις να παέι να ρωτήσει κάποιον άλλο και λοιπά και λοιπά, και στο τέλος να είσαι και τυχερός αν θα σου απαντήσουν σε αυτό που τους ρωτάς....?

    Δεύτερη ερώτηση:Τι ακριβώς εννοούμε λέγοντας "εργασιακά"?

    Τρίτη ερώτηση: Τι χρειάζεται για να σου κάνει ένα ωδείο διορισμό?Μπορείς να είσαι διορισμένος σε περισσότερα του ενός ωδεία? Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία?

    Πολλά τα ερωτήματα, οι απαντήσεις λιγοστές...

    Εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε όλα...

    Καλή σας μέρα!!!


    GAGA
    29.09.2009, 13:50

     

    Απάντηση στην ερώτηση 1 : Γιατί μιλάς για ελληνικό δημόσιο...(Εχώ ακούσει εκπρόσωπο του Υπουργείου Πολιτισμού σε ωδειακές εξετάσεις πιάνου να αναρωιέται για πρέπει να παιχτούν και τα τρία μέρη μιας σονάτας σε ένα δίπλωμα....)

    Απάντηση στην ερώτηση 2:΅Ουτε και οι ίδιου δεν ξέρουμε...

    Απάντηση στην ερώτηση 3:

    Μάλλον δεν εννοείς "διορισμό" αλλα "πρόσληψη".Για να προσληφθείς σε ένα ωδείο αρκέι να έχει ανάγκη ο ιδιοκτήτης για να σε πάρει.Ναι μπορείς να είσαι σε πάνω απο ένα ωδεία.

     

    Θέλω να βάλω και εγώ μια ερώτηση : Υπάρχει κάποια συλλογική σύμβαση, η κάτι αντίστοιχο που να "ορίζει" τα δίδακτρα και τις πληρωμές των  δασκάλων ή ο καθένας μπορεί να κάνει οτι θέλει;

     


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 29-09-2009 13:51 ]


    DL
    29.09.2009, 14:40

    Γεια χαρά!

    Για την τρίτη ερώτηση: επειδή φαντάζομαι και εγώ, πως εννοείς την πρόσληψη θα σου πώ μερικά που

    τα έμαθα πολύ πρόσφατα, παρότι δουλεύω σε ωδείο ήδη 3 χρόνια...{#emotions_dlg.blink}

    Καταρχήν , πέραν του να έχει ανάγκη το ωδείο για να σε προσλάβει (δηλαδή να κάνει πρόσληψη για το Υπουργείο Πολιτισμού) χρειάζεται το πτυχίο ή δίπλωμα σου...

    Αν έχεις πτυχίο διδάσκεις μέχρι κάποιο επίπεδο (νομίζω κατωτέρα), αν δίπλωμα μέχρι ένα ανώτερο επίπεδο κ γενικώς δηλώνεσαι ως  δάσκαλος.

    Μετά τα πέντε πρώτα χρόνια προϋπηρεσίας (με πρόσληψη στο Υπουργείο) λογίζεσαι πλέον ως "καθηγητής" και μπορείς να αναλάβεις πτυχία, διπλώματα, εξετάσεις κ.ο.κ.

    Φυσικά αυτά είναι αρκετά τυπικά, δεν ξέρω κατά πόσον τα γνωρίζουν τόσο τα ωδεία, όσο και εμείς...

    (εγώ τα πήρα σχεδόν κατά τύχη χαμπάρι) κ φυσικά φαντάζομαι οτι άτυπα ίσως μπορείς να διδάξεις τα πάντα...

    ελπίζω να διαφώτισα κάπως...αν και υποπτεύομαι οτι είναι και λίγο ακόμα περιπλοκότερο το θέμα...

    Και φυσικά μπορείς να είσαι σε παραπάνω από 1 ωδεία...Smile

    Gaga , η ερώτηση σου είναι πολύ σωστή....κ εγώ αναρωτιέμαι σε συνδυασμό με αυτά που λέω περί προυπηρεσίας, αν παίζει και στα μισθοδοτικά κάποιο ρόλο...(δεν το έχω μάθει ακόμα...)


    GuitarJournal
    30.09.2009, 00:49

    λοιπόν να προσθέσω κι εγώ μερικές πληροφορίες. Από ότι ξέρω πριν πολλά χρόνια υπήρχε συλλογική σύμβαση στα ωδεία, όπου ο καθηγητής έπαιρνε το 52% μικτά των διδάκτρων. Βέβαια ίσχυε τουλάχιστον μια δεκαετία πριν και υπογραφόταν τελικά μόνο από τα "μεγάλα"  ωδεία Εθνικό και Ελληνικό

    Στη συνέχεια έπαψε να υφισταται συλλογική σύμβαση

    Υπάρχει όμως ο ΣΚΩΑ, ο Σύλλογος Καθηγητών Ωδείων Αναγνωρισμενων όπου μπορείς να απευθυνθείς και να ρωτήσεις ειναι ΣΑΠΦΟΥς 10, δεν γνωρίζω τηλέφωνο.

     


    axilleas23
    01.10.2009, 14:21

    Καταρχήν , πέραν του να έχει ανάγκη το ωδείο για να σε προσλάβει (δηλαδή να κάνει πρόσληψη για το Υπουργείο Πολιτισμού) χρειάζεται το πτυχίο ή δίπλωμα σου...

    Αν έχεις πτυχίο διδάσκεις μέχρι κάποιο επίπεδο (νομίζω κατωτέρα), αν δίπλωμα μέχρι ένα ανώτερο επίπεδο κ γενικώς δηλώνεσαι ως  δάσκαλος.

    Μετά τα πέντε πρώτα χρόνια προϋπηρεσίας (με πρόσληψη στο Υπουργείο) λογίζεσαι πλέον ως "καθηγητής" και μπορείς να αναλάβεις πτυχία, διπλώματα, εξετάσεις κ.ο.κ.

    Και φυσικά μπορείς να είσαι διορισμένος και σε δεύτερο ωδείο ή ιδιωτική τοπική Μουσική Σχολή που αυτές περισσότερα θα τις συναντήσεις σε επαρχίες...


    ma-gi
    15.08.2010, 21:09

    Σύλλογος Καθηγητών Ωδείων Αναγνωρισμένων

    Διοίκηση Σ.Κ.Ω.Α.

    Διεύθυνση

    Σαπφούς 10

    Πόλη

    Αθήνα

    Ταχ. Κώδικας

    10553

    Τηλέφωνα

    2103215274

    Fax 2103215274
    E-mail skoa@otenet.gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ma-gi στις 15-08-2010 21:09 ]