ελληνική μουσική
    774 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια για το home recording studio μου

    ixissulpeno
    30.09.2009, 17:04

    Παιδιά, γεια σας

     

    Θα σας πω την εγκατάσταση που έχω αυτή τη στιγμή στο χώρο μου, για να σας βοηθήσω να διαμορφώσετε μια εικόνα.

    Έχω έναν υπολογιστή, ο οποιός διαθέτει μια κάρτα ήχου 7.1, στην οποία συνδέονται κάτι ηχεία 5.1 της Creative (αυτά είναι κυρίως για gaming/entertainment κλπ). Στον ίδιο υπολογιστή, συνδέεται μέσω USB η Fast Track Pro της M-Audio, στην οποία συνδέεται με τη σειρά του (μέσω MIDI) το Axiom 49 της M-Audio επίσης. Έχω και ένα ζευγάρι ακουστικά της AKG από τα οποία φεύγει ο ήχος της Fast Track Pro (δηλ. έχω βάλει ό,τι προγράμματα μουσικής χρησιμοποιώ, Reason, FL Studio, να στέλνουν τον ήχο στη Fast Track Pro, ενώ, όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές, όπως είπα, gaming κλπ, χρησιμοποιούν την 7.1 κάρτα)

    Να περάσω στο "ψητό" τώρα (και συγνώμη αν σας κούρασα με τα προηγούμενα, που κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν και απαραίτητα). Έχω βάλει στο μάτι το KORG R3 γιατί από καιρό θέλω ένα καλό synthesizer του στυλ του. Το θέμα είναι ότι θέλω με κάποιο τρόπο (και δεδομένης της εγκατάστασης που έχω ήδη) να μπορώ να έχω συνδεδεμένα ταυτόχρονα, το Axiom, το R3 (με κάποια ηχεία monitor), ένα ηλεκτρικό μπάσο (ίσως και μια κιθάρα ακόμα) και καναδυό μικρόφωνα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν, καταρχάς, είναι εφικτό αυτό και αν ναι πως μπορώ να το πετύχω.

    Σκεφτόμουν, για παράδειγμα, στη Fast Track Pro να παραμείνει συνδεδεμένο το Axiom ως έχει και να αγοράσω μια κονσόλα η οποία θα συνδέεται στη Fast Track Pro (πράγμα που δεν ξέρω αν γίνεται) και σ' αυτήν την κονσόλα να συνδέονται το R3, το μπάσο, τα μικρόφωνα και τα monitor (που επίσης δεν ξέρω αν κάτι απ' όλα αυτά γίνεται)

    Αυτό που θα ήθελα από σας είναι να μου πείτε αν γίνονται όλα αυτά που είπα (και αν ναι ποια κονσόλα μου προτείνετε) διαφορετικά τι με συμβουλεύτε να κάνω για να πετύχω τις συνδέσεις που προανέφερα.

     

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων (και ξανά συγνώμη αν σας κούρασα με τις φλυαρίες μου)

     

     

    ΥΓ. Παρεπιπτόντως, όλο το φόρουμ, δηλαδή το μέρος του που έχω εξερευνήσει ως τώρα, είναι φοβερό και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ, χωρίς καν να ποστάρω. Και κάτι άλλο. Ζητώ συγνώμη αν αυτά που ρωτάω, ανήκουν σε άλλο μέρος του φόρουμ, όπως είπα δεν έχω και μεγάλη εμπειρία εδω. {#emotions_dlg.biggrin}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixissulpeno στις 30-09-2009 17:42 ]


    mi3s
    30.09.2009, 21:16

    Με μπέρδεψες λίγο να πω την αλήθεια.Αν και όλοι έτσι είμασταν στο ξεκίνημα.

     

    Που ακριβώς είναι το πρόβλημα.Το axiom είναι midi controller και από ότι κατάλαβα θέλεις των ήχο που βγάζεις από αυτό μέσω vst να το περνάς σε μια κονσόλα.

    Μπορείς να κάνεις το εξής να  συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου του synth και των υπολοίπων σε μια κονσόλα και από εκεί μετά στα monitor σου.Νομίζω κάτι τέτοιο θα εννούσες.


    ixissulpeno
    30.09.2009, 22:43

    Παράθεση:

    Το μέλος mi3s στις 30-09-2009 στις 21:16 έγραψε...

    Με μπέρδεψες λίγο να πω την αλήθεια.Αν και όλοι έτσι είμασταν στο ξεκίνημα.

     

    Που ακριβώς είναι το πρόβλημα.Το axiom είναι midi controller και από ότι κατάλαβα θέλεις των ήχο που βγάζεις από αυτό μέσω vst να το περνάς σε μια κονσόλα.

    Μπορείς να κάνεις το εξής να  συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου του synth και των υπολοίπων σε μια κονσόλα και από εκεί μετά στα monitor σου.Νομίζω κάτι τέτοιο θα εννούσες.



     

    Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση και ναι, αυτό ακριβώς ενοούσα (και φοβόμουν ότι ίσως δε θα γινόμουν απολύτως κατανοητός μιας και δεν έχω σχεδόν καμία εμπειρία στο θέμα {#emotions_dlg.blush}). Δηλαδή είναι εφικτό; Μπορούν όλα αυτά να συνδεθούν στην κονσόλα; Και έχεις κάποια να μου προτείνεις;


    pa___
    01.10.2009, 19:28

    Στην κονσόλα man μπαίνει οτιδήποτε έχει audio σήμα, δλδ οποιοδήποτε καλώδιο φέρει ήχο. Τώρα το τι κονσόλα θα παρεις είναι καθαρά θέμα του τι λεφτά έχουμε και τι ανάγκες έχουμε.


    ixissulpeno
    01.10.2009, 20:03

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 01-10-2009 στις 19:28 έγραψε...

    Στην κονσόλα man μπαίνει οτιδήποτε έχει audio σήμα, δλδ οποιοδήποτε καλώδιο φέρει ήχο. Τώρα το τι κονσόλα θα παρεις είναι καθαρά θέμα του τι λεφτά έχουμε και τι ανάγκες έχουμε.



    Α, μάλιστα! Και δηλαδή σε τί τιμές κυμαίνονται; Εγώ προσωπικά, θά 'θελα μια κονσόλα που να έχει είσοδο για τουλάχιστον 2 μικρόφωνα (δηλ. 2-4 είναι ό,τι πρέπει) και μερικές εισόδους για ηλ. κιθάρες κλπ. Επειδή δεν ξέρω τίποτα από κονσόλες, μπορείς να μου δείξεις έστω τις πιο χαρακτηριστικές, σε διάφορα εύρη τιμών; (όχι όμως τίποτα ακραίο).{#emotions_dlg.helpsmilie}


    pa___
    01.10.2009, 21:04

    Έχουμε ψηφιακές και αναλογικές. Η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι στις ψηφιακές το σήμα πάει από την κάρτα ήχου με κάποιο ψηφιακό τρόπο στην δεύτερη έχουμε αναλογική μεταφορά. Δλδ στην πρώτη με ένα καλώδιο μπορείς να έχεις όλα σου τα σήματα σε digital μορφή ενώ στην άλλη έχεις ένα καλώδιο για κάθε σήμα και όλα σε αναλογική μοφρή.

     

    Συγεκριμένα πάρε μια ψηφιακή

    http://www.Thomann.de/gr/yamaha_n8.htm

    το ότι είναι ψηφιακή δε σημαίνει ότι δεν δέχεται αναλογικά σήματα. Απλά η μετατροπή αναλογικού σε ψηφιακό ήχο γίνεται εσωτερικά.

     

    και μια αναλογική

    http://www.Thomann.de/gr/alesis_multimix_16usb.htm

     

    Για τι δουλειά την θες ακριβώς; Recording ή mixing γιατί αν μιλάμε για μείξη τότε θες πολλά κανάλια


    ixissulpeno
    01.10.2009, 21:43

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 01-10-2009 στις 21:04 έγραψε...

    Έχουμε ψηφιακές και αναλογικές. Η σημαντικότερη διαφορά είναι ότι στις ψηφιακές το σήμα πάει από την κάρτα ήχου με κάποιο ψηφιακό τρόπο στην δεύτερη έχουμε αναλογική μεταφορά. Δλδ στην πρώτη με ένα καλώδιο μπορείς να έχεις όλα σου τα σήματα σε digital μορφή ενώ στην άλλη έχεις ένα καλώδιο για κάθε σήμα και όλα σε αναλογική μοφρή.

     

    Συγεκριμένα πάρε μια ψηφιακή

    http://www.Thomann.de/gr/yamaha_n8.htm

    το ότι είναι ψηφιακή δε σημαίνει ότι δεν δέχεται αναλογικά σήματα. Απλά η μετατροπή αναλογικού σε ψηφιακό ήχο γίνεται εσωτερικά.

     

    και μια αναλογική

    http://www.Thomann.de/gr/alesis_multimix_16usb.htm

     

    Για τι δουλειά την θες ακριβώς; Recording ή mixing γιατί αν μιλάμε για μείξη τότε θες πολλά κανάλια



    Για recording κυρίως και νομίζω ότι αυτή η YAMAHA είναι ό,τι πρέπει {#emotions_dlg.biggrin}. Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τώρα, αν είναι εύκολο, μπορείς να μου κάνεις μια λίστα με τί είδους καλώδια/ αντάπτορες θα χρειαστώ για να πετύχω τις συνδέσεις που προανέφερα; Και πάλι συγνώμη αν ζητάω πολλά...{#emotions_dlg.blush}


    pa___
    01.10.2009, 21:56

    Βασικά καταργείς την m-audio και συνδέεις το pc με την yamaha με μία firewire θύρα. Από εκεί και πέρα θες ένα midi καλώδιο για το Axio, δλδ όπως το έχεις ήδη. Μετά θες ένα Di box για να περνάς από εκεί τα όργανα που θες (κιθάρες, μπάσα, μπουζούκια κτλ) και μετά να πηγαίνουν στην κονσόλα. Γενικά πλέον το set up σου στα μικρόφωνα αλλά και στο di box θα χρησιμοποιεί καλώδια xlr-xlr (από αρσενικό σε θηλυκό).

    http://www.Thomann.de/gr/art_zdirect.htm

     

    http://www.Thomann.de/gr/the_sssnake_sm6rd_mikrokabel.htm

     

    Kοίτα όμως αν έχεις firewire στον υπολογιστή σου αλλιώς δεν κάνεις δουλειά.


    ixissulpeno
    01.10.2009, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 01-10-2009 στις 21:56 έγραψε...

    Βασικά καταργείς την m-audio και συνδέεις το pc με την yamaha με μία firewire θύρα. Από εκεί και πέρα θες ένα midi καλώδιο για το Axio, δλδ όπως το έχεις ήδη. Μετά θες ένα Di box για να περνάς από εκεί τα όργανα που θες (κιθάρες, μπάσα, μπουζούκια κτλ) και μετά να πηγαίνουν στην κονσόλα. Γενικά πλέον το set up σου στα μικρόφωνα αλλά και στο di box θα χρησιμοποιεί καλώδια xlr-xlr (από αρσενικό σε θηλυκό).

    http://www.Thomann.de/gr/art_zdirect.htm

     

    http://www.Thomann.de/gr/the_sssnake_sm6rd_mikrokabel.htm

     

    Kοίτα όμως αν έχεις firewire στον υπολογιστή σου αλλιώς δεν κάνεις δουλειά.



    Μια χαρά!{#emotions_dlg.biggrin} Και πάλι ευχαριστώ! Α και κάτι άλλο. Ένας φίλος, μου πρότεινε αυτήν την κονσόλα σαν πιο οικονομική λύση, απλά απ' ό,τι καταλαβαίνω θά 'χω πιο μπερδεμένες συνδέσεις.

    www.tonyskeyboards.gr/default.asp?static=3&Product_ID=1203

    Τί γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη;


    pa___
    01.10.2009, 22:26

    Η yamaha που συζητούσαμε πριν ήταν ψηφιακή, αυτή είναι αναλογική! Αυτό σημαίνει ότι την m-audio θα την χρειαστείς γιατί η soundcraft αν δεν κάνω τραγικό λάθος, δεν επικοινωνεί από μόνη της με τον Η/Υ. Στην περίπτωση της soundcraft θα χρεατείς και ένα s/pdif καλώδιο για να επικοινωνήσει η κονσόλα με την κάργα ήχου.


    ixissulpeno
    01.10.2009, 22:31

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 01-10-2009 στις 22:26 έγραψε...

    Η yamaha που συζητούσαμε πριν ήταν ψηφιακή, αυτή είναι αναλογική! Αυτό σημαίνει ότι την m-audio θα την χρειαστείς γιατί η soundcraft αν δεν κάνω τραγικό λάθος, δεν επικοινωνεί από μόνη της με τον Η/Υ. Στην περίπτωση της soundcraft θα χρεατείς και ένα s/pdif καλώδιο για να επικοινωνήσει η κονσόλα με την κάργα ήχου.



    Όμως οι υπόλοιπες συνδέσεις θα είναι ίδιες όπως με τη YAMAHA; Γιατί αν είναι έτσι, συμφέρει καλύτερα η Soundcraft.


    mi3s
    01.10.2009, 22:52

    Πολυ καλές κονσόλες και σχετικά οικονομικές είναι οιsoundcraft spirit series αλλά και οι μικρές οι mackie είναι επίσης άψογες.Κοιταξε λίγο ανάλογα και τις απαιτήσεις σου πάντα.

     

    όσο για αυτές τις φθηνιάρικες τις ψηφιακές πιστεύω ότι δεν αξίζει ο κόποςΓια ψηφιακή πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά.Καλύτερα να πάρεις μια καλή αναλογική που θα έχει και καλύτερους προενισχυτες.


    -----------------
    Πουλάω λαικούς ήχους για korg m3.info:pm

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mi3s στις 01-10-2009 22:57 ]


    ixissulpeno
    01.10.2009, 23:10

    Παράθεση:

    Το μέλος mi3s στις 01-10-2009 στις 22:52 έγραψε...

    Πολυ καλές κονσόλες και σχετικά οικονομικές είναι οιsoundcraft spirit series αλλά και οι μικρές οι mackie είναι επίσης άψογες.Κοιταξε λίγο ανάλογα και τις απαιτήσεις σου πάντα.

     

    όσο για αυτές τις φθηνιάρικες τις ψηφιακές πιστεύω ότι δεν αξίζει ο κόποςΓια ψηφιακή πρέπει να δώσεις πολλά λεφτά.Καλύτερα να πάρεις μια καλή αναλογική που θα έχει και καλύτερους προενισχυτες.


    -----------------
    Πουλάω λαικούς ήχους για korg m3.info:pm

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mi3s στις 01-10-2009 22:57 ]



    www.Thomann.de/gr/soundcraftspirit_m8.htm

    Κάτι τέτοιο ας πούμε; Στη συγκεκριμένη πως συνδέω ένα synth;


    pa___
    01.10.2009, 23:16

    Όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια φίλε, μόνο το επιπλέον καλώδιο χρειάζεσαι.

    Εγώ γενικά προτιμώ τα αναλογικά ούτως ή άλλως.


    pa___
    01.10.2009, 23:20

    Καλό είναι αλλά να ξέρεις ότι το synthe θα θέλει 2 κανάλια. Δλδ βάζεις το Left στο channel 1 και το Right στο channel 2 επομένως θέλεις 2 καλώδια. Και το synthe παίζει σε 2 κανάλια


    ixissulpeno
    01.10.2009, 23:27

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 01-10-2009 στις 23:16 έγραψε...

    Όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια φίλε, μόνο το επιπλέον καλώδιο χρειάζεσαι.

    Εγώ γενικά προτιμώ τα αναλογικά ούτως ή άλλως.



    Α, οκ, κατάλαβα Smile. Οπότε, μάλλον με βλέπω για τη Spirit M8. Κάτι άλλο τώρα. Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ αγορές απ' το Thomann θά 'θελα να ξέρω αν έχετε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα σχετικά με εγγυήσεις κλπ. Επίσης, δέχονται πληρωμές με κάποιον απ αυτούς τους τρόπους: Western Union/ PayPal/ ή μέσω τράπεζας;


    pa___
    01.10.2009, 23:42

    Με paypal θα πληρώσεις και όλα θα πάνε καλά. Απλά όταν σου τα φέρουν καλό είναι να τα ανοίξεις πριν υπογράψεις γιατί αν γίνει καμιά στραβή στη μεταφορά (σπάνιο μεν, αδύνατο όχι) ψάξε να βρεις άκρη.. {#emotions_dlg.thumbdown}


    ixissulpeno
    02.10.2009, 00:03

    Παράθεση:

    Το μέλος pa___ στις 01-10-2009 στις 23:42 έγραψε...

    Με paypal θα πληρώσεις και όλα θα πάνε καλά. Απλά όταν σου τα φέρουν καλό είναι να τα ανοίξεις πριν υπογράψεις γιατί αν γίνει καμιά στραβή στη μεταφορά (σπάνιο μεν, αδύνατο όχι) ψάξε να βρεις άκρη.. {#emotions_dlg.thumbdown}



    Μάλιστα! Λοιπόν, παιδιά χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια (ήξερα ότι εδώ θα μου λυθούν οι απορίες){#emotions_dlg.clap}


    darbukaboy
    02.10.2009, 10:39

    Παντως ακομα και σε περιπτωση βλαβης απ'οτι ξερω απο καποιες περιπτωσεις φιλων η εξυπηρετηση και αντικατασταση του προϊοντος ειναι αμεση(σε διαστημα περιπου μιας εβδομαδας)οποτε ουτε αυτη η περιπτωση πρεπει να σε αγχωνει!Αλλα γενικα η Thomann ειναι εγγυηση.


    mi3s
    02.10.2009, 16:31

    Και εγώ αυτή (την Μ8) έχω.Πολύ βολική κονσόλα είναι γενικά.Πιστεύω μπορεί να καλύψει πολλ΄ςε εφαρμογές κα ιγια αυτό την πήρα.Από κονσόλα για home στούντιο μέχρι μικρά αιβ.