ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη
    rollinngstone
    20.01.2010, 22:21

    Για μένα δεν υπάρχει μοίρα. Ε, πως να το πω αυτο το "πεπρωμένον φυγήν αδύνατον" και άλλα τέτοια δε μου αρέσουν. Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε όλοι. Με τις αποφάσεις μας καθορίζεται το μέλλον μας. Αν από την αρχή ένας άνθρωπος είναι καταδικασμένος να αποτύχει τότε για πιο λόγο γεννήθηκε; Κανείς δεν επηρεάζει το μέλλον μας, παρά οι επιλογές μας. Ίσως είναι λίγο ανθρωποκεντρικό και εγωιστικό αυτό που λέω, αλλά αυτή είναι η άποψή μου.


    creativeburst
    24.02.2010, 11:11

    Δεν πιστεύω στις συμπτώσεις. Στην μοίρα όμως ναι. Μερικά πράγματα είναι μοιραία να συμβούν παρόλα αυτά και εκείνη καθορίζεται από την εσωτερική μας δύναμη και την ανάγκη μας να ψάχνουμε λίγο πιο πέρα από το επιφανειακό. Στην ζωή πρέπει να κυνηγάμε αυτό που αγαπάμε..είναι και στο χέρι μας να μην αφήνουμε να φθαρθούν και να χαθούν όλα αυτά που μας γεμίζουν.  Η εσωτερική αναζήτηση είναι η πηγή της συνειδητότητας μας και των πράξεων μας.

    Άλλωστε δεν θα ταν λίγο βαρετό να είναι όλα στην ζωή μας καθορισμένα από το να παλεύουμε για αυτά καθημερινά?


    Shapplin
    28.02.2010, 17:45
    Η ζωη κυλα και μας παει οπου θέλει.Ανοικτα μυαλα και ανοικτους οριζοντες πρέπει να έχουμε.Τι μοιρα,τι συμπτωση..... μήπως θα μάθουμε ποτέ τιποτα??????
    reteos
    28.02.2010, 19:43
    Μια παροιμία λέει: "Αν σου μέλει να πνιγείς ποτέ σου δεν πεθαίνεις" . Νομίζω κάτι ..................λέει.
    TheDarkSideOfTheMoon
    02.03.2010, 22:19

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 28-02-2010 στις 19:43 έγραψε...

    Μια παροιμία λέει: "Αν σου μέλει να πνιγείς ποτέ σου δεν πεθαίνεις" . Νομίζω κάτι ..................λέει.

    Κι εγώ νομίζω ότι κάτι λέει...Μοίρα!


    reteos
    02.03.2010, 23:48

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 02-03-2010 στις 22:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 28-02-2010 στις 19:43 έγραψε...

    Μια παροιμία λέει: "Αν σου μέλει να πνιγείς ποτέ σου δεν πεθαίνεις" . Νομίζω κάτι ..................λέει.

    Κι εγώ νομίζω ότι κάτι λέει...Μοίρα!



    Ακριβώς αυτό εννοούσα.