ελληνική μουσική
    577 online   ·  210.844 μέλη

    Νέος δίσκος από Μαχαιρίτσα με τους Τερμίτες

    jorge
    08.10.2009, 01:38

    Όπως ανακοίνωσε σήμερα ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας στον ΙΑΝΟ, στη ζωντανή συνέντευξη από τον Μιχάλη Γελασάκη, οι Τερμίτες πρόκειται να ξαναβγάλουν δίσκο στο άμεσο μέλλον, ο οποίος θα κυκλοφορήσει μέσω διαδικτύου.

    Στη συνέντευξη βρέθηκαν οι Τερμίτες Αντώνης Μιτζέλος και Παύλος Κικριλής (που ήρθε από τη Βουλγαρία όπου διαμένει τα τελευταία χρόνια)

     


    a-fan-of-john-frusciante
    09.10.2009, 18:35

    Smile{#emotions_dlg.rockon}


    spiroos
    09.10.2009, 20:07

    Στον οποίο, jorge, να υποθέσω οτι θα αναλάβει το μεγαλύτερο ρόλο ο Μαχαιρίτσας...όπως έκανε και στα τότε χρόνια, όπως δήλωσε περήφανος στον Ιανό; Με άλλα λόγια δικά του τραγούδια με τους Τερμίτες....{#emotions_dlg.biggrin}


    8e8e8
    10.10.2009, 00:42

    {#emotions_dlg.thumbup}


    termites
    10.10.2009, 13:47

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 09-10-2009 στις 20:07 έγραψε...

    Στον οποίο, jorge, να υποθέσω οτι θα αναλάβει το μεγαλύτερο ρόλο ο Μαχαιρίτσας...όπως έκανε και στα τότε χρόνια, όπως δήλωσε περήφανος στον Ιανό; Με άλλα λόγια δικά του τραγούδια με τους Τερμίτες....{#emotions_dlg.biggrin}



    Δεν νομιζω να δηλωσε κατι τετοιο στον Ιανο αν θυμαμαι καλα....τελος παντων απο δικια μου πλευρα υπαρχουν ηδη ετοιμα 3 τραγουδια γι αυτη τη δουλεια.


    kwstasagas
    10.10.2009, 14:24

    Μπράβο κε Παύλο Κικριλή .... μού αρέσει που ακόμη έχετε διάθεση να συναντιόσαστε ξανά, ακόμη και μετά από πολλά χρόνια και να "συνεισφέρετε" ο καθένας τα τραγούδια του .... Και, γενικώς, μπράβο σας που εσείς, τα μέλη της μπάντας, ακόμη κρατάτε καλές σχέσεις και, μετά από τόσα χρόνια, νιώθετε ξανά την ανάγκη να φτιάξετε μαζί τις μουσικές σας, όπως στα τέλη των 70ς και στα 80ς !!!   

     

    Μακάρι να σάς δούμε μαζί όχι μόνο δισκογραφικώς αλλά και στη σκηνή .... Ιδίως για εμάς, που κοντεύουμε να σαρανταρίσουμε και στα γυμνασιακά και λυκειακά μας χρόνια .... ανταλλάσσαμε κασέτες με τα τραγούδια σας, θα είναι μια πολύ ωραία έκπληξη να ακούσουμε ξανά επί σκηνής εκείνα τα τραγούδια που "σημάδεψαν" την εφηβεία μας : "Πόσο σε θελω", "πόσο σ' αγάπησα σκληρή μουσική", "Θάλασσα ερωμενη μου", "του τηλεφώνου τις τρύπες", "Θεσσαλονίκες" ........

    [Άσχετο : θυμήθηκα μια μουσική εκπομπή των 80ς στο Κρατικό Κανάλι - νομίζω προβαλλόταν τα Σάββατα - η οποία είχε "έμφαση" στην τότε "καινούρια φουρνιά" της ελληνικής σκηνής (Ανδρέας Μικρούτσικος, Γιοκαρίνης, Φατμέ κλπ). Εκεί παρουσιάσθηκαν και οι ΤΕΡΜΙΤΕΣ, οι οποίοι ίσως και να εμφανίσθηκαν για πρώτη φορά "στο γυαλί". Στην εκπομπή αυτή προβλήθηκε κι ένα κλιπάκι που φτιάχτηκε για το τραγούδι "Θεσσαλονίκες", το οποίο δεν αποκλείεται να είχε ετοιμασθεί ειδικά για τις ανάγκες της εκπομπής !!!! Αυτό άρχιζε ως εξής : Η μπλε ταμπέλα της εθνικής οδού λέει "Θεσσαλονίκη 250 χλμ", αλλά περνάει κάποιος με μηχανάκι και με ένα σπρέι αλλάζει την κατάληξη μετατρέποντας το "Θεσσαλονίκη" σε .... "Θεσσαλονίκες" !!!!] .......  

     

     

      


    -----------------
    Πάμε να στήσουμε το παλιό σκηνικό, με την καλύβα και το αρχοντικό [Σταύρος Λογαρίδης]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 10-10-2009 14:38 ]


    termites
    11.10.2009, 22:44

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 10-10-2009 στις 14:24 έγραψε...

    Μπράβο κε Παύλο Κικριλή .... μού αρέσει που ακόμη έχετε διάθεση να συναντιόσαστε ξανά, ακόμη και μετά από πολλά χρόνια και να "συνεισφέρετε" ο καθένας τα τραγούδια του .... Και, γενικώς, μπράβο σας που εσείς, τα μέλη της μπάντας, ακόμη κρατάτε καλές σχέσεις και, μετά από τόσα χρόνια, νιώθετε ξανά την ανάγκη να φτιάξετε μαζί τις μουσικές σας, όπως στα τέλη των 70ς και στα 80ς !!!

     

    Μακάρι να σάς δούμε μαζί όχι μόνο δισκογραφικώς αλλά και στη σκηνή .... Ιδίως για εμάς, που κοντεύουμε να σαρανταρίσουμε και στα γυμνασιακά και λυκειακά μας χρόνια .... ανταλλάσσαμε κασέτες με τα τραγούδια σας, θα είναι μια πολύ ωραία έκπληξη να ακούσουμε ξανά επί σκηνής εκείνα τα τραγούδια που "σημάδεψαν" την εφηβεία μας : "Πόσο σε θελω", "πόσο σ' αγάπησα σκληρή μουσική", "Θάλασσα ερωμενη μου", "του τηλεφώνου τις τρύπες", "Θεσσαλονίκες" ........

    [Άσχετο : θυμήθηκα μια μουσική εκπομπή των 80ς στο Κρατικό Κανάλι - νομίζω προβαλλόταν τα Σάββατα - η οποία είχε "έμφαση" στην τότε "καινούρια φουρνιά" της ελληνικής σκηνής (Ανδρέας Μικρούτσικος, Γιοκαρίνης, Φατμέ κλπ). Εκεί παρουσιάσθηκαν και οι ΤΕΡΜΙΤΕΣ, οι οποίοι ίσως και να εμφανίσθηκαν για πρώτη φορά "στο γυαλί". Στην εκπομπή αυτή προβλήθηκε κι ένα κλιπάκι που φτιάχτηκε για το τραγούδι "Θεσσαλονίκες", το οποίο δεν αποκλείεται να είχε ετοιμασθεί ειδικά για τις ανάγκες της εκπομπής !!!! Αυτό άρχιζε ως εξής : Η μπλε ταμπέλα της εθνικής οδού λέει "Θεσσαλονίκη 250 χλμ", αλλά περνάει κάποιος με μηχανάκι και με ένα σπρέι αλλάζει την κατάληξη μετατρέποντας το "Θεσσαλονίκη" σε .... "Θεσσαλονίκες" !!!!] ....... 

    Τελικα εχεις τρομερη μνημη...το πιστευεις οτι εγω δεν θυμαμαι για το κλιπακι? Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια...

     

     


    -----------------
    Pavlos Kikrilis www.termitesband.com http://pavlos-story.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-10-2009 01:04 ]


    termites
    11.10.2009, 22:46

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-10-2009 στις 01:38 έγραψε...

    Όπως ανακοίνωσε σήμερα ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας στον ΙΑΝΟ, στη ζωντανή συνέντευξη από τον Μιχάλη Γελασάκη, οι Τερμίτες πρόκειται να ξαναβγάλουν δίσκο στο άμεσο μέλλον, ο οποίος θα κυκλοφορήσει μέσω διαδικτύου.

    Στη συνέντευξη βρέθηκαν οι Τερμίτες Αντώνης Μιτζέλος και Παύλος Κικριλής (που ήρθε από τη Βουλγαρία όπου διαμένει τα τελευταία χρόνια)

    Γιωργο χαρηκα πολυ που σε γνωρισα και απο κοντα:))

     




    -----------------
    Pavlos Kikrilis www.termitesband.com http://pavlos-story.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-10-2009 01:04 ]


    CHE
    12.10.2009, 06:29

    Ο kwstasagas έχει δίκιο για την ταμπέλα ''Θεσσαλονίκες''. Άλλωστε κι ο Μαχαιρίτσας στη συνέντευξή του στον Ιανό αναφέρθηκε στην αλλαγή της ταμπέλας.

    Οφείλω να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι είναι μεγάλη μου τιμή να συναντώ από κοντά ανθρώπους που έχουν γράψει ιστορία στο ελληνικό τραγούδι. Πόσο μάλλον σε μία εποχή που πήγαν κόντρα στο ρέμα (καθώς τότε επικρατούσε κατά κόρον το λαϊκό τραγούδι).
    Τα σέβη μου λοιπόν κ. Κικριλή/termites.


    Termite
    12.10.2009, 08:46

    Μπράβο Παύλο...

    Εξαιρετική πρωτοβουλία...ανυπομονώ για τα τραγούδια!


    kwstasagas
    12.10.2009, 19:18

    "Τελικα εχεις τρομερη μνημη...το πιστευεις οτι εγω δεν θυμαμαι για το κλιπακι?"

    Α, η δυνατή μνήμη είναι ένα από τα "προσόντα" μου !!! Ιδίως από τα 80ς ... έχω συγκρατήσει ένα σωρό λεπτομέρειες από ένα σωρό θέματα : μουσικά, ποδοσφαιρικά, τηλεοπτικές εκπομπές κλπ κλπ. Τώρα .... δεν ξέρω κατά πόσον αυτό είναι καλό ή κακό, δεδομένου ότι πολλοί υποστηρίζουν - ίσως ορθώς - ότι ο άνθρωπος πρέπει να ξεχνάει και να ζει το παρόν του. Πάντως, αγαπητέ μας Termites, είχα την εντύπωση ότι θα με διαφώτιζες περισσότερο και ... θα θυμόσουν το ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ (εμένα μού διαφεύγει) στην οποία εμφανισθήκατε, στην οποία, μάλιστα, πληροφορήσατε τους έλληνες τηλεθεατές - με αρκετή περηφάνεια - για τη συνεργασία σας με τον ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ !!! Αχ, Τερμίτη μου, τα θυμάμαι καλύτερα από σένα {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}   

     

     "Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια..."

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ευχαριστείς .... Για εμάς τους 30βάλε - 40βγάλε έχετε κρατήσει ένα κομμάτι της εφηβείας μας [μαζί, φυσικά, με Κατσιμιχαίους, Φατμέ, Ανδρέα Μικρούτσικο με "Χαμένο νησί", Γιοκαρίνη και άλλους, με τους οποίους τότε "κομίσατε" το πραγματικά καινούριο στο ελληνικό τραγούδι] !!! Οπότε, τα καλά λόγια βγαίνουν από μόνα τους ......  


    -----------------
    Πάμε να στήσουμε το παλιό σκηνικό, με την καλύβα και το αρχοντικό [Σταύρος Λογαρίδης]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 12-10-2009 19:51 ]


    jorge
    12.10.2009, 20:38

    Παράθεση:

    Το μέλος termites στις 11-10-2009 στις 22:46 έγραψε...

    Γιωργο χαρηκα πολυ που σε γνωρισα και απο κοντα:))


     

    Κι εγώ Παύλο :)

    Εύχομαι να βάλετε τα δυνατά σας και να ετοιμάσετε μελωδικά ροκ τραγούδια.


    marylin
    12.10.2009, 21:58

    Πολύ ευχάριστο νέο για όλους εμάς που τους αγαπάμε και τους ακούμε πάντα! {#emotions_dlg.clap}



    Με το καλό παιδιά!!! {#emotions_dlg.thumbup}
    Η Ελληνική ροκ σκηνή σας χρειάζεται!!!!  {#emotions_dlg.rockon}