ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.834 μέλη

    Πανταζής: Από τον Elton John στο ...Can-Can

    jorge
    09.10.2009, 01:11

    Συνέντευξη για γελια και για κλάματα... Περιμένω κανέναν γνώστη να μου πει πότε και πως συνεργάστηκε ο Λε-Πα με τον Elton John και τη Celine Dion...

     

    Λευτέρης Πανταζής: «Θα πήγαινα στην Eurovision»!

     

    Ο γνωστός τραγουδιστής, Λευτέρης Πανταζής έδωσε στην «InPress» μια άκρως ενδιαφέρουσα συνέντευξη, στην οποία τόνισε: «Γιατί να μην πήγαινα στην Eurovision; Περιμένω προσφορά... Να ρίξουμε ένα ποντιακό και θα γίνει χαμός!»! Στην «InPress» που κυκλοφορεί αύριο 9 Οκτωβρίου.

     

    Αποτελεί εδώ και τρεις δεκαετίες έναν από τους πιο επιτυχημένους καλλιτέχνες στον χώρο του τραγουδιού. Είναι αυθόρμητος, με αίσθηση του χιούμορ και φυσικά έχει ερμηνεύσει κομμάτια που από την δεκαετία του ’80 μέχρι και σήμερα ακούγονται και τραγουδιούνται. Ο λόγος για τον Λευτέρη Πανταζή ή «Λε-Πα» όπως είναι το παρατσούκλι του. Λίγες μέρες πριν την έναρξη του στο Can Can (16 Οκτωβρίου) παρέα με άλλους σπουδαίους τραγουδιστές, ο Λευτέρης Πανταζής μας έδωσε μια αποκλειστική συνέντευξη όπου μας μίλησε για το τραγούδι, την ζωή του, το ποδόσφαιρο και ταυτόχρονα έστειλε το μήνυμα του στους... αρμόδιους πως ευχαρίστως θα εκπροσωπούσε την χώρα μας στην Eurovision.

    Η συνέντευξη

    Κ. Πανταζή, πείτε μας λίγα λόγια για προσφυγική σας καταγωγή και τα παιδικά σας χρόνια.

     

    Γεννήθηκα στη Τασκένδη της πρώην ΕΣΣΔ και είμαι περίπου 40 χρόνια εδώ στην πατρίδα. Ήρθαμε μαζί με την εξαμελή οικογένεια μου τότε. Εδώ έβγαλα το δημοτικό και ξεκίνησα να τραγουδάω.

     

    Πως ασχοληθήκατε με το τραγούδι και ποιος σας ώθησε σε αυτό;

     

    Από πιτσιρίκος τραγουδάω. Έχω επηρεαστεί από δύο θείους μου στη Ρωσία. Ο ένας ήταν δάσκαλος μουσικής και ο άλλος τραγουδιστής.

     

    Πείτε μας λίγα λόγια για τον Πανιώνιο όπου επιτελέσατε και πρόεδρος παλαιότερα.

     

    Ήμουν πρόεδρος στις Εσπερίδες Καλλιθέας στο μπάσκετ για τέσσερα χρόνια. Πήγαμε Ευρώπη, πήραμε το πρωτάθλημα, πήγαμε πολύ δυνατά και μετά ήμουν για τέσσερα χρόνια πρόεδρος στην ποδοσφαιρική ομάδα του Πανιωνίου (2002-2006). Και εκεί είχαμε πολύ καλή πορεία τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στην Ευρώπη. Τώρα είμαι αντιπρόεδρος και βοηθάω μια νέα ομάδα την ΑΟ Περιστερίου (Α΄ Αθηνών). Είναι μια ομάδα που έχει και ακαδημία καμιά τρακοσαριά πιτσιρίκια. Πρόεδρος είναι ο Νίκος Καλιντέρης και αντιπρόεδρος είμαι εγώ.

     

    Κατά πόσο επηρεάζουν οι παράγοντες (διοικητικοί, διαιτητικοί) τον αθλητισμό;

     

    Σίγουρα επηρεάζουν. Να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας; Παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο...

     

    Τι πιστεύετε πως πρέπει να γίνει, για να δούμε καλύτερες μέρες σε όλα τα αθλήματα γενικότερα;

     

    Τα άσχημα θα υπάρχουν πάντα. Είναι παγκόσμιο το φαινόμενο. Απλά στο εξωτερικό υπάρχει υποδομή υπάρχουν βάσεις. Εδώ και κάτι όμορφο να ξεκινήσει, στο δρόμο χαλάει. Δεν βοηθάει η πολιτεία, βραχυκυκλώνουν τα πράγματα. Ίσως να συμφέρει σε όλους να μένουν έτσι τα πράγματα...

     

    Ποια είναι τα χόμπυ σας;

     

    Τα χόμπυ μου είναι το ποδόσφαιρο. Παλιά έκανα ταε – κβο - ντο, γράφω κανά τραγούδι και βγαίνω καμιά βόλτα με κανά κοριτσάκι όμορφο, αν έχει χρόνο... γιατί εγώ δεν έχω! (γέλια)

     

    Είναι γνωστές οι φιλανθρωπίες σας. Πως θα θέλατε να σας θυμάται ο κόσμος;

     

    Όταν κάνεις κάτι, δεν το κάνεις για να το διαφημίσεις. Έτσι και αλλιώς εγώ δεν το διατυμπανίζω πουθενά. Το κάνω για την ψυχούλα μου και για να κοιμάμαι όμορφα τα βράδια. Πάντως ότι καλό κάνεις, επιστρέφει σε εσένα.

     

    Ποια η γνώμη σας για τα talent show. Αναδεικνύονται φωνές από εκεί; Αν ήσασταν νέος, θα πηγαίνατε;

     

    Όταν ένας νέος καλλιτέχνης θέλει από κάπου να ξεκινήσει, καλά είναι τα talent show. Εμείς παλιά τρέχαμε στα μπαλέτα του Οικονομίδη, στα ραδιόφωνα, κάναμε οντισιόν. Τώρα είναι τα talent show. Αυτή η μόδα που έχει έρθει από το εξωτερικό. Δεν θα βγουν όλοι τραγουδιστές από εκεί, γιατί δεν έχουν όλοι ταλέντο, αλλά ποτέ δεν μπορείς να κόψεις από έναν νέο την ελπίδα να πραγματοποιήσει το όνειρο του. Και εγώ ίσως να πήγαινα. Δεν ξέρω, μπορεί...

     

    Στην Eurovision θα πηγαίνατε;

     

    Γιατί να μην πήγαινα; Περιμένω προσφορά... Να ρίξουμε ένα ποντιακό και θα γίνει χαμός!

     

    Πόσο επηρεάζει τους τραγουδιστές η οικονομική κρίση;

     

    Επηρεάζει πολύ! Ο κόσμος πλέον κοιτάει τα προς το ζην. Να πάει το παιδί του σχολείο και μετά κοιτάει να διασκεδάσει. Είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Δεν διασκεδάζουν επτά φορές την βδομάδα όπως παλιά, αλλά μια-δυο φορές πλέον.

     

    Τραγούδια όπως «ο παπαγάλος» θα τα τραγουδούσατε τώρα;

     

    Όταν ξεκινάει ένα παιδί άγνωστο να πιάσει το όνειρο και την ελπίδα ότι του δίνουν να τραγουδήσει, θα τα τραγουδήσει. Έτσι δεν είναι; Δεν ξέρω αν θα τραγούδαγα τώρα τέτοια τραγούδια, αλλά σάμπως και αυτά δεν έχουν την κουλτούρα τους, όταν τόσα παιδιά τα τραγουδούσαν τότε στους δρόμους και πούλησα χιλιάδες δίσκους; Δεν ξέρω αν θα τα έλεγα τώρα, αλλά αν ξεκινούσα και ήταν στην μόδα τώρα, θα τα έλεγα.

     

    Πόσο έχει αλλάξει η εποχή στο ελληνικό τραγούδι;

     

    Εγώ προσπαθώ να είμαι πάντα μες την εποχή με τα τραγούδια μου. Είμαστε μεσογειακός λαός, γλεντζέδες. Μας αρέσει η ντόλτσε βίτα και η λεζάντα και μια ζωή θα βγαίνουμε να διασκεδάζουμε και να χορεύουμε τσιφτετέλι. Οι εποχές αλλάζουν. Το θέμα είναι να συμβαδίζουμε με την εποχή μας.

     

    Που θα εμφανιστείτε φέτος και ποια τα πλάνα σας για το μέλλον;

     

    Θα είμαι στο «Can Can» από 16 Οκτωβρίου μαζί με τον Αλέκο Ζαζόπουλο, τον Γιώργο Χατζάκη, την Ιωάννα Σεβοπούλου και την Ιωάννα Κουταλίδου. Πριν από 20 μέρες περίπου κυκλοφόρησε το νέο μου cd που λέγεται «Στην οδό πουθενά». Ήδη έχουν ακουστεί τραγούδια μου στα ραδιόφωνα όπως το «ντέρτι μου» και το «Τζένη». Η τιμή του είναι 9 ευρώ και περιέχει 12 τραγούδια και αρκετά video clip παλιότερα και νέα.

     

    Ποια ήταν η καλύτερη συνεργασία σας μέχρι τώρα;

     

    Οι περισσότερες συνεργασίες ήταν καλές. Εγώ ποτέ δεν υπήρξα προβληματικός στις συνεργασίες μου με άλλους καλλιτέχνες. Έχω συνεργαστεί με τους καλύτερους καλλιτέχνες Έλληνες και ξένους. Έχω συνεργαστεί στην Ελλάδα με τους Gipsy Kings, Latoya Jackson, Julio Iglesias, Ντέμη Ρούσο κ.α. Στο εξωτερικό συνεργάστηκα με ακόμα μεγαλύτερα ονόματα όπως με την Celine Dion, τον Elton John και από Έλληνες, την Άννα Βίσση, Βίκυ Μοσχολιού και πολλά ακόμα μεγάλα ονόματα.

     

    Με ποιον τραγουδιστή, τραγουδίστρια θα θέλατε να κάνετε ντουέτο;

     

    Με την Χάρις Αλεξίου που την αγαπώ πολύ και την Μαρινέλλα.

     

    Πιο τραγούδι άλλου καλλιτέχνη θα θέλατε να είχατε τραγουδήσει;

     

    Όποιο τραγούδι ήθελα να τραγουδήσω το τραγούδησα στους live δίσκους μου και έτσι είμαι ευχαριστημένος. Σίγουρα όμως ποιος δεν θα ήθελε να τραγουδήσει Καζαντζίδη και άλλους παλαιότερους μουσικούς;

     

    Ποιον νέο καλλιτέχνη έχετε ξεχωρίσει τα τελευταία χρόνια;

     

    Τα τελευταία χρόνια τρεις καλλιτέχνες έχουν βγει μαζί. Αυτοί που ξεχωρίσανε είναι ο Γιάννης Πλούταρχος, ο Αντώνης Ρέμος και ένας καινούριος που έρχεται τώρα είναι ο Νίκος Οικονομόπουλος που έχει μια πολύ καλή και ξεχωριστή φωνή.

     

    Πείτε μας λίγα λόγια για την κόρη σας. Θα θέλατε να ασχοληθεί με το τραγούδι;

     

    Η κόρη μου σπουδάζει στο Miami University θέατρο, κινηματογράφο και σκηνοθεσία, οπότε έχει πάρει τον δρόμο της.

     

    Αν σας δινόταν η ευκαιρία να πάτε πίσω, τι θα κάνατε διαφορετικό;

     

    Έτσι αυθόρμητα που ήρθε σαν παραμύθι η ζωή, έτσι θα το άφηνα. Θα έκανα την ίδια ζωή.

     

    Οι περισσότεροι καλλιτέχνες έχουν μόνο καλά λόγια να πουν για σας. Ωστόσο υπάρχουν και άλλοι που είναι της αντίθετης άποψης. Τι έχετε να τους απαντήσετε;

     

    Δεν θα ήταν φυσιολογικό να μ’αγαπάνε όλοι. Κάποτε σε μια ραδιοφωνική εκπομπή που όλη η Ελλάδα τραγούδαγε την «Ταραχή», η δημοσιογράφος Σεμίνα Διγενή ζήτησε από τον κόσμο να ψηφίσει τον καλύτερο και χειρότερο τραγουδιστή της χρονιάς και βγήκα και στα δύο πρώτος! Τι σημαίνει αυτό; Κορυφή! Από εκεί και πέρα κατάλαβα πως οι μισοί Έλληνες με λατρεύουν. Οι άλλοι μισοί που δεν τους αρέσει είτε η μύτη, είτε τα μαλλιά μου, είτε η φωνή μου, είτε ο τρόπος που τραγουδάω θα έπρεπε να τους κερδίσω και αυτούς. Είναι όπως στις εκλογές. Κανείς δεν θα πάρει το 100% ποτέ και κυβερνάει το κάθε κόμμα με 40%. Οπότε το θέμα είναι να κερδίζεις τον κόσμο, για να κάθεσαι όσο πιο πολλά χρόνια γίνεται στην κορυφή. Από εκεί και πέρα είμαι κοντά στη νεολαία. Σε κάθε δίσκο βάζω 2-3 τραγούδια που είναι κοντά στην εποχή τους και έτσι δεν με βαριέται ο κόσμος.

     

    Η showbiz έχει γίνει πια καθημερινότητα με τα ροζ σκάνδαλα, τους τσακωμούς, κτλ. Γιατί αρέσκεται το κοινό να αναλώνεται σε αυτά;

     

    Πάντα μας άρεσε το θεαθήναι. Θέλουμε πάντα διαβάζουμε να κουτσομπολεύουμε τι έκανε ο τάδε με την τάδε, κτλ. Το κουτσομπολιό είναι το αλατοπίπερο της ζωής!

     

    Τι έχετε να πείτε για τα νέα μέτρα της απαγόρευσης του καπνίσματος;

     

    Το μέτρο δυστυχώς ή ευτυχώς ήρθε από την Ευρωπαϊκή Ένωση και αφού είμαστε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, πρέπει να το δεχτούμε αναγκαστικά. Σίγουρα δυσκολεύει τα μπαρ, τα κλαμπ και γενικά την νυχτερινή ζωή. Θα μπορούσαν π.χ. το βράδυ να το αφήνουν ελεύθερο, γιατί ο άλλος σε εμάς έχει ντέρτια και καημούς και έρχεται να ακούσει τραγούδια. Να πιει και να κάνει το τσιγάρο του. Πιστεύω πως πρέπει να βρεθεί μια μέση λύση. Τι να κάνουμε δηλαδή; Nα βάλουμε μια τζαμαρία στη μέση και οι μισοί να πετάνε λουλούδια στους άλλους μισούς από πάνω; (γέλια). Οι μισοί να μην καπνίζουν και οι άλλοι να βγαίνουν έξω; Δεν ξέρω! Ελπίζω να βρεθεί μια μέση λύση ή μια μεσοβέζικη λύση, γιατί εμείς οι Έλληνες βρίσκουμε πάντα μεσοβέζικες λύσεις (γέλια)...

     

    Τι έχετε να πείτε για το ασθενές φύλο που έχετε και ιδιαίτερη αδυναμία;

     

    Είναι το οξυγόνο της ζωής, η συνέχεια της ζωής μας. Αυτές μας φέρνουν στη ζωή και πρέπει να τις προσέχουμε σαν τα μάτια μας...

     

    Για το κλείσιμο ένα ρεφρέν από ένα τραγούδι σας που σας αντιπροσωπεύει.

     

    Αφιερώνω το τραγούδι μου «Εγώ δεν είμαι εγώ», αλλά αφιερώνω και «το ωραιότερο πλάσμα του κόσμου» για να το αφιερώσει ο καθένας όπου θέλει!