ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιά πιστεύετε είναι η συχνότερη αιτία χωρισμού?

    librasoul
    11.10.2009, 11:33

    Επειδή όλοι έχουμε περάσει χωρισμούς και επειδή οι σχέσεις είναι δύσκολες στις μέρες μας να κρατηθούν....σκέφτηκα να βάλω αυτό το θέμα, να δω και τη δική σας άποψη!


    notis58
    11.10.2009, 15:07

    Διότι οι γυναίκες, μιλάνε πολύ χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο καί πάντα θέλουν να περνάει το δικό τους.
    Φυσικά, θέλουν να σού κόψουν όλα τά χόμπυ καί να σε χωρίσουν απ'τούς φίλους σου.
    Επειδή λοιπόν, οι άντρες είμαστε αρκετά ήρεμοι, με το χρόνο τα καταφέρνουν καί τότε έρχεται
    η καταστροφή, διότι κάποια στιγμή επαναστατούμε.!

     

     


    Liza32
    11.10.2009, 17:38

    Η μοιχεία και το ψέμα!


    stam82
    11.10.2009, 19:09

    Αν και δεν έχω ζήσει μια σχετική εμπειρία , φαντάζομαι οτι η έλλειψη συννενόησης, κατανόσης και διάθεσης για υποχωρήσεις ,συμβιβασμούς και κατανόησης του άλλου θα μπορούσαν να είναι ουσιαστικές αιτίες για ένα χωρισμό.


    librasoul
    11.10.2009, 20:42

    Δε μπορώ να πω......όλοι έχετε τα δίκια σας......!!!!!

    Αλλά εσύ βρε "notis58"....μήπως είσαι λίγο υπερβολικός???? {#emotions_dlg.biggrin} και δεν το λέω επειδή είμαι γυναίκα!!!!!


    Magsmile
    11.10.2009, 20:51

    Ψέμα,  αχαριστία, απιστία.

    Οι αιτίες συνεννόηση, κατανόηση, υποχωρήσεις θεωρώ λίγο πολύ τα βλέπουμε από την αρχή πως λειτουργεί  κάποιος. Αν είμαστε με τέτοιον άνθρωπο και παραπονεθούμε μετά δεν μας φταίει κανείς.

    Βασικά  νομίζω είναι θέμα χαρακτήρα και βιωμάτων του καθένα μας από εκεί ξεκινάνε όλα !!! Σε μία σχέση πάντα πρέπει να υπάρχει καλή διάθεση να λέμε εμείς και όχι εγώ, δικά μας και όχι δικά μου.  Smile


    Magsmile
    11.10.2009, 20:53

    Παράθεση:

    Το μέλος librasoul στις 11-10-2009 στις 20:42 έγραψε...

    Δε μπορώ να πω......όλοι έχετε τα δίκια σας......!!!!!

    Αλλά εσύ βρε "notis58"....μήπως είσαι λίγο υπερβολικός???? {#emotions_dlg.biggrin} και δεν το λέω επειδή είμαι γυναίκα!!!!!



    Αχ αυτές οι γυναίκες !!  {#emotions_dlg.lol}


    EffieKakaflika
    12.10.2009, 10:14

    Παράθεση:

    Το μέλος notis58 στις 11-10-2009 στις 15:07 έγραψε...

    Διότι οι γυναίκες, μιλάνε πολύ χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο καί πάντα θέλουν να περνάει το δικό τους.
    Φυσικά, θέλουν να σού κόψουν όλα τά χόμπυ καί να σε χωρίσουν απ'τούς φίλους σου.
    Επειδή λοιπόν, οι άντρες είμαστε αρκετά ήρεμοι, με το χρόνο τα καταφέρνουν καί τότε έρχεται
    η καταστροφή, διότι κάποια στιγμή επαναστατούμε.!

     

     



    εεεεεεεε;;;; μήπως έχετε μείνει λίγο πίσω;


    EffieKakaflika
    12.10.2009, 10:17

    Κατά τη γνώμη μου η βασική αιτία χωρισμού είναι η βαριεστημάρα και το δέσιμο του γνωστού γαϊδάρου και από τα δύο άτομα.

    Ακόμα και το κέρατο, είναι αποτέλεσμα αυτού...

    Λεω εγώ τώρα!

    Καλημέρα...Smile

     


    Spirous
    13.10.2009, 19:49

    Ο εγωισμός.


    otinanai2
    13.10.2009, 21:59

    i fili tis pou einai pio oraio moro kai distixos ti gnorisa deyteri!!!!!!!!!!!


    notis58
    13.10.2009, 23:54

    Μή μέ παρεξηγείτε, λατρεύω τίς γυναίκες, δέν είμαι μισογύνης.!
    Είναι καταπληκτικές καί γεμίζουν τή ζωή μας, άν τίς έχουμε
    γιά φίλες μας, είναι τιμιότερες από πολλούς άνδρες.

    Ωστόσο, στίς στενές ερωτικές σχέσεις, αισθάνονται δικτάτορες.
    Τό απόσταγμα τών εμπειριών μου, αυτό λέει.

     


    Magsmile
    14.10.2009, 09:38

    Παράθεση:

    Το μέλος notis58 στις 13-10-2009 στις 23:54 έγραψε...

    Μή μέ παρεξηγείτε, λατρεύω τίς γυναίκες, δέν είμαι μισογύνης.!
    Είναι καταπληκτικές καί γεμίζουν τή ζωή μας, άν τίς έχουμε
    γιά φίλες μας, είναι τιμιότερες από πολλούς άνδρες.

    Ωστόσο, στίς στενές ερωτικές σχέσεις, αισθάνονται δικτάτορες.
    Τό απόσταγμα τών εμπειριών μου, αυτό λέει.

     

    Καλημέρα

    Χα χα !! Ξέρεις γιατί μας βλέπεις και κλοτσάμε !!!  {#emotions_dlg.helpsmilie}!!!! Αν πρόσεξες στα σχόλια που έχουμε γράψει δεν εκθέτουμε κανέναν άνδρα. Δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες και φυσικά έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Καλός ή κακός. Πιστεύεις ότι δεν θα έχουμε κάτι να πούμε ?  “Takes two to tango” Να το θυμάσαι!!!  Να έχεις μία όμορφη μέρα  Wink


    StavmanR
    14.10.2009, 10:45
    Είχε γράψει ο Δήμος Μούτσης το περιγραφικό τραγούδι "Οι γκόμενες" για να σατιρίσει την ευθυνοφοβική συμπεριφορά της κοινωνίας μας. "Εμείς η μεσαία τάξη σε όλα δίνουμε χροιά πολιτική: Για όλα φταιν οι γκόμενες!". Γυναίκα και άνδρας είναι δύο πλευρές ενός νομίσματος, που αδυνατούν η μία να κοιτάξει την άλλη. Σκοπός τους είναι να ξαναλιώσουν, να διώξουν από πάνω τους τις δύο όψεις και να γίνουν εννιαίος χρυσός. Ειδάλλως θα είναι μία ζωή είτε η κορώνα είτε τα γράμματα, ανάλογα με ποια πλευρά θα πέφτει στο τραπέζι... Θεωρώ ότι τα αίτια του χωρισμού πρέπει να αναζητηθούν στα ίδια τα αίτια δημιυργίας σχέσης. Περίεργο εκ πρώτης όψεως... Κάποτε ο Μαρκ Τουέιν είχε δηλώσει ότι αν φοβάσαι τη μοναξιά είσαι ακατάλληλος για γάμο. Φυσικά ετούτο δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ο γάμος είναι μοναξιά, όπως συχνά ερμηνεύεται. Αντίθετα, η σωστή ερμνεία της φράσης δείχνει ότι άν φοβάσαι να μείνεις μόνος, τότε παντρεύεσαι αποκλειστικά με βάση το φόβο σου αυτό και κανείς φόβος δεν μπορεί να είναι δημιουργικός. Ο γάμος γίνεται μία διαρκής κεκαλυμένη φοβία και του συμπεριφέρεσαι με ιδιοτελή και συμφεροντολογικά κριτήρια. Το ίδιο ισχύει και για τις σχέσεις. Παρόμοια αποφθέγματα έχουμε κι από τον κατεξοχήν ερωτικό φιλόσοφο της κλασικής Ελλάδας, Σωκράτη. Πέρα από τις εξωτερικές συνθήκες (κοινωνικές, εργασιακές κλπ.), το σημαντικότερο ρόλο σε μία σχέση παίζουν οι άνθρωποι που την δημιουργούν. Φυσικά, οι συνθήκες και οι ανάγκες που ωθούν τον άνθρωπο σε μία σχέση είναι εκείνες που καθορίζουν και τη σχέση. Το τί μας κινητοποιησε στη δημιουργία της σχέσης αρχικά, θα φανεί όταν χωρίσουμε τελικά. Οι λόγοι για τους οποίους χωρίζουμε είναι ακριβώς εκείνοι για τους οποίους συσχετιστήκαμε. Και χωρίζουμε όταν αυτές οι βασικές προϋποθέσεις πάψουν να τηρούνται. Έτσι, ένας άνδρας που κυνηγά την εξωτερική ομορφιά θα χωρίσει την κοπέλα του όταν είτε βρει μια ομορφότερη, είτε εκείνη απωλέσει την ομορφιά της σε κάποιο βαθμό. Αντίστοιχα, μία γυναίκα που κυνηγά το χρήμα θα χωρίσει όταν πάψει να ικανοποιείται αυτή η συνθήκη από τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Ακόμη θέλω να σταθώ και σε άλλο ένα σημείο. Σήμερα, έχουμε όλοι μας εντρυφήσει στην τεχνική της εξαπάτησης. Αυτό που αποκαλούμε μόδα και περιποίηση είναι σε μεγάλο βαθμό καμουφλάζ και οφθαλμαπάτη. Οι άντρες κυκλοφορούν με γυαλιστερά αυτοκίνητα, χρυσές καδένες και φρεσκοξυρισμένο πιγούνι, με γραβάτα και κουστούμι ακόμη κι όταν πηγαίνουν στη λαϊκή. Οι γυναίκες χρησιμοποιούν ανορθωτικά στήθους, πρόσθετα μαλλιά, ψηλα τακούνια για να παραπλανούν περί των αναλογιών ποδιών-σώματος κλπ. Αρώματα, βαφές, ρούχα, κοσμήματα κλπ. Πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή ότι οι πανάρχαιες τεχνικές παραπάνησης και εξαπάτησης έχουν ένα βαρύ τίμημα: το να κρατήσεις έναν άνθρωπο δίπλα σου πρέπει να τον εξαπατάς συνεχώς, πράγμα αδύνατο. Κάποια στιγμή η γυναίκα θα καταλάβει ότι εξαπατήθηκε από τον άνδρα της κι ότι εκείνος δανείστηκε υποθηκεύοντας το σπίτι του για να αγοράσει το πολυτεές αυτοκίνητο και τώρα πια πρέπει να εργάζονται σε άθλιες συνθήκες από κοινού για να το ξεπληρώσουν. Ένα πρωινό θα σηκωθεί ο άνδρας και θα κοιτάξει τη γυναίκα του γυμνή, χωρίς ανορθωτικά και καλωπισμούς. Και τότε θα λάμψει -πραγματικά γυμνή- η όλη αλήθεια της παραπλάνησης. Ο μόνος τρόπος για να αγαπηθεί κανείς είναι να αγαπά. Και για να είναι ερωτεύσιμος πρέπει να ξέρει να ερωτεύεται. Ειδάλλως ο έρωτας θα είναι απλά ένα αερικό στο μυαλό του καθενός, που σύντομα θα το πάρει ο αέρας, μαζί με ό,τι οι άνθρωποι αποκαλούν "σχέση".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 14-10-2009 10:50 ]


    kamelia8
    14.10.2009, 10:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 13-10-2009 στις 19:49 έγραψε...

    Ο εγωισμός.



     

    {#emotions_dlg.yes} ...από όπου εν τέλει ξεκινούν όλα τα πρβλήματα στις σχέσεις...


    Magsmile
    14.10.2009, 13:35

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 14-10-2009 στις 10:45 έγραψε...

    Είχε γράψει ο Δήμος Μούτσης το περιγραφικό τραγούδι "Οι γκόμενες" για να σατιρίσει την ευθυνοφοβική συμπεριφορά της κοινωνίας μας. "Εμείς η μεσαία τάξη σε όλα δίνουμε χροιά πολιτική: Για όλα φταιν οι γκόμενες!". Γυναίκα και άνδρας είναι δύο πλευρές ενός νομίσματος, που αδυνατούν η μία να κοιτάξει την άλλη. Σκοπός τους είναι να ξαναλιώσουν, να διώξουν από πάνω τους τις δύο όψεις και να γίνουν εννιαίος χρυσός. Ειδάλλως θα είναι μία ζωή είτε η κορώνα είτε τα γράμματα, ανάλογα με ποια πλευρά θα πέφτει στο τραπέζι... Θεωρώ ότι τα αίτια του χωρισμού πρέπει να αναζητηθούν στα ίδια τα αίτια δημιυργίας σχέσης. Περίεργο εκ πρώτης όψεως... Κάποτε ο Μαρκ Τουέιν είχε δηλώσει ότι αν φοβάσαι τη μοναξιά είσαι ακατάλληλος για γάμο. Φυσικά ετούτο δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ο γάμος είναι μοναξιά, όπως συχνά ερμηνεύεται. Αντίθετα, η σωστή ερμνεία της φράσης δείχνει ότι άν φοβάσαι να μείνεις μόνος, τότε παντρεύεσαι αποκλειστικά με βάση το φόβο σου αυτό και κανείς φόβος δεν μπορεί να είναι δημιουργικός. Ο γάμος γίνεται μία διαρκής κεκαλυμένη φοβία και του συμπεριφέρεσαι με ιδιοτελή και συμφεροντολογικά κριτήρια. Το ίδιο ισχύει και για τις σχέσεις. Παρόμοια αποφθέγματα έχουμε κι από τον κατεξοχήν ερωτικό φιλόσοφο της κλασικής Ελλάδας, Σωκράτη. Πέρα από τις εξωτερικές συνθήκες (κοινωνικές, εργασιακές κλπ.), το σημαντικότερο ρόλο σε μία σχέση παίζουν οι άνθρωποι που την δημιουργούν. Φυσικά, οι συνθήκες και οι ανάγκες που ωθούν τον άνθρωπο σε μία σχέση είναι εκείνες που καθορίζουν και τη σχέση. Το τί μας κινητοποιησε στη δημιουργία της σχέσης αρχικά, θα φανεί όταν χωρίσουμε τελικά. Οι λόγοι για τους οποίους χωρίζουμε είναι ακριβώς εκείνοι για τους οποίους συσχετιστήκαμε. Και χωρίζουμε όταν αυτές οι βασικές προϋποθέσεις πάψουν να τηρούνται. Έτσι, ένας άνδρας που κυνηγά την εξωτερική ομορφιά θα χωρίσει την κοπέλα του όταν είτε βρει μια ομορφότερη, είτε εκείνη απωλέσει την ομορφιά της σε κάποιο βαθμό. Αντίστοιχα, μία γυναίκα που κυνηγά το χρήμα θα χωρίσει όταν πάψει να ικανοποιείται αυτή η συνθήκη από τον συγκεκριμένο άνθρωπο. Ακόμη θέλω να σταθώ και σε άλλο ένα σημείο. Σήμερα, έχουμε όλοι μας εντρυφήσει στην τεχνική της εξαπάτησης. Αυτό που αποκαλούμε μόδα και περιποίηση είναι σε μεγάλο βαθμό καμουφλάζ και οφθαλμαπάτη. Οι άντρες κυκλοφορούν με γυαλιστερά αυτοκίνητα, χρυσές καδένες και φρεσκοξυρισμένο πιγούνι, με γραβάτα και κουστούμι ακόμη κι όταν πηγαίνουν στη λαϊκή. Οι γυναίκες χρησιμοποιούν ανορθωτικά στήθους, πρόσθετα μαλλιά, ψηλα τακούνια για να παραπλανούν περί των αναλογιών ποδιών-σώματος κλπ. Αρώματα, βαφές, ρούχα, κοσμήματα κλπ. Πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή ότι οι πανάρχαιες τεχνικές παραπάνησης και εξαπάτησης έχουν ένα βαρύ τίμημα: το να κρατήσεις έναν άνθρωπο δίπλα σου πρέπει να τον εξαπατάς συνεχώς, πράγμα αδύνατο. Κάποια στιγμή η γυναίκα θα καταλάβει ότι εξαπατήθηκε από τον άνδρα της κι ότι εκείνος δανείστηκε υποθηκεύοντας το σπίτι του για να αγοράσει το πολυτεές αυτοκίνητο και τώρα πια πρέπει να εργάζονται σε άθλιες συνθήκες από κοινού για να το ξεπληρώσουν. Ένα πρωινό θα σηκωθεί ο άνδρας και θα κοιτάξει τη γυναίκα του γυμνή, χωρίς ανορθωτικά και καλωπισμούς. Και τότε θα λάμψει -πραγματικά γυμνή- η όλη αλήθεια της παραπλάνησης. Ο μόνος τρόπος για να αγαπηθεί κανείς είναι να αγαπά. Και για να είναι ερωτεύσιμος πρέπει να ξέρει να ερωτεύεται. Ειδάλλως ο έρωτας θα είναι απλά ένα αερικό στο μυαλό του καθενός, που σύντομα θα το πάρει ο αέρας, μαζί με ό,τι οι άνθρωποι αποκαλούν "σχέση".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 14-10-2009 10:50 ]


    Καλημέρα

    Πολύ ωραία αυτά και συμφωνώ στα περισσότερα. Για αυτούς που λες ότι είναι μαζί για τα λεφτά, ομορφιά κλπ είναι άξιοι της τύχης τους. (νομίζω τα βρίσκουν μεταξύ τους είναι ένας συγκεκριμένος κουβάς !) Σίγουρα οι περισσότεροι χωρισμοί γι αυτόν τον λόγο γίνονται. Υπάρχουν και σχέσεις που δεν χωριζουν γι αυτούς τους λόγους απαραίτητα. Θα προσθέσω κάτι.  Όταν αγαπάς σκέφτεσαι, πολεμάς ανανεώνεις την σχέση σου και αν βλέπεις πρόβλημα, που το βλέπεις ψάχνεις να βρεις την αιτία για να το φτιάξεις. (αν μπορείς γιατί μπορεί να είναι κάτι του χαρακτήρα σου/του που δεν μπορείς να το αλλάξεις. Αλλά αυτός που ήταν μαζί σου το έβλεπε από την αρχή και έτσι σε αγάπησε)  Εκτός αν βρεις την εύκολη λύση πάμε για άλλα ! 

    “Αγαπάμε τον άλλο γι αυτό που είναι και όχι γι αυτό που θα θέλαμε να είναι” 

    Ωραία η κουβεντούλα σας. Τώρα που έχω χρόνο μπορώ να πω σας απολαμβάνω. Επίσης νομίζω ότι κάποιος αν δεν έχει μείνει μόνος δεν έχει ψαχθεί δεν πατάει στα δικά του πόδια … νομίζω !! Άμα έχεις ψαχθεί αποφασίζεις και τι θέλεις στην ζωή σου. χμ βέβαια σε αυτά που εγραψες με πάνε σε μία συγκεκριμένη κατηγορία ανδρών/γυναικών !! χα χα

    Κρατάω αυτό πολύ καλό … !!

    “Γυναίκα και άνδρας είναι δύο πλευρές ενός νομίσματος, που αδυνατούν η μία να κοιτάξει την άλλη. Σκοπός τους είναι να ξαναλιώσουν, να διώξουν από πάνω τους τις δύο όψεις και να γίνουν εννιαίος χρυσός. Ειδάλλως θα είναι μία ζωή είτε η κορώνα είτε τα γράμματα, ανάλογα με ποια πλευρά θα πέφτει στο τραπέζι...”

    Να έχεις μια όμορφη μέρα !! {#emotions_dlg.biggrin}