ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.840 μέλη

    Τι είδος μουσικής ακούγατε μέχρι τα 12 σας χρόνια??

    librasoul
    11.10.2009, 12:40

    Τονίζω την ηλικία, γιατί λίγο πολύ μέχρι εκείνη την ηλικία δεν έχουμε σχηματίσει ολοκληρωμένη κρίση εμείς οι ίδιοι...ακούμε το πιο πιθανό, ίσως ότι ακούγεται στο σπίτι από τους γονείς μας και γενικά ότι τυχαία αρέσει ή..."ενοχλεί" τα αυτιά μας !!!!

    Περιμένω τις απαντήσεις σας.....


    synchronicity
    11.10.2009, 14:08

    Βασικά, άκουγα ό,τι άκουγαν τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας μου, δηλαδή Βανδή, Βίσση και γενικά σκυλάδικα, άντε και καμιά Britney στο πολύ κέφι. Καμία σχέση με αυτά που ακούω τώρα...


    VILLI
    11.10.2009, 14:27

    Και εγω μια απο τα ιδια ακουγα...βανδη,βισσι,πετρελη και γενικα τετοια...αλλα σε σχεση με αυτα που ακουω τωρα καμια απολυτως σχεση..πλεον ακουω μεταλ και ροκ και γνκ τετοια μουσικη...{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}


    rudess_inspiration
    11.10.2009, 14:33

    Εμ εγώ λόγω του πατέρα μου ακουγα Genesis, Queen, Procol Harum, Pink Floyd και γενικοτερα 70's και τετοια σκηνή και jazz. Τώρα από την αδερφή μου ακουγα ψιλοalternative φάση. Placebo παλιάς εποχής, Puressense  αλλα και λιγο goth. Katatonia και τέτοια. Ευτυχώς ειχε ποιοτικη μουσικη στο σπιτι {#emotions_dlg.biggrin}


    margarette
    12.10.2009, 02:41

    Ααα!! Ποιότητα! Τα πρώτα μου cd ηταν Spice girls, backstreet boys, Aqua, Hanson, Celine Dion,το soundtrack του τιτανικου, Macarena (εννοειται) Peter Andre (που ποτε δεν ακουσα σε αντιθεση με τα υπολοιπα που ελιωσαν) Ποπ κ μονο ποπ δλδ. Απο ελληνικα ειχα Αλεξίου, Νταλάρα, Βαρδή (να μην εχω την τηλεκαρτα, αμαρτία) κ Βισση!!! Ακουγα κ κατι ψιλα απο ροκ πχ λιγο Placebo,REM,Cure κι απο εγχωρια Ενδελεχεια, De Facto, Μονταζ...  Αλλα ενταξει, τωρα εχω ισιωσει μπορω να πω, ακουω ροκ κ μεταλ. Παντως τους στιχους των παραπανω cds τους θυμαμαι ακομα!!


    Tropaiatissa
    12.10.2009, 09:03

    Παράθεση:

    Το μέλος margarette στις 12-10-2009 στις 02:41 έγραψε...

    Ααα!! Ποιότητα! Τα πρώτα μου cd ηταν Spice girls, [...]
    Απο ελληνικα ειχα Αλεξίου, Νταλάρα, [...]




    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Κι εγώ στην αρχή Spice άκουγα!! Σας φαίνεται απίστευτο;; Μιλάμε για τρέλα όμως! Βασικά άκουγε μια φίλη μου και είχα "κολλήσει" κι εγώ πάρα πολύ, είχα πάρει τα CD τους (τα έχω ακόμα εκτός από ένα που το έχασα σε αεροπλάνο...{#emotions_dlg.sad}), αφίσες, μέχρι και κασετίνα-μολύβι-γόμα-ξύστρα-χαρακάκι κλπ. με τις Spice! 
    Μετά για ένα διάστημα, όταν μου έκαναν δώρο το πρώτο μου walkman άρχισα ν' ακούω Πουλόπουλο και Αλεξίου (την "Οδό Νεφέλης") και από Νταλάρα το δίσκο από την Ιερά οδό με τους Πυξ-Λαξ (την τελευταία κασέτα την είχε ο θείος μου και του την είχα "βουτήξει" για κανα χρόνο!){#emotions_dlg.lol}


    caterina08
    12.10.2009, 21:46

    εγω μεχρι τα 11 (5η δημοτικου) ακουγα κλασικα βανδη βυσση κοκκινου και γενικα ο,τι υπηρχε σε σουξε του καθε μηνα αλλα τα συνδιαζα με αλεξιου και boat on the river ταυτοχρονα λογω του μπαμπα. βεβαια σε καζαντζιδη ποτε δεν υπεκυψα (ουτε και τωρα).

    απ την 6η και μετα  εκμετταλευτηκα την πατρικη επιρροη αλλα στην πιο εξελιγμενη της μορφη ακουγοντας rhcp, queen, styx,....... και αλλα σχετικα.


    kwstasagas
    13.10.2009, 00:07

    Κάποια πράγματα που άκουγα στα 12 μου λόγω γονέων ή λόγω του φιλικού μας περιβάλλοντος .... ακόμη τα ακούω λες κι είναι η πρώτη τους ακρόαση !!! Όπως : "ΘΑΛΑΣΣΟΓΡΑΦΙΕΣ" των Λοϊζου - Παπαδόπουλου, που τούς άκουσα τυχαία στα 12 μου σε κάποια επίσκεψη που κάναμε οικογενειακώς σε φιλικό σπίτι κι από τότε .... υπέστην οξεία και αθεράπευτη "Λοϊζίτιδα" !!! Ή μία κασέτα με την "ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΓΥΦΤΙΑΣ" [Ξυδάκης / Ρασούλης / Παπάζογλου], που μού έκαναν δώρο στα 11 μου χρόνια !!! Αυτή η κασέτα από την πρώτη στιγμή έγινε η αγαπημένη μου [παρόλο που δεν καταλάβαινα, λόγω της μικρής μου ηλικίας, το νόημα των τραγουδιών]. Κι εξακολουθεί μέχρι σήμερα να είναι από τις αγαπημένες μου [και, μάλιστα, με "πορώνει" ακόμη πιο πολύ το γεγονός ότι, μετά από πολλά χρόνια, έχει κάπως "απομαγνητισθεί" .... ο ξεθωριασμένος ήχος της κάνει ακόμη πιο γοητευτικά τα τραγούδια της] .....


    jorge
    13.10.2009, 00:13

    Roxette, Παπακωνσταντίνου, Scorpions, Metal, ροκ μπαλάντες...


    stam82
    13.10.2009, 08:22

    Ό,τι άκουγαν και οι συνομήλικοί μου, δηλαδή περισσότερο ελληνική και ξένη ΠΟΠ ( τρελή αδυμανία στη Μαντώ και την Ευρυδίκη .Ακόμα ακούω ευχάριστα τα τραγούδια τους απο εκείν την εποχή) και μέχρι τα 15 μου και τα λεγόμενα αλαφρολα'ι'κά( Γαρμπή,Βίσση...).

    Όλα αυτά μέχρι που άκουσα τυχαία σε ένα ρεπορτάζ του ΣΚΑΙ για την μεγάλη πυρκαγιά στην Πεντέλη τον "Εφιάλτη της Περσεφόνης" του Μ.Χατζιδάκη.Όταν την ίδια περίοδο άκουσα και το "Ολα αρχίζουν αλλιώς" με την Αρβανιτάκη κατάλαβα οτι κάτι συνέβαινε εκεί.


    Magsmile
    13.10.2009, 09:17

    Κλασική μουσική, Beatles, Carpenters, Billy Joel, Pink Floyd, Rolling Stones, Scorpions, Ξαρχάκο, Πουλόπουλο, ροκ μπαλάντες (αδυναμία μου) κλπ  νομίζω άκουγα σχεδόν τα  πάντα, η έτσι νόμιζα !!. Αν θυμάμαι καλά τότε δεν άκουγα πολύ Ελληνική μουσική. Πολύ πίσω κυρία μας !!! χα χα  {#emotions_dlg.rolleyes}


    vicobubble
    13.10.2009, 15:25

    Xm...Μια από τα ίδια από με τους περισσότερους από τους παραπάνω ( Βανδη, Βίσση, Γαρμπή...κλπ)...Δυστυχώς!!

     

    Τύχαια άκουσα στην 1η γυμνασίου ένα τραγούδι των Πυξ Λαξ και συνειδητοποίησα ότι...ναι, υπαρχει και καλύτερη μουσική! Κι ευτύχως την ανακαλύπτω σιγα σιγα....{#emotions_dlg.yes}


    margarette
    14.10.2009, 04:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 12-10-2009 στις 09:03 έγραψε...

    άρχισα ν' ακούω Πουλόπουλο και Αλεξίου (την "Οδό Νεφέλης") και από Νταλάρα το δίσκο από την Ιερά οδό με τους Πυξ-Λαξ

     

    Πωπωωω!! Τι μου θύμησες! Κι εγω ακουγα Πουλόπουλο γύρω στα 11, είχα βρει ένα best of!! Νταλάρα επίσης είχα το Live απο την Ιερά οδό!!!! Θα διαφοροποιηθώ μόνο στην Αλεξίου που είχα το γυρίζοντας τον κόσμο!!!


    kamelia8
    14.10.2009, 10:57

    Βανδή, Βίσση, Κοκκίνου, Ρέμο, Τριαντάφυλλο (το σκέφτομαι και γελάω), One (κόλλημα τότε), Ναυσικά (άλλο κόλλημα κι αυτό), Britney Spears.....


    rompa
    15.10.2009, 23:43

    Μιλάμε για δημοτικό ε? Οπότε πάμε πολυυυυυύ πίσω .... Ακούγαμε θυμάμαι Μπίγαλη , Κορκολή , Κωνσταντίνα.. και λιγότερο Μαντώ, Αλέξια, Βίσση που έπαιζαν πολύ στα παιδικά πάρτυ . Must η Σοφία Αρβανίτη και ο Ρακιντζής !!!!!!!


    stam82
    16.10.2009, 08:21

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 15-10-2009 στις 23:43 έγραψε...

    Μιλάμε για δημοτικό ε? Οπότε πάμε πολυυυυυύ πίσω .... Ακούγαμε θυμάμαι Μπίγαλη , Κορκολή , Κωνσταντίνα.. και λιγότερο Μαντώ, Αλέξια, Βίσση που έπαιζαν πολύ στα παιδικά πάρτυ . Must η Σοφία Αρβανίτη και ο Ρακιντζής !!!!!!!



     

    {#emotions_dlg.thumbup} Τα είπες όλα!! (σχεδόν).Εμείς ακούγαμε επιπλέον τους ΡΙΦΙΦΙ, την Ευρυδίκη,λίγο Καρβέλα,Δάντη..


    rompa
    16.10.2009, 14:14

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος stam82 στις 16-10-2009 στις 08:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 15-10-2009 στις 23:43 έγραψε...

    Μιλάμε για δημοτικό ε? Οπότε πάμε πολυυυυυύ πίσω .... Ακούγαμε θυμάμαι Μπίγαλη , Κορκολή , Κωνσταντίνα.. και λιγότερο Μαντώ, Αλέξια, Βίσση που έπαιζαν πολύ στα παιδικά πάρτυ . Must η Σοφία Αρβανίτη και ο Ρακιντζής !!!!!!!



     

    {#emotions_dlg.thumbup} Τα είπες όλα!! (σχεδόν).Εμείς ακούγαμε επιπλέον τους ΡΙΦΙΦΙ, την Ευρυδίκη,λίγο Καρβέλα,Δάντη..



     

    Μα πώς ξέχασα το Δάντη ... ("Σκάσε" και " Δακτυλικά Αποτυπώματααααααααααα") . Ευριδίκη και Καρβέλας ..έχεις δίκιο!!! Ο Βασίλης Καρράς δεν είχε πάρει ακόμα τα πάνω του ..{#emotions_dlg.lol}


    MYRMIDONAS
    16.10.2009, 16:57

    ELOY ,CAMEL,IRON MAIDEN ,DIO,JUDAS PRIEST,AC/DC,OZZY,MOTORHEAD,ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ,ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ,ΧΙΩΤΗ,ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ,ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ,The Charms,Olympians ,The Idols ,The Sounds ,Ariones, Socrates


    axilleas23
    18.10.2009, 00:56

    Σήμερα είμαι 29 ετών και ούτε θυμάμαι πραγματικά τι άκουγα τότε στα 12 μου χρόνια.


    ifi-Korgialas4ever
    23.10.2009, 10:00

    Παιδιά ναι αυτό είναι αλήθεια...Όλοι μας σχεδόν ακούγαμε τα hits από Βανδή,Βίσση κτλ...Δεν λέω και εγώ άκουγα!! Τεράστια βλακεία..Άκουγα και από τότε Δημήτρη Κοργιαλά!! {#emotions_dlg.clap} Δεν μου άρεσε ποτέ μα ποτέ Britney δεν την θεωρούσα τραγουδίστρια και ακόμα δεν μου αρέσει!! ΕΕΕ...τώρα (πλέον δηλαδή από γυμνάσιο) ακούω φανατικά Scorpions,Cranberries αλλά και metal!! {#emotions_dlg.walkman}