ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.843 μέλη

    2ος Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven (υποβολή συμμετοχών)

    pkamno
    25.10.2009, 12:28

    Ετοιμάζεται και η δικιά μου συμμετοχη..


    geo321
    25.10.2009, 12:38

    καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για τον δαιγωνισμο!

    1ον λεει πως σε καθε κατηγορια θα υπαρχουν μονο 30 συμμετοχες για να ειναι πιο ευκολη η ψηφοφορια,αν για παραδειγμα σε μια κατηγορια ειναι 50 οι συμμετοχες πιος θα αποφασιση ποια 30 θα μεινουνε?

    2ον στα στοιχεια που δινουμε συνθετη τραγουδιστη κ.λ.π.πρεπει να δωσουμε πραγματικα ονοματα η ονοματα μλους η οτι να ναι?

    3ον η διαρκεια του τραγουδιου ειναι απεριοριστη?

    4ον μπορει να συμμετασχει ενα τραγουδι εαν ειναι στα ελληνικα αλλα σε καποια σημεια εχει ξενα λογια?


    jorge
    25.10.2009, 19:04

    Φίλε geo321 απαντώ με bold:

    1ον λεει πως σε καθε κατηγορια θα υπαρχουν μονο 30 συμμετοχες για να ειναι πιο ευκολη η ψηφοφορια,αν για παραδειγμα σε μια κατηγορια ειναι 50 οι συμμετοχες πιος θα αποφασιση ποια 30 θα μεινουνε?

    Δεν λέει για κατηγορίες, αλλά για ομάδες τραγουδιών. Κάθε ομάδα θα έχει τραγούδια από διάφορες κατηγορίες. Κάθε ομάδα θα έχει περίπου 30 τραγούδια. Αν πχ μαζευτούν 150 τραγούδια, αυτά θα "σπάσουν" σε 5 ομάδες των 30 τραγουδιών και θα γίνουν 5 ξεχωριστές ψηφοφορίες.

    2ον στα στοιχεια που δινουμε συνθετη τραγουδιστη κ.λ.π.πρεπει να δωσουμε πραγματικα ονοματα η ονοματα μλους η οτι να ναι?

    Πραγματικά στοιχεία.

    3ον η διαρκεια του τραγουδιου ειναι απεριοριστη?

    Ναι. Πριν όμως στείλεις κάποιο πχ 10λεπτο τραγούδι, σκέψου μήπως αυτός θα ήταν παράγοντας κάποιοι ακροατές να το απορρίψουν.

    4ον μπορει να συμμετασχει ενα τραγουδι εαν ειναι στα ελληνικα αλλα σε καποια σημεια εχει ξενα λογια?

    Στίχοι μόνο στην ελληνική γλώσσα. Αποκλειστικά.


    rios
    26.10.2009, 16:51

    για παμε δυνατα να σας βλεπωωωωωωωωωωωωωωω


    Strack
    27.10.2009, 07:34

    Γειαχαρα κι απο μενα...Συγχαρητηρια..αξιολογη προσπαθεια ο Διαγωνισμος.Καποιες παρατηρησεις (καλοπροαιρετες πανταSmile)

    Οσον αφορα στον τιτλο ¨Διαγωνισμος Τραγουδιου" : Εφοσον συμμετεχουν και ορχηστρικα κομματια δεν ειναι λιγο ακαταλληλος?...Σαφως και ειναι ενας διαγωνισμος που ειναι προσανατολισμενος κυριως στο τραγουδι [και οχι στη ορχηστρικη μουσικη] αλλα τα ορχηστρικα δεν ειναι τραγουδι.. Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι παρει ενα ορχηστρικο την πρωτη θεση...πως θα ακουστει ? το καλυτερο τραγουδι ειναι το εξης "ορχηστρικο" {#emotions_dlg.blush}? Εκτος αν μιλαμε μονο για ορχηστρικα που θα μπορουσαν να ειναι μουσικη ενος (ελληνικου) τραγουδιου..[επι την ευκαιρια...απορια :Σε περιπτωση Ορχηστρικης συμμμετοχη  μιλαμε για οποιοδηποτε ειδος?..απο συμφωνικη μουσικη μεχρι παραδοσιακη?)

    Δεν ξερω αν φαινεται λεπρομερεια η ενσταση μου αλλα αρκει να αναφερω οτι παρολο που ειχα ακουσει και για τον  1ο Διαγωνισμο Τραγουδιου που ειχε γινει ...δεν ειχα μπει καν στον κοπο να κοιταξω γιατι δεν μου πηγε καθολου το μυαλο οτι μπορει να συμμετασχουν και ορχηστρικες συνθεσεις [που με ενδιεφερε]..

    Ισως το καλυτερο θα ηταν να υπαρχουν δυο ανεξαρτητες κατηγοριες μιας και το ενδιαφερον για τα instrumental δε μου φανηκε μικρο.

    Και κατι ακομα σχετικα με τροπο διεξαγωγης, νομιζω οτι ενας συνδιασμος κριτικης επιτροπης και online ψηφοφοριας -οπως εγινε και περυσι- ειναι κατα πολυ καλυτερος απο την online ψηφοφορια...οχι απαραιτητα με ποσοστα 50-50% .

    Ολα τα παραπανω εννοειται με θετικη διαθεση{#emotions_dlg.thumbup} ...

    Ευχομαι καλη εμπνευση και μεγαλη συμμετοχη...ετσι ωστε να καθιερωθει{#emotions_dlg.beer}


    jorge
    27.10.2009, 11:03

    Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις, οι οποίες είναι πολύ σωστές.

    Σχετικά με τα ορχηστρικά, η σκέψη ήταν αρχικά να μην συμπεριληφθούν. Όμως το μικρό ποσοστό τους (κάτω του 10% στον προηγούμενο διαγωνισμό) μας έκανε να τα συμπεριλάβουμε, κατόπιν βέβαια και των παραπόνων που εκφράστηκαν. Σε καμιά όμως περίπτωση δεν μπορούμε τώρα να φτιάξουμε και ξεχωριστή κατηγορία, εξισώνοντάς τα με τα πλήρη τραγούδια.

    Μελλοντικά ίσως διοργανώσουμε έναν διαγωνισμό ορχηστρικής μουσικής.

    Σχετικά με τα είδη, ναι, δεν υπάρχει περιορισμός στο είδος του ορχηστρικού που μπορείς να στείλεις.

    Στο θέμα με την επιτροπή, είναι λογική η σκέψη σου. Κι εγώ θα ήθελα επιτροπή. Όμως δεν βρήκαμε μια φόρμουλα κι έναν τρόπο να μην χρειάζεται η επιτροπή να ακούσει 100 - 200 τραγούδια. Επίσης, όταν έχεις επιτροπή με "γνωστά" ονόματα, αναγκάζεσαι πολλές φορές να τους "κυνηγάς" για να ακούσουν και να ψηφίσουν. Εκτός κι αν διοργανώσεις κάποια ακρόαση. Αλλά κι εκεί πάλι πόσα τραγούδια να προλάβουν να ακούσουν;

    Ίσως την επόμενη φορά βάλουμε επιτροπή, ανάλογα βέβαια και με την εμπειρία που θα αποκομίσουμε από τη φετινή διοργάνωση.

     

    ΥΓ. Συμμετοχές ως τώρα: 69


    SATRIANI4EVER
    28.10.2009, 14:30

    Ετσι!!!Παυλιδης για παντα!!!!!(Για το "το πιο ωραιο ειναι το επομενο λιμανι" το λεω)!!!


    rivera
    28.10.2009, 18:01

    Μια τελευταια ερωτηση... στα ορχηστρικα - instrumental κομματια ο τιτλος πρεπει να ειναι ελληνικος 'η μπορουμε να βαλουμε αγγλικο;


    jorge
    29.10.2009, 00:41

    Δεν υπάρχει περιορισμός.


    Strack
    29.10.2009, 10:57

    Thanx Jorge για τις απαντησεις..

    Οντως αυτο δεν το ειχα σκεφτει [πως θα ειναι δυσκολο να τους βαλεις να ακουσουν τοσα τραγουδια]..

    Να μια ιδεα που μολις μου ηρθε:

    Ας πουμε εχουμε 200 συμμετοχες

    1η φαση) ψηφιζουν τα μελη οπως και τωρα και βγαζουν τα καλυτερα 30 (ή 20 ή 40) τραγουδια

    2η φαση) η επιτροπη επιλεγει τα 5 καλυτερα (απο τα 30)

    3η φαση) Τα μελη ψηφιζουν για το καλυτερο

    Καλη επιτυχια!{#emotions_dlg.beer}

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Strack στις 29-10-2009 10:59 ]


    SATRIANI4EVER
    30.10.2009, 20:25

    Καλησπερα!

    Με ολο τον σεβασμο, πιστευω οτι ειναι λιγο αδικος ο τροπος ψηφοφοριας, εκτος και αν δεν εχω καταλαβει κατι εγω καλα..

    Παιρνω ως δεδομενο οτι οι ψηφοφοροι ειναι μελη του musicheaven, και ρωταω:

    Εγω δεν εχω μιλησει με κανεναν απο εδω παραμονο σε κατι αγγελιες κ.ο.κ. Καποιος αλλος ξερει 20 ατομα απο εδω και βλεπουν το ονομα του η το τραγουδι του , εγω (και ο καθε συμμετεχων) τι ελπιδες εχω/εχουμε;;;


    kwstasagas
    30.10.2009, 21:26

    προς απάντηση του φίλου παραπάνω, αντιγράφω τον σχετικό όρο του διαγωνισμού :

    "9. Οι ψηφοφόροι δεν θα βλέπουν στοιχεία του τραγουδιού ή των καλλιτεχνών, ώστε να δώσουν προσοχή μόνο στο ίδιο το τραγούδι."

     

    Οπότε, φίλε, μη φοβάσαι !!!! Τα ονόματα στις .... κόλες των υποψηφίων θα είναι καλυμμένα [σαν τις πανελλαδικές εξετάσεις ένα πράγμα {#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.laugh}{#emotions_dlg.eek}.... ] ......


    SATRIANI4EVER
    31.10.2009, 10:27

    Οκ!Σε ευχαριστω!


    rivera
    07.11.2009, 22:47

    Το...το...το 'στειλα....


    sickhorse
    08.11.2009, 13:59

    Συγγνωμη αλλα ειδα πιο πανω σε μια απαντηση οτι επιτρεπονται να στελνουμε μονο τραγουδια στην ελληνικη γλωσσα....

    αλλα το προβλημα ειναι οτι εγω γραφω ξενα....!

    και μου στερειται η ευκαιρια να προσπαθησω...

    και θελω να θεσω την εξης ερωτηση : Γιατι απαγορευεται να στελνουμε τραγουδια στα ξενα?


    jorge
    08.11.2009, 22:06
    Καλησπέρα. Αν κάνεις ξένα τραγούδια, υπάρχουν πολλοί διαγωνισμοί τραγουδιού που γίνονται και στην Αγγλία και στην Αμερική, όπου μπορείς να στείλεις το τραγούδι σου. Αντίθετα, διαγωνισμοί ελληνικού τραγουδιού δεν υπάρχουν πολλοί, γι' αυτό και προσπαθούμε να το στηρίξουμε όπως μπορούμε.
    jorge
    09.11.2009, 01:30

    Οι συμμετοχές είναι ήδη 100, ενώ ξεκινά και η προώθηση του διαγωνισμού σε άλλα portals.


    SATRIANI4EVER
    09.11.2009, 13:02

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-11-2009 στις 22:06 έγραψε...

    Καλησπέρα. Αν κάνεις ξένα τραγούδια, υπάρχουν πολλοί διαγωνισμοί τραγουδιού που γίνονται και στην Αγγλία και στην Αμερική, όπου μπορείς να στείλεις το τραγούδι σου. Αντίθετα, διαγωνισμοί ελληνικού τραγουδιού δεν υπάρχουν πολλοί, γι' αυτό και προσπαθούμε να το στηρίξουμε όπως μπορούμε.

    Συγχαρητηρια!!


    skordalis21
    10.11.2009, 14:02

    χορχε το δικο μου το χεις λαβει? ποτε θα ειναι διαθεσιμα τα κομματια στο κοινο να αρχισει η ψηφοφορια και η κριτικη? πολυ καλη ιδεα να μη φαινεται το ονομα του δημιουργου στην αρχη τουλαχιστον. γιατι υπαρχουν συμπαθειες κ εχθρες ¨)


    jorge
    10.11.2009, 21:37

    Το έχουμε λάβει και το δικό σου skordali.

    Σχετικά με την ερώτησή σου, δεν ξέρω ακόμα την απάντηση.