ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη

    Όταν οδηγούν οι γυναίκες...

    falimento
    27.12.2004, 18:16
    Όταν οδηγούν οι γυναίκες αυτά παθαίνουμε!











    επισυναπτόμενα: WomanDriver5.jpg WomanDriver2.jpg WomanDriver3.jpg 
    Hastaroth
    27.12.2004, 22:52
    Υπάρχει βεβαίως και το περίφημο καπάκι "710" το οποίο έψαχνε μία οδηγός διότι το είχε χάσει και είχε πάθει ζημιά στην μηχανή...
    maria16
    27.12.2004, 23:21
    Μόλις είδα τον τίτλο είπα να ξεσηκωθώ..
    Αλλα εδώ δε χωράει να πω τίποτα...
    Περιμένετε να πάρω το δίπλωμα για να μην οδηγάω παράνομα... και θα τα πούμε!
    SteliosG
    28.12.2004, 07:15
    Μαρια ποτε το παιρνεις??? Ελπιζω αφου φυγω για Αγγλια!!! χαχαχα!!!!

    Και αν είμαι αλάνης φουκαράς, δε φταίω, σας το λέγω...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 29-12-2004 07:49 ]
    Haroulinda
    28.12.2004, 10:03
    ΝΑΙ ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ!

    Αν μπορείς κάντο και συ!

    Κοίταξε εδώ, Παρκινκ! και μετά πήγαινε στο PARKING.mpe,




    MariannaP
    28.12.2004, 10:24
    Πιστεύω πως το κακό που μπορεί να προκαλέσει μια γυναίκα επειδή, όπως λένε οι άντρες, δεν γεννήθηκε για να οδηγεί είναι πολύ λιγότερο από το κακό που μπορεί να προκαλέσει ένας άντρας στην προσπάθειά του να κάνει το αυτοκίνητο του αεροπλάνο.
    Και δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπουμε να συμβαίνει κάτι τέτοιο σε μεγάλους δρόμους με άντρες οδηγούς φυσικά...
    Λοιπόν; Ποιοί είναι πιο επικίνδυνοι;;;;;
    falimento
    28.12.2004, 11:41
    Αggelina κάπου παλαιότερα είχα εκφράσει σε ένα topic με ανάλογο περιεχόμενο το εξής:

    Η διαφορά μεταξύ ανδρός και γυναικός στο τιμόνι θα πρέπει να μας πάει πίσω στη παιδική μας ηλικία.. Το αγοράκι παίζει με τα αυτοκινητάκια ενώ το κοριτσάκι με τις κούκλες.

    Η απλοποίηση αυτή είναι εκ των ων ουκ άνευ, για να εξηγήσω ότι το ανδρικό φύλο έχει μάθει από πολύ μικρό για το αυτοκίνητο, κοιτάει τον μπαμπά που οδηγεί και ρωτάει συνεχώς, πιάνει δειλά δειλά το τιμόνι σε μικρή ηλικία σε μια αλάνα, διαβάζει περιοδικά για το αυτοκίνητο και ένα από τα πρώτα του όνειρα είναι να οδηγήσει...Η σχέση με το αυτοκίνητο είναι άρρηκτα δεμένη.

    Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει παιδεία στους έλληνες.. Όταν στην εφορία περιμένεις και ο άλλος σου τρώει τη θέση επειδή μπήκε από το πλάϊ, το ίδιο θα σου συμβεί και στο φανάρι που περιμένεις στην ουρά. Οι άντρες οδηγοί υπερεκτιμώντας τις δυνατότητες του αυτοκινήτου τους και τις δικές τους έχουν προκαλέσει θανατηφόρα ατυχήματα.
    Εδώ βέβαια υπεισέρχεται και ένας άλλος παράγων που έχει να κάνει με την ανδρική υπερισχύουσα ορμόνη (τεστοστερόνη), η οποία όταν δεν διοχετεύεται καταλλήλως (ο νοών νοείτω) εξέρχεται στο τιμόνι με οδυνηρά αρκετές φορές αποτελέσματα...

    Η γυναίκα (υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις βέβαια) οδηγάει από ανάγκη.. Ξαφνικά στα 18 της συνειδητοποιεί ότι υπάρχει ένα όχημα με 4 ρόδες το οποίο σε πηγαίνει γρήγορα κάπου... Λέει λοιπόν "να το μάθουμε κι αυτό..."
    Η αδιαφορία όμως της γυναίκας πολλές φορές είναι ολέθρια...! Είναι στην αριστερή και οδηγά με 40, αλλάζει λωρίδα χωρίς να κοιτάξει, παρκάρει καλύπτοντας 3 θέσεις γιατί βαρέθηκε να βάλει την όπισθεν, κορνάρει στην κίνηση ενώ 1000 αμάξια μπροστά είναι μποτιλιαρισμένα, στην Αττική οδό λιμάρει τα νύχια της...

    Και καταλήγω... Η γυναίκα άμα ξέρει να οδηγεί, οδηγεί καλύτερα από τον άνδρα γιατί ο τελευταίος θέλει να δείξει την ανδριοσύνη στο τιμόνι...
    Όμως κ μια άσχετη γυναίκα, μπορεί να είναι εξίσου επικίνδυνη στο δρόμο με ένα θερμόαιμο που έχει περάσει τη παραλιακή για πίστα dragster....
    andri14
    28.12.2004, 12:05
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 28-12-2004 στις 11:41 έγραψε:

    Αggelina κάπου παλαιότερα είχα εκφράσει σε ένα topic με ανάλογο περιεχόμενο το εξής:

    Η διαφορά μεταξύ ανδρός και γυναικός στο τιμόνι θα πρέπει να μας πάει πίσω στη παιδική μας ηλικία.. Το αγοράκι παίζει με τα αυτοκινητάκια ενώ το κοριτσάκι με τις κούκλες.

    Η απλοποίηση αυτή είναι εκ των ων ουκ άνευ, για να εξηγήσω ότι το ανδρικό φύλο έχει μάθει από πολύ μικρό για το αυτοκίνητο, κοιτάει τον μπαμπά που οδηγεί και ρωτάει συνεχώς, πιάνει δειλά δειλά το τιμόνι σε μικρή ηλικία σε μια αλάνα, διαβάζει περιοδικά για το αυτοκίνητο και ένα από τα πρώτα του όνειρα είναι να οδηγήσει...Η σχέση με το αυτοκίνητο είναι άρρηκτα δεμένη.

    Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει παιδεία στους έλληνες.. Όταν στην εφορία περιμένεις και ο άλλος σου τρώει τη θέση επειδή μπήκε από το πλάϊ, το ίδιο θα σου συμβεί και στο φανάρι που περιμένεις στην ουρά. Οι άντρες οδηγοί υπερεκτιμώντας τις δυνατότητες του αυτοκινήτου τους και τις δικές τους έχουν προκαλέσει θανατηφόρα ατυχήματα.
    Εδώ βέβαια υπεισέρχεται και ένας άλλος παράγων που έχει να κάνει με την ανδρική υπερισχύουσα ορμόνη (τεστοστερόνη), η οποία όταν δεν διοχετεύεται καταλλήλως (ο νοών νοείτω) εξέρχεται στο τιμόνι με οδυνηρά αρκετές φορές αποτελέσματα...

    Η γυναίκα (υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις βέβαια) οδηγάει από ανάγκη.. Ξαφνικά στα 18 της συνειδητοποιεί ότι υπάρχει ένα όχημα με 4 ρόδες το οποίο σε πηγαίνει γρήγορα κάπου... Λέει λοιπόν "να το μάθουμε κι αυτό..."
    Η αδιαφορία όμως της γυναίκας πολλές φορές είναι ολέθρια...! Είναι στην αριστερή και οδηγά με 40, αλλάζει λωρίδα χωρίς να κοιτάξει, παρκάρει καλύπτοντας 3 θέσεις γιατί βαρέθηκε να βάλει την όπισθεν, κορνάρει στην κίνηση ενώ 1000 αμάξια μπροστά είναι μποτιλιαρισμένα, στην Αττική οδό λιμάρει τα νύχια της...

    Και καταλήγω... Η γυναίκα άμα ξέρει να οδηγεί, οδηγεί καλύτερα από τον άνδρα γιατί ο τελευταίος θέλει να δείξει την ανδριοσύνη στο τιμόνι...
    Όμως κ μια άσχετη γυναίκα, μπορεί να είναι εξίσου επικίνδυνη στο δρόμο με ένα θερμόαιμο που έχει περάσει τη παραλιακή για πίστα dragster....





    ..έχεις δίκιο falimento σε πολλά...εγώ αν γινόταν θα προσλάμβανα οδηγό!Δεν με ευχαριστεί να οδηγώ απλά είναι η ευκολία που σου δίνει αυτό το μέσο για μένα...αλλά όταν κάνεις κάτι φροντίζεις να ξέρεις τα βασικά αν μη τι άλλο!
    revekka
    28.12.2004, 14:00
    να σου πω βρε φαλιμέντε....οι φωτογραφίες δεν αποδεικνύουν οτι ο οδηγός είναι γυναίκα, το γράφουν αποκάτω

    πάντως εμένα μου αρέσει πολύ να οδηγώ, ταξιδάκι με ένα αγαπημένο δίσκο είναι το καλύτερό μου (απο την άλλη, δε ρώτησα και άλλους να μου πουν αν τους αρέσει κι αυτούς που μου αρέσει να οδήγώ...!!!)
    falimento
    28.12.2004, 15:24
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 28-12-2004 στις 14:00 έγραψε:

    να σου πω βρε φαλιμέντε....οι φωτογραφίες δεν αποδεικνύουν οτι ο οδηγός είναι γυναίκα, το γράφουν αποκάτω

    πάντως εμένα μου αρέσει πολύ να οδηγώ, ταξιδάκι με ένα αγαπημένο δίσκο είναι το καλύτερό μου (απο την άλλη, δε ρώτησα και άλλους να μου πουν αν τους αρέσει κι αυτούς που μου αρέσει να οδήγώ...!!!)








    Εννοείται Ρεβέκκα!

    Αν και σε μία φωτογραφία (αυτή με το πάρκινγκ) φαίνεται ότι αφήνει το αμάξι της... (όσο μπορεί να φανεί!)

    Haroulinda
    28.12.2004, 16:45
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 28-12-2004 στις 15:24 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος revekka στις 28-12-2004 στις 14:00 έγραψε:
    [i]
    να σου πω βρε φαλιμέντε....οι φωτογραφίες δεν αποδεικνύουν οτι ο οδηγός είναι γυναίκα, το γράφουν αποκάτω

    πάντως εμένα μου αρέσει πολύ να οδηγώ, ταξιδάκι με ένα αγαπημένο δίσκο είναι το καλύτερό μου (απο την άλλη, δε ρώτησα και άλλους να μου πουν αν τους αρέσει κι αυτούς που μου αρέσει να οδήγώ...!!!)








    Εννοείται Ρεβέκκα!

    Αν και σε μία φωτογραφία (αυτή με το πάρκινγκ) φαίνεται ότι αφήνει το αμάξι της... (όσο μπορεί να φανεί!)


    [/I]



    Εεεε ναι βρε Φαλιμέντε,

    μπορεί να είναι και του άντρα που έρχεται... (ο οποίος έπαιζε από μικρός με αυτοκινητάκια επομένως ξέρει και να οδηγά και να παρκάρει) και η κοπέλα μπορεί να βγαίνει από το διπλανό αυτοκίνητο! (η οποία από μικρή έπαιζε με τις κούκλες της και αναγκαστικά έμαθε να οδηγεί μόλις έγινε 18)


    falimento
    28.12.2004, 18:43
    Θέλεις απόδειξη Χαρουλίντα;
    H χαμογελαστή κυρία η οποία κρατά τα κλειδιά στο χέρι του αυτοκινήτου που μόλις ...έστειλε! Μάλλον θα είχε ξεχάσει κάτι που το λένε χειρόφρενο...








    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 28-12-2004 18:46 ]
    επισυναπτόμενα: WomanDriver1.jpg 
    Hastaroth
    28.12.2004, 23:20
    Αν καί δέν οδηγώ (ούτε κάν δίπλωμα έχω,διότι γενικώς απεχθάνομαι την ενασχόληση με το αυτοκίνητο),έχω εν τούτοις δεί ούκ ολίγες περιπτώσεις κακών και άσχετων οδηγών και,τίς περισσότερες φορές ήταν αδέξιοι χειρισμοί από γυναίκες.
    Δέν θέλω να πώ μ’αυτό ότι δέν είδα και άντρες οδηγούς να κάνουν διάφορα κουφά και παλαβά.Ο τύπος που έκανε επιτόπου στροφή στην εθνική οδό Κορίνθου-Πατρών ένα βροχερό απόγευμα που πήγαινα με το γκρούπ μου να παίξουμε στην Αμαλιάδα,θα μού μείνη αξέχαστος (όπως και στα άλλα παιδιά τού γκρούπ.Ευτυχώς,ο οδηγός τού πούλμαν μας είχε καλά αντανακλαστικά και επίσης αυτό που λένε εις την αεροπορίαν situational awareness και έτσι αποφεύχθηκε η τραγωδία….)
    Πάντως,οφείλω να ομολογήσω πως έχω δεί επίσης κάποιες γυναίκες να «ιδρώνουν» κυριολεκτικά γιά να παρκάρουν ένα μικρού μεγέθους αυτοκίνητο σε θέση που θα χώραγε άνετα το……Queen Mary 2,ενώ τέτοια περιστατικά δέν έχω δεί να γίνωνται από άντρες....

    maria16
    28.12.2004, 23:45
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 28-12-2004 στις 07:15 έγραψε:

    Μαρθα ποτε το παιρνεις??? Ελπιζω αφου φυγω για Αγγλια!!! χαχαχα!!!!





    γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: maria16 on 28-12-2004 23:49 ]
    eva
    29.12.2004, 01:12
    Καταρχάς πιστεύω ότι ο μόνος λόγος που οι άντρες έχουν περισσότερη άνεση με το αυτοκίνητο είναι η ελευθερία που τους δίνουν οι περισσότεροι πατεράδες στο θέμα της οδήγησης. Το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό να τους μαθαίνουν το χειρισμό του αυτ. από τα 8 τους και να τους δίνουν το αυτοκίνητο για να κυκλοφορούν από τα 16 τους (ή και νωρίτερα) λες και είναι εκ γενετής κεκτημένο δικαίωμα.

    Κατά δεύτερον δεν υποστηρίζω καθόλου τη διάκριση άντρας-γυναίκα στην οδήγηση γιατί μέχρι τώρα κανένας δεν έχει υποστηρίξει ότι τον αν θα είσαι καλός οδηγός εξαρτάται από τα χρωματοσώματά σου!
    Υπάρχουν αναλογικά εξίσου περιπτώσεις αδεξιότητας και τσαπατσουλιάς στην οδήγηση τόσο ανδρών όσο και γυναικών.
    Οι γυναίκες επιδεικνύουν απλά ανωτερότητα μη θεωρώντας αναγκαίο να μαζεύουν τέτοια περιστατικά από άντρες σε ιστοσελίδες και βιβλιαράκια ανεκδότων.

    Κατά τρίτον ακόμα κι αν επιμένετε ότι οι γυναίκες είναι οδηγοί για κλάματα μην ξεχνάτε ότι οι δάσκαλοί τους είναι κατά 99.9%... .αντρες!
    SteliosG
    29.12.2004, 07:48
    δααααααααααααααασκαλε που διδασκες!!!
    SteliosG
    29.12.2004, 08:00
    παρεπιπτοντως, υπαρχει σοβαρη ερευνα που μιλαει για το λογο που οι αντρες ειναι θεωρξτικα πιο ικανοι σε ορισμενες περιπτωσεις στην οδηγηση. εχει να κανει με το πιο τμημα του εγκεφαλου χρησιμοποιει καθε φυλο πιο πολυ (αριστερο ή δεξιο) και με την αντιληψη της 3ης διαστασης.

    αυτο βεβαια δε σημαινει οτι οι αντρες ειναι οι καλυτεροι οδηγοι. σημαινει οτι υπαρχει το θεωρητικο υποβαθρο να γινουν παρα πολυ καλοι οδηγοι. επειδη ομως οι αντρες εχουν και κατι αλλο που λεγεται συνδρομο του "εχω αυτοκινητο και κανω μαγκιες για να ριξω 10 χαζογκομενες και να αναιβει η τεστοστερονη μου στα υψη", το υποβαθρο αυτο χανετε!!!!

    αντε και καλη χρονιαααααα........
    andri14
    29.12.2004, 09:37
    Men Drivers!!

    Όταν η τεστοστερόνη μπερδέυεται με το οδήγημα!!!



    επισυναπτόμενα: 911_crash.jpg 
    andri14
    29.12.2004, 09:42
    Κοιτάτε κι αυτό...

    http://www.autonational.co.uk/news/press55.htm
    XeniaRodo
    29.12.2004, 09:45
    Συμφωνώ απόλυτα με την Eva.

    Mήπως θα θέλατε να βάλουμε και καμία φωτο που να δείχνει τι γίνεται όταν οδηγούν άντρες κ κάνουν τις εξυπνάδες τους?

    Γιατί τότε θα πρέπει να απομακρινθούν τα μικρά παιδια από την οθόνη...
    Tο θέαμα δεν θα ειναι και τόσο αστείο....