ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη

    Όταν οδηγούν οι γυναίκες...

    SteliosG
    29.12.2004, 10:55
    χαχαχα!!! ρε Αντριαννα!! που βρηκες τη φωτο αυτη!! την ειχα κρυψει πολυ καλα στο συρταρι μου!!! πωπω! ρεζιλι εγινα!!!

    παντως θυμαμαι την ειχα πατησει πολυ ασχημα με αυτη τη κοπελα!!!
    Kotsiraki
    29.12.2004, 13:00
    Η δική μου άποψη είναι πως υπάρχουν και καλοί άντρες οδηγοί αλλά και γυναίκες. Και το αντίθετο φυσικά.

    Μέχρι στιγμής όμως, από τη στιγμή που έχω αρχίσει να οδηγώ κι έχω καταλάβει πλεον τι γίνεται, γιατί σαν συνοδηγός, ελάχιστα μπορεί να αντιληφθεί κανείς, έχω διαπιστώσει πως τα περισσότερα "λάθη" κάνουν άντρες. Λάθη όμως ζωτικής σημασίας(αντικανονικές προσπεράσεις και άλλα πολλά που καλύτερα ας μην τα αναφέρω). Τον τρόπο συμπεριφοράς τους ας μην το σχολιάσω καλύτερα και το σεβασμό τους προς τους άλλους οδηγούς, ιδιαιτέρως προς τους νέους .

    Ελπίζω να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις με τον ανδρικό πληθυσμό του Forum. προς, Θεού, δεν έχω κάτι με τους άνδρες οδηγούς, απλά μιλώ πάντα με βάση την προσωπική μου εμπειρία. Τα ίδια μπορούσαν κάλλιστα να συμβούν και από γυναίκες οδηγούς.
    falimento
    29.12.2004, 13:42
    Quote:

    Το μέλος Kotsiraki στις 29-12-2004 στις 13:00 έγραψε:


    Ελπίζω να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις με τον ανδρικό πληθυσμό του Forum. προς, Θεού, δεν έχω κάτι με τους άνδρες οδηγούς, απλά μιλώ πάντα με βάση την προσωπική μου εμπειρία. Τα ίδια μπορούσαν κάλλιστα να συμβούν και από γυναίκες οδηγούς.





    Ποιον αντρικό πληθυσμό του Forum??

    Βλέπεις κανέναν να συμμετέχει?? (εκτός από λίγες φωτεινές εξαιρέσεις)

    Μου θυμίζει το topic "Γυναικείες ατάκες που άλλαξαν τη ροή της ιστορίας" όπου όλοι οι άντρες εσιώπησαν...


    Dimitrios
    03.01.2005, 13:54
    Το πρωί ήμουνα στην Εθνική Οδό, κοιτάω αριστερά και τι να δω...μια γκόμενα με μια κουρσάρα, με πατημένα 150,να κοιτάζεται στον πλαϊνό καθρέφτη και να
    βάζει κραγιόν !!!....και φυσικά, έτσι αφηρημένη, είχε αρχίσει να μπαίνει στη
    λουρίδα μου!...τρόμαξα τόσο που μου έπεσε η ξυριστική μηχανή απ το ένα χέρι
    και το σάντουιτς από το άλλο, προσπάθησα να κουμαντάρω το τιμόνι με τα
    γόνατα, μου φεύγει και το κινητό όπως το κρατούσα με τον ωμό και μιλούσα,
    πέφτει μέσα στον καφέ που είχα ανάμεσα στα ποδιά μου, έγιναν τα πλήκτρα του
    laptop σκατά...
    ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΔΗΓΟΙ, σου λέει μετά!

    Dimitrios
    03.01.2005, 13:58
    Ο συνοδηγός δεν είναι οδηγός
    Είναι αυτός που κάθεται δίπλα από τον οδηγό. Είναι το νορμάλ άτομο που, με το που θα πάρει τη συγκεκριμένη θέση στο αμάξι, μετατρέπεται σε μαλάκα. Σε μαλάκα με αρμοδιότητες :

    1. Ο συνοδηγός διαβάζει το χάρτη της διαδρομής. Την ώρα που ο καρμίρης δίπλα του προσπαθεί να ισορροπήσει τη γλίτσα στο ψιλόβροχο, ο οδηγός ανοίγει τον χάρτη διάπλατο και τον μοστράρει μες στη μούρη του οδηγού. Κι όταν ο άλλος μπήζει τη χριστοπαναγία , «τι να κάνω» σου λεει, «αυτοί οι χάρτες εύκολα ξεδιπλώνουνε δύσκολα ξαναδιπλώνουνε. Μια ώρα τον στριφοπαλεύω. Τόση τσάκιση πια! Ούτε φούστα με πιέτες ».

    2. Ο συνοδηγός, ασχέτως αν έχει δίπλωμα ή όχι, δίνει συμβουλές οδήγησης: Πολύ τρέχεις. Λίγο τρέχεις. Προσπέρνα τον. Μην τον προσπερνάς. Φλας βγάλε. Φώτα πορείας από τώρα? Για σταμάτα λίγο μες στην καραεθνική, για να κατουρήσει λίγο το παιδί. Καβάλα νησίδες και διαχωριστικά να κάνει εμετό. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ!!

    3. Ο συνοδηγός, συλλέγει πληροφορίες για τη διαδρομή. Όπου βρει άνθρωπο με γαϊδουράκι, κατεβάζει παράθυρο και ουρλιάζει: «ΣΥΓΓΝΩΩΩΩΜΗΗΗΗΗΗΗΗ! Για Νεμέα καλά πάμε??» Και μετά καπάκι στο επόμενο γαϊδούρι διότι όσο να ναι, σε κάθε πάθηση πρέπει να έχεις και δεύτερη γνώμη.

    4. Ο συνοδηγός, εκεί που όλα είναι γαλήνια βγάζει μια κραυγή «Για Ναύπλιο δεξιά!!» Και αφού στρίψεις Ναύπλιο δεξιά ανακαλύπτεις ότι πήρες την παλιά Εθνική

    5. Ο συνοδηγός, ετοιμάζει έγκαιρα τα ψιλά για τα διόδια. Και αφού τα σφίγγει ένα τέταρτο πριν στη χούφτα του, ακριβώς φάτσα με τον διοδιά ανακαλύπτει ότι έχει 1,20 αντί για 1,40 ευρώ. Αρχίζει το ψάξιμο στο τσαντικό, κουδουνίζουν τα ψιλά, γκλάν γκλάν τα σήμαντρα της εκκλησίας, κορνάρει ο δεύτερος, μουντζώνει ο τρίτος, της θειάς σου ο τέταρτος, τα παίρνει στο κρανίο ο συνοδηγός «πώς κάνουν έτσι οι γύφτουλοι?». ¶ν όμως συμβεί στον ίδιον, «δεν ξέρουν ότι έρχονται διόδια να τα έχουν έτοιμα??».

    6. Ο συνοδηγός, είναι ένα άτομο που αγαπάει το διάβασμα. Απο Αθήνα για Ξάνθη δεν σταματάει να πλουτίζει τις γνώσεις του. Διαβάζει ότι βρεί μπροστά του: «Λαμία 152 χιλιόμετρα, Λάρισα Έξοδος 2. Επιπλοποιία Παπαδάτου. ΠΕΧΩΔΕ: Προϋπολογισμός έργου 124.000.000. Πάρκινγκ στα 500 μέτρα. Βασίλης Καρράς στην Πύλη Αξιού.»

    7. Ο συνοδηγός, διανθίζει την ανάγνωση με ηλίθια σχόλια: «Mc Donald's. Α, ώστε εδώ είναι τα Mc. Donald's!» Όχι, δεν είναι εδώ τα Mc Donald's. Αλλού είναι τα Mc. Donald's. Σε άλλο νομό είναι τα Mc. Donald's. Βάλανε εδώ την πινακίδα για να δουλεύουνε τον κοσμάκη!

    8. Όταν ο οδηγός κάνει το σλάλομ του θανάτου για να προσπεράσει την νταλικάρα μπροστά του ενώ του έρχεται δεύτερη νταλικάρα από την αντίθετη κατεύθυνση, ο συνοδηγός σε πλήρη παράκρουση «Κοίτα, κοίτα, κοίτα, κοίτα ένα μωρό κατσικάκι!! Δεξιά, δεξιά, δεξιά! Αχ τι κρίμα το έχασες!» Και το κατσικάκι έχασες και τη ζωή σου παραλίγο!

    9. Ο συνοδηγός, μοιράζει εμφιαλωμένα νερά και σάντουιτς, πετάει χαρτιά έξω στο παρμπρίζ του πίσω Ζάσταβα, αδειάζει τσαντάκια, αλλάζει κασσέτες και τραγουδάει πιό δυνατά και πιό φάλτσα απο τον ερμηνευτή «Συγχαρητηηηηηηριααααααααα , πρόσεχε Αντώνη , ελπίζω να αισθάνεσαι καλααααα , αριστερά σου Αντώνη , γι' αυτό που έεεεκανεεεεεεες , σιγά, Αντώνη!»

    10. Εν κατακλείδι ο συνοδηγός δεν είναι συν-οδηγός. Είναι ο άνθρωπος που σπάει τα νεύρα του οδηγου!


    Μπορεί η «συγγραφέας» του συγκεκριμένου άρθρου να υπογράφει «Τι με έπιασε σήμερα και τα βάζω με τους συνοδηγούς? Απλά γιατί είμαι συνοδηγός! -Έλενα Ακρίτα- Εφημερίδα «Τα Νέα» 06-07/12/2003» αλλά εγώ προσωπικά είμαι οδηγός και παθών από συνοδηγό!

    Haroulinda
    03.01.2005, 15:30
    Δημήτριε πολύ καλά!

    Είδες Φαλιμέντε που άκουσαν την κραυγή σου???
    jorge
    03.01.2005, 15:42
    Χαχα, κορυφαίο Δημήτρη
    pastella
    03.01.2005, 16:25
    Γι αυτό παιδάκια, μεταξύ σοβαρού και αστείου δεν βάζουμε όποιον και όποιον στη θέση του συνοδηγού... Κάποιον που ξέρει πότε να μιλήσει και πότε...

    ¨οπως και δεν βάζουμε όπιον ναναι στη θέση του οδηγού...ανεξαιρέτως φύλου! άμα χαζεύει στο δρόμο οι υπόλοιποι οδηγοί και οι επιβάτες του τι φταίνε?
    falimento
    03.01.2005, 17:28
    Γεια σου ρε Δημήτριε!!!
    SteliosG
    04.01.2005, 07:30



    χαχαχαχαχαχα!!!
    maria16
    04.01.2005, 16:55
    καλόοοοο..!



    Kotsiraki
    05.01.2005, 12:33
    Tέλειο !!!!!
    Hastaroth
    05.01.2005, 22:58
    Τώρα βέβαια θα...εκφύγω ολίγον εκ τού θέματος,αλλά με όλη αυτή την συζήτηση,θυμήθηκα μία περίπτωση όπου πήγαινα μέ κάποιους μουσικούς στο Τολό να παίξουμε σε μιά σειρά συναυλιών.Οδηγός ήταν ένας εκ τών μουσικών,ικανώτατος πιανίστας αλλά με αρκετήν μυωπίαν (μάλιστα θυμάμαι οτι τίς παρτιτούρες τίς έγραφε με...μελάνι γιατί το μολύβι ήταν πολύ αχνό γιά να βλέπη τί είχε γράψει,και κουβαλούσε πάντα μαζί του blanco και χάρακα γιά να διορθώνη τα λάθη του...).Σε κάποια στιγμή λοιπόν,μπήγει μιά φωνή στον συνοδηγό "ρέ Γιώργο,αυτό εκεί μπροστά μας τί είναι,νταλίκα ή φορτηγάκι;"Εμείς δέ οι καθήμενοι στα οπίσω καθίσματα θεωρήσαμε εαυτούς ευτυχείς που δέν νόμιζε οτι το προπορευόμενο όχημα ήτο...βάρκα.

    Το ηθικόν δίδαγμα είναι οτι εγώ κάτι ξέρω που αποφεύγω μέχρις αηδίας τα ταξίδια με αυτοκίνητο,προτιμών έναντι τούτου τα τραίνα,πλοία και -άν υπάρχη λόγος (και φράγκα)- αεροπλάνα...


    falimento
    15.03.2005, 16:46
    Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ποδοπατήσω τον εγωϊσμό μου και να αναγνωρίσω τις οδηγικές ικανότητες ενός γυναικείου μέλους του M/H που δεν ανήκει σαφώς στη κατηγορία των άσχετων και αδιάφορων γυναικών...
    Έχει την απαραίτητη μετρημένη μαγκιά και θάρρος, ενώ αυτοσυγκρατείται και στις παράλογες οδηγικές επιδείξεις των άλλων...

    NASCAR

    Eιδικά άμα πιει μπύρα (Biere du Demon 12%) οδηγάει και έτσι!

    Dragster


    Στο parking όμως θέλουμε λίγο δουλίτσα



    Haroulinda
    15.03.2005, 16:49
    Ευχαριστώ πολύ falimente,

    επιτέλους ποδοπάτησες τον εγωισμό σου και αναγνώρισες τις οδηγικές μου ικανότητες...

    Καιρος ήταν! Πάντως όποτε θέλεις μαθήματα μαγκιάς, θάρρους, αυτοσυγκράτησης ... your
    pastella
    15.03.2005, 17:33
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 15-03-2005 στις 16:46 έγραψε:

    Έχει την απαραίτητη μετρημένη μαγκιά και θάρρος, ενώ αυτοσυγκρατείται και στις παράλογες οδηγικές επιδείξεις των άλλων...




    Αυτά Γιώργο δεν τα λέμε "οδηγικές επιδείξεις", αλλά "ο-Θεός-μου-έδωσε-τιμόνι -στα-χέρια-για-να-παω-πιο-γρήγορα-κοντά-του".

    Συγνώμη αν γίνομαι μακάβρια αλλά δεν έχω κι άδικο και το ξέρεις!!!Ευτυχώς δεν είχε κίνηση εκείνη την ώρα στο συγκεκριμένο σημείο!

    Πάντως όντως συγχαρητήρια στην οδηγό!Την κερνάμε μια μπυρίτσα, τη δικαιούται!
    Haroulinda
    15.03.2005, 17:38
    Σ'ευχαριστώ και σένα Christine!

    falimento
    15.03.2005, 17:41
    Haroulinda εσένα ακόμη δεν μπορώ να σε κατατάξω σε κάποια κατηγορία

    Mπορεί να ανήκεις σε αυτή..
    Demolition Derby

    Ή σε αυτή
    NASCAR 3

    Ακόμα και σε αυτή!
    Cab Driver



    Haroulinda
    15.03.2005, 17:47
    Πω πω πω... σχεδιάκια που έχεις Φαλιμέντε!

    Anyway! Εγώ ανήκω σε αυτή που είπες πρώτα, την απαραίτητη μετρημένη μαγκιά και θάρρος, ενώ αυτοσυγκρατούμαι στις παράλογες οδηγικές επιδείξεις των άλλων...

    ...

    your
    MariannaP
    15.03.2005, 19:24
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 15-03-2005 στις 16:46 έγραψε:

    Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ποδοπατήσω τον εγωϊσμό μου και να αναγνωρίσω τις οδηγικές ικανότητες ενός γυναικείου μέλους του M/H που δεν ανήκει σαφώς στη κατηγορία των άσχετων και αδιάφορων γυναικών...
    Έχει την απαραίτητη μετρημένη μαγκιά και θάρρος, ενώ αυτοσυγκρατείται και στις παράλογες οδηγικές επιδείξεις των άλλων...

    Στο parking όμως θέλουμε λίγο δουλίτσα






    Καλέ πόσα σου έδωσε για να τα πεις αυτά;;;