ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Ο καλυτερος τροπος για βιντεοσκοπηση;;;;;;;

    SATRIANI4EVER
    20.10.2009, 19:44

    Γεια σας,ειμαι κιθαριστας , εχω ηδη ανεβασει ενα βιντεο στο Youtube(
    https://www.youtube.com/watch?v=9gcApXZWrtYLink

    >) αλλα επειδη η ληψη ειχε γινει με μια παλια καμερα,δεν ημουν καθολου ικανοποιημενος απο τον ηχο..Θα ηθελα λοιπον οποιος μπορει να με βοηθησει, να μου πει με ποιον τροπο θα βιντεοσκοπησω τον εαυτο μου να παιζει ενα κομματι τελος παντων και να βγει το καλυτερο (ηχητικο) αποτελεσμα..!Αρκει μια καμερα (καλυτερη);;

    Ευχαριστω πολυ!


    delta66
    23.10.2009, 01:18

    Ενας τροπος ειναι να γραψεις ξεχωριστα τον ηχο απο την εικονα και μετα να την μιξαρεις.

    Εκανα ενα πειραμα και πετυχε με πολυ απλα μεσα.

     

    1. Εστησα σε τριποδο μια (παλια μαλιστα) ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη που τραβαει και βιντεο (χωρις ηχο).

    2. Ταυτοχρονα εστησα (κιθαρα pod) για ηχογραφηση στο pc με το απλο σχετικα προγραμμα cool edit.

    3. Βρηκα ενα backing track απο τραγουδι που με ενδιεφερε το κατεβασα και το περασα σε ενα καναλι του cool edit.

    (φυσικα το προβαρα πριν παιξω και ηχογραφησω)

    4. Εκανα τσεκαρισμα μονο βιντεοσκοπησης και μονο ηχογραφησης

    5. Πατησα το rec στην καμερα και στο cool edit και ηχογραφησα.

    6. Περασα την εικονα απο την ψηφιακη στο pc με usb.

    7. Επεξεργαστηκα λιγο τα levels και τα EQ της ηχογραφησης και τα εσωσα σε στερεο μορφη.

    8. Χρησιμοποιησα το προγραμμα της cyberlink, power director για να ενωσω και να ρυθμισω ταυτοχρονα ηχο και εικονα.

    Το εσωσα σε μορφη καταλληλη για να ανεβει στο tube αλλα και οσο πιο ποιοτικη γιεται χωρις να ειναι μεγαλο το αρχειο. (mpeg4 το εκανα).

     

    Αν δεν πειραματιστεις ακρη δεν θα βρεις Smile

     


    delta66
    23.10.2009, 01:21

    Ξεχασα να σου δειξω ενα δειγμα του "πειραματος"

    Στα βιντεο που ειναι σε αυτη σελιδα και εχουν εικονιδιο να φαινεται κιθαρα, ειναι γραμμενα με αυτο τον τροπο

    https://www.youtube.com/view_play_list?p=BAF96D6AC1ACB2DD

     

     


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 23-10-2009 01:23 ]


    SATRIANI4EVER
    23.10.2009, 18:02

    Σε ευχαριστω παρα πολυ!


    SATRIANI4EVER
    23.10.2009, 18:03

    Πολυ ωραια cover!Συγχαρητηρια