ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Οδηγος φωνητικης

    freddieKrueger
    27.04.2010, 21:48

    Συμφωνώ με τα όσα γράφει ο προλαλήσαντας...αλλά να πω για πολλοστή φορά πως σκοπός του παρόντος τόπικ είναι η αναφορά σε φωνητικές ασκήσεις και χρήσιμα τιπς...Ο ρόλος του καθηγητή φωνητικής είναι αδαμφισβήτητος,αλλά σαφώς και δεν αποτελεί πανάκεια...άλλωστε όπως πολύ σωστά γράφει ο φίλος πιο πάνω ένας κακός καθηγητής μπορεί να σε βλάψει 10 φορές πιο γρήγορα απ ότι θα το έκανες μόνος σου...

     

    Τέλος να πω πως το 80% της προσωπικής μου προόδου στο θέμα τραγόύδι το οφείλω-όσο κι εγωιστικό κι να ακουστεί-στον εαυτό μου...και σε αυτά που είδα και άκουσα δεξιά κι αριστερά...

     

    Οπότε...ας σταματήσουμε να προβάλλουμε την αξία του δασκάλου κι ας μοιραστούμε μερικά χρήσιμα φωνητικά τιπς και ασκήσεις...

    Προς δάσκαλους φωνητικής:Μη φοβάστε δεν θα χάσετε τους μαθητές σας...είστε αναντικατάστατοι,αλλά όχι μοναδικοί αρωγοί...


    XrysaOikonomaki
    28.12.2010, 01:13

    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 20-02-2010 στις 23:02 έγραψε...

    Συμφωνω απολυτα με την τοποθετηση της συναδελφου VOICETHEACHER



     

    Εγώ πάλι έχω ένα θεματάκι με την "τρομοκρατία" περί τσιγάρου, όχι επειδή εγκρίνω, αλλά... γνωρίζοντας από πρώτο χέρι ότι πολύ γνωστοί και καταξιωμένοι τραγουδιστές καπνίζουν παπούτσια και πίνουν βάτους, το να επιβάλλεις στο μαθητή να κόψει το κάπνισμα με βρίσκει διάφωνη. Στην εποχή μας πλέον - μιας και δεν ζούμε τη δεκαετία του 70' όπου η κατάχρηση ήταν must, συνήθως ακόμα και αν ο μαθητής είναι καπνιστής, το μειώνει ή το κόβει τελικά μόνος του. Το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές. και γενικότερα όποιος ξεκινάει τραγούδει κάποια στιγμή νιώθει ή να μειώσει σημαντικά ή να κόψει το κάπνισμα. 

     Άλλο όμως να το κάνεις από επιλογή και άλλο να σε "κόβουν" επειδή καπνίζεις.