ελληνική μουσική
    435 online   ·  210.845 μέλη

    Μπασίστες και drummers υπό εξαφάνιση..

    bleedingrose
    27.10.2009, 13:00

    Καλησπέρα σε όλους,ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή μια ματιά που έριξα στις αγγελίες.

    Γιατί είναι δυσεύρετοι την σήμερον ημέρα οι μπασίστες και οι ντράμερ?

    σε λίγο καιρό θα τους προστατεύει και η VVF {#emotions_dlg.scared}

    Όλα τα σχόλια δεκτά...


    djmetronomos
    27.10.2009, 15:50

    Χμμμ... Καλό ερώτημα... Κι εγώ πέρυσι έψαχνα για μπασίστα και δυσκολεύτηκα πολύ. Τα παλιά χρόνια, όλοι ήθελαν να παίζουν κιθάρα και συνήθως μπασίστας κατέληγε αυτός που δεν ήταν τόσο καλός κιθαρίστας... Σήμερα έχουμε τις αγγελίες, το ίντερνετ, αλλά πάλι βλέπω μια δυστοκία στο μπάσο. Ποιός ξέρει γιατί? Αφού υποτίθεται ότι από ένα σημείο κι έπειτα, με την εμφάνιση μουσικών όπως ο Stanley Clarke και Jaco Pastorius, το μπάσο έπαψε να είναι "ανεπιθύμητο" όργανο και πέρασε στην πρώτη γραμμή κρούσης...

    Τώρα για τους ντραμίστες, επειδή παίζω ντραμς και δεν ψάχνω για άλλους, τι να πω? Τα ντραμς πάντα ήταν δημοφιλή, πάντα υπήρχαν φιλόδοξοι ντραμίστες... Ίσως, κάποια στιγμή, με την εμφάνιση drum - machines αλλά και προγραμμάτων στα computer που επιτρέπουν να φτιάξει κάποιος τους δικούς του ρυθμούς, να τεμπέλιασαν οι μουσικοί... Τα βρίσκουν έτοιμα... Τα ντραμς θέλουν μελέτη όμως, κι ας φαίνονται στην αρχή εύκολα...

    Στο myspace βλέπω αρκετούς ντραμίστες (Έλληνες)... Υπάρχει πράγματι έλλειψη? Ωραία, αυτό με κάνει να αισθάνομαι... σπουδαίος !!!


    BAGRATION
    27.10.2009, 17:43

    Πάντα λιγοι ήταν νομίζω. Και πρίν απο 9-10 χρόνια απ όσο θυμάμαι, που δεν ήταν τόσο διαδεδομένα τα drum και bass machine πάλι λίγοι ήταν (ήμασταν μαλλον....)

    Πάντως λογικό είναι να συμβαίνει αυτό:

    Τα ντράμς δεν τα ξεκινάνε έυκολα τα παιδιά γιατί έχουν πρόβλημα χώρου, γονέων, γειτόνων κ.α.

    Το μπάσσο από την άλλη είναι πιο "αφανές" όργανο συγκριτικά με την κιθάρα και έτσι τα παιδιά προτιμούν  να μάθουν κιθάρα


    tolaras-89
    29.10.2009, 19:40

    Παιδιά ντράμερς υπάρχουν πολλοί.Το θέμα είναι πόσοι απ' αυτούς είναι καλοί ή έχουν την διάθεση να βελτιωθούν..Παρότι υπάρχουν πολλά ταλέντα,δυστυχώς όσοι αποφασίσουν να το αντιμετωπίσουν σοβαρά καταλήγουν στη "νύχτα"(εκτός απο κάποιες περιπτώσεις,οι οποίες πάντως είναι ελάχιστες..).Βεβαίως δεν ευθύνονται μόνο αυτοί,αλλα και η γενικότερη κατάσταση(δισκογραφικές,μαγαζία κτλ)


    DeadGuardian
    03.11.2009, 22:22

    Θα διαφωνισω διοτι υπαρχουν πολλα ατομα που αρχιζουν μπασο κατευθειαν οπως ειμαι κ εγω ενας απο αυτους!

    Κατα τν γνωμη μου συγκροτιμα χωρις μπασο δν γινετε οποτε δν ειναι αφενες οργανο απλα ειναι δυσκολοακουστο!


    BAGRATION
    04.11.2009, 16:31

    Αφανές με την μεταφοριική έννοια δηλαδή δυσκολοάκουστο (όπως καλύτερα είπες)

    (γιαυτό έβαλα και τη λέξη εντος εισαγωγικών )

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 04-11-2009 16:31 ]


    djmetronomos
    04.11.2009, 17:12

    Παράθεση:

    Το μέλος DeadGuardian στις 03-11-2009 στις 22:22 έγραψε...

    Θα διαφωνισω διοτι υπαρχουν πολλα ατομα που αρχιζουν μπασο κατευθειαν οπως ειμαι κ εγω ενας απο αυτους!

    Κατα τν γνωμη μου συγκροτιμα χωρις μπασο δν γινετε οποτε δν ειναι αφενες οργανο απλα ειναι δυσκολοακουστο!



    Δεν υπάρχουν κανόνες... Συγκρότημα χωρίς μπάσο? Πολλά... Doors... Tony Willimas Lifetime... White Stripes... Jon Spencer Blues Explosion...

    Και χωρίς ντραμς υπάρχουν και χωρίς κιθάρα αλλά και με 3 μπάσα (Tortoise)... Ευτυχώς, οι μουσικοί ορίζοντες έχουν ανοίξει, εκτός κι αν λαμβάνεις σα γνώμονα την τυπική λαϊκή ορχήστρα με το μπουζουκάκι, κιθαρούλα. μπασάκι, πλήκτρα, κρουστά... Αν πεις στον τραγουδιστή να διώξει ένα από αυτά τα όργανα... θα πάθει συγκοπή.


    Kourtsaros
    09.11.2009, 20:19

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον tolaras-89, και θα πω ότι ντράμερ υπάρχουν πολλοί, αλλά οι μπασίστες είναι όντως είδος προς εξαφάνιση. Και εγώ που παίζω μπάσο, έμαθα από ανάγκη διότι χρειαζόμασταν μπασίστα και δεν μπορούσαμε να βρούμε.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kourtsaros στις 09-11-2009 20:20 ]


    6StringsBetterThan4
    28.11.2009, 18:44

    Ο μπασσίστας είναι αφανής, όχι απλά δυσκολοάκουστος.

     

    Αν ένα παιδάκι από το πρωί ως το βράδυ βλέπει μαλλιάδες μαντραχάλους να παίζουν την κιθάρα τους στην περιοχή της λεκάνης καθώς κοπανιούνται θα διαλέξει να μάθει κιθάρα και μάλιστα θα μαλώσει για τους γονείς του επειδή θέλει να μάθει ηλεκτρική.

    Οι μπασσίστες φαίνονται ελάχιστα αλλά όχι μόνο αυτό, δεν τραβάνε την προσοχή γιατί το όργανό τους μοιάζει με κιθάρα. Αλλά ακόμα και να φανούν δεν έχουν τη μούρη του κιθαρίστα που κάνει σουίνγκ και τουάγκ και σουίπ και μπίου-μπίου και γκαν-γκαν και δε συμμαζεύεται...

     


    pluton
    29.11.2009, 22:36

    Παράθεση:

    Το μέλος 6StringsBetterThan4 στις 28-11-2009 στις 18:44 έγραψε...

    Ο μπασσίστας είναι αφανής, όχι απλά δυσκολοάκουστος.

     

    Αν ένα παιδάκι από το πρωί ως το βράδυ βλέπει μαλλιάδες μαντραχάλους να παίζουν την κιθάρα τους στην περιοχή της λεκάνης καθώς κοπανιούνται θα διαλέξει να μάθει κιθάρα και μάλιστα θα μαλώσει για τους γονείς του επειδή θέλει να μάθει ηλεκτρική.

    Οι μπασσίστες φαίνονται ελάχιστα αλλά όχι μόνο αυτό, δεν τραβάνε την προσοχή γιατί το όργανό τους μοιάζει με κιθάρα. Αλλά ακόμα και να φανούν δεν έχουν τη μούρη του κιθαρίστα που κάνει σουίνγκ και τουάγκ και σουίπ και μπίου-μπίου και γκαν-γκαν και δε συμμαζεύεται...

     



    αχαχαχαχαχαχα... Σωστός!!!!


    Xoris-Nickname
    30.11.2009, 14:43
    Καλησπερα ! Βασικα ειναι πολυ λαθος αυτο που λες οτι γινεται καποιος "Μπασιστας" απο αναγκη !!!! Ειναι απλα κιθαριστας που παιζει με 4 χορδες ! Ασχετο τελειως ! Πρωτα απ ολα το Μπασσο εχει αλλη φιλοσοφια απο την κιθαρα κ ποτε ενας κιθαριστας οσο καλος κ να ειναι δεν θα παιξει μπασσο σαν μπασιστας ! Δε μιλαμε τωρα για απλα ταγουδακια με 2-3 συγχορδιες κ ρυθμο που βαραει ογδοα το μπασο συνεχεια ! Ο Joe Satriani , O Steve Vai , και παρα πολλοι Βιρτουοζοι κιθαριστες γιατι δεν παιζουν το μπασσο μονοι τους στο δισκο κ παιρνουν μπασιστες ? Μα ειναι τοσο απλο ..... Αλλιως σκεφτεται ενας κιθαριστας , αλλιως ενας πληκτρας, αλλιως ο Ντραμερ κ αλλιως ο Μπασιστας ! οσο για τον φιλο που λεει κατι οτι οι κιθαριστες ειναι οι μουρες δε συμφωνω ! Ειναι θεμα χαρακτηρα κ μονο ! Μηπως ο κυριος το ξεζουμιζει το μπασακι κ πολλοι κιθαριστες σοκαρονται απο την τεχνικη του ? k ακομα ενα Οσο για τα ονοματα Stanley Clark k Jaco Pastorius που αναφερει καποιος ....ναι .... μεγαλοι μπασιστες αλλα....... το πραμα εξελιχτηκε απο τοτε ....! Ν αναφερω μερικα οπως Billy Sheehan, Victor Wooten, Dave La rue, Michael Manring , Steve Bailey ,Stuart Ham ...κλπ κλπ! Το ηλεκτρικο μπασο ειναι οργανο που εξελισσεται εδω κ 50 χρονια περιπου κ σαν οργανο κ σαν τεχνικες πανω σ αυτο ενω η κιθαρα ειναι σαφως οργανο που υπηρχε πολυ πριν ! Κ αν προσεξουμε στα ροκαμπιλια των 50'ς Υπηρχαν κοντρα μπασσα ακομα ενω οι κι8αρες ηταν ηλεκτρικες π.χ Stratocaster , Les Paul, ES , κλπ ! Επισης το γιατι τα πιτσιρικια προτιμουν την κιθαρα κ τα τυμπανα κ οχι μπασο ειναι αλλος ο λογος ! Το μπασο εχει χαμηλες συχνοτητες που ως συνηθως ενα αυτι που δεν ειναι εκπαιδευμενο δεν μπορει να τις ξεχωρισει καλα ! Οποτε ειναι φανερο γιατι πολλοι που δεν ασχολουνται με μουσικη βλεπουν το μπασιστα να κουναει τα χερια αλλα δεν καταλαβαινουν τι παιζει ! Οταν ομως σταματησει να παιζει κ ακουστουν σαν ταπερ τα τυμπανα τοτε αλλαζει το πραμα κ λενε ....κατι δεν παει καλα ;) Επισης να πω οτι Δεν υφισταται Μπαντα χωρις μπασο (απο τη στιγμη που εχει τυμπανα η μπαντα) κ διαβασα παρα πανω ενα φιλο που αναφερει τους Doors ! Μπορει οι Doors να μην ειχαν μπασο ....αλλα ο Ray Manzarek (Πληκτρας ) το αριστερο του χερι το ειχε μονιμα σκλαβωμενο στο κλαβιε κ επαιζε τα μπασα ! Γι αυτο βλεπουμε μπαντες που εχουν Τυμπανα μπασο κιθαρα πληκτρα .... η μονο κιθαρα χωρις πληκτρα η μονο πληκτρα χωρις κιθαρα ! Ειναι οργανα αρμονιας κ τα δυο οποτε παιζει το ενα ν αντικαταστησει το αλλο ! Το μπασο ομως η τα τυμπανα ποιος μπορει να τ αντικαταστησει σε μια μπαντα ? Και μη ξεχνιομαστε .... Αλλο Μουσικος που παιζει το μπασο κατ αναγκη ... και αλλο Μπασιστας !!!!!! Μερα με τη Νυχτα ! Για ντραμερ που ρωτας ας μιλησει καοιος που παιζει τυμπανα...να μην μπαινω σε ξενα χωραφια ;) ! Καλο απογευμα ! Kαι αυτο δωρο .... Μπασο, Κιθαρα, Τυμπανα
    montechristos-ole
    30.11.2009, 16:26

    Εγω θα αρχισω λεγοντας πως δεν ειναι οι μπασιστες και οι ντραμερ υπο εξαφανιση... Υπο εξαφανιση ειναι οι καλοι μπασιστες και ντραμερ... Σημασια δεν εχει νομιζω αν υπαρχουν αρκετοι μπασιστες ή ντραμερ, αλλα ποσοι απο αυτους δικαιωματικα ονομαζονται ετσι και ειναι σε θεση να σε κανουν να καταλαβεις ποσο πολυ γουσταρουν αυτο που κανουν μονο και μονο απο τον τροπο που παιζουν... Επισης, μην μπερδευετε την κιθαρα με το μπασο, ουτε τους κιθαριστες με τους μπασιστες. Εγω παιζω κιθαρα... Το καλοκαιρι επαιζα σε μια μπαντα, στην οποια υπηρχαν τρεις κιθαρες και κανενα μπασο. Ετσι αποφασισαμε οτι καποιος απο μας πρεπει να παιξει μπασο... Και ο κληρος επεσε σε μενα... Ομολογω πως τα βρηκα μπαστουνια... Τα εβγαλα περα, αλλα μονο μεχρι τα πανκ κομματια... Απο κει και περα σηκωσα τα χερια ψηλα... Ποτε μου δεν εμαθα να παιζω ουτε να σκεφτομαι σαν μπασιστας... Απο την αλλη ομως, κανενας μπασιστας δεν μπορει να παιξει κιθαρα με την ευχερια που παιζει μπασο, για να μην πω δεν μπορει να παιξει καθολυ κιθαρα... Ειναι δυο τελειως διαφορετικα οργανα, δυο τελειως διαφορετικες μουσικες οπτικες οσο κι αν φαινονται παρομοια... Εξισου απαραιτητα σε μια μπαντα... Οποιος εχει εστω και μια ιδεα απο μουσικη, μπορει να ξεχωρισει την αναγκαιοτητα του καθε οργανου... Εγω προτιμησα την κιθαρα απο μικρος επειδη με συνεπηραν τα σολα και οι γλυκες μελωδιες. ?Καποιος αλλος μπορει να χασει το μυαλο του απο τον ρυθμο και να προτιμησει το μπασο ή τα τυμπανα... Τελικα ποια ειναι η καταληξη? Ειναι ολα οργανα, ολα μουσικη... Ο,τι απο αυτα και αν επιλεξει καποιος μπορει να βυθιστει στην μαγεια της και να γινει ενα με αυτην...


    -----------------
    SOSτε τα FREEκια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : montechristos-ole στις 30-11-2009 16:27 ]


    pluton
    30.11.2009, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 30-11-2009 στις 16:26 έγραψε...

    Εγω θα αρχισω λεγοντας πως δεν ειναι οι μπασιστες και οι ντραμερ υπο εξαφανιση... Υπο εξαφανιση ειναι οι καλοι μπασιστες και ντραμερ... Σημασια δεν εχει νομιζω αν υπαρχουν αρκετοι μπασιστες ή ντραμερ, αλλα ποσοι απο αυτους δικαιωματικα ονομαζονται ετσι και ειναι σε θεση να σε κανουν να καταλαβεις ποσο πολυ γουσταρουν αυτο που κανουν μονο και μονο απο τον τροπο που παιζουν... Επισης, μην μπερδευετε την κιθαρα με το μπασο, ουτε τους κιθαριστες με τους μπασιστες. Εγω παιζω κιθαρα... Το καλοκαιρι επαιζα σε μια μπαντα, στην οποια υπηρχαν τρεις κιθαρες και κανενα μπασο. Ετσι αποφασισαμε οτι καποιος απο μας πρεπει να παιξει μπασο... Και ο κληρος επεσε σε μενα... Ομολογω πως τα βρηκα μπαστουνια... Τα εβγαλα περα, αλλα μονο μεχρι τα πανκ κομματια... Απο κει και περα σηκωσα τα χερια ψηλα... Ποτε μου δεν εμαθα να παιζω ουτε να σκεφτομαι σαν μπασιστας... Απο την αλλη ομως, κανενας μπασιστας δεν μπορει να παιξει κιθαρα με την ευχερια που παιζει μπασο, για να μην πω δεν μπορει να παιξει καθολυ κιθαρα... Ειναι δυο τελειως διαφορετικα οργανα, δυο τελειως διαφορετικες μουσικες οπτικες οσο κι αν φαινονται παρομοια... Εξισου απαραιτητα σε μια μπαντα... Οποιος εχει εστω και μια ιδεα απο μουσικη, μπορει να ξεχωρισει την αναγκαιοτητα του καθε οργανου... Εγω προτιμησα την κιθαρα απο μικρος επειδη με συνεπηραν τα σολα και οι γλυκες μελωδιες. ?Καποιος αλλος μπορει να χασει το μυαλο του απο τον ρυθμο και να προτιμησει το μπασο ή τα τυμπανα... Τελικα ποια ειναι η καταληξη? Ειναι ολα οργανα, ολα μουσικη... Ο,τι απο αυτα και αν επιλεξει καποιος μπορει να βυθιστει στην μαγεια της και να γινει ενα με αυτην...

    Λες μεγάλες αλήθειες. Βασικά στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι. Αρπάζεις ένα όργανο και νομίζεις ότι ξέρεις να παίζεις. Εαν το αγαπάς, προσπαθείς να γίνεις όλο και καλύτερος, στο τέλος θα τα καταφέρεις


    6StringsBetterThan4
    01.12.2009, 21:09
    συγγνώμη αλλά ο sheehan δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου. Δεν κατάλαβα που είναι το ωραίο όταν παραμορφωνεις τον ήχο σου έτσι και απλά παίζεις γρήγορα. Είναι και αυτός ένας από τους τύπους που αναφέρω πως είναι μούρες (ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται)
    6StringsBetterThan4
    01.12.2009, 21:14
    να και ένα ζεύγος ικανών μουσικών
    sedcomet
    08.04.2010, 01:47
    ειναι επιλογη του μπασιστα αν θα ειναι αφανεις η οχι π.χ ο cliff οσο ζουσε μονο σε αυτον ηταν οι καμερες
    Gamer13
    08.04.2010, 17:38
    να πω και εγώ την γνώμη μου αν και από την λίγη εμπειρία που έχω εγώ παίζω κιθάρα ηλεκτρική και μπορώ να πω ότι δη είχα κανένα πρόβλημα με τους γονείς μου γιατί ακούνε metal.Συμφωνώ ότητο μπάσο άμα δη ξέρεις να το ακούς να είναι εκπαιδευμένο το αυτή σ δη το ακούς κάθισα ένα απόγευμα και λέω θέλω να δω πως ακούγεται το μπάσο άκουσα μερικά solo από μπασίστες και μετά έβαλα ένα τραγούδι και το άκουσα
    Link
    " target="_blank" target="_new">> και στην αρχή πράγματι ακούγεται πολύ μετά το χάνω και δη το χάνω πάντως και οδός τα πιο πολλά παιδιά που σκέφτονται να αρχίσουν να παίζουν ένα μουσικό όργανο ακούνε πρώτα τον ήχο του και στο μπάσο δη ακούγεται τόσο επίσης οδός οι κιθαριστες είναι πιο μούρες δηλαδή jimi hendrix slash όλοι τους ξέρουν ενώ μπορείς να πεις σε κάποιον τον ξέρεις τον Steve Ναι και να σου πει ποιος είναι αυτός όπως είπε κάποιος πιο πριν και θα συμφωνήσω παίζουν και αφού το αυτή σου δη έξη εκπαιδευτή να ακούσει το μπάσο τους βλέπουν να παίζουνε και να μην ακούνε tpt
    tago
    08.04.2010, 19:06

    Για να επιστρέψουμε στο θέμα του post, είναι και δική μου διαπίστωση η έλλειψη κυρίως των ντράμερ παρά το γεγονός πως πολλά νέα παιδιά ξεκινάνε με κάποιο τρόπο να μαθαίνουν. Ωστόσο έχω απαντήσει πολλές φορές σε άλλα post σε ερωτήσεις που γίνονται για το πώς μπορεί κάποιος να ηχομονώσει έναν χώρο για να μπορεί να παίζει τύμπανα χωρίς να ενοχλεί. Αυτό σημαίνει πως πολλοί εγκαταλείπουν τα τύμπανα επειδή γενικότερα ενοχλούν άρα δεν γίνονται ποτέ καλοί για να μπορούν να ενσωματωθούν σε μπάντα. Από την άλλη δεν αποκλείεται να λιγοστεύουν για τον ίδιο λόγο και οι μπασίστες μια και οι συχνότητες του οργάνου είναι χαμηλές με αποτέλεσμα την γενικότερη όχληση σε μία πολυκατοικία.

     


    Gamer13
    08.04.2010, 23:24
    παντως εγω συμφωνω με τον tago γιατι εχω παρατηρηση οταν βαλω τν κιθαρα στο rythym ακουγετε πολυ πιο βαθυς ο ηχος
    skordalis21
    08.04.2010, 23:32
    Το συμπερασμα ειναι πως να βρεις μπασο τυμπανο δεν ειναι δυσκολο , το δυσκολο ειναι να βρεις τουμπανιερη που να ξερει να ελεγχει τις δυναμικες του κ να μη κοπανα σα καννιβαλος τα τουμπανα , κ μπασιστα που να μην σκεφτεται ως κιθαριστας κ απλα παιζει τις τονικες στα ακορντα του κιθαριστα κ στον ιδιο χρονο του κιθαριστα.