ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.844 μέλη

    Οι επίδοξοι φωτογράφοι του Musicheaven!

    jorge
    01.01.2005, 17:08
    Παιδιά έκαστος στο είδος του
    dpgr.gr

    Εδώ μπορούμε να οργανώσουμε μόνο μουσικούς διαγωνισμούς. Γιατί όχι και φωτογραφικούς. Αλλά να έχουν σαν θέμα τη μουσική, αυτό που μας ενώνει...
    vouliakis
    01.01.2005, 17:12
    Ας μου επιτραπεί κι εμένα να διαφωνήσω με τη ιδέα του διαγωνισμού. Μάλλον θα ήταν ανασταλτικός παράγοντας για κάποιους που απλά θα ήθελαν να δούμε μια φωτογραφία τους, και όχι να την κριτικάρουμε -εννοώ να τη βαθμολογήσουμε κτλ...

    Αρμόδιος να απαντήσει για θέματα χωρητικότητας είναι νομίζω μόνο ο Jorge. Άλλωστε στα attachments φαίνεται το ανώτερο (150Κ) που μπορεί κάποιος να "ανεβάσει".

    Προσωπικά, προτίμησα να βάλω ένα link και να "φορτώνει" η φωτογραφία από κάποια άλλη (δικιά μου) σελίδα. Μάλλον έτσι δεν επιβαρύνω και είμαι ελεύθερος να έχω μια εικόνα μεγαλύτερη από 150Κ που -νομίζω- επιτρέπεται να ανεβάσουμε.


    athanos
    03.01.2005, 08:24
    ...Καλή χρονιά σε όλους,ευτυχισμένο και δημιουργικό να είναι το 2005...
    Ελπίζω να περάσατε όλοι καλά,με χαρές και γλέντια...

    Παιδιά ο διαγωνισμός δε θα γίνει για να ανταγωνιστούμε μεταξύ μας και να κριτικάρουμε,δεν είμαστε κριτές κανενός,για το κέφι μας θα το κάνουμε και τα θέματα μπορεί να μείνουν ανοιχτά...αν κι αυτό με τη μουσική μ'αρέσει πολύ...

    maria16
    03.01.2005, 22:46
    μμ..μουσική.. αρκετά όμορφο θέμα..
    και ισως να έχει δικιο ο Jorge. Να κλείσουμε σε αυτό;
    SteliosG
    04.01.2005, 07:25
    Εγω πιστευω οτι ενας διαγωνισμος φωτογραφιας με θεμα τη μουσικη θα ηταν παραπ πολυ ωραιο γεγονος!!! Αν το επιτρεπει η χωρητικοτητα αν δεν ενοχλησει τη λειτουργικοτητα του site και συμφωνει και ο jorge εγω ειμαι 100% υπερ του να γινει.

    Οσον αφορα την αποψη του vouliakis, δε νομιζω οτι ενας διαγωνισμος εχει ανασταλτικο παραγοντα. Οπως εγινε και ο διαγωνισμος ποιησης ετσι μπορει να γινει και ο διαγωνισμος ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ. οποιος θελει συμμετεχει και θετει τις φωτογραφιες του σε κριτικη ή οποιος δε θελει δε συμμετεχει και βαζει τις φωτογραφιες του σε ενα αλλο θεμα απλα προς εκθεση. Δεν εχει κανενα σκληρο ανταγωνιστικο χαρακτηρα ο διαγωνισμος αυτος!!

    Περιμενω απαντησεις και αν θελουμε να γινει ο διαγωνσιμος αυτος!!!
    jorge
    04.01.2005, 09:42
    Υπάρχουν ήδη σε φάση σχεδιασμού 1-2 διαγωνισμοί μουσικού χαρακτήρα.

    Ο διαγωνισμός φωτογραφίας μπορεί να γίνει, αλλά αρκετά αργότερα. Κι αυτό γιατί:

    1. Θέλει καλή οργάνωση και
    2. Μεγάλη προσοχή μη χρησιμοποιηθούν φωτογραφίες άλλων.
    3. Δεν έχω πεισθεί πως θα έχει αρκετές και αξιόλογες συμμετοχές. Και ο λόγος είναι πως στο MusicHeaven τα μέλη διακρίνονται για τις επιδόσεις τους στη μουσική, και όχι στη φωτογραφία.
    4. Επίσης θα πρέπει τα μέλη να βγάλουν φωτογραφίες που να έχουν σχέση με μουσική. Πόσοι έχουν έτοιμες; Ελάχιστοι. Άντε από καμιά συναυλία. Εδώ όμως μιλάμε για διαγωνισμό που θα πρέπει να έχει φωτογραφίες καλλιτεχνικού χαρακτήρα.
    5. Δεν υπάρχουν αξιολογημένοι κριτές, άρα ποιός θα κρίνει;
    6. Αν κρίνουν άνθρωποι που δεν έχουν έστω ημι-επαγγελματική ενασχόληση, τότε θα λειτουργήσει ανασταλτικά (συμφωνώ με τον vouliakis)


    Το MusicHeaven έχει ένα πολύ καλό παρελθόν στη διοργάνωση διαγωνισμών, με πολλές συμμετοχές και υψηλό επίπεδο συμμετοχών. Προσωπικά το παραπάνω πιστεύω οτι θα κινηθεί στη μετριότητα.

    Someone dreams of doing great things, someone stays awaken and does it...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 04-01-2005 10:42 ]
    andri14
    04.01.2005, 10:20
    ....αν και με λύπη μου, συμφωνώ με τα πιο πάνω....δεν υπάρχει το υπόβαθρο για κάτι τέτοιο.

    Ίσως απλά να το αφήσουμε ως ένα θέμα κοινού ενδιαφέροντος για συζήτηση μεταξύ μας ακούγοντας μουσικούλα!


    Διευκρίνηση- το dpgr site είναι μόνο για digital φωτογραφία...
    maria16
    04.01.2005, 14:56
    ...ίσως έχει δίκιο ο Χόρχε... κρίμα όμως.. και είχα ξεσηκωθεί λιγάκι..
    Όμως τουλάχιστον ας το αναβάλλουμε προς το παρόν και -ποιός ξέρει- ίσως αργότερα βρούμε τα απαραίτητα "συστατικά" για να διοργανώσουμε αυτόν το διαγωνισμό με τρόπο που να δείχνει πόσο καλές βάσεις έχει και πόσο αξίζει το ΜΗ... Τι λέτε κι εσείς;