ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.832 μέλη

    Πάνος Μουζουράκης - Μεγάλες αλήθειες για την 28η Οκτωβρίου

    Japan88gr
    29.10.2009, 05:57

    Ενα μεγάλο respect στο Πάνο Μουζουράκη για το γερό χαστούκι στα μουτρα των υπνωτισμένων Νεοελλήνων!! ετσι..να ξυπναμε λίγο απο τον βολικό μας λήθαργο...

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-10-2009 10:24 ]


    jorge
    29.10.2009, 11:05

    Άλλο θέμα η παρέλαση, άλλο θέμα η μνήμη.

    Την παρέλαση μπορείς να την κατακρίνεις, δεν μπορείς όμως να ξεφτυλίζεις επετείους, να αγνοείς θυσίες ανθρώπων, να υποβαθμίζεις τόσο τη χώρα σου και τους αγώνες που έδωσαν κάποιοι για να ζεις ελεύθερος.

    Μερικά από τα σχόλια που προκάλεσε το βίντεο στο Τροκτικό:

    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Αυτά που λένε αυτοί οι άνθρωποι είναι δυστυχώς αυτά που πιστεύει ένα μικρό μέρος της κοινωνίας μας που τείνει να μεγαλώσει... αν δεν τους φάει η μαρμάγκα...
    Νεοταξικά αποβράσματα...

    ------------------------------------------------------------------------------------------
    Δε χαθηκε κ ο κοσμος. Μπορει να ειστε καλοι σε κατι αλλο, υδραυλικοι, περιπτεραδες, σουβλατζηδες....
    Μην προκαλειτε για να τραβηξετε προσοχη.
    για κλακαδοροι στο Λακη και ειστε ΟΚ

    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Μιλάμε για αμμόρφωτα αποβράσματα, πρεζάκια της κακιάς ώρας που θεωρούν αυτό το έκτρωμα ως χιούμορ!Χαχα ας γελάσω, ωραίο χιούμορ.
    Είστε ήρωες ρε, Μπράβο ρε, Σπουδαίοι!
    Για λύπηση είστε...
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    αυτό δε λέγετε χιούμορ λέγεται προσβολή εθνικών συμβόλων ιδεών και αξιών ηλίθιε .Άμα δε γουστάρουν να λέγονται Έλληνες και προτιμούν να ...
    κάψουν τη σημαία από το να τη βάλουν σπίτι τους ας πάνε σε καμιά Ολλανδία να φουμάρουν κ μπάφο που χρειάζονται....

    ΕΔΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ

     

    Και μια γνώμη για τον Σταύρο Θεοδωράκη με αφορμή την επιλογή του να βγάλει το βίντεο στον δικτυακό του τόπο.


    ilio
    29.10.2009, 11:41

    Ερώτηση γιατί έχω πάθει μία σύγχυση...γιατί τον Πάνο Μουζουράκη τον λένε

    Σπύρο στο δημοσίευμα αυτό;Το ίδιο πρόσωπο δεν είναι;Μήπως δεν βλέπω καλά;

    Όπως και να χει, ας συνέλθουμε επιτέλους στην Ελλάδα και ας βάλουμε τα μυαλά μας

    μέσα στο κεφάλι μας...


    rompa
    29.10.2009, 16:22

    Βαρετό και ανούσιο το βίντεο ... Δεν ξέρω ποιός ήταν ο στόχος αλλά ακόμα και αν ήθελαν να δείξουν ότι κάποιοι άνθρωποι είναι υπερβολικοί με την αντιμετώπιση των εθνικών συμβόλων έτσι ώστε να φθάνουν στα όρια του εθνικισμού, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πω ότι με έπεισαν . Δεν άκουσα κάτι έξυπνο, κάτι που να σατιρίζει .. 2-3 προσβολές ήταν όλο το βίντεο και τέλος .


    PHILIPPOSSM
    29.10.2009, 17:56

    Ρε παιδιά δεν βλέπετε ότι το παλικάρι βρήκε "το παπόρι απ΄την Περσία" και το κάπνισε όλο;

    Πως αλλιώς θα γίνει γνωστός αν δεν κάνει κάποιο σκάνδαλο να μιλάμε γιαυτό τόσες μέρες...!!

    Αύριο ούτε η μάνα του δεν θα τον θυμάται!!

     

     


    mellia
    29.10.2009, 18:17

    Φίλιππε, το θέμα δεν είναι μόνο οτι το παλικάρι (?) κάπνισε μόνο του ολόκληρο το παπόρι της Περσίας και βγήκε να πει αυτά τα τόσο ενδιαφέροντα και ουσιαστικά και διαφωτιστικά πράγματα στο πανελλήνιο. Το θέμα είναι επίσης οτι το συγκεκριμένο βίντεο πραγματοποιήθηκε για χάρη μιας δημοσιογραφικής (?) εκπομπής  και αυτό λέει πολλά περισσότερα. Πολλά περισσότερα λένε και άλλα θέματα με τα οποία έχει καταπιαστεί κατά καιρούς ο εν λόγω δημοσιογράφος (ερωτηματικό και πάλι) και ο τρόπος που τα παρουσίασε.

    Επίσης καλό θα ήταν να ξέρουμε πώς στην ιστοσελίδα του ο κύριος Θεοδωράκης χαρακτηρίζει όσους εξέφρασαν την αντίδρασή τους για το εν λόγω βίντεο: αρχικά λοιπόν μιλά για κύκλο "πατριωτών" και μετά το αλλάζει σε κύκλο "εθνικιστών".

    Αυτά και δεν σχολιάζω άλλο γιατί θα βγω τελείως έξω από τα ρούχα μου και κάνει και κρύο!


    PHILIPPOSSM
    29.10.2009, 20:23

    Τον κύριο Θεοδωράκη σταμάτησα να τον παρακολουθώ εδώ και καιρό όποτε χέ...κα για το τι κάνει πια στην εκπομπή του.....

     

     

     


    spiroos
    29.10.2009, 21:11

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 29-10-2009 στις 17:56 έγραψε...

    Ρε παιδιά δεν βλέπετε ότι το παλικάρι βρήκε "το παπόρι απ΄την Περσία" και το κάπνισε όλο;

    Πως αλλιώς θα γίνει γνωστός αν δεν κάνει κάποιο σκάνδαλο να μιλάμε γιαυτό τόσες μέρες...!!

    Αύριο ούτε η μάνα του δεν θα τον θυμάται!!

     

     



     

    Δεν ισχύει αυτό για τον Μουζουράκη, Φίλιππε, είσαι λάθος. Πρόκειται για εξαιρετικά ταλαντούχο παιδί, (τι παιδί, 30και πια) που έχει ήδη κάνει μια κατάσταση και τον θυμούνται και θα τον θυμούνται πολλές μανάδες και παιδιά, κυρίως για τη σκηνική του παρουσία.

    Στο βίντεο όμως έκανε φάουλ, μεγάλο μάλιστα. Είτε το δεις καλλιτεχνικά είτε ιστορικά είτε εθνικά, δεν έχει λόγο ύπαρξης.

    Νομίζω πως δεν χρειάζεται να συνεχιστεί ο θόρυβος γύρω από αυτή τη μαλακία. Θα το έχει μετανιώσει και ο ίδιος, αν κρίνω από συνέντευξή του στο flash.

    Την κίτρινη κάρτα κυρίως τη χρειάζεται ο Θεοδωράκης


    rockou13
    30.10.2009, 08:48

    ρε παιδια ο πανος μουζουρακης ειναι ενας εξαιρετος μουσικος και ηθοποιος και πανο απο ολα εχει τα κοτσια να βγει και να πει τη γνωμη του!! και ακριβως επειδη ειναι η γνωμη του δεν μπορει κανεις να την κατακρινει!! οσο για τον κ. θεοδωρακη καλα εκανε και ανεβασε αυτο το βιντεακι!!! ειναι απο τους καλυτερους δημοσιογραφους που υπαρχουν στην ελλαδα αυτη τη στιγμη!!! οσο για αυτο που λετε οτι καπνισε το βαπορι απο την περσια, δεν νομιζω!! εξαλλου, και να το καπνισε γουστο του καπελο του!! δικια του ειναι η ζωη και αυτο δεν υποτιμαει σε καμια περιπτωση την αξια του!!!{#emotions_dlg.thumbdown}


    giorgosziotas
    30.10.2009, 09:30

    Το να τιμάς τους αυτούς που πέθαναν για 'σένα είναι σεβαστό. Επίσης είναι σεβαστό να τιμάς κάτι που συμβολίζει την πατρίδα σου. Το λάθος κατά τη γνώμη μου είναι να κρύβονται οι μικρότητες, η αναπηρία και η ανεπάρκεια πίσω από σημαίες και παρελάσεις. Αυτό νομίζω ότι προσπαθούν να πουν κι αυτά τα παιδιά, μόνο που αποτυγχάνουν παταγωδώς.


    sigur
    30.10.2009, 10:23

    τουλάχιστον προκάλεσε την κοινή γνώμη με εμπνευσμένα κείμενα και με ερμηνεία που έχεις προβάρει πριν το rec ( άλλο πρόχειρη και άλλο ερασιτεχνική ) και ας είναι το θέμα καυστικό για προσβλητικό για πολλούς συμπατριώτες μας.

    Δηλαδή αν έβλεπα κάτι δουλεμένο που να έβγαζε κάτι παραπάνω από αραλίκι και ρηχή stand up comedy, να φανέρωνε ένα ταλέντο κωμικού τέλος πάντων μπορεί και να το επικροτούσα. Άλλο αν διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με αυτά που λένε...


    rompa
    30.10.2009, 12:53

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 30-10-2009 στις 10:23 έγραψε...

    τουλάχιστον προκάλεσε την κοινή γνώμη με εμπνευσμένα κείμενα και με ερμηνεία που έχεις προβάρει πριν το rec ( άλλο πρόχειρη και άλλο ερασιτεχνική ) και ας είναι το θέμα καυστικό για προσβλητικό για πολλούς συμπατριώτες μας.

    Δηλαδή αν έβλεπα κάτι δουλεμένο που να έβγαζε κάτι παραπάνω από αραλίκι και ρηχή stand up comedy, να φανέρωνε ένα ταλέντο κωμικού τέλος πάντων μπορεί και να το επικροτούσα. Άλλο αν διαφωνώ σε μεγάλο βαθμό με αυτά που λένε...



     

    Συμφωνώ απόλυτα όπως έγραψα και παραπάνω. Φίλη rockou13 είσαι έφηβη και αν μη τι άλλο θα έπρεπε να απαιτείς από τον Μουζουράκη, τον οπίο έχεις σε εκτίμηση, κάτι πιο αξιόλογο και δημιουργικό . Το βιντεάκι δεν έχει ούτε κείμενο ούτε επιχειρήματα για το θέμα το οποίο επιχειρεί να αναδείξει και να καυτηριάσει με αποτέλεσμα να μην είναι άξιο σεβασμού . Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν πρέπει πίσω από τη λατρεία του έθνους και της πατρίδας να κρύβονται ακρότητες εθνικιστικές, ρατσιστικές ή οποιαδήποτε άλλα θέματα αλλά το συγκεκριμένο βίντεο δεν αναδεικνύει καμμία τέτοια πτυχή . Είναι κάτι τόσο πρόχειρο που και η επιλογή του Θεοδωράκη να το ανεβάσει είναι άκυρη.


    Disasterpiece
    30.10.2009, 16:08

    {#emotions_dlg.tt2}


    kwstasagas
    30.10.2009, 21:09

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-10-2009 11:03 ]


    pass
    31.10.2009, 10:04

    Εγώ είμαι κατά των παρελάσεων και δε συμφωνώ με τον παροξυσμό που συμβαίνει στη θέα της σημαίας. (οποιασδήποτε σημαίας) αλλά δε θα έβγαινα να την κάψω.. Είναι αντιδημοκρατικό γιατί προσβάλει όλους αυτούς που πιστέυουν σε αυτό το σύμβολο ή το ύφασμα ή την ιδέα της πατρίδας που υποτίθεται αντιπροσωπεύει. Συμφωνώ εν μέρη με τον Πάνο αλλά νομίζω το παράκανε.. για αυτό και τον έσπασαν στο ξύλο χθες απ'ότι έμαθα... αυτοί που νομίζουν ότι η δημοκρατία του περικλή ήταν αυτό ακριβώς..

    Πιστεύω πως και οι δύο πλευρες έχουν άδικο..

    Ας βάλουμε μυαλό κι εμείς οι αναρχικοί και οι άλλοι οι εθνικιστές γιατί με τις πράξεις μας φτάνουμε και οι δύο πλευρές στα άκρα.. Στο φασισμό....


    PashalinaMakia
    31.10.2009, 10:52

    χαχαχα ένας άνθρωπος με στόμα οχετό και ημιμαθής χωρίς τουλάχιστον τις βασικές ιστορικές γνώσεις μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει.

    Οι πεποιθήσεις ενός μουσικού για τις εθνικές εορτές νομίζω πως δεν μας ενδιαφέρουν γιατί πολύ απλά ο ρόλος του είναι άλλος στην κοινωνία.Να ψυχαγωγεί.Τώρα εαν του δόθηκε το βήμα να μιλήσει κι έβγαλε τα κομπλεξ του , ποιός δεν το κάνει άλλωστε στην εποχή μας , πρόβλημα δικό του κι αυτό και οι πεποιθήσεις του.Απλά να μην μας τα πρήζουν.Γιατί άλλο να συζητάς σαν άνθρωπος με τεκμηριωμένες απόψεις κι άλλο να ασχετολογείς και να προκαλείς σκόπιμα με τα λεγόμενά σου.Έχει κάποια τακτική αυτό όταν είσαι νέος και συμπαθής και μάλιστα πολυτάλαντος και κάθε Δευτέρα στις 10 το βράδυ προβαλόμενος από τα Μ.Μ.Ε. .Καινούριο το τέχνασμα?Δεν το νομίζω.

    Απλά , καλό θα ήταν όσοι δεν είναι σωστά πληροφορημένοι , αναρχικοί και εθνικιστές , να κρατούν κλειστό το στόμα τους γιατί πετάνε κοτσάνες.Για το πώς δημιουργήθηκε η σημαία γίνεται εκτενής αναφορά στα βιβλία του Γυμνασίου , όσο θυμάμαι γιατί τώρα αλλάξανε , προφανώς θα'χαμε τα ίδια βιβλία όμως με τον "καλλιτέχνη".

    Πάντως αμφότεροι εθνικιστές κι αναρχικοί μαζευτείτε , μας χαλάτε την αισθητική μας στους ουδέτερους.Είστε παραφωνία αν και η ισχυρή πλειοψηφία.Είστε γραφικοί κι άξιοι χλευασμού.Και φυσικά δεν έχετε ΠΟΤΕ το τονίζω ΠΟΤΕ επιχειρήματα!

    Τέλος , υπάρχουν πολύ σημαντικά πράγματα να ασχοληθούμε όλοι μας.Αν δίνουμε σημασία σε οποιονδήποτε θέλει να επιβάλλει την άποψή του με όχι τόσο δημοκρατικό τρόπο , γιατί η συμπάθεια κατά κάποιο τρόπο και η "σάτυρα" σε αναγκάζει τουλάχιστον να την παρατηρήσεις και να ακούσεις όσα λέει , τότε είμαστε άβουλοι.Ο καθένας μας πρέπει να διαμορφώνει την άποψή του όπως εκείνος θέλει αλλά όχι να επηρεάζεται ή να του επιβάλλουν κάποια πράγματα.

    Τέλος πάντων , οι μικρότεροι καλό θα ήταν να αδιαφορούμε για ό,τι προσβάλλει την αισθητική μας και την κριτική μας ικανότητα κι οι μεγάλοι να δείτε τα λάθη που κάνατε και μεγαλώσατε μια γενιά με υστερικούς , κομπλεξικούς και με ακραίες θέσεις ανθρώπους.

     

     


    pass
    31.10.2009, 11:46

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 31-10-2009 στις 10:52 έγραψε...

    χαχαχα ένας άνθρωπος με στόμα οχετό και ημιμαθής χωρίς τουλάχιστον τις βασικές ιστορικές γνώσεις μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει.

    Οι πεποιθήσεις ενός μουσικού για τις εθνικές εορτές νομίζω πως δεν μας ενδιαφέρουν γιατί πολύ απλά ο ρόλος του είναι άλλος στην κοινωνία.Να ψυχαγωγεί.Τώρα εαν του δόθηκε το βήμα να μιλήσει κι έβγαλε τα κομπλεξ του , ποιός δεν το κάνει άλλωστε στην εποχή μας , πρόβλημα δικό του κι αυτό και οι πεποιθήσεις του.Απλά να μην μας τα πρήζουν.Γιατί άλλο να συζητάς σαν άνθρωπος με τεκμηριωμένες απόψεις κι άλλο να ασχετολογείς και να προκαλείς σκόπιμα με τα λεγόμενά σου.Έχει κάποια τακτική αυτό όταν είσαι νέος και συμπαθής και μάλιστα πολυτάλαντος και κάθε Δευτέρα στις 10 το βράδυ προβαλόμενος από τα Μ.Μ.Ε. .Καινούριο το τέχνασμα?Δεν το νομίζω.

    Απλά , καλό θα ήταν όσοι δεν είναι σωστά πληροφορημένοι , αναρχικοί και εθνικιστές , να κρατούν κλειστό το στόμα τους γιατί πετάνε κοτσάνες.Για το πώς δημιουργήθηκε η σημαία γίνεται εκτενής αναφορά στα βιβλία του Γυμνασίου , όσο θυμάμαι γιατί τώρα αλλάξανε , προφανώς θα'χαμε τα ίδια βιβλία όμως με τον "καλλιτέχνη".

    Πάντως αμφότεροι εθνικιστές κι αναρχικοί μαζευτείτε , μας χαλάτε την αισθητική μας στους ουδέτερους.Είστε παραφωνία αν και η ισχυρή πλειοψηφία.Είστε γραφικοί κι άξιοι χλευασμού.Και φυσικά δεν έχετε ΠΟΤΕ το τονίζω ΠΟΤΕ επιχειρήματα!

    Τέλος , υπάρχουν πολύ σημαντικά πράγματα να ασχοληθούμε όλοι μας.Αν δίνουμε σημασία σε οποιονδήποτε θέλει να επιβάλλει την άποψή του με όχι τόσο δημοκρατικό τρόπο , γιατί η συμπάθεια κατά κάποιο τρόπο και η "σάτυρα" σε αναγκάζει τουλάχιστον να την παρατηρήσεις και να ακούσεις όσα λέει , τότε είμαστε άβουλοι.Ο καθένας μας πρέπει να διαμορφώνει την άποψή του όπως εκείνος θέλει αλλά όχι να επηρεάζεται ή να του επιβάλλουν κάποια πράγματα.

    Τέλος πάντων , οι μικρότεροι καλό θα ήταν να αδιαφορούμε για ό,τι προσβάλλει την αισθητική μας και την κριτική μας ικανότητα κι οι μεγάλοι να δείτε τα λάθη που κάνατε και μεγαλώσατε μια γενιά με υστερικούς , κομπλεξικούς και με ακραίες θέσεις ανθρώπους.

     

    μία παράκληση.. κι εσείς οι ουδέτεροι μάθετε να ξεχωρίζετε και να μη τους βάζετε όλους σε ένα τσουβάλι.. Ευχαριστώ..

    Υ.Γ.: τα δικά σου επιχειρήματα δεν τα είδα.. μάλλον πρέπει να παω στον οφθαλμίατρο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 07-11-2009 11:32 ]


    Japan88gr
    31.10.2009, 11:59

    Παράθεση:

    Το μέλος pass στις 31-10-2009 στις 11:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 31-10-2009 στις 10:52 έγραψε...

    χαχαχα ένας άνθρωπος με στόμα οχετό και ημιμαθής χωρίς τουλάχιστον τις βασικές ιστορικές γνώσεις μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει.

    Οι πεποιθήσεις ενός μουσικού για τις εθνικές εορτές νομίζω πως δεν μας ενδιαφέρουν γιατί πολύ απλά ο ρόλος του είναι άλλος στην κοινωνία.Να ψυχαγωγεί.Τώρα εαν του δόθηκε το βήμα να μιλήσει κι έβγαλε τα κομπλεξ του , ποιός δεν το κάνει άλλωστε στην εποχή μας , πρόβλημα δικό του κι αυτό και οι πεποιθήσεις του.Απλά να μην μας τα πρήζουν.Γιατί άλλο να συζητάς σαν άνθρωπος με τεκμηριωμένες απόψεις κι άλλο να ασχετολογείς και να προκαλείς σκόπιμα με τα λεγόμενά σου.Έχει κάποια τακτική αυτό όταν είσαι νέος και συμπαθής και μάλιστα πολυτάλαντος και κάθε Δευτέρα στις 10 το βράδυ προβαλόμενος από τα Μ.Μ.Ε. .Καινούριο το τέχνασμα?Δεν το νομίζω.

    Απλά , καλό θα ήταν όσοι δεν είναι σωστά πληροφορημένοι , αναρχικοί και εθνικιστές , να κρατούν κλειστό το στόμα τους γιατί πετάνε κοτσάνες.Για το πώς δημιουργήθηκε η σημαία γίνεται εκτενής αναφορά στα βιβλία του Γυμνασίου , όσο θυμάμαι γιατί τώρα αλλάξανε , προφανώς θα'χαμε τα ίδια βιβλία όμως με τον "καλλιτέχνη".

    Πάντως αμφότεροι εθνικιστές κι αναρχικοί μαζευτείτε , μας χαλάτε την αισθητική μας στους ουδέτερους.Είστε παραφωνία αν και η ισχυρή πλειοψηφία.Είστε γραφικοί κι άξιοι χλευασμού.Και φυσικά δεν έχετε ΠΟΤΕ το τονίζω ΠΟΤΕ επιχειρήματα!

    Τέλος , υπάρχουν πολύ σημαντικά πράγματα να ασχοληθούμε όλοι μας.Αν δίνουμε σημασία σε οποιονδήποτε θέλει να επιβάλλει την άποψή του με όχι τόσο δημοκρατικό τρόπο , γιατί η συμπάθεια κατά κάποιο τρόπο και η "σάτυρα" σε αναγκάζει τουλάχιστον να την παρατηρήσεις και να ακούσεις όσα λέει , τότε είμαστε άβουλοι.Ο καθένας μας πρέπει να διαμορφώνει την άποψή του όπως εκείνος θέλει αλλά όχι να επηρεάζεται ή να του επιβάλλουν κάποια πράγματα.

    Τέλος πάντων , οι μικρότεροι καλό θα ήταν να αδιαφορούμε για ό,τι προσβάλλει την αισθητική μας και την κριτική μας ικανότητα κι οι μεγάλοι να δείτε τα λάθη που κάνατε και μεγαλώσατε μια γενιά με υστερικούς , κομπλεξικούς και με ακραίες θέσεις ανθρώπους.

     

    μία παράκληση.. κι εσείς οι ουδέτεροι μάθετε να ξεχωρίζετε και να μη τους βάζετε όλους σε ένα τσουβάλι.. Ευχαριστώ..

    Υ.Γ.: τα δικά σου επιχειρήματα δεν τα είδα.. μάλλον πρέπει να παω στον οφθαλμίατρο...



    +1000 {#emotions_dlg.yes}


    PashalinaMakia
    31.10.2009, 12:10

    χαχα είχες τίποτα άγνωστες λέξεις?Ή σε μπέρδεψε η σύνταξη?

     

    Σας βάζω στο ίδιο τζουβάλι για την ακραία αντίδρασή σας.Και σας αξίζει.Δεν θέλω να αποδείξω όπως εσύ την τελειότητα του συστήματος που επικραττεί μέσα στο κεφάλι μου , αντίθετα ήθελα να συνομιλήσω με άτομα νοήμοντα που θα έκαναν σωστό διάλογο χωρίς να είναι εμποτισμένοι με τα κομπλεξ τους και την απέχθειά τους για το σύστημα και ό,τι άλλο το απαρτίζει.Οπότε , καθίστε στα αυγουλάκια σας και όταν θέλετε να μιλάτε για αναρχισμό ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ!!!

    Πες μου λοιπόν τις θέσεις σου για τα λεγόμενα του Μουζουράκη αντικειμενικά σκεπτόμενη.

    Η γλώσσα που χρησιμοποιεί πες μου τι καλό έχει και πόσο κατανοητή είναι.Πες μου λοιπόν τις απόψεις περί όλων εκείνων όσων πιστεύεις.Δεν θα σε ρωτήσω γιατί πιστεύεις όσα πιστεύεις , δεν θα γίνω αδιάκριτη απλά εξήγησέ μου το σκεπτικό του συτήματος που κουβαλάς στο κεφάλι σου.

     

    Πόσο μου θυμίζουν το ρεύμα των Πυρρωνιστών οι αναρχικοί...Οι μεν έλεγαν , δεν έχουμε καμία άποψη ενώ λέγοντας αυτό άμεσα έβγαινε το συμπέρασμα πως έχουν άποψη μιας και υποστηρίζουν σθεναρά πως δεν έχουν , ενώ οι αναρχικοί λένε δεν έχουμε αρχές ενώ ουσιαστικά διακατέχονται από μια και μόνο αρχή να μην έχουν αρχές.

     

    Ειλικρινά , δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο post για να αποδείξω πως οι θεωρίες των αναρχικών έχουν ξεπεσμένη αξία και πως ουσιαστικά κανείς αναρχικός ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ.Είναι απλά με λάθος τρόπο διαμαρτυρόμενος.


    jorge
    31.10.2009, 12:30

    Ξέρει κανείς αν είναι καλά το παλικάρι; Το βράδυ θα πάμε στο μαγαζί να τον δούμε.