ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη

    Κατάστημα μουσικών οργάνων για πώληση ή ανταλλαγή μπάσου;

    LunaK
    04.11.2009, 00:49

    Είμαι αρχάρια στο μπάσο αλλά έχω 5χορδο (μή με ρωτάτε μεγάλη ιστορία) 34'', Schechter Stileto 5. Θα ήθελα κάτι πιό μικρό σε μάκρος και σε 4 χορδές. Το πρόβλημά μου είναι πως θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στα Βόρεια προάστια ή στο κέντρο της Αθήνας που να μπορώ να το πουλήσω ή να το ανταλλάξω. Επίσης το όργανο είναι σε αρκετά καλή κατάσταση και καινούργιο αξίζει 340 ευρώ. Πόσο θα μπορούσα να το χτυπήσω;

     

    Μία γνώμη; Ευχαριστώ!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-11-2009 13:59 ]


    djmetronomos
    05.11.2009, 00:45

    Ένα μουσικό κατάστημα που ξέρω είναι η Ηχορύπανση, λίγο πριν το Πεντάγωνο, όπως κατεβαίνεις τη Μεσογείων... Πεντάχορδο??  Πεντάγωνο, χα χα... Έχει μεταχειρισμένα όργανα... Μεσογείων 235 τηλ. 210 6743485 Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις μέσα από αγγελίες πρώτα, διότι το μαγαζί θα σου δώσει πολύ λίγα (πρέπει να υπολογίσει το περιθώριο κέρδους στη μεταπώληση)... Δεν ξέρω τι θα μπορούσες να ζητήσεις... Με το που βγαίνει ένα αντικείμενο από΄το κατάστημα, αυτόματα έχει χάσει το 1/4 της αξίας του... Την ίδια μέρα, την ίδια στιγμή... Είναι δικό σου θέμα πόσο αντέχεις να κάνεις υπομονή για να βρεθεί ο ιδανικός αγοραστής. Όσο πιο φθηνά το προσφέρεις, τόσο πιο γρήγορα θα το δώσεις..


    guitarteacher
    05.11.2009, 13:25

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Αγαπητή φίλη LunaK,

    Κατ' αρχάς, αν δεν είναι οικονομικοί οι λόγοι που θές να δώσεις το  μπασο σου (http://www.zzounds.com/item--SCESTS5), αυτό πρέπει να είναι, σωστά?

    τότε μήν το κάνεις!Είναι αρκετά καλό όργανο...και ειληκρινά δεν καταλαβαίνω γιατί σας "ξενίζει" το 5 χορδο..!It's even better!!!

    Anyway...U know better. Σε κάθε περίπτωση, μην το δώσεις κάτω από 250euro's.

    Φιλικά,
     


    LunaK
    05.11.2009, 13:53

    Σίγουρα υπάρχει αυτή η ανατίμηση που λες Dj υπάρχει δυστυχώς και το ξέρω το μαγαζί αλλά σκεφτόμουν ακριβώς αυτό, πρώτα από αγγελίες...

     

    Δάσκαλε αυτό είναι, μόνο το χρωμα αλλάζει. Είναι οικονομικοί οι λόγοι από την άποψη ότι δεν είχε ενισχυτή ούτε καλώδια ούτε μία θήκη, μου είναι άχρηστο σκέτο και δυστυχώς τα χρήματά μου είναι εξαιρετικά περιορισμένα για να πάρω εξοπλισμό αυτή τη στιγμή. Οπότε σκέφτηκα να το πουλήσω σε κάποιον και να παρω ακόμα και διακόσια, αν κι εγώ στα 250 υπολόγιζα να ζητήσω, που έχω βρει Harley Benton 4χορδο με όλο τον εξοπλισμό και με ενισχυτή στα 60 W μόνο με 155 ευρω... Δεν είναι δηλαδή ότι δε μου αρέσει το μπάσσο είναι όμορφο και βέβαια με τη 5η χορδή έχει τρομερές δυνατότητες απλά πρέπει να κάνω κάτι για να μπορώ να εξασκηθώ...


    faltsoo
    06.11.2009, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος LunaK στις 04-11-2009 στις 00:49 έγραψε...

    Είμαι αρχάρια στο μπάσο αλλά έχω 5χορδο (μή με ρωτάτε μεγάλη ιστορία) 34'', Schechter Stileto 5. Θα ήθελα κάτι πιό μικρό σε μάκρος και σε 4 χορδές.

     

    Μία γνώμη; Ευχαριστώ!



     

    http://www.Thomann.de/gr/schecter_stiletto_deluxe_5_blk.htm

    κατ ' αρχη το μπασο σου μπορει να πιασει και 250 ανετα.

    και απο οτι (σωστα) λες , θελεις μπασο short scale .

    αν ριξεις μια ματια στον Thomann .de

    θα βρεις αρκετα , και με ενα μικρο ενισχυτη να εισαι μεσα στο badget σου .

     


    LunaK
    06.11.2009, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος faltsoo στις 06-11-2009 στις 13:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος LunaK στις 04-11-2009 στις 00:49 έγραψε...

    Είμαι αρχάρια στο μπάσο αλλά έχω 5χορδο (μή με ρωτάτε μεγάλη ιστορία) 34'', Schechter Stileto 5. Θα ήθελα κάτι πιό μικρό σε μάκρος και σε 4 χορδές.

     

    Μία γνώμη; Ευχαριστώ!



     

    http://www.Thomann.de/gr/schecter_stiletto_deluxe_5_blk.htm

    κατ ' αρχη το μπασο σου μπορει να πιασει και 250 ανετα.

    και απο οτι (σωστα) λες , θελεις μπασο short scale .

    αν ριξεις μια ματια στον Thomann .de

    θα βρεις αρκετα , και με ενα μικρο ενισχυτη να εισαι μεσα στο badget σου .

     



     

    Απιστευτο  lol Στη  Τομαν εχω βρει το σετ της Μπεντον!


    jim402
    16.04.2013, 16:04

    ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ.


    trelakias
    16.04.2013, 16:16